Je divné ostať tri roky s dieťaťom doma?

bobulka34
8. apr 2009

Mam dcerku , bude mat dva roky a neplanujem do jej troch rokov robit. Jednak z dovodu, ze jaslicky su drahe a moji rodicia este pracuju. Ale hlavny dovod je ,ze si to chcem s nou uzit. MOje zname uz pomaly idu pracovat a dost sa nad tym pozastavuju , ze ja nie. Jednej manzel robi na smeny, takze sa striedaju a ona ma zivnost a tie druhe maju babky a tak. Je to fakt take divne zostat s dietatom 3 roky doma??? su tu vobec take???

katrin21
16. apr 2009

sirinka: pises, ze ako vzisla z "osamostatnených detí" generacia, ktorá zije u rodicov..... no,... asi si neuvedomujes,ze nasi rodicia ked sa vzali, dostali z prace byt, alebo si ho bezni robotnici mohli dovolit postavit, co dnes teda neplati... keby si si odmyslela hypoteku, co tazi mlade rodiny a co netazila nasich, tak by sa ti lahsie aj na MD zilo.... a zeny by nemuseli ist skor do prace.... je velky rozdiel, ked ma niekto byt a nema hypo.. to akoby mal 10 -15 tis.. k platu navyse 😉

marse
16. apr 2009

ja uz taham na 4 rok na MD, a nevidim na tom nic zle... myslim si ze tie tri roky su velmi podstatne vo vztahu matka-dieta, pretoze ta matka je nenahraditelna. ono sa ten cas ked je dieta male nevrati, tak preco si to nevychutnat teraz ked mozem? potom zacne skolka, skola, puberta, vysoka, zratu sa to vyda, ozeni a sme babky... ten cas tak leti ze preco si este uberat z toho co mozeme s nimi byt?? samozrejme ine je ked su fin. problemy a neda sa to, ale ked nemusim do prace nejdem, lebo si chcem svoje deti uzit. preto som isla z MD do MD... A nestazujem sa...niekedy mi z toho sibe, a mam vsetkeho dost, ze len domacnost a deti, ale staci mi 2 hodky na korculiach a uz mi to chyba 😀 😀

katrin21
16. apr 2009

takze som len chcela povedat, ze to nie preto, ze sme nesamostatní, žijeme s rodicmi, ale pre iné dovody... existencne...

inak, samostatnost nie je dosledok chodenia do skolky.. poznam X maminiek, co to so starostlivosou prehanaju natolko, ze detom by pomaly do 10r utierali ritky, kupali ich a olejcekovali ako mimina( to fakt!) a nie su schone ani naucit 7 rocne dieta nabrat si vodu z vodovou a zarobit si pit so sirupom.... takze darmo su v skolke, ked doma ich obskakuju.....

inak ja som bola doma 3 roky, byvala som u nasich, lebo som sa rozviedla, uz byvam sama, hypo nemam , ale zato mam svoj nazor 🙂 😉

sirinka
16. apr 2009

katrin ak si precitas este raz pozorne ten prispevok zistis, ze som napisala presne to co ty... 😉 len ja som to napisala jednou vetou...ze je to dobou, v ktorej zijeme...ale co uz...poznam aj takych, co by aj mohli, co by mohli aj bez hypo a aj tak radsej sedia u rodicov...

hasleerka
15. jún 2009

marse tvoj príspevok sa mi páčil, cítim sa podobne 🙂

cmulinko
15. jún 2009

Zeny,ktore maju moznost byt doma 3 roky maju obrovske stastie.V mnohych zahranicnych statoch je materska len max 6 mesiacov a potom paci nepaci sup do prace....Ak by som ja mala moznost ostat 3 roky doma s dietatom,tak nevaham a plne si svoje pravo aj vyuzijem.Zial zijem v state,kde materstvo si vazia len na 6 mesiacov a ja som sa musela zmierit s tym,ze bud pojdem pracovat,alebo stratim robotu.napriek tomu kazda z nas vie preco ostava-neostava doma s dietatom.....niekde si mas moznost vybrat,inde zial vybere za teba stat v ktorom zijes.

sofik
16. jún 2009

ahojte.

Ja plánujem byt na RD do troch rokov malej a nevidím na tom nič divné ako aj nevidím nič divné na tom ked žena pojde skor do práce, je to každého osobná vec a hotovo 😉

titkovamiriam
16. jún 2009

ja som s prvym bola 5- a nebolo to divne,bola by som aj teraz keby som nemala babicku co mi s marekom je doma.90 percent kamosiek je doma do troch rokov-ved sa clovek este narobi 🙂

dominka11
16. jún 2009

neviem, prečo by to bolo divné, podla mna je to uplne normalne 😉 ale chápem aj mamičky, čo idu skor do práce, či už musia alebo chcu.

jonatanka
16. jún 2009

myslim, ze kazda podla seba, niekto ma vazny dovod ist do prace skor, a niekoho netrapi nic a zostane doma s dietatom, ja mam v tejto dobe extra stastie, drahy dobre zarobi, takze mozem zostat doma, neodsudzujem ziadnu mamicku, ci je doma alebo v praci, kazda sa predsa snazime vychovat dieta-deti, najlepsie ako vieme, nie kazdy to ale dokaze realizovat z tej almuzny co nam dava stat 😖

papty
16. jún 2009

ci ste dobrou mamou sa predsa "nehodnoti" podla toho ci zostanete s dietatkom doma alebo pojdete do prace.
Ale v mojej praci su manazerky, ktore sa vratia do prace po 6 mesiacoch a v praci boli od 8:00 do 18:00 + nejaky cas zaberie aj cesta domov. A to uz podla mna dobre nie je, venovat sa dietatku tak malo. Zasa na druhej strane poznam aj maminu, ktora bola doma 3 roky, ale ze by sa malemu nejako extra venovala to sa tiez neda povedat. Ja by som chcela byt s malym doma co najdlhsie, tak dufam, ze sa mi to podari. 🙂

miriamka
16. jún 2009

Ahojte,
myslim si ze je uplne uzasne ked zena ma take podmienky,ze ostane doma na materskej s dietatkom 3 roky a mozno aj viac,pripadne jednym razom ma viac deti za sebou a travi vsetko cas s detmi.Len bohuzial,nie kazdy ma podmienky ostat v dnesnej dobe doma tak dlho,aj ked je to urcite ten najkrajsie straveny cas.

Ja som pripad,ze som sa vratila do prace ked mal maly 10 mesiacov,lebo napriek tomu ze sme planovali hned druhe,ponuka navratu do prace prisla skorej.Vratila som sa na 5 hodin denne,s malym je maminka,v praci mi vychadzaju v ustrety - ked bola tazsia noc,pripadne nejaka chorobka maleho dovolili mi pracovat z domu,pripadne mat volno kolko potrebujem.
Na plny uvazok planujem ist ked bude mat maly rok a pol,cize od septembra.

A ci som zlou matkou lebo som uz v praci?Myslim si ze nie,pretoze teraz ked som s malym,venujem mu kazducicku minutku co som s nim.Nie som na internete ako ked som bola doma,ani nevarim,neupratujem (to robim az vecer ked spinka),ale som s nim naozaj kazdu minutku.

A to,ze moj syncek je spokojny potvrdzuje fakt,ze neplacka,neboji sa cudzich ludi,ma rad deticky a to je pre mna dolezite 😵 😵

Takze aby som to zhrnula,kazda mamicka spravi vsetko pre spokojnost svojeho babatka,ale samozrejme aj seba...a ci uz pracuje alebo je doma,pre dietatko spravi VSETKO,a tej lasky mu da MAXIMUM,takze je to uz len o rozhodnuti kazdej mamicky ci bude doma alebo sa do prace vrati,ale v ziadnom pripadne nie je matka ZLOU len preto ze ide do prace,a DOBROU len preto ze je doma.

jankaw
16. jún 2009

Mna zase vytaca ked sa ma pytaju do kedy chcem byt doma na materskej, este som ani neporodila a uz mam vediet co bude za tri roky? Vsak to sa vsetko uvidi casom, aj kolegyna planovala ako sa vrati za pol roka od porodu do prace a pekne bola doma tri roky 🙂

lienockaa
16. jún 2009

halo, halo, pridavam sa k tomu druhu zien, ktore su "divne" preto, ze este nenastupili do prace..podla mnohych ludi v mojom okoli som mala byt v robote najneskor od 1.roka maleho, myslia si, ze mi "unika kariera" a ze je skoda mojej VS..ale ved este sa napracujem do dochodku, no deti na dochodku uz porodit nemozem, tak kam sa ponahlat?..😉

ale nesudim nikoho, viem, ze podmienky v zivote mozu byt aj take, ze prinutia mamicku vratit sa pracovat, to uplne chapem..to cele- byt doma, alebo nebyt doma castokrat nie je o tom, ci je niekto dobra, alebo zla matka..

erni
17. jún 2009

obdivujem vsetky mamy ktore su doma s babatzkom 3 roky,lebo mne niekedy nie vzdy pripadaju tie dni strasne rovnake a maly je zivy tak ma to aj unavuje,nebyt toho ze cakame druhe babo tak idem do roboty po 2 rokoch...ale nechapem zas zeny co idu prec o malinkeho babatka,naco ho potom chceli?..horsie je ze vsetko je za peniaze a treba platit ucty a tak

kocurik16
17. jún 2009

myslím,že je to normálne,že mama zostane doma so svojim dieťaťom celé tri roky.Skôr neviem pochopiť tie mamičky,ktoré nechajú dieťa niekomu a idú pracovať.To nehovorím o tých čo majú hypotéky,a iné splátky a sú prinútené pracovať,ale poznám dosť takých čo idú do práce preto lebo vraj doma šalejú.Neviem ako môže niekto šalieť pti malom dieťati.

cestovatelkaandrea
17. jún 2009

Ahojte, no tak ja budem asi vyzerat ako krkavcia matka. ja som musela nastupit do prace ked mal maly tri mesiace. v NL je strasne kratka materska. Ale zas nerobim cely tyzden ale len tri dni v tyzdni. A drobec mi niekedy dost chyba v praci ☹ ☹

adulikka
17. jún 2009

Ahojte ,tak pri prvom som bola doma 3 roky a 9 mesiacov ,kým som si nenašla prácu
pri druhom som ešte stále doma ... 😀
pri treťom budem do jeho troch rokov 🙂

shtanik
21. jún 2009

Podľa mna je naozaj v dnešnej neľahkej dobe ostať 3r s dieťaťom doma vyslovený luxus a ja osobne prudko závidím každému, komu je to umožnené. Môj drobec má ešte len 3 mesiace a ja sa už teraz desím toho, keď budem musieť v septembri naklusať do práce 😢 ....z veľmi prozaického dôvodu - peniaze. Teraz mám celkom slušnú materskú, takže po poplatení všetkého, čo musíme, nám s mangelom ostáva aj niečo málo na potreby dieťaťa a stravu. Keby som padla na tých trápnych 4900 Sk, nemáme ani na to jedlo. Práca ma vždy bavila, ale moje dieťa je pre mňa všetkým, bohužiaľ okrem lásky a starostlivosti potrebuje aj niečo na seba a do seba, a to mu za nekonečnú lásku nekúpim. Takže sa budem musieť spoliehať na to, že mi zamestnávateľ a kolegyne budú vychádzať v ústrety, čo sa flexibility pracovného času týka.

elule
21. jún 2009

Ahojte tak ja som na materskej už štvrty rok a je to super do roboty by som nešla ani za nič ved ked sa mi narodilo druhe dieta tak aj tie tri dni čo som bola v nemocnici mi bolo za dcerkou smutno no budem si musiet zvyknut ved aj ja jedneho dna nastupim do prace ale to je naštastie ešte daleko take tri rôčky ešte si budem uživať svoje detušky.Nemyslim si že mamičky ktore idu do prace skôr pretože musia či chcu by boli zle maminy len mne by to moc nepomohlo ked by som zaplatila jasle či opatrovatelku zostalo by mi tolko penazi kolko mam teraz tak maminy ktorym sa to oplati asi zarabaju celkom dobre alebo maju babičky na dôchodku

mukky
21. jún 2009

divne je nezostat 😀

frzko
22. jún 2009

Divné???? To určite nie.
Ja som doma s drobcom už piaty rok a absolútne neľutujem. Boli to nádherné chvíľky, ktoré by som nemenila za nič na svete. Ak budeme mať aj druhé mimi, určite (ak nám to zase financie dovolia) ostanem s ním doma čo najdlhšie.
Aj my sme sa napočúvali kopec hlúpych rečí a ohovárania, ale nevšímali sme si to....náš drobec nám bol prednejší. A pravdu povediac, niekedy som mala pocit, že z tých "múdrych" rečí ide závisť 😉
Len ostaň doma a užívaj si to, tie krásne chvíle s bábätkom sa Ti už nikdy nevrátia.

lubica69
22. jún 2009

ahojte
Podľa mňa nie len tak je materská do 3.roku dieťatka mamina by preto mala ostať doma a keď jej to ešte aj štát umožňuje prečo nie?Ja doma som už 2 a pol rokaa chcem ostať čo najdlhšie
Dieťa potrebuje v prvom rade lásku a prítomnosť matky a tá sa kúpiť nedá samozrejme aj peniaze sú dôležité ale láska mami v prvých aspoň troch rokoch života dieťaťa je najdôležitejšie
Shtanik s tebou nesúhlasím Maxim potrebuje v prvom rade doma maminu a tú nekonečnú lásku ktorá sa kúpiť nedá Všetko ostatné sa kúpiť dá 😉

miriamka
22. jún 2009

Shtanik...vzdy je tazke ist do praace,ci uz po par mesiacoch alebo po 3 rokoch...ale treba to brat tak,ze lasku dame dietatku vzdy maximalnu,tak ako dali nase mami nam ked boli doma len par mesiacov nakolko volakedy bolo bezne ze mamicka isla do prace ked mali deticky 3-5 mesiacov-
Ja doprajem kazdej mamicke co je doma 3 a viac rokov,lebo je to podla mna super...ale zase na druhej strane som este ani raz nelutovala ze ja uz chodim do prace,a nedaj boze som ani raz nemala vycitku ze by som bola pre to zla matka alebo nedavala hadam malemu maximum,pretoze ked vidim to spokojne dietatko co doma mam,je mi viac nez jasne ze je stastny
😵 😵

lubica69
22. jún 2009

Miriamka ale podľa mňa prítomnosť maminky doma pri svojom malom dieťatku je najdôležitejšia a nikdy mu to nič nenahradí To sa nedá Preto je to také dôležité tie prvé 3 rôčky
Áno aj ja dostávam len materskú ale dá sa uskromniť a dať dieťatku svoju prítomnosť ktorú mu nik nemôže nahradiť Nebodaj za to niečo namiesto toho kúpiť 😉

bejbypd
22. jún 2009

No tak ja nesuhlasim s tym nazorom lubice...jednoducho lubica nie vzdy sa da vyzit teda moj chlap zaraba cca 1100 eur v cistom ja tych ubohych 180dostanem a ked poplatime hypoteku byt a telefony tak ti poviem ze tyzden pred vyplatou zijeme doslova na zemiakoch...no takyto zivot pre malu nechcem je to tazke v dnesnej dobe,no chcem aby som jej mohla dopriat a doprajem jej ked budem trosku aj robit a ked bude par hodiniek bezo mna o co pride?o vecne rozmyslajucu mamu ako zohnat peniaze ako z toho vyzit?ja sa jej venujem ako mozem a tie co musia alebo chcu ist do roboty neodsudzujem aj nas to od septembra caka...a co je pisane ze matka nemoze nic len travit cas so svojim dietatkom?uz som tisickrat pisala ze ja som bola od desiatich mesiacov v jasliach mama chcela ist do roboty...mne to len pomohlo nemala som problem s kolektivnym zaradenim s nicim,ucila som sa na same jednotky a podobne...a vztah s rodicmi?uzasni s mamou sme boli najlepsie kamosky a otec?vsetko super davali mi co mohli a vedeli napriek tomu ze neboli so mnou 24hodin denne a otec sa tesi ze zo mna vychovali samostatneho cloveka...preto neodsudzujem nikoho vlastne nikto nema pravo niekoho odsudzovat...kto chce nech je aj desat rokov doma ked mysli ze je to to najlepsie kto musi alebo chce ist do roboty nech ide nemyslim si ze prave tymto sa meria materinska laska...

emily3
22. jún 2009

ahojte nemyslim si ze je divne zostat doma s dietatom na materskej, ked sa to da. ja som doma v podstate uz osmy rok s dvoma malymi dvojmesacnymi prestavkami medzi detmi....mame uz skolacku, skolkara a maleho roka apol a cakame 4.babo. manzel sa musi obracat v praci a mimo nej aby sme vysili ako tak, a ja mam nastarost zase domacnost, zorganizovat vsetkym den...skola kruzky, lekari stale nieco..a kazdu chvilu je niekto chory. momentalne si uzivam ze som doma s detmi, ale ked vyrastu pojdem do prace, len momentalne to neriesim, lebo min. este tak tri roky budem doma s najmladsim 😉
neodsudzujem ani mamicky ktore nastupuju do prace skor, dnes je tazke uzivit rodinu a zaplatit vsetky ucty a hypoteky..kazdy centik je dobry. je dobre ze stat nam umoznuje byt doma s dietatom ( aj ked je to fakt len prispevok).

miriamka
23. jún 2009

Lubica,mas pravdu materinsku lasku nic nenahradi...ale aj tak si myslim,ze maly jej ma menej len preto,ze 5 hodin denne nie je so mnou ale je s babinou (a z tych 5 hodin ma 3 hodiny obedny spanok
😀 )
Ked to tak vezmem...moja mamina ma stale nesmierne lubi,mame uzasny vztah a to som uz dospela.Myslim,ze materinska laska tu bude teraz ked su deti deti,ale aj ked budu dospely,ta sa nemera vekom,ani casom kolko sme spolu 😉

egyptanka
23. jún 2009

no divne to nie je, zalezi na kazdej zene ako sa na materstvo pozera, ale je tu velke ALE ... je lepsie byt s dietatom tri roky a zit niekde na ulici? Zial nas stat si matky nevazi tak ako by mal a to preve oni vychovavaju dalsiu ekonomicky cinnu generaciu, ktora bude davat peniaze do statneho rozpoctu. A preto mnohe matky a medzi nimi sa o chvilu zaradim aj ja, su nutene vratit sa do prace.
Moj manzel je od 1.10. bez prace a po vyplateni jeho odstupneho sme schopni bez problemov vyzit ako tak do konca roka, ale aby som si uzila malu tak som nutena sa najneskor 1.2.2010 vratit do prace. Samozrejme, keby si muz nasiel pracu a od januara zvysia rodicovsky prispevok tak by to bolo o niecom inom.
I napriek tomu sa v tejto chvili necitim byt cele tri roky doma, ale ako som uz pisala, vzdy je nejake ALE ... je mozne, ze ma starostlivost o dieta pochyti natolko, ze zmenim svoje rozhodnutie.

emilyz
23. jún 2009

dnes je taka doba, ze kazdy sa na to pozera inak, resp. kazdy to musi prisposobit svojim potrebam. Ak ma napr. niekto nezamestnaneho manzela, ako napr. egyptanka, tak velmi si vyberat proste nemoze, lebo z niecoho treba zit.
Ja som bola ako dieta v jasliach a nemam z toho absolutne ziadnu traumu, dokonca som vdacna, lebo som bola stale s detmi a doteraz mi ostal taky pocit, ze potrebujem byt s ludmi a nie sama, co je dobre, aj ked som niekedy rada sama medzi ludmi (sama sa prechadzat, ale medzi ludmi 😉 ) Tak si vzdy myslim, ze ten pocit mat ludi pochadza z tohto obdobia. V skolke sa deti mozu toho vela naucit a su v kolektive.
Su zeny, kt. su spokojne a stastne doma, aj ked su uz roky na materskej, beru to ako svoje poslanie, ale su aj take, co su roky na materskej, nechcu ist do prace, ale su nervozne z deti, takze najpodstatnejsie je, aby bola zena aj dieta spokojne, ak chce par hodin robit, nech pracuje a bude spokojna a aj dieta, lebo dieta citi, ako sa citi jeho matka...
tak to zatial vnimam ja. 😉