Jasličkári

veverica
29. aug 2008

Mamicky dali ste vase deti do jasli? Mate pocit, ze ste urobili dobre? Sup sem s vasimi postrehmi a pocitmi.
Nemam vo svojom okoli nikoho s kym by som sa na tuto temu bavila tak budem rada ak sa niekto najde.

bublinkajasminka
30. aug 2008

aj mňa to zaujíma - nakoľko chcem dať yasminku nabudúci rok tam 🙂

vieruna
30. aug 2008

Ja som sice syna do jasli nedavala, ale blizka kamoska davala dceru. Su si s mojim synom povahovo velmi podobni, tak mozno... Kamoska davala dcerku do jasli ked mala rok a pol. Prve tri tyzdne - mesiac boli tazsie, dievcatko dost plakalo, aj chytilo nejaku chorobku, co dr. povedala, ze mohlo byt aj zo stresu. Ale potom si malinka zvykla a teraz tam je velka veduca, pomaha sestrickam nosit plienky a mliecko pre ostatne deti a podobne. Kamaratka je velmi spokojna, ze tam dcerka je, ze ide s vyvojom velmi dopredu. Asi tam deti vela od seba okukavaju a tak.

silvia123
30. aug 2008

Aj moja kamoška má 1 a pol ročného chlapca a v jasličkách sa mu veľmi páči s ostatnými deťmi, pekne sa tam rozvíja a dokonca sa tam naučil pýtať na záchod. Je veľmi šikovný, zo začiatku mala strach ho tam nechať, ale veľmi rýchlo si zvykol a určite neľutuje.

katmi
30. aug 2008

ahojte kocky..
ja tiez planujem dat ninku do jasliciek a neriesim,ci urobim dobre.. myslim,ze jej to len prospeje a tiez ze deticky,co chodia do jasliciek,su popredu..myslim,ze sa nejak tak skor adaptuju na kolektiv..vidim to sama na sebe..ja som tiez chodila do jasliciek,ked som bola mala a som kolektivna az az 😀 dufam,ze mala bude po mne.. ale samozrejme uvidim.. ak sa jej nebude z akehokolvek dovodu pacit,tak budeme doma..

babulka
30. aug 2008

Ahojte, moj Matusko isiel do jasliciek, ked mal rok a 9 meisacov a myslim, ze to bolo dobre rozhodnutie - pre neho urcite. Podla mna vzdy zalezi na konkretnom dietati, su deticky spolocneske, aktivne, a tym kolektiv da viac (z hladiska socialnej interakcie) ako jeden dospely (matka) a naopak, deticky mozu byt uzavrete, pasivne, naviazane na matku a pre tie bude kolektiv rovesnikov v roku - dvoch asi vacsim utrpenim.

My sme chodili do sukromnych jasiel, max. 12 deti a tri "tety", co bolo vynikajuce. matik sa rozrozpraval, vela naucil, ja som uz od takych 16-18 mesiacov vedela, ze sa pri mne doma nudi, takze jaslicky nas "zachranili". V utorok ide uz do skolky, takze dalsia zmena, ale zvladneme ju.

treba sa pripravit na choroby, Matusko nebol do nastupu do jasliciek ani raz chory, ako nastupil, hned na druhy tyzden ochorel. Nastastie nemusel brat antibiotika, takze tyzden doma. Potom bol zdravy styri mesiace, po Vianociach znova, ale len kratucko soplik a zase v aprili - a to nas uz neminuli ATB. Odvtedy nic, "len" kiahne 🙂 ale to som rada, ze uz mame za sebou, mali nastatsie lahky priebeh.

Keby nieco, kludne sa opytajte 😵

livka299
30. aug 2008

Ahojte baby, aj ja zacnem sledovat tuto temu, pretoze od 1.1. by som uz konecne chcela nastupit do prace 😀 takze budem mat dvoch jaslickarov 🙂 🙂 🙂

livka299
30. aug 2008

Katmi a ty odkedy chces nastupit?

tonita
30. aug 2008

ahojte mamicky. tak my sme nasho maleho tiez uz prihlasili do jasliciek tak uvidime ako to dopadne ale ked sme sa na nich boli pozriet tak to vyzeralo super. len dufam, ze to nevadi, ze bude mat len 8 mesiacov a uz pojde do jasliciek. sup sem so skusenostami kto ich ma. 🙂 budem rada

veverica
autor
30. aug 2008

ahojte som rada,ze sa tema pomaly rozbieha. Ja som dala synceka do jasli len nedavno pred troma tyzdnami. Zatial vidim len same vyhody a klady. Chytil sice trosku sopliky (bez teploty), ale moze to byt aj z toho, ze mu idu zubky. Uvidime. Zatial nema problemy a co sa tesim, ze sa tam totalne uvavi hranim, zacal zrazu stvornozkovat a kolektiv mu nerobi problemy. Prvy den ked som pre neho prisla tak mi az kym nezaspal tou jeho detckou hatlaninkou rozpraval zazitky. Ked vidi na ulici deti ide si za nimi krk vykrutit, ako ho zaujimaju. Tiez som nazoru, ze detsky kolektiv mu prospieva a vela sa nauci od svojich rovesnikov (uz na nom aj vidim take muchy co obkukal v jaslickach. Vsade chce vyliezat, zacal sa pokusat kusat nas do nosa, naucil sa tancovat, ...). Takze len dufam, ze aj pani ucitelky su velmi profesionalne a vela ho naucia 🙂

basak
30. aug 2008

ahoj v pondělí jde naše malá(2,5 roku)poprvé do jesliček tak nevím jestli nejsem víc nervozní já než ona 😖 mám z toho trochu strach tak uvidím.co vaše děti jak to poprvé zvládali,a spinkají v jesličkách nebo je vodíte po obědě domů?

paska
31. aug 2008

ahojte moj synátor začal jasličkáriť od polovice augusta ked tam ráno ideme ešte si trošku poplače 😅 ale poobede ked idem pre neho nechce ísť domov 😀 za tú chvylu čo tam je sa naučil piť pekne z pohára čo doma nechcel len si v tom zuby močil 😠

tonita
31. aug 2008

Ahojky veverica, ak sa mozem spytat kde chodi tvoj maly do jasliciek?

Inak maminky, ktore mate skusenosti ako ste to riesili s kojenim? my uz papkame aj ine ako mliecko ale este ho aj kojim a neviem teraz co mam robit lebo nechcem ho odstavit ale od oktobra by mal nastupit do jasliciek

cartmanko
31. aug 2008

no my by sme tiez chceli jaslicky. zial mame v okoli iba vyŕaznych nepriatelov jasliciek. ja som za jaslicky najma koli socializacii dietata. ale odkedy je rozmne ho tam supnut? rozpatie 6 mesiacov az 3 roky mi pride siroke.

miskinadamko
31. aug 2008

my ideme tiez od oktobŕa do jasiel, lebo nemam externe studium, tak musim chodit denne 😒 , zatial ideme len na 3 tyzdne na skusku, uvidim ako to bude zvladat a ked bude v pohode tak tam bude chodit, u nas su zatial na nase jaslicky len dobre ohlasy tak uvidime 😉

johanda
31. aug 2008

basak, ve 2,5 letech šla moje starší dcera poprvé do školky, těšila se tam, první dva dny ani nechtěla domů po obědě, ale když si uvědomila, že je to "nafurt" začal asi 3 měsíční bojkot a řev 😒
Druhou dceru hodlám dát od října tak na půl dne týdně do takových soukromých pidijeslí, no uvidíme.

cartmanko - na reakce okolí se vykašli, pohlídá ti snad dítě někdo z něj? 6 měsíců je na socializaci ještě brzo, navíc kolem 8 měsíců přichází na děcka separační úzkost a potřebuje matku nebo blízkou osobu výhradně pro sebe, po roce ale nějaké to kolektivní zařízení obvykle snese docela dobře.

cartmanko
31. aug 2008

separacni uzkost? to pocujem prvy krat. znie to mudro, paci sa mi to. chudatko bude mat uzkost 😨 takze najskor o rok. tak sme aj rozmyslali ze rok bude mamicka doma a potom to skusime. dkujem za novy pojem. rano ohurim mamicku. 🙂

avion
1. sep 2008

ahojte, ja som bola pozriet jasle pre syna a mal by nastupit 1.4.2009.... bude mat 1.5 roka... ale aj tak mi je tazko, ze ho tam musim dat ☹

lukin
1. sep 2008

Jakto, že MUSÍTE dávat děti do jeslí? 🙂 Já žádné jesle v blízkosti nemám. Pomalu jsem si myslela, že už ani neexistují. Kdybych dala dítě do jeslí (což v plánu nemám), tak by mě rodina asi rozcupovala 😅 😀

paska
1. sep 2008

lukin v čechách je trošku ina situacia ohladom financií mamičiek na materskej ako u nás 😉 preto u nás existujú

avion
1. sep 2008

spravne, ja by som tiez bola doma s mojim babom, keby ze rodicovsky prispevok mame trochu vyssi 🙄 . Bohuzial kvoli peniazom sa musim vratit do prace ☹

babulka
1. sep 2008

Lukin, pri vsetkej ucte - taketo prispevky mi dvihaju tlak 😠 Nechcem sa hadat, ani zadrapovat, ale tu nik neriesi, ci dieta vobec do jasli dat a preco, ale ake su skusenosti s jaslami.
Je samozrejme, ze kazda mamicka by bola najradsej so svojim drobcom co najdlhsie, ale z jedneho prijmu (otcovho, ak je) a rodicovskeho prispevku 4500 Sk sa asi dlho vyzit neda. Teda - ak otec nezaraba vyrazne nadstandardne, alebo nepomahaju rodicia.

Cartmanko, asi je to u kazdeho dietata individualne, ale od toho 1 roka by uz dietatko malo jaslicky zvladnut. Zalezi aj od velkosti kolektivu a pocte "personalu". A s tou separacnou uzkostou je to pravda - moj Matus je sice vynimocne spolocenske dieta, a vzdy bol, nevadili mu cudzi ludia (to skor mne), ale v tom obdobi 8-9 mesiacov ako keby ho vymenili - zacal byt strasny maminkar (co mne samozrejme nevadilo), visel na mne, ani na WCko som nemohla ist. A zas v roku to opadlo, takze netrvalo to dlho. Az mi bolo niekedy luto, ked bol taky "samostatny" 🙂

adetka
1. sep 2008

Mirka nastupuje do jasliciek... ma 21 mesiacov... pozriet sme sa tam boli iba raz, ked mala slecna 15 mesiacov... ale mam dobre odporucania od inych mamiciek... tak uvidime... samozrejme, ze nervozita kazdym dnom stupa... z ocakavania, strachu, ale aj radosti... 😉 ...

susik77
1. sep 2008

Ahojte, tie som rozmyslala nad jaslami, ale je pravda, ze tiez som u nich tu v CR nepocula 😕 len sukromne skolky asi od 2 rokov 😕 Ked nam nevyjde 2.mimi, asi budem muset malu supnut do nej. skolicky.Len je to tu straaasne v Prahe drahe. Asi od 13000 Kc aj s jedlom. Kolko to stoji mesacne na Slovensku? A od kolkych mesiacov sa tam na Sk davaju deti do jasli?

babulka
1. sep 2008

Susik, my sme tiez chodili do sukromnych, stali cca 8 tisic mesacne aj so stravou. V centre BA nie je problem najst jasle aj za 12 tisic, ale to naozaj neviem, za co.. 😝

mory
1. sep 2008

moja dcera je v jaslickach od 3 mesiacov a je to uplne v pohode velmi rada tam chodi a tiez vidim ze je uplne ina ako deti co do jasli este nechodia, niekedy sice mavam chvile zeby som s nou chcela byt doma ale ked je doma chora tak cakam kedy pojde do jasli 😀
myslim ze cim skor tym lepsie lebo ked su deticky vecsie tak viac rozumeju a uz nas aj dost skusaju 😀 😉

adetka
1. sep 2008

susik... ako kde... v Bratislave vychadzaju sukromne jasle tiez asi za 15-tisi, su aj za 20-tisic... v Nitre mame jaslicky za 320 korun na den... co je cca. 7.000 korun na mesiac (mame aj mestske za 4.500 + stravne)...
tam kam ide Mirka je to aj s jedlom, oblecenim, postelnym pradlom, plienkami...
a su jaslicky, kde beru aj velmi male deticky (v Nitre jedny jasle od pol roka)... ale vacsina tak od roka a pol... (ale stretla som majitelku jasli niekde od Galanty a ta ma tam aj dvojmesacne babatko)...

susik77
1. sep 2008

ja si neviem predstavit od 3 mes. dat malu do jasli. asi by mi bolo strasne luto, ze nevidim jej pokroky...Ale tak od 1.5roka myslim v poho, uz teraz v roku sa strasne vytesuje z inych deti 🙂
Inak tu nie len ze je to drahe, ale aj tych sukromnych je malo a su natrieskane 😝 teraz sa otvaraju materske centra, ktore sluzia aj ako skolka pre deti od 2 rokov...

adetka
1. sep 2008

susik... aj tu je o jasle velky zaujem... a malo miest... ja som musela Mirku prihlasovat uz v marci... a to mali volne uz iba jedno miesto...

susik77
1. sep 2008

Ja som uvaz. dat malu od 2 rokov do sukrom. skolky, kt. je anglicko-ceska-uplatnuju tam metodu montessori. Ale myslim, ze na tie tri dni kt. by som chodila do prace by to mesacne vyslo 17000 kc 😝 Ale zas ma laka, ze sa tam neco nauci...
inak aj obyc. skolky su tu beznadejne natrepane 😝 total babyboom 😝 😎

johanda
1. sep 2008

My máme tady poblíž takové minijesle -mateřské centrum, kde hlídají deti od 1,5 roku, většina maminek je tam nechává tak půlden, platí se od hodiny (myslím 60 kč/hodinu), je to bez stravy, jen s pitím a preferují se děti bez plen.
Mory, od 3 měsíců v jeslích? To jsi tak brzo musela do práce? (já teda pracovala už 3 týdny po porodu, ale naštěstí z domu).