Jasličkári

veverica
29. aug 2008

Mamicky dali ste vase deti do jasli? Mate pocit, ze ste urobili dobre? Sup sem s vasimi postrehmi a pocitmi.
Nemam vo svojom okoli nikoho s kym by som sa na tuto temu bavila tak budem rada ak sa niekto najde.

evi3
13. mar 2010

Jalka, viem určite, že v jej roku by som taký pocit mala a ona by to možno zvládla lepšie, v roku a pol som si to už predstaviť dokázala ( a tá predstava mi prišla fajn) a keď začala (22m), tak nám to doma prospelo všetkým. Ale to už bola veľká baba s vlastným názorom 😉. Ono to strašne rýchlo uletí, je to o tom aby si ty potom nemala výčitky že si zlá matka. Minulý týždeň vyšiel v Instinkte dobrý článok 😉
Chodí do štátnych jasličiek, sú tam 4 sestry, dokopy 20 detí, ale keďže vždy má niekto sopeľ, je ich tam tak okolo 12 😉 . A na tých deťoch je naozaj vidieť, že sú tam radi. Sú ale od 1,5 roka do 4 rokov. A mala som celkom šťastie, že ju vzali, je to celkom náročné...

zelmirka1
14. mar 2010

jalka urob podla svojho pocitu ak citis ze je este skoro sa od nej odlucit tak to nerob, treba sa riadit svojou intiuciou ta je skoro vzdy spravna. Z vlastnej skusenosti mozem potvrdit ze co ma byt to bude, ak ma clovek mat super pracovnu prilezitost tak to bude ak nie tak nebude, bez ohladu na vsetko ostatne. Samozrejme ak mas pocit ze je pre teba velmi dolezita ta praca a zalezi ti na tom, tak chod ale ver tomu ze prace bude este do dochodku dost aj ked sa to teraz nezda. Hlavne ked sa rozhodnes nepochybuj o rozhodnuti, nemoze ti nikto poradit je to len tebe.

jalka11
14. mar 2010

Dakujem za názory. 😉

cestovatelkaandrea
15. mar 2010

jalka urob ako pise zelmirka. Ak to sama nezvladnes, tak ani v praci sa nebudes poriadne sustredit na pracu a budes mysliet len na malu. Ja som isla do prace ked mal drobec 12 tyzdnov a tiez mi zo zaciatku nebolo lahko. Ale ja som bola v inej situacii ako ty.
Ak nemusis ist do prace a mate dost financii, tak radsej ostan doma aby si si to raz neskor nevycitala.

norik1
15. mar 2010

Jalka, ja som sla do prace ked mal pindurik rok a s jaslickami sme zacali ked mal 15 mesiacov. Zvykol si pomerne rychlo, za dva tyzdne bol zadaptovany a normalne fungoval cely den s ostatnymi. Ja som to zvladala ako-tak, ale povinnosti v praci mi nedovolili sa nad tym trapit. Vedela som, ze je v dobrych rukach (kolegyne tam mali tiez svoje deticky), jemu sa tam velmi pacilo...plakal len rano pri luceni v satni, ale len kym nepresiel prah triedy - a uz bol vo svojom svete a na mamu "zabudol"...
Praveze si myslim, ze to nasmu vztahu prospelo - cas s nim travim zmysluplnejsie a cez vikend sa mu venujem viac ako predtym. Nie je byt vyglancovany do poslednej smietky? no a? Nutne sa uprace, teraz uz pratame spolu a zvysok sa hrame....

Je to cele o zvyku a niekedy aj o tom, ci to sama maminka zvladne, ak si dieta v jasliach zvykne. Niektore praveze povazuju za svoje zlyhanie, ze sa deti citia v jaslickach fajn, ale je to aj otom, ze niektore deticky su spolocenskejsie a niektore zasa trochu menej..

U nas su jaslicky az od roka - kvoli hygiene, pretoze stravu maju zo skolky (su v jednej budove) a strava dietata pred dovrsenim roka je uplne ina ako strava skolkara...

Drz sa 😉

dominka11
18. jún 2010

ahojte dievčata, chcem sa spytat, či mate skusenosti dat do jasli velmi žive dieta, ktoré doma chvilu neobsedí, vyžaduje stalu pozornost...maly ma 1.5 roka a začínam mat pocit, že doma sa už "nudí".

cestovatelkaandrea
21. jún 2010

@dominka11 neboj aj nas maly je velmi zivy a v skolke je to OK. on sa tam rychlo "zamestna" niecim pri ostatnych detickach. doma pri tom niekedy nevie co od dobroty. stale vymysla. obsedi jedine v sedacke na bicykel ked sa bicyklujeme vonku s manzelom.

chichaa
22. jún 2010

Ahojte ženičky 🙂 aj ja plánujem dať moju hviezdičku o rok do jaslí, to teda bude mať rok a pol a tiež mám obavy asi ako každá! Teraz si to ešte neviem živo predstaviť, ale sme už zapísaní 🙂
ja by som osobne nepovažovala za vlastné zlyhanie, keď sa dieťaťu páči v spoločnosti iných detí, mňa to bude len a len tešiť!!
S akými problémami ste sa úvodne borili a čo detské choroby??

mauska
22. jún 2010

Ahoj holky. Naše malá bude chodit do jesliček od dvou let. tj. cca za rok a já mám hrůzu. Ona je totiž bezpečně největší pijavice a závisláček v okolí a jako jediná z okolí jde do jeslí. Já s tím jako problém nemám, že bych si to nějak vyčítala, že ji tam chci dát, to vůbec, ale neumím si představit jak bude reagovat.
Máte nějaké rady pro začátek jak na to dítě připravit a co nejlíp zvládnout start? jestli zvykat postupně nebo jak?
Moooc díky 🙂

lujza123
22. jún 2010

Ja by som tiez rada dala malu do jasli v cca 18 mes., najradsej by som robila na polovicny uväzok .....co v tejto uzasnej slovenskej realite asi tak lahko nepojde kedze by som prisla o rodicovsky....... a jasle su pekne drahe a preplnene ....takze by som po odpocitani vsetkych nakladov nakoniec nic moc nezarobila. Ale nepracovat 3 roky si neviem predstavit...aj koli financiam, aj koli tomu ze som uz po roku doma uplne vygumovana kedze pc zapinam len koli netu....
Nevidim na tom nic zleho ked je dieta v jasliach, podla mna take 2 rocne deti potrebuju okolo seba kolektiv v trochu inom ako domackom prostredi, A ked nechodi do jasliciek tak aspon par hodinove pobyty v materskom centre by malo absolvovat.

chichaa
24. jún 2010

@lujza123 ahoj..neviem, či vieš ale štát prispieva na jasle mesačne 164euro, ak sa matka zamestná. Ja som osobne bola príjemne prekvapená, U nás stoja jasle 189eur/mes, takže to vyjde na pár euro, to sa potom oplatí vrátiť sa aj do práce 🙂
tak s tým vygumovaním som na tom podobne, mám pocit, že keď sa vrátim budem na tom horšie ako absolvent...ale budem poznať značky plienok a krémikov 😀

mauska
25. jún 2010

@chichaa a nevíš jestli přispívá i v ČR? asi těžko co....

lujza123
25. jún 2010

@chichaa viem ze stat prispieva na jasle, ale len na statne nie sukromne. Tu kde byvam su len jedny sukromne a najblizsie preplnene mestske jasle su 15 km, vsak uvidim ako sa situacia vyfarbi, ci budem moct robit menej hodin a ci sa nieco uvolni v jasliach. Strazit moze aj svokra ( stale sa ponuka) ale to ju fakt radsej dam do jasiel kde su deti, kopa hraciek, mlade ucitelky ....ako ju nechat dochodkyni ktoru kazdu chvilu seka v krizoch, kolenach a bohvie kde este a malu by zivila len piskotami, keksikmi a segedinom.

chichaa
25. jún 2010

@lujza123 dúfam, že svokra nechodí na koňa 🙂 pekne si jej dala...ale pravdu máš...ja viem, že len na štátne dáva. My sme malú už zapísali do štátnych, takto o rok už tam bude vyvádzať 😎 nemám možnosť dať malú ani svokre ani mame, ale určite jej kolektív bude viac vyhovovať...ja som práve zvažovala aj súkromné, ale to by sa mi potom ani do roboty neoplatilo chodiť! a v TT ani tuším súkromné nie sú...ty kedy malú chceš dať??

lujza123
28. jún 2010

@chichaa no uvidim mala bude mat v sept. rok tak zaciatkom noveho roka, to bude mat 15 mesiacov, ale este uvidim ako to bude s robotou a tak. Keby su podmienky idealne tak ju tam dam od roka a robim len 20 hod. tyzdenne co bohuzial nepojde. S tou svokrou som to nemyslela zle, ona je celkom fajn, s tym jedlom co uz proste starsia generacia me uplne ine predstavy o zdravej vyzive. Ale viem aka som ja niekedy vystavena s malej...a to som mlada...proste mi pride dost blbe ju vesat na krk starej zene, na par hodin ok ale cele dni? Hlavne teraz ked malej musim stale chodit za zadkom co kazdu chvilu nieco na seba zhodi, niekam vylezie alebo nieco zje. V jasliach je aspon ten priestor zabezpeceny tak ze sa tam deti nemaju moc kde zranit. Byt ludi co nemaju dieta je plny vystaveneho skla, suflikov, nechranenych zasuviek atd. a som toho nazoru ze babky si uz svoje prezily s vlastnymi detmi a vnucence su tak na potesenie alebo prilezitostne postrazenie nie na to aby ich vychovavali.

chichaa
28. jún 2010

@lujza123 jasné, že si to nemyslela zle... 🙂 my keď ideme v nedeľu od našich, tak myslím, že už sú aj radi 🙂 mama by nepovedala nič nahlas, ale vidím na nej, že má dosť a asi si ide hneď ľahnúť 🙂 určite starí rodičia nie sú na výchovu, ale na miernu výpomoc...ani nevrav, ja som z malej bola každý večer k.o., teraz sa naučila zaspávať len tak na mne, takže ju nemusím natriasať, tak mám trochu viac síl 🙂
a čo sa týka bytu, napr. náš je úplne nevhodný pre malé deti 🙂 to sa budú tlačiť prsty do dvd, alebo capkať po tv, resp. upratovať cd 😎zatiaľ moc aktívne nelozí, len sa plazí občas, takže je ustrážiteľná..ale 4 steny s poduškami to zrovna nie sú 🙂 akurát obzerá nabíjačku na laptop a šup do nej kusnúť 🙂 nééé...
myslím, že 15 mes. sa už dobre adaptuje v kolektíve, nie??

cestovatelkaandrea
28. jún 2010

@lujza123 s tou bezpecnostou v jasliach si nebud taka ista. nas drobec si v skolke roztal hornu peru tak ze sme s nim leteli do nemocnice na sitie. mal vtedy len 14mesiacov, ledva chodil a stacil naraz len na lavicku a uz to tu bolo.

Inak baby co sa tyka nastupu do jasliciek, tak sa moc nebojte, deti to zvacsa zvladaju dobre. Nas maly mal len okolo roka obdobie, ked chvilu plakal ked som odchadzala zo skolky a o par minut sa uz usmieval a hral s detmi. Strasne vyhladava detsku spolocnost a ak je moznost tak sa s nimi hra. Ked nejake babo v skolke place, tak pride k nemu hladka ho po hlave a da mu hracku aby neplakalo...

lujza123
29. jún 2010

Tak verim tomu ze deti su schopne sa roztlct aj v prazdnej miestnosti oblozenej vankusmi... 😉 ....vybavenie jasli musi splnat urcite normy z hladiska bezpecnosti. Doma je nastrah viac ale co to je odstranene, zabezpecene a kedze som s malou stale tak viem na co mam davat pozor, kam zrovna chodi vyliezat a co zhadzovat. Ked strazia babky tak toto nevedia cize to riziko je vacsie

cestovatelkaandrea
29. jún 2010

@lujza123 😉 no ja viem co robi moja mamina ked strazi drobca. v ramci bezpecnosti ho chrani az tak moc, ze si chudak ani poriadne nepobeha. je to dost individualne od starych rodicov. mas pravdu, zariadenie v jasliach aj v skolkach musi splnat normy. ale ako si spominala stat sa moze hocico aj v bezpecnej triede. staci trebars drevenne alebo plastove kladivko a uz moze byt hlava dietata oklepana.... keby sme zili ale v takomto velkom strachu tak sa deti ani do jasliciek alebo skolky nedostanu.
moja skusenost je, ze jasle alebo skolka su lepsie pre deti ako varovanie starymi rodicmi. dieta sa dostava do kontaktu s inymi detmi, je vystavene roznym situaciam.

sakalka
4. aug 2010

Ahojte , ja len si chcem overiť , pretože čitam tu ,že štat prispieva na štatne jasle , a nie na sukromne . Prave uvažujem o tom že dam maleho do sukromnych jasličiek , už som si to aj overila , tak že to vyzera že štat prispieva na sukromne jasle a nie na štatne , pretože štatne maš lacnejšie prave kôli tomu že ich finansuje štat , tak že som ostala tak trochu zaskočena , ale si to ešte idem pre istotu overiť , a ak sa nezmeni zakon tak by mal štat prispievať na naklady spojene zo starostlivostov o dieta až do vyšky RP v mojom pripade to je tych 265 Eur, . Budem rada ak mi niekto napiše čo to už absolvoval , myslim tie sukromne jasličky a ako su s nimi spokojne ďakujem.

emka.k
6. aug 2010

@sakalka No ja som sa bola dnes pytat na upsvar, ohladne potencialneho nastupu syna do jasli, tak ja som sa pytala na konkretne sukromne, ale su v sieti MSSR, tak mi daju ten prispevok, ale vyzera to tak, ze davaju vseobecne aj na sukromne ten prispevok, ale je to len tych 165 EUR, proste ten nizsi RP, to ti pisem len pre upresnenie, ja som bola tiez v tom, ze dostenem viac peniazkov, kedze tie sukromne su dost drahe (aj ked aj cena mestskych isla hore - ale to asi vies, kedze si tiez z okolia BB)

mamutka
6. aug 2010

@sakalka mne to pride logicke, ze prispievaju tym co daju deti do sukromnych...ved my tu v okoli ani statne nemame, zrusene vsetko, jedine sukromne, nie je na vyber. a predsa z dani odvadzame aj na statne jasle, takze sa poskladame aby fungovali pre tych ktori maju to stastie a dostanu tam deticky, napr.nas vydu jaslicky takmer 400 eur mesacne aj so stravou, to je des a hruza....aspon ze tych 165 eur nam daju....ak sa to nezrusi. no kadejake klubovne pre dochodcov tu mame na kazdom rohu, ale jasle totalne zmizli....viem ze aj starki potrebuju dajaku opateru, ale maju rodiny, mladi musia robit aby zaplatili hypo ( ak nemaju tych starkych, ktori by im nechali byt a nechali sa supnut do domova prerobeneho z jasli ) a jasle im zrusia...

sakalka
10. aug 2010

mamutka prosim ta čo to platiš za jasle , ja mam jasle za 195 eur + strava 2,5 eur na deň a to mi vyšlo tak + 60 eur za stravu , v cene su aj plienky a higijen potreby . Aspon tak mi povedaly , a to by mala pokryť ta podpora čo da štat , no dnes som bola v praci tak som dohodnuta , a aj jasle . Len sa ešte chcem opitať ine mamičky či nepoznaju niake jsle v BB ,okrem tych na fončorde a v podlaviciach , zauimaju ma skôr tak niekde po ceste smerom od radvane smerom na Brezno ,lebo na nete som našla iba jedny čo funguju ,myslim tym sukromne jasle nie štatne.

rainee
10. aug 2010

ahojte, planujem dat malu do jasiel cca o rok /to bude mat necele 2r./, tiez sa bojim aby nebola moc chorlava + urazy, ale na druhej strane urcite jej bude v kolektive dobre a vela veci sa nauci 😉 chcem sa ale spytat na ten prispevok od statu na jasle kolko to je a kde ho treba vybavit, diky.

romarta
11. aug 2010

@rainee ahoj,príspevok je v každých jasliach/súkromné ,obecné / rovnaký 165€ mesač. a to do 3r.veku dieťaťa,
treba vyplniť tlačivo,ktoré si môžeš stiahnúť zo stránky Ústredia PSVR ,je medzi vzorom tlačív ,,volá sa presne ,,,Žiadosť o príspevok na starostlivosť o dieťa,,,,,vyplníš doma a odovzdáš ešte pred dohodnutím nástupom tvojho dieťatka do jaslí na Úrad práce soc.vecí a rod.v danej mestskej časti,všade sú detaš.pracoviská ,prípadne im tam hneď odovzdáš rozhodnutie o prijatí dieťaťa do jaslí,,,Platby ak budeš realizovať z účtu prevodom ,tak jasne vypíš aj celé meno tvojho dieťaťa a v.s. býva mesiac za ktorý platíš,nie r.č. !,,budeš to potrebovať doložiť každý mesiac na Úrad práce, takže buď šekom s celým menom dieťaťa ,alebo už spomínane prevodom a niekde faktúrou a príjm.dokladom. Hneď pri nástupe si treba doniesť z Úradu práce soc.vecí a rod. ešte 1 tlačivko také menšie ,,ktoré dáš v 1.deň potvrdiť ved. alebo riaditeľkou jaslí a zanesieš to na ÚP ,tam kde máš trv.bydlisko.Nakoľko sa za jasle všade platí vopred ,tak aby si v priebehu 7-10 dní dostala ten príspevok .Ak máš v niečom nejasno ,tak sa pýtaj,,, 😉

romarta
11. aug 2010

a ešte by som chcela dodať ,že ak len trochu myslíte na to ,že chcete raz dať dieťa do jaslí ,tak chodte si podať čo najskôr prihlášku,,,v jasliach berú prihlášky stále nie ako v MŠ,a ak chcete dať v mänšom veku dieťa ,tak tú prihlášku dajte už 1 mes.po narodení,,,taká je skutočnosť ,pretože je málo jaslí /hlavne obecných/ a zrazu veľa detí,,,,

rainee
12. aug 2010

romarta dik za info. myslim ze v BA az taky problem nebude, len ta cena za jasle... 😝

mata1976
31. aug 2010

ahojte maminky, ja som zacala davat malu do jasli pred tyzdnom, zo zaciatku bolo vsetko OK, chodila na 2hod denne. Tento tyzden uz chodi na 6hodin ale rana su strasne, velmi place a nechce sa ma pustit, normalne mam vycitky ze som ju tam dala ☹ ☹ ☹ . Bude chodit len na pol dna, kedze pracujem na skrateny uvazok. Ako to u vas prebiehalo na zaciatku? Myslite ze sa to casom zlepsi? Dalsi problem je so spankom, v jaslickach spinka v kociari lebo v postielke nechce. Doma zaspava pri kojeni...

mamutka
31. aug 2010

@rainee no v BA taky problem nebude, lebo tu obecne ani nenajdes 😀 😝 len take co pekne zacvakas aj 400 mesacne, takze sukromne..... ja sa este len rozkukavam kde ten prispevok vybavit, ale nebude to iste zlozite, jedna navsteva uradu a hotovo, ale je super ze ho daju, lebo ved z dani zaplatim tie obecne jasle ludom co maju stastie ze este v ich okoli su a este mojmu dietatu mam take drahe platit...to je na hlavu 😅

adetka
31. aug 2010

ahojte... ja mam skusenost aj s jaslami (od 21. do 27. mesiacov)... a starostlivostou u babky (svokry od 27. mesiacov dodnes 45. mesiacov)...
jaslicky su urcite lepsie co sa tyka kontaktu s detmi, aktivit, samostatnosti... Mirka sa tam naucila basnicky, cvicit, tancovat, jest (bola slaby jedak)... zial byvala velmi casto chora (za pol roka 5x aj s antibiotikami)... a tak sme dostali odklad... zial aj od skolky na rok... ☹
starostlivost u svokry: ani raz nebola chora, dostala jest co chcela, mohla spat kedy chcela... nastastie sme sa s nou snazili chodit medzi deti aspon popoludni a cez vikendy... takze asocial sa z nej nestal... ale z krasnej reci a recitovania prechadza obcas do nezmyselneho blabotania, aj pesnicky si spieva ako chce... a samozrejme je trosku viac rozmaznana... 😒
a samozrejme... sestrickam v jaslickach som do ich vychovy velmi hovorit nemohla... za to zo svokrou sa hadam snad stale 😅 😀