Kedy dieťa pochopí rodové rozdiely medzi chlapcami a dievčatami?

lubiduch
9. mar 2015

Rada by som sa spytala kedy vase deti zacali naplno vnimat rodove rozdiely medzi chlapcami a dievcatkami. Mame doma synceka, 2r 8 mes, ktory je inac velmi velmi sikovne dietko, ale toto mu nejak stale nejde....
Dost dlho na otazku: si chlapcek alebo dievcatko: dievcatko....a mas pipika alebo susu? pipika...a dievcatka maju pipika? nie....tak si dievcatko? ano.... (dalsi den to iste v opacnom zneni, ze je chlapcek, ale ze ma susu....)...Proste to mal cele pomotane, teraz posledne tyzdne to uz rozlisuje spravne....

Dalsia vec je ze si castokrat hovori v zenskom rode (a mne v muzskom). Povie mi maminka ja som to zvladla! alebo sa ma spyta: maminka bol si einkaufen?....a pod,...toto este tak nejak pripisujem tomu ze zije v prostredi kde sa mu miesaju min 4 jazyky....

Ale napr dnes rano v aute: maminka ja ked vyrastiem budem tiez taka super maminka..mu vravim ze on bude tatinko...nie nebudem tatinko, ja budem maminka..ja ze ale maminka je dievcatko a tatinko chlapcek a kedze ty si chlapcek, tak musis byt tiez tatinko ked vyrasties...a on mi na to: tak sa namalujem a budem tiez maminka ked vyrastiem...

prosim vas je to normalne? moj manzel je na to alergicky ked maly zacne tieto temy (napr ked sa malujem vzdy za mnou pride a pyta puder a stetec a chce sa pudrovat). Ja to pripisujem tomu ze ma chce len napodobnovat, muz mu to vyslovene zakazuje, ze tak sa chlapci hrat nemozu (napr nosieva nase topanky, ked si da moje, muz ho hned vyzuje, ze moze nosit len tatinkove)....inac je velmi chlapcensky, napr s babikami sa vobec nehrava, i ked vonku ked mali dievcata kociarik tak povozil, lebo to bolo nieco co on doma nema. Ale bezne sa hra len s autami, liptami, hokejky, hra sa na poziarnika, na obludu, na policajta....takze uplne bezne chlpacenske temy...

Inac je to velmi bystre chlapc, zacal nam velmi skoro rozpravat, skvelo logicky uvazuje, na svoj vek je velmi rozumovo vyspely, takze problem v porozumeni sa mi zda u nejho nepravdepodobny, tak neviem ci to robi naschval lebo to tatina hneva ci co...mate niekto podobnu skusenost?

pribinak
9. mar 2015

Je to úplne normálne dieťa, to co popisuješ, je úplne normálne

sarinka2012
9. mar 2015

@lubiduch Dieťa je uplne normalne,ale tatinko by sa mal nad svojimi reakciami zamyslieť

jasminet
9. mar 2015

@lubiduch 😀 😀 😀 😀 tvoj muz by sa z mojho asi zblaznil 😀 😀 😀 😀

raz som si u lekarky robila srandu, ze jaj, co spravim, ked si raz bude chciet so mnou lakovat nechty - jej odpoved: tak mu ich nalakujete tiez, tiez som svojim lakovala 😉

u nas je to hlavne tym, ze starsia je dievca, takze ked si lakuje nechty ona, nastrkuje pazure aj jakub, ked si maluje ona oci, musim aj jemu, ked ona robi disco a oblecie si saty, oblecie si aj on... tiez si obcas pletie ona/on...lebo odpozoruje od sestricky, ze "ja som bola" tak aj on "bola".... ale auta, zbrane, motorky, to je jeho, len obcas na tu motorku vysadne v sukni.... 😎

namornicka
9. mar 2015

@lubiduch Je to úplne normálne, môj keď bol v tom veku robil to isté, jeho sestra si dávala sponky na vlasy tak aj on chcel, raz mi prišiel do kuchyne v sponkách, s jej ružovou kabelkou v ruke a takých detských fialových topánkach, no čistý pupuš, škoda že som ho vtedy neodfotila, mal niečo pred tretími narodeninami. Teraz má sedem rokov a po takom správaní ani stopy, dokonca ani letnú fialovú (chlapčenskú) košeľu si nechce dať, že je to babská farba 😀 Tvoj malý sa chce hrať s tým, s čím sa "hráš" aj ty, alebo ľudia okolo.

deny81
9. mar 2015

@lubiduch uplne normalne sa chova drobec, nerob si z toho hlavu, co sa tyka identifikacie s pohlavim - zacina sa to u deti PO 3-tom roku a aj to nie zo dna na den. to co robi teraz je identifikacia s osobou ktoru ma najradsej, ktora mu je najblizsia. tatina ukludni, povedz ze chapes jeho obavy, ale nech nerobi predsacne zavery. ked ho chce na to upozornit, tak jemne s milym úsmevom. mne maly az po tretom roku zacal nejako viac reflektovat na svoj "chlapcensky rod" - napr. boli sme na wc u lekarky, musel ist so mnou samozrejme a ked videl ako cupim nad zachodom, hlavku dal na bok a zrazu, ze mamina, ty nemas pipika, ty mas pokazenu ritku :D netreba ho vôbec stresovat. ked zacne chodit do skolky medzi detmi a aj postupom casu sa nauci. hlavne malého netraumatizovat. ;) vela trpezlivosti s tatinom prajem

henikav
9. mar 2015

@lubiduch je to uplne normalne dietko a urcite nanho posobi aj ten mix jazykov, nasa ma 23mesiacov a tiez miesa jeden jazyk cez druhy ako sa kedy podari, do jednej jednoduchej vety nakombinuje slovencinu, francuzstinu aj anglictinu a ked nieco povie kedze len zacina rozpravat, my najprv rozmyslame na co by sa to asi mohlo podobat v ktorom jazyku 😀

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
stanushqa85
9. mar 2015

Mne starsia dcera okolo 2,5 az 3roku si hovorila Martínek,hovorila si v muzskom rode a ziadala yo aj od nas, potom bolo obdobie kedy bola pes Hafik a aj vonku sa tak prejavovala,co bolo dost komicke, ale boli to len obdobie ktore prislo a odislo..dnes je z nej mala slecna do vsetkym co ktomu patri 🙂 no je aspon na co spominat

jasminet
9. mar 2015

@fidka79 raz za cas, ked sa mala hra na princeznu, tak jej len tienmi pretriem, nie mascaru a podobne 😀 😀 😀 😀 ona je spokojna a mne to nic neurobi

vejula
9. mar 2015

je to normalne.. Môj bude mať 5 rokov a ked som mu minule povedala, že on v brušku babatko mať nebude lebo je chlapček, tak nahnevane zakričal :Budem! A ostal taký sklamaný, že čo mu to rozprávam, prečo on by nemohol mať babatko v brušku...

kexik218
9. mar 2015

Podla mna kazde dieta to vnima inak. Pamatam si ze moja sestra mala tri roky ked sme boli majstri sveta v lad.hokeji...isla sa vydavat za Mira Satana a raz ked ukazovali v TV ako sa ozenil, to ste mali vidiet ten rev, ze na nu nepockal, decko by sa zadusilo od zialu len sme ju presvedcilu ze on iba nataca film, a vo filme sa zeni, ze to neje naozaj :D

bodka70
10. mar 2015

@lubiduch , tiež si myslím, že malý nemá problém, to skôr jeho otec vyrába a vidí problém tam, kde vôbec nie je. Nie je presná hranica, kedy deti toto vnímajú, myslím, že sa to deje postupne. A malí chlapci vo všeobecnosti sú dosť naviazaní na mamku, tak je pochopiteľné, že na jednej strane chcú byť "veľkými chlapcami", na druhej strane chcú byť ako ich veľký vzor - mama a to sa v nich trochu bije a mieša v tej hlavičke. Otec mu týmto nepomáha, naopak , podvedome v ňom vytvára pocity a dojmy, že to čo je "ženské" je zlé či menej kvalitné. Takto bohužiaľ reagujú mnohí muži - otcovia chlapčekov a aj niektoré mamy. Naopak to málokto rieši. Keď napríklad dievča sa hraje s autami, chce hrať futbal, nosí len nohavice...
Keď sa chlapcovi povie , že je ako "baba", vždy sa to myslí v negatívnom podtóne. Keď sa chlapec hraje s bábikami, či si chce lakovať nechty, pomaly každý má strach o jeho budúci pohlavnú orientáciu. 😝 😎
Ked sa dievčatku povie, že je ako "chlapčisko", je tam tón hrdosti a pochvaly. Tam sa, ktovie prečo, nik neobáva, že z takéhoto dievčaťa nevyrastie skutočná žena.
Ak chce mať otec zo svojho syna budúceho dobrého muža, mal by mu on byť príkladom, správať sa mužne, zodpovedne, učiť ho "chlapským" veciam, ale učiť ho aj úcte k ženám a ženským vlastnostiam všeobecne.

p.s. : Mám tiež chlapčeka v podobnom veku, má 2 staršie sestry, takže toto tiež poznáme. Aj v rode sa občas zmýli, vo vani sa kúpe s barbinami a na hlavu si skúša čelenky 😉 .

bodka70
10. mar 2015

môj Radko, ako "kŕmi" bábiky 😉 😀 😀 😀

mima4
10. mar 2015

@lubiduch
podla mna tvoj syncek je uplne v poriadku, sprava sa a napodobnuje toho, s kym ma vytvoreny vztah a travi cas.
Problem skor moze byt vo vztahu otec - syn, venuje sa mu dostatocne manzel? ukazuje mu svoje cinnosti? zapaja ho aktivne do svojich koničkov? Ma dieta a otec čas "iba pre nich dvoch" bez teba?

Ja si pamatam, ked sa mna ako 3 rocnej nasi spytali, ci chcem braceka a sestricku..a povedala som braceka ale nerozumela som tomu, čo hovorím..nevedela som proste medzi tym rozdiel...

betunka39
10. mar 2015

myslim, že ešte take 1-2 roky mu to potrva, kým si to sám uvedomi,že on je chlapec. Moji chlapci sa bežne hravali aj s babikam, nosili moje topanky šaty, chceli sa malovať, prešlo ich to cca v 4 rokoch, staršia dcera tiež chcela autička, liezla na stromy, cikala postojačky, lebo starši tak cikal. TO iste robiteraz najmenšia. Chce cikat akoocko, hoc vie, že ma cikulku a je dievčatko. Ale zahra sa aj s autami. minule vravela mužocvi, že ked vyrastie a bude ocko, pojde na ryyby. Mne včera povedalal, že ked ona vyrastie na maminku a ja budem ALžbetka tak mi da mliečko z jej didky. To je take cele na usmev, mile nie na zlosť. Deti musia vyrasť a pochopia ,kde je ich miesto. TO, že rozpravaju take veci, je tým, že napodobnuju nás staršich. Tak si z toho nič nerob je to všetko o.k

22beba
10. mar 2015

a ja tomu mojmu aj nechty lakujem lebo ked si lakujem ja tak on tiež musí to by neprežil 😀

susi123
10. mar 2015

Zienky ja som sa pobavila a zaroven mi odlahlo pri citani vasich prispevkov 🙂. Tiez mam doma dvojrocaka, co sa so mnou pudruje a kremuje, nosi ruzove celenky svojej sesternice, hra sa s jej kuchynkou, po vonku behame s kociarikom namiesto nakladneho auta a pod... Tiez som sa obavala, co nam z neho vyrastie, ale uz som omnoho pokojnejsia 🙂 🙂 🙂. Nie je v tom sam, takze to bude asi pomerne bezny jav.

lauricka
10. mar 2015

@lubiduch problem je jedine v tom, ze to moc riesis, inak on je uplne v pohode 😉 . Co sa tyka gramatiky, tak aj tam je v pohode. Ja mam dvojcata - chlapca a dievca a ver, ze je tazke pre nich si to este utriedit, ci ma povedat zvladol alebo zvladla, ale to je o gramatike, nie o rode, lebo oni toto este nemozu chapat. Inak velmi bezpecne rozoznavaju chlapec a dievca, ale to az teraz. Alebo...nejako ma nenapadlo to predtym studovat, ci to rozonavaju, naco u takych malych deti? Uvolni sa, dobre bude 😉 A Vas tata nech nevyskakuje tak, lebo maly hned zaregistruje, ze je daky problem, akurat nebude chapat aky, ale uz to mu moze nejak ostat v hlavicke a zbytocne.

lauricka
10. mar 2015

@susi123 neboj, ja mam dvojcata a rano malej vzdy robim uces. A maly tiez chcel sponku do vlasov, lebo vsetko ked jeden, tak aj druhy. Tak som mu dala jednu modru 😀 a bol spokojny. Teraz v troch rokoch stale malu rano cesem a jeho to uz vobec nezaujima. Takze on sa skor snazil napodobnit ju. Tvoj zasa Teba, lebo Ty si clovek, co s nim travi najviac casu.

susi123
12. mar 2015

@lauricka Ano ano, aj moj maly chce obcas "pukacku" sponku do vlasov, ked vidi mna s takou 🙂 Fakt som sa potesila, ze v tychto veciach nie je sam. Takze len pockat, kym z toho vyrastie ;)