Jak postupovat v učení dětí?

mataharyy
12. jan 2011

Ahoj,

mám hodně akční a svéhlavé dítko, takže je nutné ho stále bavit/zabavovat, jenže plnit pračku (oblíbená činost) nemůže pořád, tak marně na netu hledám co a jak lze učit skoro dvouleté dítě... Je hodně zvědavej a učí se celkem rychle, ale nerada bych ho zas přehltila, nebo učila špatně... Jenže na internetu moc informací o tom jak postupovat v "učení" takto malejch dětí není, vše je "kroužkové" tajemství, jenže v našem okolí žádné smysluplné kroužky nejsou a když náhodou (plavání) tak teda cena je pro rodinný rozpočet devastační 😔

Takže pokud je tu někdo kdo ví poradit, případně alespoň doporučit nějakou ověřenou literaturu/zdroj odkud čerpat, budu moc vděčná 🙂

Dííky moc

lleniak
12. jan 2011

my mame tiez velmi akcne ditko. pozeram podla fotiek, ze co sme robili, ked mal okolo 21 mesiacov.

1. takmer stale sme boli von, napeso. idealne mat program od rana do vecera. nas prestal v 20 mesiacoch spat cez den
2. odrazadlo - bicykel bez pedalov a chodit s nim, kam to len bezpecnost dovoli. dost rychlo pochopil, ake su pravidla
3. varenie - miesat cesto, krajat sampiony priborovym nozom (pripadne pucit rukami), trhat salatove listy, ukladat prisady na pizzu. prestierat na stol
4. kamarati, kamarati, kamarati - ci uz navstevy, ihrisko, ist spolu na obed, na kavu. hlavne netrcat sami doma
5. vlaciky - nekonecne stavanie a rozoberanie rozne komplikovanych drah
6. ZOO
7. detske muzea, kniznica, knihkupectva
8. do zblaznenia kreslit a vystrihovat a naliepat a plastelina....nalepky boli u nas velmi oblubene v tom obdobi, ak si dobre pamatam
9. knizky - u nas takmer vylucne pred spanim, ale minimalne hodinu a akekolvek, bez ohladu na vekovu kategoriu. od leporel po detske a dospelacke encyklopedie

ked toho bude privela, da ti to najavo. u nas plati, ze radsej nech dieta reve, lebo malo prilis narocny den, ako by malo revat od nudy 😉

martinka17
12. jan 2011

@lleniak som sa hneď mrknla, len z toho teraz v zime ani polovicu nepoužijem, lebo je zim a a keď nie som chorá ja, ak niekto, ku komu sa chystáme 😀

@mataharyy neviem, dostala si sa aj na tieto stránky?
http://www.fisher-price.com/fp.aspx?st=172051&e...
http://www.dietaaja.sk/riekanky-pre-deti.php
http://rozpravky.wz.cz/
možno nájdeš nejakú hru, ktorá ho chytí 😉

mataharyy
autor
12. jan 2011

@lleniak No to se snažím dodržovat, že se zůčastňuje domácích prací, rád zametá plní pračku, vaří, urovnává věci v policích 🙄 Zkusíme kreslení, ale to ho bere jen když kreslí tam co nemůže - povlečení, postele atd. 😅 Včera jsem hledala nějaké výukové knížky pro děti, tak budu muset něco obstarat. Hlavně mi jde o to zda jste se pokoušeli ten potenciál využít opravdu třeba k učení...? Včera se totiž během pár minut naučil "počítat" do tří, tak že i ukazuje na prstech a světe div se ještě dnes to umí... Tak mě napadlo ho směrovat tudy, dokud ho to baví, ale zas bych nerada aby se do nástupu do školy/školky naučil číst, psát a počítat (nebo něco podobného) a pak se nudil a zakrněl... 🤐 Jen nechci to řešit tady s okolím, aby si pak každej nemyslel že se vytahuju jaké mám dítě, už tak dost lidí štve že je samostatnější 😅 , Nechci ho tahat proti jeho vůli, ale když má zájem, tak ho podporovat, jen nějak nevím jak na to 😅

lleniak
12. jan 2011

@martinka17 jaj, aj mi napadlo, ze nie vsetko je pouzitelne. ja mam stastie ze pri ditku s takymto temperamentom sme momentalne na mieste, kde je 300 dni do roka slnecno a zvysne prsi len trochu 😅 inak neviem, neviem, co by sme robili. dazdivy den alebo choroba je u nas ako za trest

idem pozriet tie linky, co si dala

@mataharry pokial ho nebavi normalne kreslit (to velmi ani mojho), skus nieco "pokrocilejsie" - blbe je, ze to potom musis robit s nim. vodove farby, malovanie na textil (rodina a kamarati dostali na Vianoce malovane tricka 😅 ). fixky na sklo maju uspech (len si nesmies potrpiet na ciste okna). tabula a kriedy/zmazavacie fixky boli tiez chvilu popularne. asi dva mesiace u nas bola najvacsia zabava strihat papier - konecne sa uzivili vsetky letaky - a naliepat kusky na papier. rad ma aj, ked robime nieco spolu, kde moze trochu pomahat - vystrihovacky, s tatom si nieco vyrabaju, robia jednoduche pokusy. momentalne sledujeme, ako rastie fazula a sosovica (plastova flasa, aby bolo vidiet korienky a klicky)

ono na nejake seriozne ucenie je este skoro podla mojho nazoru. on sa uci za pochodu kazdy den. ked ho bavi pocitat a pismenka, nemusis ho nijak specialne "viest", lebo za den mate urcite milion prilezitosti, ked sa k tomu dostanete ci pri knizkach, ci pri niecom inom. ja ratam s tym, ze nas krpec bude vediet citat a pocitat pred nastupom do skoly, pravdepodobne aj pisat. ako to vyriesime, budem riesit potom, urcite mu v tom nebudem branit.

a teda ked uz mam byt uprimna, u nas pekne fici enne aj pozeranie rozpravok a hranie sa - ma nejake hry na muzovom iPhone a strasne rad si pise vo Worde (velke a farebne pismenka), pripadne nejake online hry. no a rad "tancuje". chudaci susedia 😅 a jeden den do tyzdna chodil do skolky - aj zmena, aj kolektiv

okolie neries. ja hovorim, ze aj ten nas moze aky chce byt sikovny, este nema ani tri, je zavcasu na predpovede a nijak to nezarucuje, co z neho o 20 rokov vyrastie. do nicoho ho netlacime, ale ked javi zaujem, podporujeme

mataharyy
autor
12. jan 2011

@lleniak Ono vše musím dělat s ním, sám moc u ničeho neposedí, pohádky v televizi ho nebaví, nevydrží u nich sedět, teď máme novinku baví ho nosit dřevo 😀 Zkusíme ty vodovky, u toho je voda, to by mohlo zabrat 😀 tu má moc rád... Já si nemyslím že to bude génius, ale momentálně ho to baví, tak jsem si říkala že by nebylo na škodu tím směrem ho "vzdělávat" jenže pak právě mě dost lidí odrazuje že je malej a že je to zbytečné, na co ho něco učit... Nemám ráda porovnávání dětí, tak jsem se rozhodla to už nijak víc nešířit, neb pak si připadám jak idiot, když teď moje teta "soutěží" jestli její vnuk je lepší než náš malej... Nutno podotknout že její vnuk je o rok deset měsíců starší a když se dozvěděla že to naše zvěřátko zametá na lopatku, umí zacházet s kartáčkem na zuby a jeho oblíbená písnička je "Žízeň" od Kabátů, kterou si brouká a na slova žízeň ajajajaj... sperfektní artikulací zpívá, tak jí málem kleplo 😝 Proto nemám odvahu to nějak veřejně řešit, všichni si o mě myslí že jsem nejposlednější pako, když mám jen základku a nějak se nechtějí smířit s tím že mé dítě je momentálně šikové... Moc jim vyhovovalo, když v roce odmítal sedět a tak celkově nebyl přesně podle tabulek a teď je žere že zas tabulku předběhl či co... Nevím nechápu to, přesně jak říkáš teď ho to může bavit a za pár let to může být sotva čtyřkař... 😅

lleniak
12. jan 2011

@mataharyy s tym vzdelavanim som to myslela tak, ze napriklad pocitanie - ratajte tie kusy dreva pri noseni. abeceda - vymalovavajte pismenka. a tak podobne. nech to nevyzera ako ucenie. rychlejsie sa to na nich nalepi a aj si to skor zapamataju a aj sa im o viac paci

okolo tych dvoch rokov to bolo dost namahave. krpec chcel vsetko robit a sam este nevedel alebo nechcel. teraz mnohe veci vie, ale nechce sa mu samemu 🙂 cim bude starsi, tym to bude jednoduchsie nieco vymysliet. a ak ta to bavi, ked nieco spolu robite, tak si to aj uzijete. bavi ho navliekat alebo skladat puzzle?

este mi napadlo k tomu kresleniu. len tak kreslit nemal rad, ale vyrabat napr. pohladnice k narodeninam alebo comukolvek, to miloval. mozete aj nieco spolu chystat pre braceka

co sa tyka tabuliek, netrap sa.deti tie tabulky necitaju, maju ich na haku a idu svojim tempom. napriklad ten nas vie milion veci, ktore by vo svojom veku zdaleka nemusel, ale bez plienky ani na krok 😉

mataharyy
autor
12. jan 2011

@lleniak Jo právě proto nechápu co kdo má za problém, plínu nosí, na nočník kašle ale baví ho pohlcovat informace 😀 Hlavně já kašlu na tabulky, mám dojem že osobnost se zaškatulkovat nedá 🙂 jen mi vadí že na to pak ty děti doplácejí, že jeden dostává za vzor druhého ☹ Jináč nemyslela jsem že nad ním budu stát s hůlkou a rvát mu do kebule abecedu, ale tak nějak tou zábavnou formou při hře mu to podsouvat, jen jsem potřebovala i jiný názor/zkušenost, tak pro klid v duši 😀

lleniak
12. jan 2011

ludia stale nieco porovnavaju...mozno to len berieme prilis citlivo. a kazdy ma potrebu komentovat...

ja viem, ze si to tak nemyslela 😀 len som chcela povedat, ze ono to ucenie tak nejak vyplynie aj same od seba. gtiez som hladala nejaku literaturu na zaciatku a navody a tak podobne. a potom so mzistila, ze to prilis riesim a viac sa mi oplati sledovat, co krpca prave zaujima a podla toho sa zariadit. momentalne kade chodime, tam hlada pismenka zo slov, ktore pozna...

lleniak
12. jan 2011

pardon za preklepy. spala som necele tri hodiny. snad sa to da precitat

lleniak
12. jan 2011

@mataharyy este mi napadlo - tieto dve hracky (linky nizsie) u nas celkom letia. srobovacia vyzaduje nasu velku spolupracu, pokial naozaj nieco staviame. ale to pribijanie ho necham aj sameho. ty by si musela este asi spolupracovat. este mi napadlo, ze ta pribijacia by sa dala obmenit - nejake tvary povystrihovat a pripinat na latku takymi tymi "cvokmi" neviem, ci je jasne, co myslim 😒 asi mu nieco urobim na gombicky, nech trenuje jemnu motoriku 😅
in ak najvacsi uspech ma aj tak cokolvek, co moze robit spolu s tatom

http://www.ikea.com/us/en/catalog/products/0006...
http://www.ihracky.sk/18455-pribijacia-doska.sk...

ja pri hrackach velmi nepozeram, ze na aky vek su urcene. s cim sa nemoze sam, tak sa hrame spolu a zucastnuje sa do miery, ktoru zvlada

mataharyy
autor
12. jan 2011

@lleniak Tak je fakt že dítě se stále učí, šlo mi opravdu hlavně o to zaměření na to počítání a abecedu, abych ho pak v rámci her neučila počítat a pak mě někdo nařkne z kdo ví čeho 😀 Ta korková tabule je fajn nápad, něco pošpekuluju, tatínek je šikovnej, přidá ruku k dílu a něco vymyslíme, to by bylo aby nebylo... Pak už se musím jen naučit zařídit si den tak abych stihla uvařit, uklidit a ještě si s ním vyhrát, teď je to jedno na úkor druhého, případně vše na úkor mého spánku 😎

lleniak
13. jan 2011

@mataharyy dieta, ktore sa chce ucit, sa bude ucit a ktore sa nechce, sa nebude, aj keby sme sa postavili na hlavu 😉

u nas sa komplikovanejsie veci varia len cez vikend, ked sme na neho dvaja, alebo ked je v skolke a chce sa mi. 2x do tyzdna obedujeme niekde von a medzitym sa este obcas prestriedame s kamoskami a raz obedujeme tam a raz tam. upratovanie je niekde na konci priorit, hlavne velke. nepotrhame sa...a ja takto pred porodom uz teda vobec nie 🙂

este mi napadlo - peciatky. ci uz kupene, alebo ja si pamatam z detstva, ze sme si vyrabali zo zemiakov a namacali sme do farieb. dnes sa s peciatkovanim dinosaurov a domalovavanim obrazkov k peciatkam vyhrali chlapi vecer vyse pol hodiny. som rada, lebo bracek donesie ako darcek nejake nove peciatky 😝

meleri
13. jan 2011

@mataharyy z nočníku si nic nedělej. lidi si vždycky s chutí rýpnou pokud ti bude syn pořád ještě nosit plíny. my jsme na tom stejně a to je starší než tvůj.

on by se po dvou letech mohl trochu "zklidnit", trošku vyspět, u nás se to začíná měnit, už není takový akční už i posedí, počte si pohraje. dokonce rád vezme tužku do ruky a snaží se něco čmárat..

jestli ho zajímá nejvíc pohyb tak bych asi podporovala toto a chodila s ním co nejvíc ven...

ale jinak nevím co ti poradit....nech ho se vyřádit podle potřeby myslím že možná za pár měsíců se zklidní....🙂

mataharyy
autor
13. jan 2011

@lleniak Celej večer jsem projížděla web a našla jsem spoustu výtvarnejch potřeb, tak pokoupíme a v dnech nepříznivého počasí budeme něco kutit, asi a uvidíme 🙂
@meleri Já si z toho nočníku vlasy rvát nebudu, už jsem zjistila že když to nebude toto, lidé si najdou jinou věc... Kdybych nad vším měla nějak dumat, tak mě asi trefí šlak 😀 Navíc myslím že vše má svůj čas a čím více ho budu nutit, tím víc se zabejčí a nehnu s ním ani heverem 😅