Jasličkári

veverica
29. aug 2008

Mamicky dali ste vase deti do jasli? Mate pocit, ze ste urobili dobre? Sup sem s vasimi postrehmi a pocitmi.
Nemam vo svojom okoli nikoho s kym by som sa na tuto temu bavila tak budem rada ak sa niekto najde.

rainee
11. mar 2010

a co ked deticky ochoreju a polovicu mesiaca nie su v jaslach, vratia peniazky?
radkovamama - kolko je na bzovickej spolu deticiek a ake su mesacne naklady?

radkovamama
11. mar 2010

to ze sa dietatko v jaslach posunie vo svojom rozvoji vpred je pravda / nas maly navsevuje detsku neurtoligicku a ta nam neodporucala jasle / no inak sa nedalo / maly nastupil a okamzite sme na nom videli, ze sa snazi prisposobit detickam, ktore su od neho starsie a na zaciatku vela veci od nich odkukal / je komunikativnejsi, ohybnejsi, celkovo jaslicky beriem ako pozitivnu vec / hoci nam neurologicka tvrdila ze z neho bude maly neuroticky nervak / ako babo nespaval a bola som z toho na nervy /nespal cez den ani v noci podriemal 10 minut a bol vybaveny na nasledovnych 10 hodin / neurologicka ho chcela tlmit liekmi / potvrdili nam hyperaktivitu / no odkedy maly navstevuje jasle tak spi uz o 19.00 vecer a este aj v jaslach s detmi / v tomto smere som najstastnejsia. tam sa vybeha, vysanti a celkovo unavi / robi milion novych veci a je stastny. dokonca aj posedi na jednom mieste adokaze sa zahrat s autickami bez toho, aby sa niekde dorazil.
Dokonca ho v jaslach chvalia ako pekne papa a hlavne vsetko chce robit sam / nechce aby mu pani ucitelky pomahali.
Inak pri prvom jedle, ked im doniesli chlebiky bil deti, nechcel sa podelit / myslel si, ze je to len pre neho a dlho potom ako mali ine deti dojedene sedel nad chlebmi a tlacil do hlavy 😀 / to ma po tatovi 😀 , ale inak je chuducky 😎

radkovamama
11. mar 2010

deticiek tam je do 15 ale nebyva ich tam vzdy tolko / lebo niektore byvaju aj chorlave / plati sa 240.-eur jasle + strava a v pripade ak dietatko ochorie sa vracaju peniaze len za stravu / ale musi to tak byt / naklady maju velke / ale na druhej strane sa staraju o deticky dobre a venuju sa im / na mojom synkovi to je velmi vidiet / a hlavne este to v tychto jaslach maju velmi pekne upravene a ciste 🙂

cestovatelkaandrea
11. mar 2010

nam nevracaju ani cent ☹

radkovamama
11. mar 2010

zabudla som napisat, ze strava je 50.- eur na mesiac / na tej bzovickej a varia celkom dobre

radkovamama
11. mar 2010

cestovatelkaandrea / ani za stravu< to je cudne nam za stravu vracaju, alebo sa to odratava z dalsieho mesiaca / ved strava sa plati samostatne tak ako v skolke

cestovatelkaandrea
11. mar 2010

lenze ja zijem v NL a tu je jednoducho iny system.

miskinadamko
11. mar 2010

berenika dakujem ti ze ma opat utvrdzuejs v tom ze tu ked clovek nieco napise tak sa najde dalsich 10 ktore jeho slova prekrutia. este raz a naposledy opakujem je mi jasne ze tieto prispevky pisu len maminy ktore nemaju skusenosti z jaslami. inak by si hned pochopila o com hovorim ja netvrdim ze je pre dieta najpodstatnejsie mat normovaný jedalny listok 🙄 boze preco si tu vzdy niekto vyberie len to co sa hodi jemu , beriem to ako komplex veci ktore su pre a proti. ja si myslim ze je len prospesne pre dieta ked je v jasliach , moj tam chodi na 6 hodin z toho minimalne 2 spi to mas 4 hodiny a z toho sa minimalne 2 prehra.takze asi tak. a mozno som s nim ovela viac a o to intenzivnejsie sa mu venujem ten cas ktorý som snim aj spolu s mm aj z ostatnou rodinou a sme vsetci maximalne stastní a spokonjní a mozeme sa tesit na kazdy den a nemusim navstevovat temy ako su unavene mamicky, moje dieta ma problem zo spanim, place, je hystericke, neche papat a podobne.
my platime vzdy az na konci mesiaca .mame stanovenu sumu ktoru platime ci je tam malý 20krat alebo raz a stravne od poctu dni ktore tam je. ked nejde do jasliciek rano sa odhlasi a nuctuje sa mu v ten den stravne

radkovamama
11. mar 2010

a kolko platis ak sa smiem opytat / inak NL to je ake mesto / prepac moju medzeru vo vzdelani 😉

miskinadamko
11. mar 2010

NL toje ake mesto? 😕 to uz sme tu ako v aj mudry schybi

miskinadamko
11. mar 2010

nl je skratka pre holandsko teda podla mna

cestovatelkaandrea
11. mar 2010

radkova mama- NL je holandsko a skolka stoji 1245euro, z toho platim 345 a zvysok plati stat. je to prispevok za pracujucim rodicom. keby som nerobila, tak platim vsetko

cestovatelkaandrea
11. mar 2010

miskinadamko-mozno som to pochopila zle z prveho prispevku ale fakt to o tej strave vyznelo tak ako pisala berenika.
ak mam byt uprimna tak moja fantazia je pestrejsia ako to co vidim v skolke na tanieroch deti podla noriem. jedalny listok sa dost casto opakuje uz po dvoch tyzdnoch. ja napr. drobcovi varim vzdy vecer ked zaspi den dopredu. takze ked pridem z prace, uz len ohrievam a papame 😉
v ostatnom s tebou suhlasim, pisala som podobne veci aj v inych temach

radkovamama
11. mar 2010

tak mi prepacte / nejak som sa zamyslela nad tym / kde na slovensku je mesto s NL / iny stat to ma ani nenapadlo / a to len preto, ze teraz su aj nove oznacenia na SPZ/kach tak este raz za ospravedlnujem 😎

miskinadamko
11. mar 2010

radkovamama to je ok, len mi to prislo smiesne ako aj z mudryschybi ja som tiez dneska pisala ze je streda to je ok 😉
andrejka o tej strave som to myslela v tom zmysle ako jednu z vyhod ktorú jasle ponukaju.ak mam byt uprimna ta strava je podla mna to posledne co my na jasliach vyhovuje , len tu sa to nejako rozmazava. pretoze ako aj ty pises ked som bola doma navarila som a dala zamrazit.varila som zvlast pre nas a zvlast pre maleho a preto som nestihala kazdy den nieco ine. teraz papka to co my takze je to uz ovela jednoduchsie.nam v jasliach menia stravu.nemaju ju jednotvarnu.
tato tema sa vola jaslicky takze preto som vyjadrila svoju skusenost ako pozitivnu a vsetky tie veci boli uvedene ako plusy nie ako jedna vec ktorej sa treba chytat. a takisto som presvedcena ze su maminy ktore uplne bezproblemov stihaju aj byt z dietatkom celý den doma a su aj oni spokojne,vyhovuje im to a nemenili by svoju situaciu. ale zial mne sa dost casto stava ze vidim po meste total vystresovane matky ktore jacia na svoje deti ako zmyslov zbavene za kazdu hlupost hned vyskocia , a napr. aj na ihrisku dieta volaco spravi ona na neho zreve povyhraza sa mu a uz je vybavene.ale to je trosku mimo od temy a na dlhsiu debatu takze v skratke pre nas su jasle uplne samozrejmov sucastou zivota, tak ako ked deti chodia do skolky, ved vela mamin si dava deti do skolok uz ako 2 rocne a ci ide dieta v 2 rokoch do skolky alebo chodi od 1,5 roka do jasli tak v tom naozaj velký rozdiel nevidim.

berenika39
11. mar 2010

no jestli ten rozdílný názor nebude tím, že jsi na veřejné diskusi a ta je o tom, že sem může psát každý 😉 .
psala jsem, že chápu, když jde dítě do jesliček, když je to třeba. jen s tebou nesdílím ten názor, jak je to pro něj vlastně mnohem výhodnější, než být doma, jak mu to mnohem víc prospívá a tak. a taky jsem psala, že to tu čtu proto, že plánuji na dva dny návrat do práce po petrovém druhém roce.

cestovatelkaandrea
11. mar 2010

miskinadamko ten krik na deti poznam.... vidim to dost casto, ked som doma na Slovensku.

no tu skolku a jasle volaju jednoducho skolka. nerobia v tom rozdiel, lebo su tu deti od 0-4 rokov.preto pisem, ze drobec je v skolke aj ked na SR to beru ako jasle.

miskinadamko
11. mar 2010

berenika mam na teba otazku ako vies co je lepsie ked si to druhe este vobec neskusila? plne by som ta chapala keby si dala dieta do jasiel a potom napisala tuto skusenost ale tvoje dieta nebolo este ani raz v jasliach tak tvoj nazor nie je jednoznacne objektivny. a trosku si protirecis ked "nesdilis" tento nazor preco davas potom dieta do jasiel? lebo musis? tak si myslim ze keby si bola tak rezolutne proti tak by si ho tam nedala ani za nic.doporucila by som ti najprv vyskusat a potom porovnavat co je pre tvoje dietata lepsie.
cestovatelkaandrea je to tak, a fakt je ze v zahranici taketo nieco nevidis resp. nie v takom velkom mnozstve. cim dalej tým viac sa s tým stretavam resp. to vnimam

zelmirka1
11. mar 2010

ja myslim ze nejde o skusenost ale ten pristup ze je mu tam lepsie, ze ma dobru stravu, napreduje, je samostatny proste celkove ze je to pre neho najlepsie. Nikto jasle neodsudzuje ale brat to tak ze aj keby som mala miliony tak tam mu je lepsie je zvlastne. Ale samozrejme kazdy ma pravo na svoj nazor. Az cas ukaze co bolo a nebolo dobre.

miskinadamko
11. mar 2010

zelmirka a kto povedal ze som povedala ze je dietatu lepsie doma ako v jasliach, precitaj si aj ostatne prispevkyeste raz to opakujem je tu tema jaslicky takze som vyjadrila svoju skusenost a vyhody ktore jasle ponukaju.tak co mam pisat jak je tam dietatu hrozne ked som spokojna? ako fakt nechapem o com? a samozrejme ze by som dala dieta do jasiel aj keby som nemusela ako aj andrea povedala v zahranici to povazuju za uplne normalne je to ako skolka a nikto sa nepozastavuje ked tam dieta chodi tebe je cudne ked niekomu chodi dieta do skolky? myslim ze je dost takých deti co uz od 2 rokov chodia do skolky a pritom niékto moze mat 3 rocne dieta a este chodi do jasliciek. neviem mam pocit ze to vnimas ako keby niekto odvrhoval svoje dieta a posielal ho na mucenie.
mne je zase zvlastne to ked vidim tie sibnute hystericke rozcuchane matky a ich vystresovane deti , ktore cim viac na ne ziapu tým viac neposluchaju a 4 rocne deti z dudlami ktorým ked sa prihovoris tak spustia rev a chytaju sa maminej sukne, a 3 rocne deti ktore miesto vyjadrenia svojich potrieb recou pouzivaju cudesne zvuky a za vsetko placu miesto toho aby komunikovali. takze asi tolko.
nehovorim opat ze vsetky . tak sa prosim ta nechytaj kazdeho mojho slova. ja jednoducho jasle odporucam a to z tých dovodov ake som uviedla,nehovoriac o tom ked si jednoducho rodicia nemozu z financneho hladiska ostat dlhsie na materskej. a s tými milionmi som to myslela tak ze aj keby som ich mala urcite by som dietatko od roka a pol az dvoch rokov dala na tie 4 az 6 hodin ako davam teraz medzi ostatne deticky.

zelmirka1
11. mar 2010

v pohode nemusis sa obhajovat, zda sa mi ze kazda mamina ak da dieta do jasli tak podvedome citi ze to mozno nemusi byt to naj ale treba si to zdovodnit...nie som proti jasliam, ako som pisala niekedy musi mama do roboty a niekedy je to typ ktory proste doma nevydrzi a je to normalne, ale ty si napisala ze jasle su pre deti ovela lepsie ako by doma
kopirujem tvoj prispevok....stvrty riadok, ved si to precitaj, fakt to cele znie divne...v jasliach sa venuju na 100%, mamina musi robit to a to, vyvazena strava....mozno si len zvolila divne slova? jA ked nie mas samozrejme pravo na svoj nazor, neberiem ti ho ale velmi sa chces obhajit.


nas maly chodi do jasli od 10 mesiacov-to zacal tak cvicne.normalne chodi od jedneho roka. ja studujem na dennom studiu takze mam vyhodu v tom ze kedykolvek si ho mozem nechat doma,a chodi z jasiel o pol tretej niekedy o 2.samozrejme niekedy ked nestihneme aj neskor.do jasli chodi na 8mu.
podla mna sa nemate maminky coho bat.moj osobný nazor je ze jasle su pre deti ovela lespie ako byt doma, lebo doma maminka vacsinou okrem dietatka musi stihnut navarit,upratat, ist do obchodu...zatial co v jasliach sa dietatu venuju 100%,kazdy den ma od ranajok az po olovrant zdravu vyvazenu stravu.asi len maloktora maminka doma, vari kazdy den ine masko ,inu natierku a presne dodrziava popritom vyzivove normy. dalsia vyhoday je ze dieta je ovela samostatnejsie, nie je tak zavisle od matky, a najhlavnejsie je ze je v kolektive, kde sa nauci vela dobreho ale aj zleho.
po roku chodenia do jasli vidim vyhodu v tom ze maly je max.samostatný,komunikatívny(vie uz povedat skoro vsetko)vie si vypytat a povedat co chce a co nie,namiesto placu a vydobijania si. nikoho sa nehanbi, porozprava sa a pozdravi aj ludi na ulici,alebo kt. nepozna.je stale veselý,usmievavy, z jasiel chodi stastny, ma tam svojich kamaratov ktorých ma rad.a jednoducho vsetko ide s nim jednoducho a v pohode.samozrejme ako kazde dieta ma aj on svoje dni, ale naozaj malo. ja jasle mozem len a len odporucit

j

berenika39
11. mar 2010

miskinadamko, tvoje slova, na která mám jiný názor:

jasle su pre deti ovela lespie ako byt doma

A taky mám otázku: jak víš, že jsem nedala dítě do jeslí? Mám dvě🙂)).

spalka
12. mar 2010

nemyslim si, ze samostatnost deti sa uci v jaslickach...ja som bola jaslickar od 9 mesiacov a bola som mamickin zavislak skoro do mojich 16 rokov 😀, segra do jasiel nechodila a doma vykrikovala ja sama ja sama hned ked to vedela len vyslovit, ja som bola zakriknuta a bojazliva, segra mala ako dieta ostre lakte a sebavedomie...
a krik na deti? to nezavisi od toho, ci je mama na materskej alebo pracuje, zavisi to od toho co ma v hlave 😅

labelka
12. mar 2010

ahojte....tak nesmelo sa pridavam do tejto temy aj ja...dufam ze sa na mna nespusti hned vlna kritiky....som si totiz precitala par stranok dozadu...

moja dcerka bude mat 15 mesiacov a s manzelom sme sa dohodli ze ju budeme davat do jasli...najprv som hladala tu na okoli nejake materske centrum..ale kedze tu nic na okoli nie je..zvolili sme moznost jasle...budem tam chodit spolu s nou...zo zaciatku na hodinku na dve denne...nech sa trosku vyblazni s detmi..lebo ako to tu uz niekto povedal mam pocit ze sa doma s nami nudi...a predsa...tam ine deti..ine hracky...mozno casom sa odhodlam na hodinku sa vzdialit..mozno si nakupit..ale to zatial predbieham

uvidim ako jej to pojde...byvam na dedine a tu v okoli nepoznam nikoho kto by mal male dieta..v rodine tiez deti nie su... a aj ked zatial tam bude byvat len na hodinku dve..tiez sa plati na cely mesiac dopredu...takze od aprila ideme na to..drzte palec 🙂

spalka
12. mar 2010

labelka preco by ta mal niekto kritizovat, ved ty ako mama vies najlepsie ci je tvoje babo pripravene na to byt v jaslickach alebo nie, ja moju malu mozno tiez neskor dam, momentalne je na to este prilis malicka, ale deti zboznuje uz teraz 😀

radkovamama
12. mar 2010

Chcem sa opytat ostatnych / aj vy ste mali taky problem s prihlasenim dietatka do jasliciek<
mojho synka sme nahlasovali ked mal asi 9 mesiacov alebo aj menej a dostal sa tam ako 17 mesacny / a to nam povedali, ze robia vynimku, lebo je pre dieta na vstup do jasli najvhodnejsie obdobie okolo 18 a viac mesiacov.
Okrem hypoteky a stracu o pracu sme tam maleho dali aj preto aby mal vacsiu sancu dostat sa do skolky / lebo to je v BA katastrofa. A ake boli napriklad vase dovody, lebo sa citim ako svina / maleho som totiz musela koli jaslam odstavit od kojenia / hoci uz jedol aj normalne jedlo / prislo mi to luto odtrhnut ho od prs // no a nakoniec po par dnoch si na ciciky ani nespomenul ale mne je to luto aj teraz /// stale ho mam za babo aj ked uz bude mat 7.4. dva rocky a je to poriadny betar 😀

radkovamama
12. mar 2010

A este pripominam, ze maly Radulo chodi do jasliciek naozaj rad / ale mne sa zda, ze ked som v robote do 16.00 potom pridem domov s malym o 17.00 tak mame malo casu na hranie a ostatne veci / vsetko dobiehame cez vikendy / ale ten cas tak strasne uteka a maly rychlo rastie / tak mam pocit, ze som si ho ani poriadne neuzila

evi3
12. mar 2010

Ahoj. Dcéra chodí do jaslí od 22 mesiacov. 2mesiace chodila 5x do mesiaca a potom naostro. Rozhodla som sa pre skrátenú variantu rodičáku (hlavne kvoli tomu, aby sme zvládli splácať hypotéku), tak mi to bolo jasné od jej pol roka a mala som z toho trochu obavu( pri jedle mi stále zdrhala a stále protesty proti spánku). Dodatočne to hodnotím ako veľmi dobré rozhodnutie ( je tam vzorná, pekne sa naje a keďže idú spať ostatné deti, ide spať tiež).
Keď sme tam boli pre prihlášku, to mala asi 16m, tak stála za mnou, občas vytrčila nos. Keď sme niesli prihlášku spať mala 21, okamžite vošla do herne a ja som pre ňu prestala existovať a musela som mu ju prehovárať aby sme šli domov. U nej sa jasle objavili v ideálny čas, je veľmi aktívna, keď sme doma so soplami, tak toho k večeru máme obe dosť.
Pracujem na skrátený úvazok(6h), ráno ju vozí manžel pred siedmou, ja ju vyzdvihujem o tretej. Kým sa dostaneme domov cez všetky nástrahy (šmýkačky, DM s detskými vozíkmi, poštu) je pať a obe sme krásne prevetrané. Zo začiatku som pre ňu chodila skor, ale nemohla som ju odtiaľ dostať von.
Ja ako chodím do práce, tak som tiež vo vačšej pohode. A možem potvrdiť, že 100% platí spokojná matka, spokojné dieťa. Takže jasle áno/nie je veľmi individuálne, nielen z hľadiska dieťaťa, ale aj z hľadiska matky 😉

zelmirka1
13. mar 2010

labelka aj ostatne maminy, nikto tu nechcel kritizovat ked date dietatko do jasli, kazdy mame svoj zivot, roznu situaciu aj sme rozni ludia, debata sa rozvinula len preto ze tu jedna mamina napisala ze "jasle su pre deti ovela lepsie ako byt doma" a dalsie neskutocne zdovodnenia, v inej teme niaka mamina upozornila ze niekto sem napisal fajn nezmysly tak som nakukla. Je pravda ze vela mamin ktore maju uz vacsie deti a dali ich kedysi do jasli tak potvrdili ze trosku lutuju ze neboli doma dlhsie lebo to fakt rychlo ubehne a uz nikdy sa to nevrati, ale to neznamena ze musi byt kazda mamina doma 3 roky. Inak vam drzim palce nech sa detickam v jasliach paci a boli ste aj vy maminy spokojne.

jalka11
13. mar 2010

ahoj. 😉
Chcem sa opytat mamičiek, kt. davaju svoje ratolesti do jasličiek.. 😉 My s manželom zvažujeme,že dáme maličku tiež do jasličiek a to z dovodu, ze som dostala neopakovatelnu pracovnu prilezitost.. Ale neviem, neviem. 😖 Este sa nechcem od malinkej odlučit tak skoro 😢 .. Mala niektora z Vás tiež taký pocit?? a ako ste sa s nim vyrovnali??
Na jednej strane su jasle fajn, určite pomahuj v rozvoji prcka a kolektiv robí svoje. Nasa malinka je strasne na detičky, rada sa s nimi hraje a blaboce.. takze si myslim, ze v tomto by nebol problem.. Skor problem je vo mne a v tom, ze som na maličku hrozne naviazaná..