Je nebezpečné nechať ,,vyplakať" 20 mesačné dieťa?

abika26
27. feb 2013

My sme sme s uspavanim,spankom atd v podstate nikdy problem nemali ale odkedy som malu oducila od cumla cca 2tyzdne tak ako nahradu chce aby som ju uspavala ja,predtym nikdy nechcela aby som ani zostala v miestnosti,zaspala sama v postielke...kedze o 2 mesiace budeme mat druhe mimi nechcem ju na to naucit,lebo to nebudem zvladat....1 den to trva kratsie no dnes napriklad hroza vela plakala....mate s tym niekto skusenost?oplati sa ,,nechat" vyplakat?samozrejme v urcitych intervaloch za nou zajdem a prihovorim sa,pohladkam.Dufam ze ma nebudete sudit,ale ozaj hlavne kvoli 2 mimi chcem aby mala dobre spinkala...bude to lepsie pre nu aj pre nas.velmi ma to trapi...,dakujem za rady.

stanislavao
27. feb 2013

tym, ze ju nechate "vyplakat" nedocielite to, ze bude lepsie spat. ked chce, aby ste boli pri nej, tak budte pri nej. aspon niekolko dni. potom si skuste najst vyhovorku, ze sa idete umyt, napit, alebo vycikat. mozno to pomoze.

sirinka
27. feb 2013

Neviem, ci nebezpecne, ale pre to dietatko krute... Ked k nam mal pribudnut malinky surodenec, starsie dietko sme zacali zvykat na ocka... Podotykam, ze do porodov som vacsinou tie starsie deticky vecer uspavala dokonca na prsniku... A ako nahle som bola v porodnici, v obidvoch pripradoch mali po 22 mesiacov, bez problemov zaspavali s ockom ci babkou a bez prsnika... Hlavne sa s tym nestresujte dopredu, vsetko sa pekne utrasie ....

ervenka
27. feb 2013

@abika26 ak vies po eng. precitaj si toto: http://shine.yahoo.com/parenting/crying-dangero... vedci zistili,ze ked je ditko v strese vyplavuje sa stresovy hormon do krvi. Ked testovali deti, kt. rodicia nechavali vyplakat, zistili,ze detom hladina neklesla-zostala rovnako vysoka, ale deti rezignovali. NEviem, ako intenzivne tvoja dcera place, ale deti sa mozu aj zachadzat od placu, niektore sa aj povracaju. Ake intervali mas na mysli?
Napr. moja sestra nechavala najstarsiu dceru vyplakavat, teraz uz ma 16 a ked je problem- napr. v decembri ju sestre musela prist vyzvyhnut z internatu, nepremavali vlaky- neter volala sestre asi 4x/hod. ci naozaj pride, kde je. Sestra uz bola nervozna, poznamenala,ze ci si puberta boji, ze ju nevyzdvihne, ked jej to slubila. NEter je inak sikovna, mila baba, ale je schopna si overovat, ci jej mama pride, pomoze atd. pri mnohych veciach...
Podla mna je to skoro- pouzivat tuto metodu. A vobec mne sa tato metoda nepaci. Naskor musi ditko pochopit, ze je cas spinkat, zavriet ocka, nech v zahrade narastie fialocka. ;)

danculatko
27. feb 2013

ja som pri oboch detickach vyuzila metodu vyplakania sa a ak by bolo treba, urcite aj treti krat by som to spravila. Vobec to neodsudzujem. Stacilo par dni a deticky pekne zaspali same a odvtedy nemame ziadny problem so spankom a zaspavanim. Donutilo ma to, ze uspavanie bolo cim dalej tym dlhsie, deticky vyslovene vyuzivali svoje schopnosti a snazili sa vedome natahovat cas zaspavania. Od kedy zaspavali same, bola som spokojna a oddychnuta ja aj deti a mohli sme si jeden druheho cez den uzivat 🙂 Lasku im prejavujem cele dni ked sme spolu 🙂 Sice mi to tych par dni ked plakali z postielky trhalo srdce, ale fakt to je k nezaplateniu, hlavne ked cakate druhe babatko, budu potrebovat spokojnu a usmiatu maminku 🙂 . A este podotykam ze metodu som pouzila u oboch okolo 8 mesiacov. Drzim palce 🙂

hajajanka
27. feb 2013

Za nebezpecne to nepovazujem, ale z hladiska psychiky to dobre nie je. My sme tiez mali obdobia, ked sme deti uspavali. Najprv dcerku, potom syna a o jedenastej som sa plynule presuvala do spalne 🙂 Je pravda, ze z vecera som nemala nic, ale to trvalo len urcity cas a teraz pekne zaspavaju sami. Syn dlho vyzadoval nasu pritomnost. Postupne sme to skracovali a teraz uz sa len pomodli, porozprava sa chvilku s tatinkom (lebo ten ho uspava), zazelaju si dobru noc a tatinko odchadza. Vyplakanie je velmi stresujuce ako pre dieta, tak aj pre rodica. Skus to riesit jemnejsou metodou.

shopoholocka
27. feb 2013

"Pokiaľ bol detský plač efektívny a niekto dieťaťu pomohol, keď to potrebovalo, vie požiadať o pomoc aj v dospelosti, keď ju potrebuje a hlavne vhodným spôsobom. Pokiaľ človek často ako dieťa zažíval to, že žiadal o pomoc zbytočne (vyplakávanie), potom ani v dospelosti o pomoc nevie požiadať vôbec alebo naopak úplne neadekvátnym spôsobom." Jana Turnovská - Šatkovanie ... takže si naozaj treba dobre rozmyslieť, či svoje dieťa necháte vyplakať, lebo naozaj tie následky sú veľmi veľké, aj keď možno ste vy spokojní, lebo dieťa sa vám po pár dňoch navonok upokojí a vy si myslíte, že ste "zvíťazili", no v skutočnosti ste prehrali na celej čiare ☹

V ziadnompripade neodporucam nechat dieta vyplakat,nikdy som to nerobila a teraz mam uzastne stastne deti...........detske obdobie je krasne zo vsetkym co k tomu patri.....

simca06022011
27. feb 2013

@abika26 ja som toto robila malej, nepomohlo, tak som ju uspavala... ale preslo ju to rychlo.. nemyslim si ze jej to ostane... nakoniec som s nou zalahla a uspala som ju, ale samu ju to preslo tak za 2-3 tyzdne, ked som jej uz povedala ze je velka a pekne sa vyspi sama... podla mna je to len take obdobie... teraz sa chcu maminkovat.. a este aj o dudel si ju pripravila 🙂)) sodoma gomora 🙂))

moon1979
27. feb 2013

@abika26
ja som nikdy malého nenechala vyplakať, neuznávam to ... vždy som zostala pri ňom keď zaspával, nikdy som ho nenaučila na natriasanie, alebo zaspávanie pri mne v posteli, proste som ho naučila, že má svoju postielku, ktorá je len jeho a tam bude spinkať, za to som sedela pri ňom, alebo ležala na svojej posteli a držala ho za ruku, žiadne plakanie, žiadne kriky, revy, nič nebolo ... cítil sa bezpečne, lebo som bola pri ňom a pekne zaspal ...
teraz keď má svoju postielku už veľkú som si myslela, že to bude asi ťažšie, ale nie ... kúpila som mu obliečky jeho oblúbených rozprávkových postavičiek, každý večer si ľahnem vedľa neho alebo sadnem (ako sa mi chce), pustíme si jemné melodie a počkám pri ňom kým nezaspi, čo netrvá naozaj dlho ... je to lepšie, ako tam nabiehať každú chvílu k plačúcemu nervoznemu dieťaťu ... aspoň teda ja mám takúto skúsenosť a funguje to už tretím rokom ... o mesiac príde druhé bábo a budem postupovať rovnako, proste nech majú istotu a cítia sa bezpečne ... dieťa dá samé najavo kedy už mamu nepotrebuje 🙂 stáva sa, že v noci sa zobudí a zavolá má, prídem, uistí sa, že je všetko ok a spinká ďalej ... ale poväčšine prespí pokojne celú noc sám v izbe až do rána 🙂

luciaalex
27. feb 2013

Uspavanie deti si uzivam. Jednak sa spolu tulime a pusinkujeme, co myslim ze mi nedovolia ked budu mat 15 rokov, jednak to znamena ze uz idu spat a ja mam zas chvilu casu pre seba 😀

abika26
autor
27. feb 2013

@ervenka no viacmenej som sa chcela riadit postupom podla knihy kazde dieta moze dobre spat.u nej je to take cudne lebo posledne dni si uplne odmieta lahnut aj ked ju pomojkam uistim ze budem pri nej ale na svojej posteli....vacsinou zaberie ked na 3-5 min odidem potom pridem opytam sa ci uz bude hajat a zas ju uistim ze ja budem hajat na svojej posteli....dnes to napriklad zabralo po prvom odchode a vrateni no niekedy to trva dlho a je to stresujuce pre mna aj pre nu...asi to ma ozaj suvis s tym cumlom lebo predtym fakt nebol problem...a intervaly podla tej knihy su 3,5,7min....fakt tu nexcem byt za tyrana ale nemozem si dovolit cez obed s nou 2-3 hodiny spat a vecer chodit spat o pol 9.mam aj domacnost,manzela atd...nie som superzena 😒

evening_star
27. feb 2013

Žienky, môžem sa pripliesť do debaty? Mne sa tiež metóda vyplakania nepozdáva, no napriek tomu uvažujem o niečom takom. Ide o to, že môj malý má 7 mesiacov a viac ako 9 kg a je naučený zaspávať na rukách na fitlopte alebo za pochodu. Lenže ja už FAKT nevládzem, je hrozne ťažký, ruky mi idú odpadnúť. Ja netúžim ani veľmi po tom, aby zaspával sám, alebo aby spal sám v postieľke - to nie, ja som spokojná s tým, že spí so mnou v posteli, to mi vyhovuje, budí sa každú hodinu na cicik- na to všetko som si zvykla, to nepotrebujem meniť, ale to prvé večerné zaspávanie na rukách, to je katastrofa. Ja len túžim po tom, aby som ho nemusela držať, trebárs aby sme ležali vedľa seba, lenže to on neznesie- spustí krik ako pavián. A keď si predstavím že bude len ťažší a ťažší... ☹ Čo mám robiť?

ajka30
27. feb 2013

maly ma takmer 4 roky, asi som moc "makka" matka,ale skusili sme ho za cely ten cas dat vyplakat 2-krat. Po minute stratil hlas, tak sme to uz ani viac neskusali. Dodnes ho uspavam, aj my cakame druhe mimi, tiez si to neviem predstavit ako to bude, ale dufam, ze to nejak zvladneme.

yesno22
27. feb 2013

@evening_star a prečo rovno nechať vyplakať? Ako večer kojíš? Ja som svoju kojila zásadne poležiačky a hoci po cca 6m pri prsníku nezaspala, tak aspoň sme obe ležali a ona rýchlejšie zaspala...doteraz tak zaspáva, pritúli sa ku mne, skontroluje "cici", hladkáme sa, mojkáme a zaspí...cez deň začína trucovať, občas nespí vôbec ale večer je to pohoda...a odkedy sa nekojíme /cca 20m/ zaspí tak aj pri mm, babke ak nie som doma 🙂 možno najprv bude protestovať, ak si s ním ľahneš ale tým, že pri ňom ostaneš a skúsiš ho upokojiť nejak inak - hladkanie, spievanie - tak to nebude také ako keď pôjdeš úplne preč...priznám sa, že ja som túto metódu vyskúšala pri mojom synovi, keď mal 10m a už by som to nikdy nespravila ☹ áno, zaspávanie sa stalo hračkou, v noci som sa konečne vyspala...ale má 6r a vyskytli sa problémy, ktoré môžu / a nemusia/ s tým súvisieť... ☹ takže ja osobne nie som zástanca tejto metódy...ani keď je na ceste druhé bábatko, ani keď dieťa váži viac, než je zdravé...sú aj iné spôsoby 😉

evening_star
27. feb 2013

@yesno22 Večer mám taký rituál, že kúpanie, potom ho nakojím a zaspávanie. Lenže môj malý je taký náročný, že aj keď si ku nemu ľahnem, a budeme ležať vedľa seba, tak začne ziapať. Veď ja som za, aby sme takto zaspávali, ale on nie, nedokáže v kľude ležať ani 5 minút, on iba na rukách, lenže raz to bude musieť skončiť, lebo ja už fakt nevládzem...

yesno22
27. feb 2013

@abika26 u nás je to spôsobené určite tým cumlíkom....a myslím, že je to len prechodné len to chce trpezlivosť...neskúšala si jej dať nejakého maznáčika aby spinkal s ňou? ja by som to možno skúsila tak, že by som ležala vedľa nej na posteli, kým nezaspinká a postupne by som skúsila skracovať ten čas...teda pri svojej som to neskúšala ale mne nevadí zaspávať s ňou, hoci aj mne to občas lezie na nervy 😅 ale už pôjde do škôlky a večer nezvykne vymýšľať, tak to už neriešim...určite by som ju ale nenechala vyplakať, ani kontrolovane nie....každopádne je to len na tebe...držím palce 😉

yesno22
27. feb 2013

@evening_star hmmm a ako "veľmi" ziape? skúšala si testovať dĺžku? 😝 😀 😅 ja by som skúsila chvíľu počakť a len ho tíšiť, mojkať, že sa nič nedeje, že ide spinkať, že tam budeš s ním...ak sa neukľudní, tak ho utíšiť na rukách a potom znova položiť...a skúsiť s tým spojiť nejaký rituál...napr mu začni spievať vždy tú istú pesničku,alebo ho hladkaj po hlavičke, rúčke...hocičo...ono to bez plaču úplne nepôjde, dôležité je, aby si tam bola s ním... 🙂

seraa
27. feb 2013

@evening_star

no uplne kludne ho mozes nechat vyplakat,(jasne ze nie 2h ale 20 min kludne) kedysi sa nase mam nezaoberali internetom a hlupim americkym psychol. vyskumom, a pozrite sa na nas a na labilnch americanoch
to nie je stres pre dieta , dieta placom komunikuje a bude plakat kedy chce velakrat tym aj vydiera rodica,
pomalicky ho nechaj a za par dni sa nauci a zvykne si

evening_star
27. feb 2013

@yesno22 No ten jeho plač sa stupňuje, keď vidí, že ho neberiem na ruky, tak sa od jedu až dusí. A keď ho na chvíľu zoberiem, a potom znova položím, tak sa jeduje ešte viac- ako keby vedel, že ho takto podvádzam 🙂 Ale vďaka za podporu, nejako to ešte skúsim.

tanja111
27. feb 2013

moja mala uz 4 ci 5 den zaspava poobede sama poviem jej ze o chvilocku sa vratim a potom uz len kukuckujem na nu.... 🙂 vecer jej zapalim male svetielko ale len mama mama mama a neskor sa rozplace tak idem k nej....ja som ju NIKDY nenechavala plakat lebo sa mi zachadzala a dost sa naplakala ked mala koliky... 🙂 tak drzim palce aby ste si nasli nejaky sposob...ps...od cumlika ju neviem odnaucit

euka210
27. feb 2013

pokial to zvladas, tak by som jej este mesiac dala cas. Nas mal obdobie ked toleroval aj mm, ale ked som ho odstavila tak sa zase nalepil na mna. Ale postupne aj to prejde. Stanovit hranice, ritual. Lebo nasho som uspavala aj hodinu, ked som pritvrdila, ze musi lezat, tak sa to skratilo na pol hodku, hoci prve noci jasne ze protestoval. Moze zacat uspavat aj mm, je velka a rozmunma, myslim ze po case to akceptuje. Ked ju chcete nechat vyplakat, myslim ze je dost velka aby to vnimala inak ako pol rocne dieta a nebude to pre nu extra hrozne. Ale toto by som nechala az ako poslednu moznost.

157misicka
28. feb 2013

urcite by som nenechavala dietatko vyplakat za ziadnych okolnosti, ona ta potrebuje tak preco jej chces ujst? ja neviem ako inak to napisat, nechcem ta urazit, chapem , budes mat toho vela, no skus ine riesenie, vysvetli malej co a preco robis..a nenechavaj plakat samu v izbe pred spanim, tebe by sa to tiez nepacilo....to jej nechaj radsej ten cumel nez toto

ervenka
28. feb 2013

@abika26 my sme mali obdobie, ked drobec vobec nechcel spat sam- zaspaval len v nasej posteli- potom som ho preniesla do jeho a tam spal. Taketo obdobia sa stredaju. Napr. ked mal 3-5mesiacov od polnoci spal az do 9 rano, obcas az do 9.40. Teraz spi vselijako- idu mu ocne zuby, pred casom mal koznu alergicku reakciu- vtedy sme sa vobec nevyspali...
dava aj tvoj manzel dieta spat, ci len ty? Mozno citi aj to,ze pride zmena. NEviem ako ju na nove babo pripravujete. No a teraz uz nema ani cumlik. Pockala by som s vyplakavanim, ak to teda naozaj chces skusit. Samozrejme,ze mas domacnost, ale mas manzela- dufam,ze aj on pomaha a nenechava vsetko na teba.
@seraa cudovala by si sa,ale metoda vyplakavania prisla z ameriky. Deti samotne nie su velmi odlisne. Poznam SVk, NL, (my mame SVK/Nl ditko), GB, ESP deti. Vsetky deti chcu hlavne mamu. Potom otec, a potom zvysok sveta. Dokonca sa hraju aj podobne- od urciteho vesku sa vsetkym pacia hrnce, varechy. Ano dieta placom komunikuje, ale ako vies, ze babo prave ma kricivu chvilku a ze nepotrebuje mamu? Povedat,ze dieta vydiera, nech si zvyka. No, od akeho veku podla teba deti vydieraju? to aj napr. niekolko mesacne babatka vydieraju? Neviem, ty ked budes smutna, budes potrebovat objatie napr. od manzela- zvykaj si, nic nebude- ziadne objatie.
Ale ved kazda je matka, kazda sa snazi robit najlepsie ako vieme. Len sa mi obcas zda, ze zabudame,ze deti nie su zmenseniny dospelych.

lussy666
28. feb 2013

@abika26 necitala som vsetko, takze mozno zopakujem co uz niekto pisal - dcerka tiez zaspavala sama vo svojej posteli. u nas prisiel zlom, ked som prestala v 2, 5 roku kojit. zacala si vyzadovat zaspavat somnou..par tyzdnov som tak robila, potom som jej vzdy povedala, ze si pozriem serial, upracem hracky a hned pridem🙂 odvtedy vzdy ako zalahne ma posle pozerat serial a popratat....ale potom prid, maminka🙂 dokonca mam pocit, ze ked niekedy chcem zostat s nou a spat aj ja, rozptyluje ju to pri zaspavani🙂 vela zdaru

zuzanockamt
28. feb 2013

@abika26 nie, netreba to robit ... tu si precitaj, ze preco a rozhodni sa sama 🙂
Vedci zistili, že deti, ktoré sú stále oddelené od rodičov, majú zo stresu abnormálne vysoké hladiny kortizolu, čo je v obrovskom nepomere voči rapídne zníženej úrovni rastového hormónu. Práve tieto rozdiely majú na svedomí pomalší rozvoj nervového tkaniva v mozgu, potlačenie rastu dieťatka a utlmenie imunitného systému. Podľa jednej štúdie z univerzity v Yale dhotrvajúci plač bol príčinou 10x väčšej pravdepodobnosti, že dieťa bude mať ADHD, slabé výkony v škole a asociálne správanie sa. Dr. Bruce Perry zistil, že chronický stres z neutíšeného plaču malého dieťaťa nadmerne stimuluje mozgový kmeň dieťaťa, ktorý riadi výšku adrenalínu, no na druhej strane oslabuje tú časť mozgu, ktorá má na starosti fyzické a emocionálne procesy. Vďaka systematicky zvýšenej hladiny adrenalínu bude u dieťaťa predpoklad na vyšší prejav agresivity, impulzívnosti a násilia v neskoršom veku.

Dôsledky neutíšeného plaču – nie z dôvodu koliky či choroby – však siahajú ešte ďalej. Vedci zistili, že deti, ktoré dlhodobo plačú, nemajú dobrý predpoklad rozvoja zdravých duševných a sociálnych zručností. Ďalšia štúdia dokonca poukazuje na to, že deti do troch mesiacov, ktorých plač nebol utíšený, klesli s hodnotou IQ o 9 bodov, mali problémy s rozvojom jemnej motoriky, ťažko ovládajú svoje emócie a tiež majú problém s procesom osamostatnenia sa a nezávislosti. Osobitnou kapitolou sú srdcové arytmie a poruchy REM spánku – teda tej fázy spánku, ktorá zodpovedá za rozvoj mozgu.

zuzanockamt
28. feb 2013

@evening_star kup si ergo nosic ... ja zvladnem uspat na rukach aj takmer 15 kg dieta, ked treba .... v januari mal horucky asi tri dni a vyzadoval si byt na rukach ... ale musela som byt v pohybe, nechcel pokojne sediet ... tak som sa s nim na rukach prechadzala 4 hodiny po byte - ma 14,7 kg ... zvladla som ... syn bol uspavany vyhradne na rukach do roka a pol a vtedy vazil uz nejakych 11 kg, vsetko sa da zvladnut .... ja som mala vtedy manducu a babysatku

lady511
28. feb 2013

@abika26 ahoj,,u nas je to tak že poobede uspávam ja večer priatel,,niekedy mala vymyšlala,,na rukách už zaspávala,,,držala som ju asi 10min akonáhle som ju dala do postielky otvorila oči,,,dala som ju tam,,,,začala plakat nechala som ju tak 5min...ked nezabralo znovu na ruky,,, 🙄 ...ale akosi si zvikla a to že ked ju dam tam,,a nespí .prikrijem ju a odídem z miesttnosti chvílku si ešte porozpráva sama sebe 😀 a zaspí,,,niekedy to trvá aj pol hodinu ale zaspí aj sama,,,ked len plakala tak som jej tam dala flašku,,,hrala sa s nou ,,občas sa napila pohrala sa s macíkom a zaspala,,,

zuzkat1
28. feb 2013

Podla mna je to krute a pre psychiku nebezpecne.ja by som to nikdy neurobila.

lauricka
28. feb 2013

@abika26 ahoj, tvoja mala sa naucila zaspavat s cumlom. Ten si jej zobrala a ona nevie zaspavat inak, takze sa jej to nedari a place. Preto je treba ju naucit zaspavat, treba jej pomoct.
Mozes skusit jej cumlik dat na upokojenie a ked uz uz zaspava, ale este nespi, jej ho vybrat z pusinky, aby zaspala bez neho. Ak sa preberie, treba opakovat. Mozno aj patkrat, ked bude treba. Ak by ju to velmi vytacalo, treba uspat obvyklym sposobom, teda s cumlom a skusit dalsi den. Dietatko to postupne pochopi. Aspon by malo. Ale dolezite je, aby zaspalo bez cumla.
Ta metoda vyplakania je o tom, ze chodis za nim az po chvilke, nie hned, ako zacne plakat. Ale nenechat dlhsie ako 5-7 minut a prist, ukludnit, ale nebrat na ruky, povedat vzdy to iste, ze sa spinka, dobru noc, psst, a pod...a odist.
Pri takychto starsich detoch a krizovom stave mozes skusit mozno aj nechat dlhsie, napr. 10-12 minut, ci by nezabralo.
Ale to uz musis Ty vycitit, kam mozes pri konkretnom dietati zajst. Pri malom babatku by som to neodporucala, ale pri starsom, ak sa nic nedari, mozno nie je az taka tragedia.
Su o tom rozne knihy a clanky. Urcite ziadne nosice a pod. na uspavanie. Urobis mu velmi dobru sluzbu, ak ho naucis, jemnym a citlivym sposobom,zaspavat same. Je to pre dieta a jeho zdravy spanok dolezite. NOsenim a inymi vecami si len problem oddialis a budes ho aj tak musiet riesit, lenze, cim starsie dieta, tym tazsie. Alebo pockat, nez dospeje do veku, kedy uz mu to bude fakt blbe samemu, ale to mozu byt rokyyy a to si nemozes dovolit, kedze cakas babo 🙂. Posli mi email, ak chces.

bosoriak
28. feb 2013

@abika26 uz ti asi napisali vsetko. ja s takouto metodou nesuhlasim a povazujem ju za krutu. Je nieco ine nereagovat na kazde zamrncanie, ale vyplakat pred spankom urcite nie.

Nerob si stres, ked sa narodi nove dieta, bude nove uplne vsetko, vratane zaspavania. Budes to vsetko riesit operativne, tak ako to pride a ziadne pravidlo samostatneho zaspavania, ktore narychlo naucis, to nezmeni. Neodsuvaj dcerku teraz, ked si citliva aj ty a aj ona. Ona citi, ze sa nieco deje. Nezacinajte s takymto neprijemnym zazitkom prichod surodenca. Nauci sa zaspavat sama, vtedy, ked na to budete pripravene OBIDVE.

Narodenim surodenca sa zmeni drviva vacsina jej zivota, nechaj jej aspon to zaspavanie po starom, kym sa da. 🙂

Drzim palce.

zuzkat1
28. feb 2013

@evening_star moja ma 3roky uspavam kojenim a mala pri tom odjakživa lezi.