Je divné ostať tri roky s dieťaťom doma?

bobulka34
8. apr 2009

Mam dcerku , bude mat dva roky a neplanujem do jej troch rokov robit. Jednak z dovodu, ze jaslicky su drahe a moji rodicia este pracuju. Ale hlavny dovod je ,ze si to chcem s nou uzit. MOje zname uz pomaly idu pracovat a dost sa nad tym pozastavuju , ze ja nie. Jednej manzel robi na smeny, takze sa striedaju a ona ma zivnost a tie druhe maju babky a tak. Je to fakt take divne zostat s dietatom 3 roky doma??? su tu vobec take???

bejbypd
8. apr 2009

bibula prepac preco odsudzujes?vzdy ked sa jedna o takuto temu..mna to velmi hneva v com bola ukratena lienockina mala o mamu ze par hodiniek s nou nebola doma?vies nie kazdy je pravdepodobne taky ako ty ale to neznamena ze je zly..zopakujem sa kazda jedna mamicka vie ze co je pre jej dietatko najlepsie,ci uz pojde do prace skor alebo neskor to neznamena ze je zla mama predsa nie?naozaj nechcem sa v tejto teme hadat kazdy ma na to svoj nazor,ale nebudeme predsa kompromitovat druhych len preto ze neboli do troch rokov s dietatkom doma...

martao
8. apr 2009

bibula,
každá mama sa rozhoduje podľa najlepšieho svedomia. Každý si nemože dovoliť ostať doma 3 roky. Ak by som musela ísť do práce, idem. Veď tam niesom preto, že mi dieťa vadí, ale preto, aby sa malo kde hrať, bývať a čo jesť.

martina46
8. apr 2009

moj sen je, aby zeny MOHLI ostat doma s dietatom, ich tazka praca doma bola ohodnotena, a bolo im to aj prejavovane.... a mali vsetko tak, aby boli doma rady a stastne 😵

lienocka235
8. apr 2009

bibula nebola ukratena o mamu... aspon ona to tak urcite nevnimala.. lebo aj ked som s nou bola doma tak chcela chodit kazdy den ku babke /mojej mame/ ktora ako som pisala mala a ma take minijaslicky doma 3-4 deticky a ona sa tam velmi tesila...

proste mozno tu mate vsetky manzelov, rodicov a pod. ktori vas natolko zabezpecili ze ste mali hned byvanie zariadenie a vsetko aby ste mohli byt doma kolko chcete.. mne moji rodicia nemohli dat ani byt ani peniaze.. ale varovali a starali sa mi o malu... tak isto ako kedysi ich rodicia pomahali im.

lienocka235
8. apr 2009

a okrem toho bola s babkou.. nebola hodena v troch rokoch do skolky medzi 26 deti a jednu pani ucitelku...
k babke chodila do 4,5 roka kedy nastupila do skolky.

verulka
8. apr 2009

No ja som divna z oboch stran 😀 najprv som bola doma s 3detmi ( opocas toho som len studovala extrene) retazila som materske a bola to pohodicka super 😉 teraz som doma skoro rok a uz vymyslam, ze co robit popri materskej 😉 do roboty sa uz nechystam, tak som sa rozhodla, ze sa zacnem realizovat na svojom piesocku 😉
mne sa strasne paci, ze maju zeny na vyber- kto chce ostat doma, tak moze, kto nemoze/nechce, tak ide do roboty 😉 idelany stav 😎 len ten rodicovsky by mohol byt aspon na vyzitie 😅

sasiki
8. apr 2009

mne nie je divné ani jedno, ani druhé.........kto ako chce, potrebuje a cíti, tak sa zariadi 😉 Moja dcéra má 2 roky, ale viem si ju úplne predstaviť v škôlke. Nie preto, že si ju nechcem užívať, ale preto, že miluje deti. Žijeme na dedine, kde na prechádzkach stretávame veľmi málo ľudí (väčšinou dôchodcov) a viem, že decká spoločnosť by jej urobila dobre. Ale som na materskej aj so synčekom, takže máme čas 😀 😀 😀

lucaska
8. apr 2009

tak ja si myslim ze je to kazdeho vec ..................ja som doma tri roky a este ma caka jeden rok uzivam si to a keby som mohla tak ostanem doma este dalsich pet rokov............zo zaciatku som mala taky nazor ze nedam lucasa do skolky ze az v piatych rokoch ale teraz uz som zmenila svoj nazor lebo chodime k nam do centra medzi deti a paci sa mu tam a myslim si uz z odstupom casu ze medzi detmi mu bude lepsie a ked dojde zo skolky budeme spolu ako keby bol aj doma...........budeme mi chybat ked bude v skolke ale kolektiv si myslim ze mu prospeje, ale to nas caka az o rok dovtedy nas cakaju este kraasne spolocne dni s mojim pokladikom.... 😉

sasiki
8. apr 2009

decká - detská 🙄

duskaf
8. apr 2009

Ja takisto zostávam doma, pokiaľ sa bude dať. Pre mňa je to najkrajší čas. Bola som doma 5 rokov, kým mi s chlapcami skončila materská. Potom som rok pracovala a teraz som s maličkou doma.

gogogo
8. apr 2009

ahoj bobulka jasne ze to nie je divne ja mam 19 mesacne dieta a takisto neplanujem do prace aj keby som mohla...je pravda ze je to teraz vsade vseliako....ale vsetko sa da dobehnut a nahradit....ale mterinsku lasku a starostlivost nenahradi dietatu nikto ani stari rodicia...podla mna je to dost dolezite aspon prve 3 roky sa dietatu venovat naplno....a mna by to osobne mrzelo nevidiet ako sa vsetko uci, objavuje svet, spoznava ludi....a tak...drzim palce nenechaj sa ovplyvnit riad sa tym co citis ...urcite sa to oplati a nikdy to neolutujeme..

jaja0110
8. apr 2009

No tuna kde zijeme my je materska len 9 mesiacov, po 9 mesiacoch musi zena nastupit nazad do prace alebo pride o miesto...ja som volila tu druhu moznost...prisla som o miesto aj o matersku ale nelutujem to- som mamou na plny uvazok takze v podstate som o nic neprisla 😉 Prave naopak, cokolvek investujem prave teraz do svojich deti, sa mi neskor 100-nasobne vrati... 😅

gogogo
8. apr 2009

presne tak jaja to som zabudla dopisat

zitaje
8. apr 2009

Ono to velmi zavisi od toho, do akej prace by ta mamicka nastupila. Ja napr. uz niekolko mesiacov pracujem - trosku. Cca. 10 hodin tyzdenne. Od septembra budem robit viac, ale ani zdaleka to nebude plny uvazok, ale tak maximalne polovicny. Myslim si, ze takto je to v pohode, nik tym nejak extra netrpi, budeme mat z coho zit a ja budem mat kontakt so svojou profesiou aj s novymi ludmi, malinka bude zatial s babkou. Ale priznavam sa, ze keby som mohla, radsej by som si to vychutnavala doma s malou. ☹

sarianah
8. apr 2009

gogogo, jaja
..krasne napisane, uuplne suhlasim.. 😉

digysa
9. apr 2009

Hmmmm....3 roky mat dieta doma..... My mame teraz velkonocne sviatky a syn ma tyzden prazdniny a kazdy den sa pyta do skolky. Neviem si predstavit, ze by som nechala dieta 3 roky doma.
Ja som na materskej uz 4-ty rok, ale syn chodi do skolky od 2-och rokov, lebo si myslim, ze kolektiv mu prospeje. Chodi iba na 3-4 hodiny denne (12 deti) ale aspon sa zahra s rovesnikmi ,ma kamaratov a robi aktivity, ktore si myslim, ze aj na materskej by sa nam kazdy den nechcelo s detmi vykonavat. ( Ja si zatial upracem, navarim, alebo zabehnem do obchodu a operiem... 🙂 )

Takze ja som tu taky nie divny, ale "unikatny pripad"- som na materskej, ale dieta predsa chodi do skolky a o matku rozhodne ochudobnene nie je.....lebo robim presne vsetko ako vy, ktore ste s detmi doma a venujem sa mu naplno- Ranajky, obedy, vecere, poobednajsie spanie, kupanie, citanie, hranie, maznanie, vylety, parky, ihriska, travenie spolocnych chvil......vynimkou je, ze ma pestrejsi den ako vase deti, ktore su 3 roky doma 😖

Takze bibula a spol....neprehanajte... 🤐

digysa
9. apr 2009

Ale aby som odpovedala na danu otazku: Byt 3 roky doma s dietatom nie je divne. Moja kamaratka ma 5 deti (vsetky uz chodia do skoly) a uz 13-ty rok si to uziva na materskej s vysokoskolskym vzdelanim. Financne si to moze dovolit, lebo manzel zarobi dobre a o 5 deti sa starat, chodit s nimi na vsetky mimoskolske aktivity a tiez o domacnost......to da zabrat. 😕

venonna
9. apr 2009

Ja si myslim, ze to zalezi nielen od matky, ale aj od toho ktoreho dietatka, niektore vyzreje skor a kludne sa vcleni do kolektivu rovesnikov, ine mamu potrebuje velmi dlho... Kazda si musi zvazit, ako je to u nich...
Osobne sa ale priklanam k tomu zostat doma cele 3 roky. Neviem, ako na byte, my zijeme v rodinnom dome a daju sa tu vymysliet kadejake aktivity... 🙂 neizolujem ju, ale myslim, ze pravidelneho chodenia do kolektivu si neskor uzije az az...

jeliska
9. apr 2009

tak ja chodim do prace na 4 hod od Eliskinych 6,mesiacoch inak by sme asi nevyzili .Manzel teraz nepracuje v piatky tak chodim na cely den v piatok.Myslem si, ze Eli nie je ukratena o nic, pretoze sa jej bud venujem sama alebo tatino a to ma super.Manzel k nej ma super vztah a ona si s nim skvele rozumi ale je pravda, ze ked zbada mna tak krici mamamamamam a kope s nohami taka podarena .Teraz cakame druhe tak budem zase doma pol roka a potom uvidim ci nastupim na par hodin alebo budem doma az do 3 rokov 😉

ankan
9. apr 2009

bibula kedysi museli chodiť mamy do práce po pol roku a myslíš si, že tie jasle alebo iný spôsob výchovy bez mamy z teba spravili zlého človeka, keď odsudzuješ. Možno máš dobré finančné zázemie ale nie každý má tu možnosť.
Môj názor jr takýto: LEPŠIE NECHAŤ DIEŤA V JASLIACH alebo U NIEKOHO SPOĽAHLIVÉHO AKO ZOSTAŤ VŠETCI NA ULICI!!!
lienočka235 pre karieru by som čas strávený s dcérkou nemenila, ale ak by sme nemali z čoho žiť neváhala by som ani minutu.

sasiki
9. apr 2009

so škôlkou je to individuálne, sú deti, ktoré sa ľahko začlenia v dvoch rokoch a deti, ktoré si zvykajú ťažko aj v 4-5rokoch. Každá mama si svoje dieťa pozná najlepšie a to najlepšie sa snaží urobiť. Ja som rada, že žijem tu, keby sme žili v zahraničí, nie každá z nás by si mohla dovoliť ostať s dieťaťom doma 🙂 A je rozdiel, kde a v akom prostredí žijeme (možnosť stretávať sa s ľuďmi, priatelia, rodina, materské centrum - to by som u nás bralaaaaaa). Bobulka ja nechápem, ako sa môže niekto pozastavovať nad tým, že si s dieťaťom doma 3 roky. V mojom okolí je malé percento žien, čo pracujú skôr 😅 Takže u nás je to skôr naopak. Ale aj tak, čo koho do toho???? 🙄

famfrla
9. apr 2009

ahojte aj u nas je materska len minimalne 6 mesiacov ale maminy tu davaju deti uz do jasli od 3 mesiacov aj skor... a potom to tak vyzera 6 rocne deti s cumlami 3.5 rocne s plienkami..... tmy sme tu boli taka raritka🙂

lienocka235
9. apr 2009

urcite som nesla robit karieru.. robila som tak ze som 2 krat do tyzdna bola doma o 12 tej a 3 krat o pol druhej a o malu sa mi starala moja mama a zaroven boa aj v minikolektive deti cize uplne idealne. dokonca som ju aj nadalej kojila.. 😉
osobne si myslim ze nejde ani tak o kavnatitu ako o kvalitu straveneho casu s dietatom a isto aj treba zvazit osobnost dietatka... moja si uz v tom case vyzadovala spolocnost deti ale dobre sa citila len v minikolektive deti co pozna a nie v MC kde bolo vela deti a menili sa.
ja osobne spominam na to obdobie ako na pekne obdobie prisla som z prace isla som pre nu chvilu sme si este s babkou posedeli na dvore a potom sme sa venovali jedna druhej az kym neprisiel tato. /obcas sme aj navarili a upratali spolu/ ona bola spokojna ze sa doobeda vyhrala s detmi a ja tiez.
a urcite to bolo aj vyhodnejsie financne.. lebo vtedy som mala narok na RP /cely nekrateny/ a aj na plat samozrejme.
urobili sme to aj na radu psychologicky z poradne, lebo dcerka bola vyvojovo popredu /na piate narodeniny uz uplne plynulo citala harryho pottera/ a ziadal sa jej kontakt s detmi ale len s uzkou skupinou.. a do skolky isla az ked bola pripravena. to bol nas pripad.

ale neda mi. moja mamina opatruje takto deti uz 25 rokov a teda jej preslo rukami hodne deti, takze poznam vela zien co islo skor pracovat ale nikdy by som si nedovolila tieto matky odsudit, su to rovnako dobre matky ako vsetky ostatne a to ze idu pracovat neznamena ze sa nestaraju a nezaujimaju o svoje deti, kazda z nich ma svoj dovod a isto keby nemuseli tak do roboty nechodia. a hlavne v dnesnej dobe kedy mladym rodinam stat nepomoze pri zakladani rodiny a nie kazdy ma moznost resp chce ostat byvat u rodicov.

kazdy nech si vyberie...

dnes sme v diametralne odlisnej financnej situacii ale keby som bola na RD tak by som pravd. ostala tri roky doma. takze tazko pausalizovat...

venonna
9. apr 2009

hm, tato debata mi pripomina diskusiu o dojceni po roku, niekomu je to divne (vratane mnohych lekarov) a ine kludne dojcia do troch rokov. Tu v dedine, kde byvame, je kladne prijimane oboje, ako dlhe dojcenie, tak dlha "materska" 🙂

norik1
9. apr 2009

Bibula nehnevaj sa, ale ako mozes taketo nieco povedat? To ze mas iny nazor je fajn, akceptujem ho, ale sposob podania... aj ked u teba to nie je prvy krat, takze tazko cakat nieco ine... Casy sa menia a tak ako pred 30 rokmi sa chodilo do prace po pol roku, dnes sa chodi po troch. Kludne sa moze stat, ze sa to skrati a zasa pojdeme do prace napr. po roku. Vsetky potom odsudis? Maloktora z nas bola so svojou mamou doma tak dlho ako je to dnes a ziadnej z nas to neublizilo, mala som nadherne detstvo a mam vela krasnych spomienok... a svojich rodicov lubim najviac na svete 😉

Ja neodsudzujem nikoho, pretoze kazdy sa zachova podla svojich moznosti a tie nie kazdemu dovoluju zostat doma tri roky.

danciacik
9. apr 2009

NO ja si tiež myslím že je to každého osobná vec. Ja som doma už vyše dvoch rokov a ešte pár rôčkov budem, ale poviem vám, že keby som rodičovskej nepracovala tak by som bola nútená dať detí do jaslí a škôlky.

jasumat
9. apr 2009

Myslím si, že dieťa si od troch rokov kolektívu užije až-až, tak prečo by nemohlo byť so mnou do tých troch rokov doma a mať nejaké rodinné zázemie?
Tiež chodíme na ihriská, ku kamoškám- takže má kamarátov, okrem toho poobede má doma troch súrodencov- takže v kolektíve je 😀 😀
Maťko začal chodiť do škôlky až od štyroch rokov, nemal problém s adaptáciou, a aj tak na obed ide domov.

K tomu príspevku, že som doma na materskej a dieťa mi chodí do škôlky- tá škôlka musí byť súkromná- a tá aj niečo stojí 😒 a nie každý na ňu má.

Podľa mňa je vek do piatich rokov v živote dieťaťa najdôležitejší čo sa týka vytvárania väzieb na ľudí, hlavne na rodičov- matku.

Ja som doma už pomaly 8,5 roka, každé dieťa som odkojila min 1.5roka, a s Tomáškom si chcem predĺžiť MD do štyroch rokov, aj keď už nebude platená.

zuzidr
9. apr 2009

tak od včera predýchavam túto tému 😅 😀

každý si robí zo svojim životom a výchovou dieťaťa tak,ako uzná za vhodne 🙂

moja mama išla odomna do roboty od 7mes 😒 dala ma do jasličiek ktoré som mala rada 😀 až do 2,5roka a potom som bola chvílu doma s nezamestnaným ocinom a potom šup do škôlky,odmalička som mala rada kolektív,deti a podobne nikdy som nemala ani nemám traumu z toho že som bola v jasličkách nakolko po poobediach som trávila krásne chvíle s rodičmi v prírode,na výletoch na záhrade a pod.s rodičmi som mala a dotrez aj s maminou mám nádherný kamarátsky vzťah nikdy by som nepovedala že som bola "o ňu" ukátená 😀 😀

a teraz ma odsúdťe lebo ja bývam so svokrou v jednom dome,svokra je už pár rokov doma a hned mi povedala že ak chcem ona bude varovať, a ked mala malá 1,5roka naskytla sa mi super robota,tak som nastúpila,robota ma baví a konečn nežijeme od výplaty do výplaty 😀 a tiež sa po poobediach naplno venujem malej,robíme jej krásne spoločné výlety a miljem ju najviac na svete.... 😀

a možno si to viac vážim a môžem povedať že ja jej poobede za 5hodín možno dám viac "všetkého" ako "niektoré" maminy počas celého dňa.... (a nemyslím tým maminy tu na MK ale hociaké soc.prípady a podobné individuá)

danciacik
9. apr 2009

Zuzidr tvoj príspevok sa mi veľmi páči. Súhlasím s tebou.
Si mi pripomenula že aj ja som bola od malička v jasličkách, lebo rodičia museli do práce. A nemám z toho žiadny problém, práveže som sa vedela obracať v kolektíve bez problémov. Napríklad sestra - je staršia - ona bola doma do piatich rokov - pri starej mame (keď som sa ja narodila tak stará mama zomrela) a potom mala dosť problém začať chodiť do škôlky a zvykať si na kolektív.

sasiki
9. apr 2009

zuzidr, nikto by ťa nemal odsudzovať, hlavne, že ste spokojné obe 😀 Koniec koncov, nie každá by sme dieťa zverili svokre 😝 , tak tá tvoja je asi dobrá, keďže má tvoju dôveru 😉
Tak ja som vraj mala s adaptáciou v jasliach problém. Z trucu som sedela celý deň na váľande a odmietala som jesť. Prvý krát som jedla, až keď mali moju obľúbenú ,,červenú" polievočku (paradajkovú). Rozprávala mi to moja babka, ktorá robila zdravotnú sestru a do jaslí chodili pozerať 😀