Je to vzdor?

siska07
14. jan 2013

Dcera mala dva roky, popri klasickom vzdore (vydobitie urcitych veci krikom, hadzanie o zem, neposlusnost, krik) nas najviac znepokojuje akesi "dirigovanie" rodicov.. Ked sme vsetci traja doma, a chcem dceru napr. vyzliect, umyt zubky a ruky pred spanim, zacne vrestat ze "nie, tato zoblecie, tato umyje". Proste takto vymysla, ked sa jeden rodic chysta nieco robit, chce aby to urobil druhy rodic. Ked je napr. u nas stara mama, tak zase - maminka oblecie. Ked je doma tato, tak tato da, tato umyje, tato.. A bude vrestat na celu ulicu, nic nepomaha, ani zahovorit, ani vysvetlit, ani "niecim malym podplatit" napr. pod umyjeme a potom pustime na chvilku rozpravocku...
Najlepsie je, ked je doma len jeden rodic... Vtedy je vsetko v poriadku. Napr. ked sa muz vrati neskorsie z prace. Ale to sa neda riesit aby niekto odisiel z bytu, kym drobec vystraja.. je to predsa nasa spolocna domacnost.
Prejde to po case? Je to vekom, vzdorom? Ako to zmenit? Kto zaziva podobne?? Nejake rady, riesenia?? Dakujem

sharmana
14. jan 2013

@siska07 ano ano, zažívame presne to isté, ale je to už pomaly na ústupe.. najhoršie to bolo ked mala dcérka 2 roky a 5 mesiacov, krik, vreskot, vydobýjanie... presne ako píšeš... bola som z nej už pomaly na prášky... ale teraz vidím, že je to už pomaličky na ústupe... takže, vydržať, naozaj to prejde... 😉

siska07
autor
14. jan 2013

to vazne ste aj vy toto zazivali ze si vyberala kto co urobi?? a ako ste to riesili, lebo niekedy je situacia, ze ona so mnou nechce ist do kupelne umyt, ze len tato, ale ten ma napr. dlhy dolezity telefonat alebo nieco robi a nemoze ist... ako ste to riesili? vyhoveli ste jej? lebo my toto riesime aj 7x denne, ak sme doma vsetci traja
@sharmana

rubinka
14. jan 2013

@siska07 - Aj nám to dcérka robí že si vyberá teraz chcem byť s tatom, potom zase len mama a tak stále dokola, my to využívame na to že ked chce byť napr s tatom tak ja mama oddychujem a naopak 😀

anavila
14. jan 2013

@siska07 u nas to iste..ale vekom to prejde

p.j.jacky
14. jan 2013

@siska07 jeeeee...toto same mame aj my.Poviem malej pod dame cistu plienocku...nie mama....tata...a ked chce pustit rozpravku a muz jej ju ide pustit krici ze nie tata ale mama...vzdy chce druheho.Toto u nas trva uz vyse mesiaca.Alebo pozerame rozpravku a mm vyzenie ze nech ide prec,alebo sa snou mm hra a mna vyzenie nech idem ja prec.

daniella224
14. jan 2013

presne toto iste mame aj my ....uuuf niekedy som uz chora z nej ale je to urcite len obdobie ktore zas prejde:D tak som rada uz som myslela ze to len nasa takto vystraja lebo ma doslova strihy kedy sama nevie co chce ide vonku s ockom zrazu sa skruti ze ona nejde a jaci ako diva a nevieme preco ani co sa jej znevidelo zrazu...alebo ked zisti ze si nieco doma zabudla napr. dazdnik aj ked vonku neprsi a ona ho chce a ked sa pon nevratim tak jaci na celu bytovku.....ale o chvilu je klud a sprava sa ako keby sa nic nestalo proste su to riadne vykyvy nalad...ideme vonku jej nechce chodit ju bolia nozicky ona je unavena chce sa jej spinkat...nechapem doma skaca a beha ako diva a chodime stale vonku tak chcem aby sa tam vysalela ale vonku je leniva nudi sa nic ju nebavi a doma vystraja...:D tak uvidime tesim sa ked pojde do skolky aj ked mi bude chybat a bude mi luto uz kolektiv a deti potrebuje🙂

euka210
14. jan 2013

podla mna dieta nema co dirigovat rodicov...dat jej na vyber, obcas mozno ustupit, ale nie nechat zo sebou zametat...to ako budete pre nu autorita?! Musi pochopit, ze ked sa neda, tak sa neda a moze sa aj na hlavu postavit.

mandragora22
14. jan 2013

@siska07 ahoj, mame, resp. mali sme uuuuuuplne to iste, tiez vo veku cca 2,5 roka, ako pise aj
@sharmana presne akoby som o nasej citala... inak sranda je, ze vsetky tu, co sme doteraz prispeli, mame dievcatka, samozrejme az na
@euka210 ktora si asi mysli, ze nevieme vychovavat deti... mila
@euka210 vedz, ze moje dieta malo odo mna takmer vojensku vychovu. pohladenie, polaskanie, pusinky, pritulenie, to vsetko som jej samozrejme davala, aj som ju tisila, ked sa udrela, dokonca ju uspavam, ale.......iste veci nesmela a nie raz dostala aj po prdeli. zial chovanie, ake opisuje zakladatelka temy, nuz, s tym sme si nemohli poradit ani za krista... tak sme to jednoducho nechali tak, ze ako ty pises, nech nas diriguje. dnes ma takmer 3 roky, je rozumna, ked si aj "rozkaze", tak jej pekne vysvetlim, ze preco ja nemozem, nech ide za tatom a na cca 90% ma posluchne. tych zvysnych 10% sa udeje v dni, kedy ma svoje dni-teda vzdor, ale v porovnani s tym, co bolo pred asi polrokom ver, ze je to milionkrat lepsie. a to sme skusali ozaj vsetko. ked som ju tresla po riti, lebo "skakala" kvoli tomu, ze na nocnik ju mam dat ja a nie tata, nepomohlo, skakala a vrestala este viac. ked sme ignorovali, bola schopna sa napriklad pocikat, aj ked vedela, ze opat bude na zadok... proste ona ma taku tvrdu hlavu, ze je lepsie to nechat prehrmiet a dat tomu cas, ked uz vidim, ze ani vychovne po zadku nezaberaju, ani dohovaranie... proste z toho musi vyrast. som stastna, ze nemam jedina tak silne tvrdohlave a vzdorovite dieta, ze nas je viac 😉 😉

mandragora22
14. jan 2013

no baby a u nas bolo pre mna este to na prd, ze ona chcela VZDY mamu, akonahle som bola doma. cize VSETKY cinnosti s mamou, ked som bola poruke. akonahle som kamsi zmizla, tak jej bol dobry aj tata 😝 😝 necudo, ze bolo obdobie, a to dost dlhe, ked som denne chodila rada na nakup potravin napriklad 😀 😀 😀

mandragora22
14. jan 2013

@daniella224 prave ta citam... aj my sme mali a zcasti este mame obdobia, ze presne ako uvadzas. nieco si zabudne doma, tak ryci ako sialena, musim sa pre to vratit. tiez som to par krat skusala, ze som nepovolila, tak rycala celu hodinovu prechadzku a ja som sa hanbila ako pes. pomalicky ju to prechadza. presla do stadia, ze sa opyta ona mna, co si berieme von alebo sa opyta: "toto si mozem vziat, tamto mozem?" a ja jej dam ultimatum, ze co a kolko si moze so sebou vziat, aby som nemusela niest na chrbte celu skrinu hraciek 😀 😀 a ona posluchne. takze asi to chce pri tych tvrdohlavcoch iba cas...

mandragora22
14. jan 2013

@daniella224 a s tym, ako pises, ze zrazu zmeni naladu.... ani nehovorim. nie raz som tu nasu nazvala schizofrenickou, bud v duchu alebo ked som bola sama s tatikom... proste mila zlata, zrazu v sekunde akoby jej preskocilo, nervy, hadzanie sa, nieco si proste vymyslela v hlavicke a bez toho, aby to povedala, alebo naznacila, zrejme zacala hned vzdorovat a vystrajat. asi si myslela, ze jej citam myslienky alebo co...

adri2211
14. jan 2013

sranda tiez mame dievcatko a robi to iste, rozkazovat jej sice nenechame, ale ked chce nieco robit so mnou tak to ideme robit spolu ak s tatom tak s tatom.

monka159
14. jan 2013

aj ja sa pridavam, my tiez mame 3-rocne dievcatko s podobnymi naladami. ked sa zatne nic s nou nepohne, vydobija si svoje. takisto chce ocina, ked sme doma obaja. Najhorsie obdobie prislo, ked sa nam minuly rok v maji narodil syncek, obdobie ziarlivosti, vzdoru, odmietania braceka, no uzili sme si teda burlive leto. Ale teraz postupne sa to uz trosku ustaluje, aj ked este obcas to na nu pride. A navyse v septembri nastupila do skolky, co bola velka ulava a pomoc pre nas vsetkych. takze zienky viem o com hovorite 😉 😉 😉

jana576
15. jan 2013

@siska07 Ahoj, u nas to iste...maly je cez den ked sme sami uplne v pohode, ked vymysla a vzdoruje tak si da vysvetlit uplne normalne...ale akonahle pride tati domov tak maly sa rozbesni, vymysla, neposlucha, neustale na seba upozornuje, vsetko chce robit s tatinkom...ja uz som "skoncila" ...a to nehovorim ked pride este aj babka, tak to je hotovy cirkus Humberto...ale ked odideme a odtane s nou sam, alebo ked je u nej tak uplna pohodcka. My sme s muzom sportovci tak u nas je to tak ze ja chodim vecer cvicit alebo do sauny alebo na nakupy, proste vecer mam vzdy cas sama na seba. U nas to bolo vzdy tak ze manzel ako keby preberal vecer starostlivost a je to tak dobre...Inak teraz cez Vianoce bol muz asi 3 tyzdne doma, to sme sa neskutocne tesili ze budeme vsetci traja 🙂 🙂 ale po tyzdni sme ho nechali u babky, 😝 😝 😝 ,isli sme si oddychnut na silvestra na chatu, troska sme polyzovali a poupratovali si byt a isli sme pre maleho... 😉 😉

k_a_j_k_a
15. jan 2013

@siska07 ahoj. Necitala som celu diskusiu, tak sa mozno budem opakovat. U nas je to to iste. Starsia z toho uz z casti vyrastla, zacala byt samostatnejsia (dociahne na bateriu v umyvadle a pod.) tak si vela veci uz robi sama. Ale u nas ked nastane taka situacia, tak sme kludni. "Nechces to odo mna? Nevadi, tatino/ mamina Ti pomoze, ale az ked dorobi to, co robi on/ona." To znamena, napr. u Vas, ked ma spinave ruky a tato telefonuje, nech sa pekne postavi, nech nic nechyta a caka, kym tatino dotelefonuje. U nas je to tiez s umyvani ruk, ked ja este dojedam, ale MM uz je najedeny. Nechces umyt od tatina, tak cakaj. Veru si to uz aj viackrat rozmysleli. Nemyslim, ze je to kyvanie rodicom. Ja alebo MM radi pomozeme detom, ale proste, ked nemozem, nech pockaju. Neskacem hned ako pisknu.
A ked pistia a vrestia, nechame ich tak, ked dohucia, som ochotna sa im venovat, pritulit a pod. A ked pri tom nieco zaspinia alebo pokazia, dostanu handru a upratuju po sebe, pripadne aj vyperu 🙂 Takto fungujeme od malicka. Je to niekedy tvrde, ale tak co, nejaky poriadok musi byt.

mandragora22
15. jan 2013

@k_a_j_k_a my sme teraz v takomto stadiu, ako pises, bud si da povedat a urobi to aj s rodicom, ktoreho nechce, alebo caka. presne takuto formu sme zvolili 😉

sharmana
15. jan 2013

@euka210 🙂 ked bude mať tvoje dieťa 2 roky a viac, potom sem napíš, ešte nemáte vzdor 😉
všetko čo si tu teoreticky napísala, sme určite všetky skúšali, dat na výber, byt prísni, snažiť sa neustúpiť, dať primeraný trest.... lenže to nie je jednorázová záležitosť, vieš, ked to budeš mať dennodenne 20 krát a všetky tvoje teoretické znalosti zdolávania vzdoru zlyhajú vrátane tvojej energie, tak potom uvidíš, že to nie je len tak jednoduché, ako sa to jednoducho napíše 😀
rozdiel je ešte aj ked dieťa vzdoruje vonku a ked doma... ked sa ti šlahne vonku do mláky a odmietne sa ti postaviť, alebo sa ti rozbehne iným smerom napriek stotisíckrát vysvetlenému, že nesmie utekať preč na cestu alebo na kraj nejakého vysokého obrúbníka, alebo ti vylezie na stôl, aj ked už caplo a tisíc iných nezbedníckych vecí...

@siska07 malá si vyberá niekedy aj teraz, ale nie vždy sme ustúpili... to treba vycíciť, kedy môžete vyhovieť, a kedy to už dieťa naozaj preháňa... ak ste presvedčení, že teraz bude po vašom, tak neustúpiť, aj ked bude krik, plač, hysteria... treba zachovať klud.... krik fakt nič nevyrieši, aj ked sem tam vybuchnem, ved som človek...
ja robím jednu vec, ked malá niečo chce silou mocou a nedá si povedať, ani ked jej dohovárame, tak ju nekompromisne vezmem ja alebo muž do postielky do spálne so slovami, že ide spinkať, lebo neposlúchala.... malá najskôr išla rozbiť postielku od nervov, potom plakala, kričala, vrieskala... baby, ale 100% TO ZABRALO!!! teraz už niekedy počas "cesty do postielky" slúbi, že už bude poslúchat.. tak jej tento trest zrušíme, ale musí slúbiť, že to dodrží... ked nedodrží, ide znova do postielky.... ale naozaj sa na to naučila a vie, že za neposlúchanie je toto trestom...

moja rada, ak sa šlahne dieťa o zem doma, tak normálne odignorovať, prekračovať... aby si uvedomilo, že toto na nás nezaberá... vonku to proste nejde... tam to robím tak, že nasilu zdvihnem, stisnem si na telo a beriem, aj ked sa metá vo vzduchu, ona sa potom od únavy rozplače a vtedy jej utriem slzy a poviem jej niečo, čo jej odpúta pozornosť.. napríklad, že ideme tam a tam a večer si pozrieme spolu rozprávku... ona na to potom zabudne čo pôvodne chcela..
niekedy môžu byť záchvaty aj v obchode a podobne... mne sa osvedčilo len to, že beriem malú proste preč, ked je až neúnosne zlá... a samozrejme jej vysvetlím, že ideme domov a pôjde spať do postielky, lebo neposlúchala..

sharmana
15. jan 2013

@mandragora22 ano, ja mám v okolí tiež kamarátky, čo majú samé malé dievčatká a všetky prežívajú to isté... neviem čo sa deje, že máme také tvrdohlavé deti 😀

simca06022011
15. jan 2013

no je mi do placu, ked to citam... ze toto ma este tak dlho caka... niekedy si hlavu trieskam, preco som si radsej nekupila psika??? :P NO ale co uz... hadzanie o zem, krik, plac, bitie, hadzanie veci o zem, cely den nema zaujem ani o jednu hracku, proste iba rozhadzuje a hadze po zemi vsetko co vidi... non stop... poviem, nech sa ide napapat.. iste ona sama... hodi veci po zemi, natrie jedlom stol, nechce... no hotova psychiatria.. nepomaha nic... postielka celkom pomaha, ale novodobo tak zacne vrieskat ze sa bojim aby si neublizila, pripadne sa zasekne na vrchu ked sa prehne cez ohrdku a nevie zliest 🙂)) no a najlepsie ze uz ani kupanie nepomaha nic... ked ju mam umyt, tak som ja mokrejsia ako ona... a to bolo takeeee poslusne dieta :( Idem ju nejak krotit... dam si nieco ukludnujuce na nervy a ibuprofen, aby som sa neobesila.. a spat... :(

siska07
autor
15. jan 2013

zienky , dakujem vsetkym za prispevky, tak som nakoniec rada ze nie sme jediny, kto taketo utrapy vzdoru preziva. podla vsetkeho to chce kopec trpezlivosti a cas, a snad sa to upravi.
dakujem za rady, vsetci sme len ludia, a aj nam z toho urcite neraz ide preskocit a rupnu nervy, takze trpezlivost a este heslo "nohy, lavor a tepla voda" na ukludnenie 😀
chcela som riesit konkretne tuto vec ze dieta si vybera a je priebercive, nie ako si
@euka210 mysli, ze dieta s nami rodicmi zameta. pretoze my uz pre nu autoritou sme. ked spravi nieco velmi zle, postavim sa na jej vyskovu hladinu z tvare do tvare, a len na nu pozriem s prisnejsimi ocami a hned to pochopi. my tu riesime truc, vzdor, a priebercivost. ona velmi dobre chape ze ked sa neda, tak sa neda a neustupim. ale asi ked po tejto priebercivosti vresti doslova na plne obratky 35min v kuse, zajakava sa, potom sa povracia a dobre ze sa neudusi, jasne ze ju nenecham aj na hlavu sa postavit, ale v takejto situacii povolim nech to teda ide urobit tato, nie ja..
@sharmana
@k_a_j_k_a
@mandragora22
@jana576
@monka159
@daniella224
@p.j.jacky
@anavila
@rubinka
@sharmana

jana576
15. jan 2013

@siska07 No, nas maly bol dva roky jedno bezproblemove dieta, my sme fakt dva roky nic neriesili, on spal od porodnice celu noc, jedol vsetko aj ked malo len je strasne strasne zivy, ale vzdor nemal nikdy ani najmensi...po druhom roku ako keby utal, nie ze by bol zly ale nastalo negativisticke obdobie, vsetko musi byt najprv z principu NIE ...toto nie takto nie...ale to proste len skusa, on si musi to svoje nie povedat. Napriklad chce jest a ked mu nachystam a ideme uz sadnut k stolu tak sa zacne rozculovat ze on jest nechce ze on si ho nakoniec ani nepytal, tak ja jedlo skovam, chvilu cakam a ked vidim ze skutocne je hlady a ze to spapa tak si k nemu cupnem presne ako ty a vysvetlim mu, ze to papanie som mu nachystala a ked bude takto vymyslat tak nebude papat...a nakoniec samozrejme co? no predsa hlad vyhra nad vzdorovitou hlavickou... 😀 ale vacsinou to uz riesim tak ze ked nieco chce a viem ze len tak skusa a vymysla tak si k nemu cupnem a pytam sa ze ci to chce naozaj, lebo nech ma neprevadza lebo ci chce aby bol doma krik 🙂 🙂 a funguje to, pomaly sa uz zacina ukludnovat nema uz non stop taku horucu hlavu 🙂 🙂

bettynka222
15. jan 2013

@siska07 u nás to iste 😀 maly ma presne 2 a pol. Najvtipnejsie bolo ked mu pocas cesty do tatier skoncilo dvd a maly chcel aby mu ho jedine tato (ktory mimochodom soferoval), pustil zase od začiatku. On ma taky rebríček hodnôt. Na prvom mieste je baba, lebo tu vidí najmenej, potom tato, potom ja, dedo, ďalšia baba a tak 😀 a pritom do roka som jeho miláčik bola ja. Len ked si uvedomil ze tatinko chodí do prace, začal mu viac chýbať.
A to co píšeš ty, ze sa vonku nudi - u nás je to úplný extrém. On uz rok vôbec nechce chodit von, iba s placom. A ked ho aj von dostanem, vždy chce ísť k babke. Najradšej ale je, ked moze byt doma, hrať sa a pozerať rozprávky. Doma sa vôbec nejasi, zato vonku je to katastrofa. Beziiii, ale len za svojim cieľom. Kam chcem ísť ja ho nezaujíma 😒

bettynka222
15. jan 2013

@jana576 nás bol do roka a pól tiez anjelik. A krásne jedol. Od dvoch rokov nechce spat cez obed (lebo načo? a preco?) a od 2 a štvrť nechce vôbec jest. Niekedy je cely den iba na mlieku. Akonáhle uvidí jedlo zatne zuby a nic donho nedostanem ☹

bettynka222
15. jan 2013

@euka210 tak toto som si tiez vypocula od kamarátky, co ma o rok mladšie dieťa. A moja odpoved: ked to iste o polroka budes prezivat ty, budem ti psychickou oporou 😉

bettynka222
15. jan 2013

@mandragora22 u nás účinkuje ked dám malého do kuta. To mi poskytne čas a priestor na upokojenie seba aj malého 🙂 on najprv začne plakať a kričať "peco ma maminka dala do kuta", ale uz sa nezlosti na tu vec, co vyvolala vzdor. Mne ho príde ľúto, uz nie som vytocena ze neposlucha, objimem ho, pohladim, on sa upokoji a vdaka tomu si uvedomi co robil zle.
Vonku sa to ale aplikovať veľmi nedá. Tam ked mu napríklad pohrozim, ze pôjdeme domov, tak vitazoslavne skrikne "dobre". Vonku som bezmocna ☹
Ale som vdacna za tuto tému. Tiez som si myslela, ze moje dieťa je jediné vzdorovite 😅

novazena
15. jan 2013

@sharmana tak ja som na to sla podobne.. ked zacal vystrajat alebo spravil nieco zle, zavrela som ho do spalne, ze ked sa ukludni moze sa vratit.. teraz ked nejak vzdoruje (chvalabohu nie az tak intenzivne ako vase dievcata 😀) a posielam ho do spalne, tak sa uz ukludni 🙂

jana576
15. jan 2013

No, inak aj na maleho dobre funguju tresty takze sa vie ukludnit...

k_a_j_k_a
15. jan 2013

@siska07 este Ti napisem dneskajsi zazitok so vzdorom 🙂. Ja po celom dni unavena z prace (psychicky, lebo sefovia sa pohadali a naraznikova zona som ja, takze si to viete predstavit). Pridem do skolky a prve, co pocujem od mojej mladsej dcerky je s revom: "ja chcem tatinka". Ked nebol tatino, ona chce babi. Proste vsetcia okrem mna. No, dieta, mas smolu. Hucala asi 3/4hodinu, kym tatino prisiel z prace domov. S hukotom sme sa v skolke obliekali, isli autom (nez som ju dala do auta, tak sa mi hodila o zem a to iste aj ked som ju z neho vytiahla), do obchodu a nakoniec domov. A pravdaze, vsetcia na mna pozerali ako na blbca. Ale vsak co, domov sa nejako dostat musime a nakupit sme museli ist tiez 😀

k_a_j_k_a
15. jan 2013

@novazena 😀 To iste som robila aj ja detom. Najskor mi utekali odtial (my pouzivame detsku na to). A teraz to robia tak, ze ked sa nastvu, tak sa otocia, povedia mi, ze ich mam nechat tak, ze sa idu ukludnit do detskej a zavru sa tam. Po chvilke zurenia pridu, maminka uz som kludna, pritul si ma 😀

jana576
15. jan 2013

No, ale ked citam ostatne prispevky tak my sme slaby odvar...akoze na zem sa nehadze ani nevrieska nerobi strasne sceny vonku ze by som sa hanbila to vobec len proste vymysla a odmieta ale nakoniec si da povedat...ja som na neho zo zaciatku dost kricala a zaberalo to ale postupne sa posuvali hranice a uz som potom cely den iba vrieskala a maleho to strasne hecovalo tak som pochopila ze to takto dalej nejde, teraz zvysime hlas ked uz je naozaj treba ale vsetko s kludom a vysvetlovat a vysvetlovat, tie deticky to pochopia...