Kedy a ako odnaučiť dieťatko od plienok?

tamilenka
24. sep 2010

mam 1,5 ročnú dcérku už v roku sme ju začali pomaly navykať na nočník , aby sa s ním zoznámila , nemala problém urobiť potrebu , prakticky vždy sa jej to podarilo , na nočníku obsedí ,avšak odvtedy sme sa nejako nepohli , ked ju posadím urobí potrebu ked nie tak je všetko v plienke , nema tendenciu sa pýtať na nočník ako by ju to nezaujímalo.

betina1984
24. sep 2010

Moja dcéra ma 2,5 roka a vôbec sa nepýta na nočník. Keď sa jej spýtam, či ide cikať, tak mi odpovie podľa nálady, buď áno, to sa aj vyciká, alebo nie a bude tam sedieť aj pol hodinu. Nikdy sa mi do nočníka nevykakala. Radšej bude držať, kým jej nedám plenu. Ale nesilím to. To príde samo, zo dňa na deň. A tvoja dcérka je ešte maličká a má na to dosť času. Nenúť ju, lebo môže prísť taký zlom a nebude sa ti chcieť pýtať vôbec a bude mať strach sadnúť na nočník.

angua27
24. sep 2010

tamilenka ja si tiež myslím, že má Tvoja dcérka ešte dosť času na odúčanie od plienok. každé dieťa je na to pripravené od iného veku. je fajn, že ju na nočník posádzaš, ale nenútila by som ju.
môjho syna som začala učiť na nočník až okolo dvoch rokov, na začiatku to bolo trápenie pre nás oboch. tak som to odložila a keď cca. v 2,5 roku sme to skúsili znova. a chytil sa do pár dní. 😉

montinka
24. sep 2010

ahojte moja sa zacala pytať v 1,5 roku no po par tyzdnoch prestala a zacali sme znova az teraz cez leto a to mala v juli 2 roky. von uz sice chodime bez plienok ale na poobedny spanok a noc este stale plienku ma a netusim ako ju od toho oducim. ale povedal som ze ked jej dojde posledna plienka uz veru nove balenie kupovat nebudem. myslite ze by som ju mala v noci budit na nocnik alebo to pride samo?

janka_pn
24. sep 2010

moja sa tiez nepyta, vsetko ide do plienky, na nocniku neobsedi, nema cas, ved plienky su pohodlnejsie 😀 😝. nesilim to, ved ona sa raz pytat istotne zacne 😵

zuza.m
24. sep 2010

tamilenka na tvojom mieste by som v tom pokračovala.zaklad je že ti na nočniku obsedi tak že ju tam posadzuj a vela chval.vysledok sa určite dostavi.ja osm maleho posadzovala na nočnik od 9mes a rok nam trvalo kym to pochopil .tak že sa nevzdavaj fakt je to velke plus že ti tam sedi a už urobi čo treba ...

danka.k
25. sep 2010

moj na nocniku nechcel byt vobec, nehrozilo ze by sa tam posadil. raz mu tato ukazal ako sa cika do zachodu a odvtedy cika iba tam. pokial mal plienku, tak ho ani nenapadlo sa pytat, tak sme jednoducho plienku nedali a vtedy sa pytal pekne. takisto sme to urobili aj v noci a sme bez plienok uz dost dlho 😉 😉 😉

zlatusik28
25. sep 2010

Montinka, ja som to postupne riešila tak, že keď mi na obed malý šiel spať a viackrát za sebou už mal suchú plienku, tak som ju ju jednoducho na obed nedávala vôbec, ale pod jeho dečku do posielky som dávala také nepremokavé, keby náhodou mu niečo ušlo. A keď už dlhšie spaval na obed bez plienky, cez noc som to začala tiež takto riešiť, postupne, pomaly a zvykol si. občas sme mali dečku mokrú, ale časom sme to zvládli, tak držím palce.

Tamilenka, ja si tiež myslím, že ešte máte čas, keĎ budeš nútiť malú, vybuduje si k tomu odpor. Ja som malého začať učit, keď mal 2 rôčky a jeden mesiac. Najideálnejšie je to cez leto, lebo môže pobehovať holý, alebo len v gaťkách. KeĎ bol bez plienky, len v gaťkách a vypišal sa alebo vykakal, vadilo mu to, lebo bol mokrý, vtedy som mu ukázala nočník, trocha sme posedeli, niekedy som ho dávala aj každé dve hodinky len tak posedieť na noční, ktorý mimochom hral, keď sa vypišal a to sa mu páčilo, dala som mu tam nejaké hračky, posedel si tak 5 minút a dosť. Niekedy sa vypišal, niekedy vykakal, niekedy nič, ale sedel a postupne sa začal pýtať sám. Tak držím palce

petasllov
25. sep 2010

my sme nočník nechceli ani vidieť, nieto si naň ešte sadnúť. občas som sa malej opýtala, či ide cikať do nočníčka a keď povedala nie (čo bolo vždy), tak som to ďalej neriešila. Jedného dňa akoby uťalo (mala rok a 8 mesiacov), ráno som sa jej spýtala, či sa vyciká - odpoveď znova "nie", no a večer zrazu išla sama a odvtedy sa pýta. potom sme pomaly prešli na záchod a naň chodíme už od začiatku tohto roka.
tak ak môžem poradiť, dieťatko treba nechať tak, príde to samé, keď dozrejú nervové dráhy medzi mozgom a močovou sústavou, k čomu dochádza okolo 2. roku života dieťaťa.

jankamanikova
25. sep 2010

Ahojte!
Som toho názoru, že väčšina detí je pripravená na trénovanie na nočník v dvoch rokoch.
Každé zdravé a normálne sa vyvíjajúce dieťa sa naučí používať nočník a mám pocit, že sa z toho robí veľká veda. Predtým, než dieťa začneme trénovať na nočník, hľadajme u neho znaky, že je na to pripravené. T.z. že napodobňuje správanie svojich rodičov; vie okomentovať stav plienky (napr. cikám alebo kakám). Vie samo prísť za maminou a ukázať, čo urobilo do plienky. Tiež sa do dá riešiť tak, že ak má dieťa po zobudení prázdnu plienku, tak ho posadíme na záchod a stane sa z toho pravidelná vec.
Treba mať na pamäti, že keď sa začína s odúčaním od plienok, tak by to malo byť už jednorázové, t. z. aj cez deň bez plienky a aj v noci.
My sme "nočníkovanie" riešili až po druhom veku našich prvých dvoch detí a do týždňa sme boli bez plienok. Teraz sa bude odúčať tretí synček a tiež to bude do týždňa raz-dva. Ono to je aj záležitosť mozgu dieťatka a každé dieťa je individuálne a originálne. Treba rešpektovať jeho osobnosť, zdravotný stav a hlavne sledovať pripravenosť dieťaťa na túto činnosť.
A hlavne zachovať pokoj. Prajem veľa trpezlivosti, rozvahy a hlavne schopnosti rozoznávať, čo je v danom momente pre moje dieťa to najpodstatnejšie ...

mackopuf
25. sep 2010

ahojte,tak moja mala uz sedavala na nocniku v polroku 😅 Ona uz vedela pekne sedkat,tak som ju tam skusala davat a obcas sa aj vycikala. Okolo roka sa mi vykakala len do nocnika,do plienky uz nie... Ja som si dala tu namahu a davala som ju na nocnik kazdu polhodinku a ked sa do 5 minut nevycikala,tak som ju zabalila a takto dookola. Sme niekedy mali aj 2 dni tu istu plienku,vyhodili sme ju(aj ked bola sucha) az ked sa uz to vnutro mrvilo 😀 A ked mala rok aj 7 mesiacov,tak sme boli uz uplne bez plienky 😎 . Ale to je individualne,kazde dieta sa "odnauci" od plienky,ked bude samo na to pripravene. Keby som videla,ze sa jej tam nepaci,tak ju nenutim,ale ona sa tesila,ked sa vycikala,lebo som ju vzdy tak vychvalila,ze rada chodila cikat na serblik. No co by dieta nespravilo,aby spravilo maminke radost a bolo pochvalene 😅

lukinkowa
25. sep 2010

ahoj, môj malý nechcel do 1,7 roku si vôbec sadnúť na nočník, vôbec som ho tam nevedela dostať, nič nepomáhalo, proste nechápal, prečo by si tam mal sadnúť a spraviť tam potrebu, tak som sa jedného dňa nahnevala a ukázala mu to, zrazu začal chodiť sám 😎 v noci však ešte mechúrik neovládal, komletne bez plienky sme boli pár mesiacov po druhom roku, veľmi veľa záleží na tom, či je na to dieťa aj fyzicky pripravené..teda či už dokáže ovládať svoje orgány a vedome to v sebe udržať. Plienky sme dali úplne preč vtedy keď celý týždeň bez prestávky sa ani raz v noci nepocikal a išiel pekne hneď po zobudení, no nočníkovanie dlho netrvalo, radšej chodil na záchod, tak sme nočník schovali, čo aj mne ušetrilo kopec času 😉

naheja1301
25. sep 2010

ja mám dvojročného Danielka, od 9 mes. chodí na "veľkú" na nočník, raz sa mu to všetko nezmestilo do plienky, tak sme vyskúšali nočník, od vtedy sa pýtal sám, povedal "eee" a išli sme.. teraz sa už pekne pýta kakať a cez leto (to mal 1rok a 10 mes.), keď bolo horúco mu vadila plienka, sme začali aj s cikaním, zatiaľ len cez deň, počas obedného a večerného spánku máme plienku (pred spaním pijeme mlieko, tak ešte veľa cikáme) a na dlhčie cesty autom
(v aute nám väčšinou spinká) máme tiež plienku a samozrejme v zápale hry sa nám pýtať vždy nepodarí, ale beriem to tak ako to je, on sám si postupne vytvára svoje napredovanie 🙂 držím palce

benne
25. sep 2010

nám to vyšlo tak, že v lete mala pred druhými narodeninami. S nočníkom sa poznala dlhšie, ale sedela tam len ked na to bola nálada. Ked mala 1,5 tak som ju skúšala učiť, ale bez úspechu, no stále sme jej z času načas pripomínali, ako je to super, že my nemáme plienky a môžeme chodiť na záchod. Ked som sa zmierila s tým, že bude mať plienky možno až do 3 rokov, tak sa v jeden týžden naučila pýtať a po týždni už nemala plienku na denné spanie, po dalšom ani na nočné spanie. Ja som využila to, že bolo horúco a mohla mi po dvore chodiť v šatočkách a bez gatiek 😉 Máš čas, ked sa ti chce, skúšaj, ved vidíš či sa jej to páči alebo nie a nakoniec to príde.

babulina
25. sep 2010

toto je nas treti pokus o zbavovania sa plienok, zakazdym nam to pokazila choroba, prvy krat ked mala rok a pol dostala silne hnacky ktore trvali vyse mesiaca takze to sa nedalo, a druhy krat to mala 2r2mesiace dostala zase zapal mocoveho mechura, po vylieceni sme dali tomu mesiac pauzu a skusame zase, tentokrat to vyzera nadejne lebo po dvoch precikanych dnoch sa pekne pyta a je tomu uz dva tyzdne tak snad sme za vodou, uvidime

do troch rokov podla neni ziadna tragedia pokial ma dieta plienku, viem ze vsetky babky a tety a neviem kto chce aby dieta bolo bez plienok ale my matky musime "pocuvat" vlastne dieta kedy je na to pripravene

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
benkovamartina
26. sep 2010

Na vlastnú skúsenosť len čakám ale švagrovím sa to dobre vypomstilo.
Chceli naučiť malú čo najskor. Od 1,5 roka ju začali učiť, naučila sa rýchlo a bez problémov ale potom prišli problémy. Začala maž silné zápchy, potom hnačky a čo bolo njahoršie, začalo jej vyliezať črievko z konečníka. Boli hospitalizovaný a zisťovali kde je chyba, ako upraviť trávenie atd. Z nemocnice ich pustili z nejasnými výsledkami, že to treba sledovať a črievko zatláčať, ak sa to neupravý tak operácia!!!
Svagrovci hladali kde sa dalo až prišli na jedného odborníka z Ba myslím, čo im povedal, že to má z toho, že skoro ju začali dávať na nočník a ešte telo, zvierač atd. neboli dostatočne vyvinuté. My v rodine sme to počuli prvý raz a odporúčanie bolo, že malej treba začať dávať ked bude kakať plienku.
Teraz bude mať v novembri 3 roky, je na tom ako tak dobre, pod lhšom čase mala tento týžden zápchu, velký plač ale nakoniec sa jej podarilo vykakať. Dúfame, že to bude už len lepšie a lepšie.

Sestra to spravila najlepšie. Malému kúpila nočník ako hračku, takže si zvykol na jeho prítomnosť.
Druhý krok bol, že ked ona sedela na záchode on sedel na nočníku s nou ale ešte oblečený. Uvedomovať si začal čo robí ked sa kúpal a bol nahý. Nakoniec sa sám naučil v lete, ked behal nahý po tráve a videl čo robí ked pišká a kaká.
Bez menších č vačších problémov. Nenútene.

bobacik2316
27. sep 2010

ahojte,ja som kupila malemu nocnik,pred 2mesiacmi a ma aj dosku na WC,nechavam ho bez plienky doobeda a nocnik ma blizko seba,vypyta sa cikat aj kakat,ale este sa aj pocika,nenutim ho,ale ked sa vycika do nocnika,tak ho pochvalim a tesi sa,ze tam je vodicka 😉 ,krici:dodaaa,jeeej(akoze voda),ma 1rok a 7mesiacov,myslim,ze u kazdeho dietatka je to individualne,ved maju cas 😉

stanulka75
7. mar 2011

ahojte,moja dcerka ma 2,5 roka a skusala som ju v dvoch rokoch oducit cez leto,ale zadrziavala a mala rezaka,tak sme dali plienku zase,ale ja mam taky problem ze ona si mi nechce sadnut vobec na nočnik,ma taky zachvat plaču ze vzdy povolim,neda sa mi to nutit ju,ani nohy nezohne keby ju tam chcem aj nasilu dat,uz som ju tam aj nasilu drzala ale len krici ze sa boji a ,mama plienku daj, ked je pocikana tak mi to oznami a pyta si čistu a ked ide kakat tak sa mi schova.a hovori mi ze plienka ju boli,tak neviem co mam robit,už aky system mam skusit.

zhrkz
8. mar 2011

No, tak ja som asi stara skola alebo co...
Pouzivame latkove plienky. Nasho maleho som zacala davat na nocnik od 7 mes. len co trosku sedel tak na jednu-dve minutky. Stacilo to - tesne po zobudeni sa vycikal, vtedy deti cikaju, rovnako ako vsetky cicavcie mladata. A teraz, ked ma 8 mesiacov, kazde rano sa pekne vykaka a vycika do nocnika, a v priebehu dna sa vycika tiez, aj dva-tri krat. Zatial mi nejde o to zbavit sa plienok, ale aby ziskal navyk ako mame my dospeli, ze rano chodime na zachod, pred spanim, pred vychadzkou, ponej a tak, proste, ze si aj na vykonanie potreby treba vyhradit cas. Takze nocnikujeme, teraz, ked uz sedi, obsedi aj dlhsie, no viac ako 5-6 minut ho nenechavam. A vsimla som si, ze ked spravi svoju potrebu, tak sa sam dviha z nocnika, takze nieco z vylucovania vnimat musi uz teraz...

domca1511
2. jún 2011

Naša a rok a pol a nočnik ma už asi pol roka.Teraz som jej kupila sedako na WC.Svagrina ma 2.5ročneho chlapca a sme s nim denne.Ten už plienky nema asi 3mesiace a ked ho vidi aj ona pyta dole plienku.Sestrina ma tiež 2,5roka a tiež sme s nimi naozaj denne.Nema plienku a aj s nou ide cikať.Vidim že tlači a niekedy jej poviem aha Kika už piša tak aj ona pyta dole plenu a vypiša sa.Ale iba vonku na trave no nočnik sadne len oblečena a ked aj vyzlečena tak sadne,postavi sa a tak dalej ale ostane prazdny.Neviem ked vidi ich pyta dole plienku ale neuvedomuje si kedy ide cikať ani kakať ale oznami ked je potom.Je skoro leto a 2roky bude mať v zime bude to horšie že budem odnaučať len doma no uvidime.Ked je teplo beha bez plienky noačo ved mam jej čo prezliekať nech vidi prečo je mokra:D

andrejka1974
5. jún 2011

ahoj pises ze mas 1,5 rocnu dcerku no gratulujem ze ti to vtomto veku dokazala spravit my sme to zvladli az teraz hoci este v noci plienku mame a my uz mame 2 roky a 8 mesiacov pytat sa velmi nechce ale ked ju dam na nocnik tak spravi aj malu aj velku potrebu a ked jej poviem chod sa vycikat tak ide aj sama niekedy sa jej stane aj nehoda ale uz som rada ze to vieme aj do nocnika tak nezufaj kazde dieta musi prist na to sama

janka2732
6. jún 2011

moju dcerku sedenie na nočniku niejak nebralo tak som jej kupila pridavnu dosku na WC a tak sa naučila bolo to pre nu lepšie a zaujimavejšie 😀

vodnarky
6. jún 2011

@domca1511-tak to ste na tom velmi dobre...nasa zacala ked uz mala vyse 2,5 roka...cely den sme bez plienok,ale akonahle jej treba na velku,tak si ju dojde vypitat..som z toho troska zufala,ale neriesim to..aspon zatial..uvidime co ukaze cas.. 😉

inffinity
8. jún 2011

Moje malá bude mít v neděli dva roky a přes den doma jsme bez plínky. jen nevolá, ale já se ji ptám a ona mi řekne ano a jdeme na nočník nebo wc a vyčůrá se a když řekne ne tak se ji většinou nechce. Co se týká kakání, tak do nočníku ji to nejde..myslím si že je to proto že je zvyklá se s plínkou na dupině někde ve stoje přikrčit a vykakat a že v sedě ji to zatím nejde..ale do ničeho ji nenutím a myslím že přes léto se to naučíme 🙂 a nic si nedělej z toho jestli to bude dříve nebo později, každé dítě je jiné některé se naučí v 1,5letech jiné ve třech 🙂 za to se nestřílí 😉 ještě jedna maličkost říkáš že ji to nezajímá, já jsem malou nechala už dříve běhat doma v kalhotkách a ona se počůrala (to byl můj plán) a já ji říkám co to a ona taky co to a já že to je lulu tak jsem ji to vysvětlila a pak jsme ji to ještě ukázali ve vaně večer jak se šla mýt tak stála a začala si čůrat po nohách a to už sama jééé lulu, no a pak sme to tak zkoušeli jak měla plínku děláš lulu? a ona pak někdy přišla a říkala sama mami lulu do pinky 🙂 tak zkus ji to ukázat v té vaně nebo normálně at si počůrá tepláčky, ale možná máte ještě čas, ale jen at ví co to je 🙂 držíme palce..

nicky182
16. apr 2012

Ahojte kocky, mam 1,5 rocnu dcerku a na nocnik som ju zacala davt asi ked mala rok ...ale neuspesne, ani si nesadla ...v januari mala jeden tyzden kedy sa pekne vycikala asi 5 krat denne - pripisujem to nahode ....hmmm Odvtedy nic ...nocnik mame pri zachode, ani bohovy si nesadne, iba obleceny na par sekund, ked som aj ja na WC ...vie, ze maminka cika, zaci mi vraviet "kakaja" , no nie vzdy ....tiez som kupila tu "nasadu" na WC misu, tam este ako tak obsedi, ale zatial nic .....Cez den sa jej pytam, ideme cikat, kakat - ide do kupelne k zachodu ale nechce si sadnut, ani na chvilku .....nechcem ju nutit, ved v podstate je este "mala" ....no rada by som bola, keby si na zaciatok aspon zvykla sediet na nocniku ...nicim ju tam neviem zabavit ....Vecer pred kupanim jej dam dole plienku, vycika sa obcas na zem pri vani, je to len trosku, takze kym jej podlozim nocnik uz je po ....ukazuje prstekom "cccc" ..no neviem stale ci si to uvedomuje, alebo co .....co vy na to ?

zuzmarun
8. júl 2012

Ahojte 🙂 My mame uz 2,6 rocneho chlapceka, ktory sa desi predstavy, ze ma ostat bez plienky, a to aj pri 34 stupnoch vonku! :( Chodi placuci aj pol hodiny a boji sa! pustit, ci cikanie, ci kakanie, a takisto aj do nocnika...krici potom, ze ho uz boli pipik...ale drzi a drzi! Nakoniec sa s velkym krikom pocika, ale to uz , ked to nemoze udrzat...Je zjavne, ze ma z toho stres, uplne ho trasie :( Na nocnik sme ho davali od 2 rokov, niekedy sa aj vycikal, ale museli sme ho zabavat hrou, takze to ani nevedel...Inak, ked sme ho nabadali, tak plakal, ze sa boji...Nepreslo ho to doteraz :( ...a to sme ho nechali dpst plakat...Dokonca uz uteka prec, ked chce cikat alebo kakat do plienky, aby ho nikto nevidel...a nechce sa dat prebalit, vzdy ho - ak je pokakany, pri prebaleni nasilu -natahuje na grckanie, niekedy aj grcka.(babka mu casto hovorivala, ze fuuuuj hanba a robila sa, ze tak smrdi jeho pokakana plienka, ze aj ona grcka :(() ..Myslim, ze sa desi, ze by to hovienko videl, musi byt "ukryte" v plienke a basta!....V noci sa stale pocikava aj v spanku - bez prebudenia...Som zufala, stari rodicia hovoria, ze aka je to hanba, ci sa nehanbime ist s nim niekde medzi ludi, ked ma este plienku!....Som nestastna, lebo vidim, ze maly ma z toho strasny stres - vobec to nie je rozmaznanost alebo truc!!!...Mate niekto podobnu skusenost? Dakujem. Zuzana

zuzub
8. júl 2012

ja mám doma čerstvého"bezplienkára" a moc nám to veru nešlo a tak som spravila rázny krok z jendého dńa na druhý som synovi nedala cez den plienku a bolo.prvé dva dni zopár nehôd a potom sa začal sám pýtať.občas si ešte cvrkne, ale to väčšinou ked sa pozabudne pri hre a pod.na spanie mu, ale plienku dávam resp.plienkové nohavičky kupujem tie z dmky a jemu hovorím, že to má slipky na spanie.poobede sa budí väčšinou suchý,ale v noci sa pociká má tvrdý spánok takže ho nutkanie na cikanie nezobudí.a ešte jedna vec my sme začali rovno na záchod chodiť príde mi to praktickejšie aj ked pojde o rok do školky a pod a je veľmi rád, že môže chodiť n a zachodiť ako tatino a mamina. 🙂

palomka
8. júl 2012

ja myslim, ze vsetko ma svoj cas. ja som dceru nedavala na nocnik lebo tam ani sediet nechcela ked sme ho dostali a tiez si myslim, ze po 2 rokoch je to lahsie. od plienok sa oducila jed mala skoro 2 a pol roka a z dna na den. v jedno rano som si povedala, ze to dnes vyskusame, posadila som ju na nocnik aby si vyskusala sa vycikat a vycikala sa, zatlieskali sme si, ze to zvladla, potom sa raz opytala, raz jej uslo, zas sa opytala a vecer sme dali plienku. ymslela, som, ze sa jej to len tak podarilo a ze na druhy den to bude uz zabudnute ale rano sa opat vycikala a cez den bola bez nehody. asi 4 noci mala plienku ale rano bola vzdy sucha tak som jej nedala na obed ked isla spat a sa nepocikala a potom som jej nedala uz vecer a od vtedy sme bez plienky a bez nehody. asi 3x sa mi za ten 1 mesiac od oducenia pocikala aj to ked tvrdo zaspala a raz sme nestihli doniest nocnik. odvtedy fakt bez nehody. som rada, ze som sa nestresovala rok alebo kolko kym by sme presli k tomu, ze bude bez nehody. usetrili sme si kopec nervov a zbytocnych mlak a pocikanych veci a vlastne to islo plynulo a hned. proste v tom veku je dietat uz rozumnejsie 🙂 a tiez sme zacali hned pouzivat sedak na wc-ko a nocnik sme mali pouzivany asi 2 tyzdne.

jankula
31. júl 2013

@zuzmarun ahoj maminka, ja este nemam skusenosti s oducanim, teraz iba zaciname, no je mi luto, ze v syncekovi bol vypestovany az strach z piskania a kakania, a to pravdepodobne "vdaka" babke. Ak Ti tu ziadna mamina nebude vediet poradit, tak ja by som vobec nevahala a poradila sa s nejakym dobrym odbornikom - psychologom. Ide predsa o Vas najvacsi poklad a jeho pohodu a zdravy vyvoj. Zatial by som skusila to, ze ho zavolas Ty ci manzel na toaletu a ukazes mu, ze aj Vy kakate a tesite sa z toho, aby videl, ze je to v poriadku a ze sa umievate a nemate strach. Mozno ho to posmeli. Rozpravaj syncekovi, ze aj zvieratka kakaju, aj jeho kamarati (konk.menom) atd. Skus navodzovat okolo potreby veselu naladu, usmievaj sa ... nech ma pocit istoty. Ale nie som odbornik, to len uvazujem, ako by som sa s tym snazila pasovat ja. Napr. my dcerke davame za kazde uspesne kakanie, piskanie jednu nalepku na nocnik. Mozete skusit aj to, za pokus nic nedate. Ak chodite na adapter, tak mozete nalepky lepit na kryt zachodovej dosky či na obkladacky pri zachode. Drzim silno palceky a som si ista, ze to zvladnete. Vsetko dobre a kludne napis, ako sa Vam dari, ako napredujete a ci nieco zabralo. A aby som nezabudla, nenechaj sa vystresovat babkami (a zakaz im, aby synceka ponizovali a stresovali - Ty si rodic, Ty vychovavas - oni nech rozmaznavaju a nezasahuju do zasadnych oblasti vychovy a pohody Vasho synceka) a ziadna hanba-nehanba. Tvoj syncek nie je ani prvy, ani posledny, ktory v jeho veku nosi plienky. Aj nasa suseda vravela, ze jej synovia obaja nosili plienky este v troch rokoch - ze ich vesala vo vnutri, lebo sa tiez hanbila, aby susedia neklebetili. Nech sa kazdy stara o seba. Ty sa tes, ze mas krasneho, zdraveho synceka, ktory vidi, pocuje, beha po zdravych nozka a vymysla sibalstva - ved to je ten najuzasnejsi dar 🙂 A nezabudaj, ze nikto sa v 20tke nepocikava, vsetci sme sa raz oducili - skor alebo neskor. Tak ziaden stres, hlavu hore, usmev na tvar a tuto prekazku coskoro zvladnete 🙂

denula58
17. jún 2014

Dobry den ja mam doma 2 rocne dievcatko tiez mame problem s oducenim ale sama povie mama idem cikat na travicku ale neda si stiahnut nohavicky alebo to pride povedat az ked sa docika a najhorsie je to ze ju nedokazem prinutit sadnut na nocnik ani wc ....