Jasličkári

veverica
29. aug 2008

Mamicky dali ste vase deti do jasli? Mate pocit, ze ste urobili dobre? Sup sem s vasimi postrehmi a pocitmi.
Nemam vo svojom okoli nikoho s kym by som sa na tuto temu bavila tak budem rada ak sa niekto najde.

boska79
4. sep 2012

@smejko333 a su Tvoje,nie?

My sme dnes boli kuk v jaslickach, dobry pocit sme mali s muzom... 😎

Tri deti na jednu pani ucitelku- tak dufam,ze to zvladneme

renatkak
4. sep 2012

Já jsem se ještě do té pozice dát své dítě do jeslí nedostala, ale byla jsem na druhé straně jako učitelka. Musím říct, že většina dětí to zvládne. Tedy alespoň ty co jsem znala já. Samozřejmě proběhly slzičky, ale to se děje i u starších dětí. Myslím, že pokud jsou hodné tety a malý kolektiv jsou děti v jeslích spokojené. A když jsou spokojené děti, tak i rodiče ne?

lucinka1104
4. sep 2012

@sakalka sú aj v radvani ale tie su asi plné,potom v sasovej ešťe

mirininu
5. sep 2012

ahojte,
ako dlho sa Vám adaptovali detičky. Ja nastupujem od októbra do práce . Mladší syn má 23 mesiacov v pondelok nastúpil do jaslí, v prvý deň neplakal ale nejedol nič, tak som pre neho išla o 12:00 na druhý deň ráno to bolo s plačom , aj spal síce v kočíku ale potiahol 2 hodiny, nič nejedol a dnes ho museli doslova odtŕhať ráno, teraz pozerám, že ho po boji a s plačom narvali do kočíka /samozrejme jemne / a vyzerá, že zaspáva - mám ho pod oknom, tak všetko vidím. Mám z toho zmiešané pocity, ale chcela som nech si zvykne skôr ako začnem zarezávať. Teraz neviem či je to len protest .... normálne mám chuť ho zajtra nedať, ale tak zase musí si zvyknúť ak povolím ... nechcem sa vrátiť zase na začiatok. Alebo požiadať nech začneme od znova t. z. zajtra prídem s ním ja na pár hodín , v piatok ostane sám, ale to bude asi krok späť. ..

martiska36
5. sep 2012

@delfi četla jsem Tvůj příspěvek - beru jakoukoliv radu, zkušenost, čeho se vyvarovat - dcera má 18 měsíců, chodím 2 dny v týdnu do práce a je doma s manželem, od 2 let bude chodit do soukromé školičky na dopoledne. Já už půjdu do práce. Dá se na to nějak takový malý človíček připravit ? Beru jakoukoliv zkušenost... Zdraví Martina

svatava74
5. sep 2012

@mirininu adaptacia trva rozne dlho.....kazde mimino je ine....ale ty musis byt ta, ktora je presvedcena, ze jasle su to spravne riesenie a ze malemu je tam dobre...teda bude....ak si zvolila dobre jasle, tak ver svojej intuicii....rano sa s drobcom velmi dlho neluc, ak sa da odved ho do triedy, zaujmi nejakou hrackou-teda ucitelka nech ho od teba nenapadne preberie, zaujme niecim.....a ak aj pusti slzicku, ak su sikovne ucitelky, je to otazka par sekundiek a maleho dokazu ukludnit a dat do pohody....papanie nie je v prvy den to najdolezitejsie....ak by bol strasne hladny jedol by...ale necitil hlad a bolo....ak s malym budus ty v jasliach dlho- zvykne si na to - radsej si ho mala davat postupne, prvy den 1-2 hodinky, druhy to iste, 3. dopoludnie, 4 - 5 den na poldna....dalsi tyzden aj spanie poobede....ale vsetko sa to da do poriadku......hlavne aby boli mile p.ucitelky a vedeli ho pomojkat a zabavit....vsetko bude fajn....kazde mimino si zvykne...k jasliam patria aj slzy....drzim placeky 😉 😉 😉 😉 😉 😉

mirininu
5. sep 2012

@svatava74 ďakujem za odpoveď, ja som si to aj tak predstavovala, že postupne, ale že im sa osvedčilo naraz . Na jasličky mám len dobré referencie , ešte som nikoho nepočula kto by sa sťažoval a učiteľky sú milé 😉 Teraz už keď bol 2x na celý deň asi to už nechám tak nech ho nemýlim . Uvažujem, aj nad tým, že ráno pošlem manžela možno to pôjde ľahšie ako so mnou predsa len je na mňa viac naviazaný. A slzy .... ja viem, prešli sme si tým už pri staršom synovi, ale akosi sme na to pozabudli , že boli aj ťažké obdobia a u teraz som rátala s tým, že nebude problém, lebo je v podstate samostatný aj doma je jedák veľký. Budeme musieť vydržať. Ešteže som zvolila súkromné jasličky namiesto škôlky tam by asi toľko trpezlivosti nemali. Stále mám výčitky či nie je malý, no do práce potrebujem nastúpiť....

simca06022011
5. sep 2012

No a mám problém. Mali ste niekto problém po príchode dieťatka z jasličiek? Dcérka je tam od pondelka, ráno sa tam vždy teší, dokonca sa nechce ani rozlúčiť a rovno uteká za detičkami. Poobede ju berieme do tej 16tej domov, celá je zvláštna, keď prídeme domov tak je nervózna keď od nej niečo chcem, keď jej zakážem robiť zle alebo aj keď ju volám nech sa ide vonku hrať. Začne mi vrieskať ako pavián a nič s ňou nepohne.. večer to takto pokračuje v postieľke aj do 10tej večer!! Pritom mi vždy pekne zaspala o 7mej, hneď po papaní a kúpaní a nikdy mi doma neplakávala. Malá ma cca 1rok 7 mesiacov. V podstate to vyzerá ako keby ma vôbec nechcela 🙂 No som z toho na psychiatriu... Mám ešte vydržať, alebo je niekde chyba? Už takéto dačo niekto zažil?

mabika
5. sep 2012

@mirininu ahojcek, nevzdavaj to, priebeh je taky vzdy, do 2 tyzdnov to bude urcite ok. Ked uz spozna nove tety a denny rezim, nadobudne istotu a bude to fajn. Nase deculo tiez prvy den v pohode, ale nic nejedlo, druhy a treti den revalo rano ako tur a jedlo len malo a cca od 4.teho dna zacalo jest komplet vsetko (aj ostatnym odjedal) a bralo to ako fakt, ze tam ide. A po 2 tyzdnov som videla, ze sa tam uz tesi a uz sme mali problem ist domov odtial 🙂.
Vydrz to a nesleduj ho z okna a vsetko bude fajn 😉 urcite...

co sa tyka adaptacie a lucenia rano, suhlasim s @svatava74

mabika
5. sep 2012

@simca06022011 aj ked je v pohode, predsa len ma este trochu vnutorny stres zo zmeny, neboj, to prejde. Nase "babo" bolo tiez prve dva tyzdne doma trosku podrazdene, strhavalo sa zo spanku s placom obcas, co dovtedy nebolo... Jednoducho spracovava dojmy tymto sposobom, myslim, ze to prejde...ked z toho bude rutina... a nase boli vyzera ze rovnako stare, ked nastupovali... Vydrz, chyba podla mna nikde nie je... deti potrebuju stereotyp a ked jej jasle do neho zapadnu, bude vsetko po starom

evka4
5. sep 2012

@mirininu ja by som ti odporucila, aby si prve dni bola so syncekom v jaslickach. ked som davala do jasliciek dceru ja, tak prvy adaptacny tyzden prebiehal nasledovne. chodili sme len na dopoludnie, prvy den som bola stale s nou, ukazovala som jej to tam, cielom bolo, nech sa zoznami s novym prostredim, s novym kolektivom v pritomnosti niekoho, koho doverne pozna. druhy den som prisla s nou, pobudla som tam asi dve hodiny, zvysok dopoludnia ostala sama, ja som sa prechadzala v okoli jasliciek, ak by mi nahodou volali,ze dcerka place. treti den som s nou bola len na zaciatku, potom, ked bola zaujata hrou, som nenapadne odisla a prisla po nu az na obed...a tak to pokracovalo aj nadalej. pre dcerku to nebol az taky sok. samozrejme, ze ked tam ostala prvy krat sama na cely den, bolo to dost zle, ale rychlo si potom zvykla. hlavne to treba vydrzat, prve dni som plakavala spolu s nou, ale to relativne rychlo preslo. drzim palce.

delfi
5. sep 2012

@martiska36 Ahoj, můžu tě uklidnit, že ve 2 letech je to úplně něco jinýho než v roce. Myslím, že v tom věku 2 let to už není tak dramatický, děti už jsou trochu schopný si hrát dohromady a najít si kamarády apod. Prostě už se částečně socializuje, kdežto v 1 roce je to prostě ještě batole. Čeho se vyvarovat - u jesliček bych asi upřednosťovala ty, kde má tu skupinku dětí vždy na starosti 1-2 lidi. Aby děti prostě věděli a znali tu "svojí" tetu a mohli si k ní vytvořit důvěru. A hlavně si nic nevyčítej! 😉

kacen0071
6. sep 2012

ahojte.my sme prave pondelok nastupili do jasiel.mala ma 2,5 roka.myslela som si,ze uz je dost velka a nebude to take dramaticke.prve dva dni v pohode,neplakala.to tam ale bola iba hodinu.vcera a dnes katastrofa,rano mi ju doslova tahali z ruk,co nechcela ist.samozrejme som sa potom, ked sa zavreli dvere,rozplakala aj ja.oni tam maju taku teoriu,ze rychlo ju tam supnut a odist..vobec som tam s nou nebola.zda sa mi to drasticke,ale zevraj je to tak najlepsie.dnes tam ma byt 3h,tak som zvedava ako to zvladneme..dufam,ze po dvoch tyzdnoch uz bude vsetko o.k a bude tam chodit s radostou

fatima1972
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
lenusiknr
6. sep 2012

kacen0071 ahoj , pred 4 mesiacmi som prezivala to iste ako ty takze viem ako sa citis:( je to velmi tazke najme tie rana ale pre malu je najlepsie ak ty rychlo odides len ju podas a utekat prec.... moj maly tam bol od zaciatku na cely den a som rada, pretoze potom nemohol vyjednavat...dokonca sme tam sli aj v pyzamku.... ono to chce cas tak dva tyzdne a viac a uvidis ako si zvykne...🙂 potom ti povie ze tam chce ist aj v sobotu ako moj maly🙂🙂🙂 drzim Vam obom palceky

lenusiknr
6. sep 2012

@ kacen0071 kacen0071 ahoj , pred 4 mesiacmi som prezivala to iste ako ty takze viem ako sa citis:( je to velmi tazke najme tie rana ale pre malu je najlepsie ak ty rychlo odides len ju podas a utekat prec.... moj maly tam bol od zaciatku na cely den a som rada, pretoze potom nemohol vyjednavat...dokonca sme tam sli aj v pyzamku.... ono to chce cas tak dva tyzdne a viac a uvidis ako si zvykne... potom ti povie ze tam chce ist aj v sobotu ako moj maly drzim Vam obom palceky

simca06022011
6. sep 2012

@mabika dakujem za reakciu, dufam, ze to tak bude... u nas to ocko znasa asi najhorsie... dnes nechcel odist z jasliciek a mala dostala taky histericky zachvat placu (hadam 1x v zivote), nevedela som mu ju ani zobrat... nevedela som koho z nich mam skor ratovat 🙂) Dala som ju pani ucitelke a ked jej zacala ukazovat hracky a odniesla ju od nas prec, uplne prestala plakat aj ked ma este hladala...
Ludia tieto jaslickovske zaciatky su hrozne... potom som sa odreagovavala po vyse roku u kadernicky a normalne som mala vycitky svedomia :P

marketnieuw
6. sep 2012

@mirininu pokud muze manzel, urcite nech chodit do jeslicek rano manzela... U nas se to osvedcilo. Kdyz jsem dceru parkrat vedla ja, tak byl daleko vetsi hysterak. A taky doporucuju co nejkratsi louceni.

Mala si zvykala hodne dlouho, prvni 2 mesice proplakala, ale nakonec si zvykla a v jeslickach se ji moc libi. Obcas si jeste rano pri odchodu poplace, ale to jsou jen nekolikavterinove zalezitosti - spis asi ze zvyku. Nekdy pak ani z jesli nechce domu.

kacen0071
7. sep 2012

a dnes opet histeria.mala revala jak besna.tieto rana v jaslickach ma asi zabiju.naozaj velmi obdivujem ucitelky v kazdych jasliach,ze vedia ako na cudzie deti,ked prave prezivaju asi to najhorsie obdobie v ich zivote-odlucenie od maminky a ostat s cudzimi ludmi...boze,sak to uz iba znie hrozne..maminy drzim vam aj sebe palce.nejako to vydrzime 😉

mabika
7. sep 2012

@simca06022011 tak na to ockovi som sa nasmiala, ze nechcel z jasliciek odist 😀. No treba aj jeho vycvicit, ze pusinka, papa a nech prasi prec 🙂. Fakt to nema zmysel predlzovat tie lucenia...
A neuveris, ale prve co som ja urobila pocas adaptacie v jasliach, ked som mala take 2 hodinky casu, tiez som isla kadernicke zatial 😀

kacen0071
7. sep 2012

@simca06022011 mabika ja idem prave kozmeticke..dufam,ze mi to pomoze 😵

mirininu
7. sep 2012

Tak u nás pokrok, včera zjedol makovník, a že sa dokonca 1x usmial .... ráno revy od výťahu, ale do 5 min po odovzdaní je kľudný, ak od neho nič nechcú je úplne zlatíčko, snáď sa to jedenie upraví 😉 som zvedavá dnes aký bol ....

adulienkak
7. sep 2012

@kacen0071 náš drobec chodí do jasličiek od ukončeného 9mesiaca, ráno chodíme prví a na prebaľovacom pulte, keď sa prezliekame,prezúvame je už plný očakávania, ktorá teta sa objaví, vycerí na ňu tých svojich 6zubov a šťastne sa ďalej usmieva a takto je to od prvého dňa už 3mesiac. Keby chodil s plačom určite by som skúmala prečo...

bambulka82
11. sep 2012

ahojte, tak my do jasliciek chodime uz 3 tyzden..zacali sme posledny augustovy tyzden, to mal maly akoze "adaptacny" proces..prvy den som tam bola s nim a boli sme asi hodinku, dalsi den 2 hodinky a potom som ho tam uz nechala sameho tak 3 hodinky..zvladal to super, ked bol zaujaty hrackou, nenapadne som sa vytratila a ked som prisla po neho, povedali mi, ze ani neplakal..potom som ho doniesla na cely den a vraj iba sem tam pomrnkal, ale neplakal..no od minuleho stvrtka je to katastrofa..chodime skor rano, kazali mi ho nosit uz tak, ako ho budem zanasat ked pojdem do prace a oni ho davaju este spat, pretoze ked ho nedaju, zaspi im okolo 10,00 a nevydrzi ani obed spapat..takto ho daju este rano, pospi si hodinku aj dve niekedy..no ale rano je to horor ☹ maly zacne hned plakat (dnes to bol uz doslovne rev) a za nic na svete sa ma nechce pustit..musia ho odo mna odtrhnut ☹ ked sa pytam poobede, ze ako bolo, tak vraj on rano hned max. do 5 minut zaspi..cely den je ok, pekne papa, dokonca je vraj najlepsi papkac v jaslickach 😀 problem je len, ked zaspi nahodou skor a zobudi sa po chvilke..idu sa naobedovat a on je potom taky unaveny, ze nevie uz zaspat..aj vcera to tak bolo, velmi plackal na obed a museli ho na rukach uspat ☹
ucitelky su velmi mile, s riaditelkou sa poznaju aj nasi, takze doveru k nim urcite mame, inak by som tam maleho nedala..ja do prace nastupujem 1.10. ale ked vidim maleho rano ako velmi place, najradsej by som sa na to vykaslala..aj ked kazdy mi hovori, ze zaciatky su proste take..ze to chce len cas a zvykne si..
je to pre mna dost tazke, ked ho vidim ako place a trhaju ho odo mna a nemozem si ho pritulit, lebo ma posielaju hned prec..potom cestou domov si vzdy dobre porevem 😅
snad si coskoro zvykne a bude to vsetko v poriadku 😉

bambulka82
11. sep 2012

@adulienkak tak to je ozaj super, ze to maly takto dobre zvlada 😉

danda78
11. sep 2012

ahoj
tak my máme jít do jesliček - školky tento týden poprvé a rovnou na celý den....
u nás to je nové zařízení - občanské sdružení při rodinném centru ve vedlejší vesnici kde bydlíme, funguje teprve necelý měsíc, byla jsem tam kouknout na dni otevřených dveří,tak doufám,že malý bude v pohodě..
akorát tady není výběr takže i kdyby se mu tam nelíbilo,není kam jinam ho dát..
ta´tku máme celý týden pryč, jezdí domů většinou jen na víkendy,babička s dědou v práci a druzí 150km daleko..
takže jen prababičky,ale těm je přes 75let a celý den s ním by nezvládly..
no a k tomu zařízení - budou tam 2 tety na max. 15 dětí,podle toho kolik jich ten den zrovna bude,ale od 6.30-9.30 bude jen jedna, pak přijde druhá,děti dostanou svačinku,jdou ven a kolem 12 oběd, potom spaní, a kolem 13 odchází ta teta,která přišla na ráno a opě zůstává jen jedna..
to mi přijde docela málo na takový počet dětí,berou tam teda děti od 2-6 let většina jich tam je mezi 2-3 rokem, našemu je 21měs.
děti musí být bez plen, jen na spaní jim je dají,to už jakžtakž zvládáme...ale stejně když si řekne, teta ho nemusí slyšet, nebude mít zrovna čas a on si tam sám ještě nesedne a nesudná slipy..
a druhý problém se spaním,mají tam zatím jen asi 7 matrací takže děti budou usínat vedle sebe, náš je zvyklý spát ještě v malé postýlce, před spaním dostat mlíko,dudlíka a usínáčka a pak usíná v pohodě sám...
tak jsem na to vše taky zvědavá
já budu jezdit do práce na 3 dny v týdnu,takže bych ho tam ráda 2x týdně dávala na celý den a 1xtýdně ho bude mít prababi..
a cena??? 200kč /den - s 2 svačinkama,obědem a pitím....

adulienkak
11. sep 2012

@bambulka82 aj náš spinká hodinku (možno len1/2) o 8,30hod. potom ho zobudia idú von o 11.15napapať a zasa spinkať do 14.30hod., potom papá a ideme domov.
úplné drobce si skôr zvyknú na kolektív, ako vraj už také 2ročné a staršie. Tie majú problém adaptovať sa, lebo sú veľmi naviazané na maminky a nečudujem sa - maminka je pre nich stred vesmíru. Ak je malý spokojný, keď odídete, tak sa len chce trošku maznošiť, pokiaľ Vás vidí. Podľa mňa treba ráno drobca naladiť veselo, urobiť s ním nejakú srandu, veď každá už vieme, čo na nich najviac zaberá. A hlavne nepoddávať sa jeho plaču, naopak úsmev, niekedy ťažké, ale dá sa.

bambulka82
11. sep 2012

@adulienkak vcera aj dnes som mu rano robila srandy, isiel super naladeny do jasliciek 🙂 este aj ked som ho prezliekala, tak bolo dobre, ale akonahle zbadal ucitelky, tak hned rev a nechcel ma pustit..to je len to rano take zle u nas, poobede ked pridem po neho, tak sa s ucitelkami hra, ked odchadzame da papa a aj sa usmieva ked sa mu prihovaraju..najskor som si myslela, ze je to "ucitelkami" ale cez den ich berie uplne v pohode, len to rano je tazke 😒
ja sa snazim rano stale usmievat, byt dobre naladena, aby maly nevycitl moj strach a dokonca aj dnes ked zacal plakat, tak som sa usmievala..no bolo to velmi tazke 😒
dufam ze to cim skor prejde a zvykne si

danda78
11. sep 2012

tak náš malý je zvyklý chodit od roku k prababičkám na hlídání, i tam spát přes poledne, to dá klidně 2-3 hod. ale toto bude něco jiného..
nové prostředí,cizí děti, nové "tety"
tak si myslím,že mu to bude taky chvíli trvat než to zkousne.

vianne
11. sep 2012

ahojte, ja mam pomaly 15mesacneho syna a kedze od oktobra nastupujem do prace, pojde maly k opatrovatelke, ktora ma okrem neho este dalsieho 2,5 chlapceka a 1,5 dievcatko. boli sme tam raz pozriet, maly sa rychlo okukal, po hodinke ani nechcel odist 🙂 doteraz nebol sam, resp. bezo mna alebo manzela, par krat ho strazila babka, takze neviem ako bude reagovat, ak ostane sam. rozmyslam, ze by som ho uz buduci tyzden zacala nechavat hodinku dve denne, nech si zvykne. mate niekto skusenosti ako to zvladali taketo male deti? co urobit, resp. nerobit, aby to nebolo este tazsie..?diky