Je vývinovo moja 1,5 ročna dcérka v poriadku?

mysiatko
12. dec 2012

dievcata viem ze by sa nemali deticky porovnavat ale chcem si vytlct toho cervika z hlavy co mi tam hloda...moja mala ma necely rok a pol a nie a nie nieco po mne zopakovat, neopakuje zatial slova, nenapodobnuje zvieratka, na vsetko len eeee a taha ma za ruku ked nieco chce a ukazuje prstekom, ked ju oslovim tak vacsinou nezareaguje hned, niekedy musim aj zvysit hlas aby sa otocila, alebo aspon na mna pozrela, obcas ked sa jej chce aj niekomu zakyva a povie papa, mama jeden cas omielala do nemoty teraz len obcas, vacsinou len babiiii, podskoci ked jej poviem, da ruku na to, zatapka ked sa nieco podari, raz za cas ukaze kde je ocko, ukaze aka je velka, co sa tyka rozumenia tak niekedy mam pocit ze mi nerozumie, niekedy ze az velmi dobre /hlavne ked jej nieco zakazujem/ uz sa aj snazim na nu rozpravat co najjednoduchsie. zdvihne nejaku vec zo zeme ak ju poprosim, s klucmi ide k zamku...atd....ja viem ze sa nema porovnavat ale mam v okoli deti ktore uz aj opakuju slova a pytaju sa na nocnik a moja zubrienka je taka svojhlava...od malicka dost uplakana a svojhlava a hlavne aby bolo vzdy tak ako ona chce...dakujem za kazdu radu alebo upokojenie ze je snad vsetko fajn...ja len dufam ze nepanikarim

abbie
16. dec 2012

@aaab Ahoj, dolezitejsie, ako rozpravanie je porozumenie, ako tvoja mala rozumie pokynom?
inak pediatri a hlavne sestricky vedia kulove o tejto diagnoze 😠
2,5 r. dieta by malo rozumiet otazkam z coho sa pije, na com sa jazdi, kde sa spi, cim sa plati v obchode atd. dieta, ktore nerozprava toto ukazuje na realnych predmetoch, alebo na obrazkoch

mysiatko
autor
16. dec 2012

@matozazzo nechodi do jasliciek, uz sme sa aj s manzelom rozpravali ci ju na par hodin v tyzdni nedame medzi deti, ma velmi rada spolocnost tak by to pre nu bola snad pozitivna zmena. aj ja si vravim ze je urcite v poriadku ale ked sa o nu tak velmi bojim ze ju len stale pozorujem...joooj

abbie
16. dec 2012

@mysiatko aj my sme dali maleho na pol dna do skolky(sukromnje) a vo vela veciach sa zlepsil, zacal viac blabotat, nieco sa pokusa zopakovat, ale stale je to bieda no ... ale pohlo sa s nim nieco dopredu

mysiatko
autor
16. dec 2012

@abbie a kolko ma rockov?

abbie
16. dec 2012

@mysiatko teraz ma 22 mes. ale do skolky chodi od 18 mes.

luisiana12
16. dec 2012

@mysiatko ahoj nas maly je velmi podobne na tom, eee, eee, eee, sem tam mama, aj to ked chce aby som ho zobrala na ruky, baba parkrat som ho pocula,inak mnam to povie cisto pekne, hav, mnau, nie...to je cely repertoar 😀 , sem tam nejaka hatlanina...no hlavne to eee, eee, uz tiez neviem co si mam o tom mysliet, a porovnavam ako ty a to je najhorsie...no clovek si aj povie, ze by nemal porovnavat ale ked pocuje niekde mladsie dietatko rozpravat, je to luto....ale ako vidim sme tu viacere s podobnymi detickami.. 🙂
inak rozumie uplne vsetkemu, uz som pisala aj do temy co som zalozila spomaleny rozvoj reci po ockovani,lebo sa mi zda, ze po ockovani v 15 mes. mmr vakcinou prestal blabotat hatlaniny a teraz zacina nanovo trosku.a tie nezrozumitelne hatlaninky nerozprava tak sama pre seba mala? a bola ockovana mmr vakcinou?nehovorim, ze je to tym, len tak pre seba zistujem, ci s tym nemoze byt nahodou nejaky suvis...

matozazzo
16. dec 2012

@mysiatko Ja ju aj preto davam, doma sa mi nezahra, v jaslickach - skolke ano, s tym nocnikom ma normalne sokla, lebo ja som ju este nedavala... Vela veci pochytila, ale je to aj kvoli tomu, ze mam ciastocne pracu, takze to musim takto riesit. A co sa jej naspievam a vravim basnicky, vsetko dokola, a nerozprava, ale ma este cas 🙂 Starsia bola na tom tak isto a teraz sa jej usta nezastavia 😀

matozazzo
16. dec 2012

@luisiana12 Ziaden suvis, pytala som sa aj v jaslickach, proste sa im nechce rozpravat a potom sa rozhovoria same od seba, su viacej vnimavejsie na ine veci, rozvija sa motorika a len "vydavajuô zvuky, a ze je to uplne OK 🙂

biancaneve
16. dec 2012

@mysiatko ahoj, rovnaké starosti som si robila aj ja,dokonca ľudia z okolia malej už dávali aj zaručené diagnózy, jednou z nich autizmus, rozumela všetkému, len nerozprávala...všetko sa prelomilo nástupom do škôlky v 2 rokoch a 3 mesiacoch, ale aj tam bola dosť dlhú dobu zamĺknutá, proste potichúčky všetko " nasávala" a teraz všetko komentuje aj keď nemusí. 🙂 Je to dané aj povahou dieťaťa - je introvert. Nechaj tomu čas, mamičky, čo sa chvália so svojimi úžasne šikovnými deťmi si nevšímaj, aj keď viem,že ide to ťažko sa odosobniť ale viem o čom hovorím, sama som si tým prešla.

luisiana12
16. dec 2012

@matozazzo to mas pravdu, ze su vnimavejsie na ine veci a rozvija sa im motorika a ostatne....maly sice nehovori ako ine deti mozno v jeho veku ale vie zas to co oni nevedia. pozna farby, tvary, obrazky na zvieratkovom pexese tak krasne k sebe priradoval, co k sebe patri atd..je toho vela...minule som ho sledovala ako vsuval magnetky pod chladnicku, potom otvoril suflik na kuchynskej linke, vybral varechu a pekne s nou povyberal...ma logicke myslenie...myslim, ze mame vsetky velmi sikovne deticky, len nas trapi to ze nehovoria, ale to by boli uz velmi dokonale...takto su to nase krasne mudre a sikovne zlaticka vsakze kocky 😉 😉

luisiana12
16. dec 2012

@matozazzo a to je super, ze tak krasne vydrzi byt bez teba v jaslickach, to kebyze tam dam toho nasho, tak sa zbesni bezo mna, je to proste mamin cecok a doslovne, este ho kojim... 😵

matozazzo
17. dec 2012

@luisiana12 aj ja som si m
yslela, ale vbehla tam medzi deti a ani sa neobzrela.. 🙂

mysiatko
autor
18. dec 2012

@matozazzo tak to o tych jaslickach porozmyslam aj ja pravdepodobne..a nieje chorlava?

157misicka
18. dec 2012

@mysiatko je to uplne ok hlavne sa neboj, niektore deti su vo vyvine popredu, ine pozadu..kazde babo ma svoje vlastne tempo..podla toho co pises, je sikovna az az 😀

matozazzo
18. dec 2012

@mysiatko Zatial nebola, ale ja som s nou tam zasla uz aj skor, nemala ani rok. Mala raz sopliky, kasel (v septembri), ale sli jej aj zubky, po tyzdni to preslo, 2 tyzdne bola doma a odvtedy OK. Su deti, ktore su menej chorlave, alebo len 4x do roka (to je taky "standard"), a aj take, co hned, len co niekto kychne. Ja jej davam probiotika, na jesen aj multivitaminy. Nastastie, nie su tam chore deti, chodia spolu uz dlhsie a drzia sa 🙂