Je vhodné dať 2,5 ročné dieťa na celý deň do škôlky?

nikusssik
19. aug 2015

Ahojte, mám dobrú pracovnä ponuku, dieťa zapísané do škôlky, ale bojím sa tej zmeny, že dieťa bude hneď celý deň v škôlke. Mali ste to tak? Detičky to zvládnu? Vie sa pýtať na záchod, aj keď sa jej ešte občas stane, že sa pociká, inak vie povedať čo chce, nechce, papať, piť, len je na mňa ešte dosť naviazaná. Nástup sa nám blíži a dosť sa bojím.

natalym
19. aug 2015

Zvládne. Moja dcéra tiež tak išla do škôlky, samozrejme, že chvíľku trvalo kým si zvykne, ale v pohode. 2,5 roka je dobrý vek. Netráp sa.

peneloppe
19. aug 2015

Zalezi od konkretneho dietata a hlavne aj od teba, lebo ked ty s tymto nie si stotoznena tak dieta to vyciti.
Pre mna a pre mojich by to bolo skoro, to akoze kazdy den cely den? My sme zacinali na polovicny uvazok a stacilo nam to bohate. Ale poznam matky co isli do prace skor a deti do skolky a boli vsetci spokojni.

sense
19. aug 2015

Raz mi bolo povedane dieta je pripravene vtedy byt pripravene na kolektiv ked je s tym aj mama stotoznena....a myslim ze je to pravda do urcitej miery...ked sme nasu davali do jasli tak to bolo zo zaciatku vselijake ale problem bol aj v mojom muzovi kt. To prezival psychicky horsie ako ja a potom som bola aj ja neista... po rozhovore s veducou ze je to prirodzene a podobne sme sa s muzom nejako vyrovnali s tym ze nase diata bude aj s nieksm inym a zrazu slo takmer vsetko ako po masle....neviem ako je to s adaptacnym procesom na slovensku ale my sme prvy mesiac chodili s nou...najprv hodi ku potom dve potom som sa vzdialila ale stale som bola na blizku...potom uz tam bola sa s tym ze som bola na telefone keby cosi....

I ked osobne si myslim ze kazdy den a cely den moze byt dost...a myslim ze ty osobne si s tym nie stotoznena...

lydulka
19. aug 2015

záleží aj ako to má škôlka. My sme mali tak, že prvé dva týždne boli všetky deti iba doobeda. Najskôr mali byť len týždeň, ale veľa detičiek plakávalo, tak to predĺžili. Pripravovali ich na to, že tam budú spinkať, moja sa už nevedela dočkať a každý deň sklamaná, že tam ešte nespinkali. 😉 Ja som sa tiež bála ako to moja zvládne, ale super, ani raz neplakala. Záleží na dieťatku, každé je iné, každé to berie inak. Držím palce 🙂

pribinak
19. aug 2015

Niektore detičky nastupujú do jaslí este menšie, lebo rodičia musia ísť pracovať a deturence to dobre zvládnu. Mnoho deti aj väčších na začiatku vela plače, škôlka vi jasle sú niečo nove a je to nivy systém žitia pre nich

Najdôležitejšie je, aby dcéra necítila tvoju neistotu a pripadne nervozitu, máš este 2 týždne cas ju pripravovať na zmenu, škôlku pochvál, choďte do ju obzrieť, bolo by super, ak vy spoznala nejake dieťa, ktoré tam tiez bude chodit

A ci to zvládne na cely den? Jasne! Aj my sme to zvládli ;)

erickatt
19. aug 2015

Mne bola dcera prvy den len do obeda. Druhe rano sa rozplakala, ze chce pizamko a v skolke spat. To plakala jediny krat. Kazde dieta to nakonec zvladne. Hlavne nerev ty

martinka13
19. aug 2015

Náš malý mal 2 aj 8 mesiacov. Prebehlo to úplne v pohode. Skôr by som povedala, že problém mali staršie deti, ktoré boli napr.doma s malým súrodencom do 4 rokov a do škôlky nastupovali neskôr .

simonkazga
19. aug 2015

moja dcéra nemala ani 2roky keď som sa musela vrátiť do práce, od začiatku chodila na celý deň a zvládli sme to.

kikaski
19. aug 2015

Ved to,ze stotoznena nestotoznena,u nas je to rovnako...najradsej by som s dcerkou bola stale,ale prisla dobra pracovna ponuka,staviame domcek,rozpoctu pomozem,ked zacnem pracovat.stotoznena nie som ale verim ze si zvykneme,aj ked to asi bude boj :(

l3yla
19. aug 2015

Určite zvládne ,neváhaj ,najmä ak máš dobrú prac.ponuku 😉 koľké detičky chodia do jaslí a zvládli to 🙂

lullu86
19. aug 2015

Hlavu hore 😉 Aj môj syncek tak ide, ma 2r. 8 m.Tiez mu bude luto, tiež nemame vypestovane všetky navyky vhodne do skolky, ale všetci ma ubezpecju, ze po mesiaci v skolke svoje dieťa nespoznam...V dobrom...Ze sa veľa nauci, bude samostatnejsie...Tiez dufam, ze sa dobre integruje do kolektívu. Chodia aj mladšie deti, ak máte dobrú ponuku treba to využiť.

lulu0123
19. aug 2015

ak mas dobru pracovnu ponuku nevahaj, myslim, ze ty to budes znasat horsie ako on
ja som chodila od roka do jasiel a som tu

bibistec
19. aug 2015

no u nas v skolke hned neberu na cely den ale postupne najprv na hodinku potom viac neskor chodi dieta na pol dna a az po case na cely den a ucitelky vedia posudit ci dieta moze alebo nemoze ostat dlhsie tak sa na to opytaj v skolke( podotykam ze je to statna skolka) a mne sa tento postup paci.

ichbinich
19. aug 2015

Moje deti nastupovali do jasiel, ked mali 21 a 18 mesiacov. Syn si zvykal dlhsie, ale ja som nemala stres, ze dokedy "musi" byt sam v jasliach. Dcera to zvladla rychlejsie. Kolektiv im velmi pomohol.
Ja viem, ze sa na jasle mozem 100% spolahnut, a to naozaj pomohlo MNE. Zvlast pir dcere som uz vsetko poznala, lebo sla presne aj do tej istej skupiny, ako chodil syn. To som uz vedela, ze je fakt 100% spolahnutie. Mozno aj preto to slo s dceru lahsie. Ale ona je aj velky extrovert.
Ak mozes, dohodni si navykovu dobu, ze budes chodit najprv s dcerkou a pojdete na to postupne.
Moje deti nastupili po navykovej dobe na cely den. Nemyslim si, ze tym nejak trpia 😉

svatava74
19. aug 2015

Musis sa ty s tym stotoznit a hlavne chciet verit, ze personal v jasliach, ktore si jej vybrala je ten naj podla teba....musis verit ucitelkam a potom bdue vsetko v pohode....mala bdue iste plackat chvilku, ale bolo by divne keby ejj nebolo smutno za tebou....a hlavne opytaj sa ako riesia nove deti- mali by ich mojkat, nove deti potrebuju vyslovene jedneho cloveka pre seba cely dnik- vytvoria si s nim uzasne krasne puto, ktore potom prettrvava ceu dobu pobytu....cize snaz sa ukludni seba, verim vo svoju intuiciu na zaklade ktorej si vybrala jasle a bude fajn 🙂

tova
19. aug 2015

Ja som mala 2.5r ked som isla do skolky na cely den nepamatam nic zle nemam traumu s rodicmi sme si blizky pocitaj ze v akomkolvek veku pojde do skolky prvy rok bude castejsie chora susedin zacal v 4r. A bol chory celu jar maj babky pripravene

m.i.r.i
19. aug 2015

Nas nastupoval v 2r a 7m...skolka funguje pre deticky od 2r...a uplne v pohode to je..prvy mesiac dva su vsade place, ale potom to utichne a je dobre...potom zalezi uz len od individualneho dietatka...nas bol pripraveny na skolku..my sme to dokonca robili tak, ze sme ho nemuseli davat este, manzel ostaval na rodicovskej do jeho 3r..ale skolka zacinala v septembri, a od januara by nam ho nezobrali, bralo sa len od septembra..tak siel v septembri a normalne na cely den..len manzel pre neho chodil skor..tak okolo tretej...a samozrejme sme ratali, ze bude chory, takze to bolo super, ze hned ako zacal soplik, manzel si ho nechal doma...a v pohode sme preliecili..a maly chodil aj do skolky, aj doma sme nestresovali co s nim ked ochorie..kazdopadne bol uplne zrely na kolektiv. a nemal problem so skolkou od prveho dna..riaditelka nam sama poradila, ze rovno na cely den...bolo slavnostne otvorenie a sup sli deti do triedy s ucitelkami na cely den...my sme to s manzelom tiez tazko prezivali...hrozny pocit...ale vsetko sa zvladlo...a maly tiez..a uz ideme 4ty rok predskolacky teraz do skolky a nie je ziaden problem...musis vidiet aj ty ci tvoje dieta potrebuje kolektiv, ci je spolocenske ci uzavretejsie a niekedy sa treba aj podla toho rozhodnut ze kedy do skolky, ci s adaptaciou ci bez...ale 2.5r nie je az tak skoro a ked mas moznost ist do prace a dieta nie je nijako obmedzene zdravotne alebo inak, tak to iste zvladnete...zaciatok je tazky ale bude to ok

nada1326
19. aug 2015

Moj maly tiez isiel ako 2,5 rocny. Hned na cely den,od pol 7 do 16. Ja som bola v praci. Bol v pohode,na zaciatku trosku poplakal,ale zvladol to. Musim priznat ze som bola urcite viac v strese ako ona....

barushkaaa
19. aug 2015

moja dcéra išla v 8 mesiacoch na celý deň do jaslí. Musela. Ja som zostala sama a potrebovala som na ňu viac peňazí ako 220 eur do štátu.

22beba
19. aug 2015

môj mal dva roky a 3 mesiace a do škôlky musel isť , kedže som musela isť do práce .. a neviem si to vynachváliť veľa sa toho naučil a vedel krásne spievať a hovoriť a to nemal ani 3 roky 🙂

seahorse27
19. aug 2015

Zalezi od dietata, ako je zrele emocionalne a socialne, ty ho poznas najlepsie - mohla by si vediet predpokladat, ako to dopadne. Aky ma vasa skolka adaptacny program? Nasa napr. pre vsetky deti pausalne ma taky, ze prvy tyzden sa cas postupne predlzuje - dieta je prvy den v skolke len hodinu (alebo 2 - uz si to presne nepamatam, uz mam prvacku) a postupne do konca tyzdna sa to predlzuje na 4 hodiny. Druhy tyzden je tam dieta tiez len do obeda a az po 2 tyzdnoch zostava na cely den. Pre niektore uzkostnejsie deticky, co su velmi naviazane na rodicov, je to super. Pre nas to bola otrava, dcerka je strasny extrovert, miluje spolocnost a deti...stale revala, ked som pre nu prisla, ze uz musi ist domov.

niagara11
19. aug 2015

Ako vravia baby zalezi od dietata, ale podla mna to je priskoro, pre dieta. Ono sa sice prisposobi, poplace si, potom zrezignuje, ak si este moc vyzaduje matku a ona tam nie je ... ale aky to bude mat potom vplyv na jeho dalsi zivot je otazne. Najdolezitejsie su tie prve roky. Urcite to bude pre nu obrovska zmena a tiez zataz na psychiku. Tiez zavisi od toho aka to je skolka, ak to je taka kde je jedna ucitelka na 28 deti, tak si to vies aj sama predstavit. A tiez treba ratat s tym, ze dietatko bude viac chore, ked pojde do skolky. Ak nemas inu moznost iba ist do prace na plny uvazok, tak to sa inak neda, ak vsak mas moznost ostat s dietatkom este doma, pripadne len nieco si privirobit, tak pouvazuj, nech ta vedie intuicia 🙂

tatiana1985
19. aug 2015

aj moja sla do skolky ako 2,5rocna a rovno na cely den, mne sa nepaci to davanie na poldna, dieta potom nechape a zle znasa ak mu to znova prestavite na cely den zas :((
Ja som mala som ponuku prace...poplakala cely prvy mesiac ,no a co, zvladlo to x-deti pred nou,zvladne aj ona

lucinkaboz
19. aug 2015

Male deti zbytočne pochytaju v jasliach všetky choroby a od utleho detstva uživaju antibiotika, pretože aj ked si matky myslia, ze tomu predídu: nepredidu, všetci dostanu to čo ma jeden a opakovane, jeden po druhom.
Svoje dieťa by som dala do jasiel, leno keby som bola naozaj v pekelnej naozaj velmi zlej finančnej situácii. verte mi pohlad na 8 mesačne dieťa v jasliach, ktore ma oboch pracujucich rodičov v práci (aby si zaistili svoj standart) je velmi smutny.....potom sa stávalo, že nas deti volali mama....
pokial možete budte so svojimi detičkami čo najdlhsie doma....su to najkrajsie roky, tie sa vam nevrátia, ani ziadne peniaze vam ich nenahradia

chjulia
19. aug 2015

môj syn išiel do škôlky keď mal presne dva roky, asi dva krát išiel iba na doobedie a potom už na celý deň, nie však každý, do práce som chodila len 2-3 krát do týždňa, plakal asi raz ale to až po mesiaci, neviem či to bolo škôlkou ale začal odvtedy pekne rozprávať rozprávať, chodil tam veľmi rád........... teraz po prázdninách (má 2,5 roka) prestupuje do inej škôlky a už na každý deň, tak som sama zvedavá, ale zatiaľ sa teší

timea7
19. aug 2015

každé dieťa je iné, jedno 2,5 ročné je v škôlke celý deň od prvého dňa, je tam šťastné a nechce sa mu domov, iné má problém odlúčiť sa od matky na dve hodiny a to tam celý čas pretrpí....ty najlepšie poznáš svoje dieťa, vieš, či dokáže bez teba vydržať a koľko. Napísala si len, že je na teba veľmi naviazaná, ak nevydrží ani pol dňa s otcom, babkou, určite by som ju nedávala na celý deň do kolektívu.

sampo
19. aug 2015

Moj mal 2 roky a 4 mesiace, ked siel prvykrat do skolky a bolo to na cely den (ale skolku poznal, lebo tam chodi jeho starsia sestra), mali sme skvelu ucitelku a vdaka nej si rychlo zvykol a skolku ma celkom rad 😉 Nevidela som za cely cas, ze by tam nejake dieta vyvadzalo a to tam boli aj mladsie od neho 🙂 zavisi vela aj od uciteliek

zuju2
19. aug 2015

Moja malá chodila od 2 rokov a 1 mesiaca spolu so staršou sestričkou a veľmi dobre si zvykla. Bola tam celý deň. Veľa sa naučila, zdokonalila sa v reči. Naučila sa veľa básničiek a pesničiek. Chodila tam veľmi rada.

simca06022011
19. aug 2015

presne ako tu pisu.. nejde o to ake je tvoje dieta, ked raz povies ze ide do kolektivu tak ide a zvladne to.. ked sa budes stresovat tak nie... a zvykne si... su deti co su bez mami od malicka, bezne su deti aj malicke v kolektive nech je to na modrom koniku divne alebo nie.. Konkretne my nemame v rodine dieta co by bolo do 3-3,5 roka doma ;) a vsetci to prezili bez ujmy a s velkou radostou 🙂)) Lebo my sme tak proste nastaveni... mama musi pracovat, ty pojdes do skolky sa hrat s kamosmi... a bodka 🙂

siska53
19. aug 2015

Oni to nejak zvladnu...kazde dieta je inak nastavene a inak to preziva... Ja som.nastastie toto riesit nemusela,syn nastupil az v 4,5r.(skor nam ho nezobrali) a dcerka sla presne den po 3.narodeninach,ale do sukromnej na 3m. Teraz obaja prazdninuju a od septembra nastupuje do statnej... Ako to zvladne po skoro 2m.,co nebola..neviem...tam si uplne nezvykla..pritom.ucitelky boli fajn...mala svoj sposob ako dat najavo nesuhlas. Maly si zvykol po 3m...
Okrem.prveho dna a zopar vynimiek kvoli poobednemu lekarovi chodili na cely den.

Drzim paste.nech adaptacia prebehne co najlahsie.