Je to pravda o montessori ceste?

22. dec 2020

Ahojte. Chxem co sa tyka deti ist montessori cestou ale dnes ma zarazilo toto na IG. Zdielala to jedna mamicka kt dieta chodi do takejto skolky ...

pondelok01
22. dec 2020

Co konkretne ta zarazilo?

elizabet173
22. dec 2020

montessori je nieco uzasne, neznamena to ale, ze musis ist presne do bodky podla odporucani. Aj deti, ktore rodicia vedu v duchu montessori sa s autickami a babikami hraju, netreba byt zase otrokom toho, co si niekde precitas. Mozno ta zaskoci, ze das kopu penazi za hracky a pomocky a tvoje dieta sa bude cele nadsene na navsteve dve hodiny hrat s lacnym cinskym gycom. Aj to je v poriadku. Ty ho budes posuvat inymi aktivitami.

monkasponka
22. dec 2020

Stači pri vychove používat vlastny mozog... bez uražky.

mogaa
22. dec 2020

No naša v 1,5roku odkázala prehrať s prázdnou krabičkou v ktorej bol leták od lieku....otvoriť vybrať papierik, papierik dať naspäť a krabičku zatvoriť a takto dokolečka😉alebo také kolíky dať do plastovej dozy a nech ich pripína na dózu - netreba drahé "montesoryhračky" naozaj deti sa prehrajú s hocičím a veľakrát sú to bežné predmety z domácnosti a prehrajú sa s tým viac ako s hračkami

deedol
22. dec 2020

tiez nechapem, co ta tak zarazilo. ved tam nie je napisane, ze dieta NESMIE MAT babiky a auticka, ale ze ich nepotrebuje, a to je pravda 🙂

janickacrazy
22. dec 2020

Mňa skôr zarazilo, že Mária Montessori sa vzdala vlastného syna kvôli kariére a celý život venovala cudzím deťom, je to docela smutné.

evka_s
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
autor
22. dec 2020

To ma zarazilo ze nepotrebuje babiky ci auta ved kazda hracka dieta posuva nejako nie?

evinka3007
22. dec 2020

Moj syn ma doma par auticiek ale hrnce, panvice, kable a ine bezne veci sa na tie auticka zdaleka nehrabu... 😊

jankapepe
22. dec 2020

Čítaj o čom sa tam píše! Nie nepotrebujú bábiku ani auto lebo si tu bábiku či auto napr.sami vyrobia 🙂 či použijú miesto autíčka za 50€ škatuľku a kolieska
Alebo jednoducho samé prídu na to že existuje aj iná aktivita.

aniele
22. dec 2020

@janickacrazy Aj Jean - Jacques Rousseau napísal ikonický spis Emil alebo o výchove a 4 (?) deti, ktoré mal so svojou gazdinou, strčil do sirotinca. Ani jej nedovolil ich pomenovať .
Pri Montessori možno skôr šlo o to, že sa zamerala na deti z nepodnetného prostredia, veľmi chudobných vrstiev, kde naozaj neboli hračky prioritou. Preto možno chcela ukázať, že dieťa môžeme rozvíjať bežnými vecami z jeho okolia, netreba nič extra. Na dnešné pomery - rodičia kúpia dieťaťu Montessori šablónu, aby sa naučilo prevliekať a viazať šnúrky. Ale topánky mu kúpia na suchý zips, aby sa netrápilo a nezdržiavalo. Pritom by stačila obuv na šnurovanie. Ale to nie je Montessori a moderné, však?

nikiki29
22. dec 2020

Ja nie som úplne montessori, ale rada sa inšpirujem touto metódou... Každá hračka posúva? V podstate áno, ale niekedy to nie je v súlade s montessori metodikou. Niektoré dnešné hračky nemajú naozaj žiadny zmysel ani cieľ. A veď nemusíte robiť všetko podľa pravidiel...
Ja napríklad autá už odmietam kupovať, dostávať a doma ich schovávam. Naučil sa pohybovať autíčko, vie jazdiť po cestičke, vlakom po koľajniciach, ale v tejto fáze vývovja ho autíčka už brzdia - zaujímajú ho tak veľmi, že odmieta akékoľvek iné činnosti a dokázal by 2-3 hodiny robiť brrrm brrrm brrrm a nič iné dookola 🤦🏻‍♀️

nikiki29
22. dec 2020

@aniele len dodám, že podobne nezmyselné sú aj štvorce so zipsom či zapínaním gombíkov ... hlavne keď hneď na ďalšej strane metodiky je veta o tom ako umelé ovocie nie je monte, lebo je to iba akože krájanie 🤦🏻‍♀️

autor
22. dec 2020

@nikiki29 napr mala ma babiku a nehra sa iba ze krmi ale chodi s nou von napr krmi ju atd atd

autor
22. dec 2020

@aniele a toto mi nenapadlo ved my sme montessori mali ani sme nevedeli ... skusali sme viazat az sme sa naucili 😀

janickacrazy
22. dec 2020

@aniele no napr. ja som malému kúpila topánky na suchý zips na žiadosť učiteľky zo škôlky, lebo všetky deti majú také a oni nebudú malému pomáhať zaviazať a ich to zdržuje, podobne kážu deťom nosiť tepláky, aby si ich ľahko vedeli obliecť, vyzliecť, atď.

drzaopica
22. dec 2020

@janickacrazy sestra uci v skolke a tiez to odporucaju, pokym sa deti nenaucia doma si same zavazovat snurky, ale aj chapem ma 22 deti v triede a nevedia sa same obliect ani vyzliect smutne

drzaopica
22. dec 2020

Neviem co sa Ti na tej vete nezda?Montessori je klasicka stara skola nasich babiciek len teraz sa robia Monte kurzy za 2500 eur a kupuju drahe pomocky volakedy sa deti hrali s tym, co doma nasli, takze triedili fazulu, prelievali vodu, kreslili prstom do muky vsetko je stare len v IN obale

obleckozaecko
22. dec 2020

Ahoj, je to myslené tak, že sú aj obyčajné veci - nehračky, ktoré vedia dieťatko posúvať, učiť nové zručnosti a často ich máme na dosah. To znamená, že nepotrebujú kupované hračky... je to úplne normálna veta a mne hneď dala zmysel (môj syn inak miluje autíčka :D) ale hráme sa často aj s inými vecami, pri ktorých mu vysvetľujem na čo slúžia a z čoho sa skladajú ako sa dajú rozoberať a podobne 🙂

janickacrazy
22. dec 2020

@drzaopica môj to vie, ale je proste celkovo pomalší ako iné deti, on je taká kľudná povaha vo všetkom a samozrejme učiteľky majú s tým trochu problém, takže to riešia tým, že nákazu deťom v zime, že netreba rukavice ani šály, aby sa nezdržiavali, no neviem, nezdá sa mi to úplne ok

aniele
22. dec 2020

@janickacrazy Vidíš, tak to mala naša treťorodená šťastie na učiteľky v škôlke, ktoré pri odchode detí z predškolskej sebakriticky zhodnotili, že si neuvedomili, ako suché zipsy "ublížili" niektorým deťom, že ich nestihli naučiť viazať šnúrky. Ale to bolo pred štvrťstoročím. Skrátka viedli deti k samoobslužnosti. A viedli k tomu aj rodičov. Dosiaľ si pamätám, ako som prišla po staršie dievčatá do škôlky a kým sa obliekali a obúvali, aby som ich nenaháňala, tak som si čítala, len občas som ich usmernila. A riaditeľke sa so veeeľmi ľúbilo.

drzaopica
22. dec 2020

@janickacrazy to je hlupost sal a rukavice treba.Viem, ze sestra sa hneva na prstove rukavice a odporucaju maminam palciaky.aj pomale dieta si vie omotat sal ci nie?🙂treba trenovat deti v skolke su zvyknute, ze rodicia spravia vsetko za ne.Ale teplo oblecene musia byt to by som sa stazovala

letfenixa
23. dec 2020

Hlavne zdravé dieťa sa vie pomocou čohokoľvek zahrať na čokoľvek, krabička = autíčko, atď

babydesire
23. dec 2020

Mna napriklad minule v obchode zarazilo toto: ze existuje akesi Montessori, som vedela,prvy raz som to pocula asi pred piatimi rokmi...no a bola som v obchode a pozerala na zosity kde dieta dokresluje obrazok podla cisiel,bludiska a ine taketo doplnovacky,bola som prekvapena,ze kazda publikacia mala v nazve alebo niekde na obale nazov Montessori...ja som tieto dokreslovacky ako dieta milovala a rodicov som ziadala aby mi take kupili napriklad k meninam..vobec si nespominam zeby tam bolo slovo montessori. A zrazu to takto nazyvaju...

Deti sa zahraju naozaj s kadecim,,to hovorim aj muzovi,ze zbytocne zrusi detom hracky,to situaciu ze si nevedia upratat, nevyriesi,,budu viac brnkat na MOJE nervy, budu si hladat hracky inde,ci viac budu na tv ci nete, a nemoze kazdu neposlusnost riesit tak ze im vsetko uplne zrusi/vyhodi...

elizabet173
23. dec 2020

@babydesire tak dnes plesknu montessori aj na lentilky, reklama je reklama, ale na kurzoch pochopis, ze to je naozaj perfektny smer, ale netreba sa zufalo drzat uplne vsetkeho, treba v prvom rade respektovat dieta

matapo
23. dec 2020

...ano je to vyborny smer vychovy a ucenia. Ale ako vzdy plati, ze netreba ist len jednym smerom pretoze zivot nie je len ciernobiely. neplati ze len toto a ine nie. Kazda hra dieta posuva, aj ta sbabikami a autickami a hry na ine roly maju svoje miesto v zivote dietata a posuvaju ho vpred, ucia ho zas inym veciam. Ludia nie su stroje a deti uz vobec nie. Hra s autickom nie je len o jeho posuvani po cestickach. Ked sa moj syn hra s autickami tak ked ho sledujem tak mam pred sebou cely film. On si vymysli cely pribeh a celu hru komentuje, jedno havaruje, hasici mu idu na pomoc, dojde aj policia,...meni pri tom hlasy roznych ludi, rozprava za nic aj za vieratka,...ma tri roky 🙂 Ked sa hraju takto vsetci traja surodenci spolu tak sa prehraju aj hodiny a vystacia si, vymyslia si neskutocne veci az sa clovek divi odkial to beru. To iste plati aj pre hry s babikami, najmensi miluje hru s babikou, stara sa o nu, dava jje papat, kocikuje ju, zaspieva jej, stale sa jej prihovara, odpoveda za nu,...velmi je zlaty aj starsi syn sa takto hraval, teraz ma uz 11, babiky uz u neho nehrozia, auticka, vlaky, kone a ine zvierata s tymi sa este pohra. Dcerka 8 rocna ta sa hra este so vsetkym. Aj spolu vela tvorime, aj samy si tvoria vedia si hracky aj spravit, hocico premenia na hocico, detska fantazia ozaj medze nema 🙂