Kedy sa má dávať dieťa prvýkrát na bruško?

veselalentilka
21. apr 2014

Dobry den, moja svagrina pred mesiacom porodila dievcatko, byva v kosiciach a vraj jej lekarka zakazala pouzivat vlhcene utierky na zadocek lebo su skodlive a hned jej vravela davat tyzdnove babatko na brusko. Nie je to skoro lebo mojej sestre lekarka vravela davat dietatko na brusko mozno az v 3 mesiaci? Co si o tom myslite?

niki101988
21. apr 2014

Dieťa sa može dávať na bruško hneď v ten deň ako sa narodí. Ak nemá žiaden problém. Nechápem čo všetci z toho robia horor. Ak možem mať na bruchu nedonosenca 25tt tak donosenec na ňom može ležať určite.
Na bruško sa deti dávať musia lebo si pri tom krásne dvíhajú hlavičku a posilňujú krčné svaly a získavajú návyk na plazenie
Na zákaz používanie vhčených utierok by som sa vysr...., lekárka to mala skor podať tak, že ak je maminka doma lepšie je zadok umyť čistou vodou ako drať obrúskami. Sú síce pre bábatká , ale nie každé ich znesie, ak má dieťa zaparený zadok NESMÚ sa používať, obrúsky by som brala ako HELP keď som niekde vonku apod, doma voda a nedráždiť kožu zbytočne a riťulu vetrať, bábo na bruško, zadok holý a dvíhať hlavičku.

mimla
21. apr 2014

Možno jej povedala, že na bruško áno, ale pod dozorom. Je to dobré na boľavé bruško a pomáha to tráviť. Je to vlastne dosť nepríjemná predstava ležať stále iba na chrbte. Ja aj môj brat sme od narodenia spávali výlučne na bruchu. Tiež všetci moji bratranci a sesternice. Vlhčené utierky sú plné chemikálií a nedoporučujú sa pre novorodencov. Avšak existujú aj jemné varianty, je to otázka miery. Poznám veľa ľudí, ktorí používali utierky od narodenia a deťom nič nebolo, ani nie je.

jsva
21. apr 2014

ja som dávala môjho malého hneď od momentu ako sme prišli domov z pôrodnice......nám to hlavne pomohlo pri grganí, nevedel si chudáčik uľaviť.....páčilo sa mu, časom krásne dvíhal hlavičku, dokonca to bola jediná poloha na kakanie 🙂 bol spokojný
od začiatku používam vlhčené vreckovky aj doma a som spokojná, potrpíme si síce na kvalitu, nemali sme doposial žiadne zapareniny ...a to má malý už pomaly 18 mesiacov. Ale každé dieťatko je individuálne a na trhu je mnoho značiek a tak isto záleží aj od krému na ritku, nemohli sme používať sudokrém, ten nám vadil....

dankal
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
siska53
21. apr 2014

Na,brusko moze davat,na,chvilku,ale,len pod jej dohladom.
urcite je lepsie,ked radsej sa zadocek a tie ine,miesta umyju,ale ja som pouzivala,vlhcene,od,narodenia.
mala sice mala,istu dobu problem,ked sme presli na,prikrmy,tak v tom,case som ju vacsinou umyvala.
ale vseobecne,ich znasali dobre. A vlhcene,pouzivam i na rozne ine veci,nielen na detsky zadocek. 🙂 ( ked niekde,kvapne,na,nabytok a pod.)

marseillka
21. apr 2014

no ja som davala moju malu na brusko hned ako sme prisli z porodnice, samozrejme pod dozorom a len chvilocku. cim vacsia bola, tym dlhsie som nechavala a teraz sa uz aj sama prevracia na brusko. ved tak si posiluje chrbatik a myslim, ze je to taka zmena ked stale lezia len na brusku. A nasa sa tak lahsie vykakala, ked sme s tym mali problem.
co sa tyka vlhcenych obruskov-ja pouzivam od narodenia, ale vacsinou sensitive-bez parfumacie, alkoholu...atd...nemava zapereniny ani nic take, takze zalezi od zadocku. ale obcas pomoze len voda 😀

jana_eyre
21. apr 2014

na brusko by sa mali deti davat hned a to preto, aby trenovali krcne svaly a vlastne aj cele telo.. pokial je clovek pri nich, nemoze sa nic stat.. ide tam totiz iba o to, aby si babo neprilahlo nostek a usta.. ako pise mimla, pomaha to na bolest bruska a vela deti sa tak ukludni.. (len nie moj syn :D) a s obruskami by som si tiez az taku hlavu nerobila.. pokial babatku nedrazdia kozu (niektore babatka ju maju citlivejsiu ako ine), pouzivat sa mozu, aj ked lepsia je samozrejme voda.. ved aj dospely sa citi lepsie ak sa umyje vodou a nie len utrie na mokro.. :D tiez poznam zenu, ktora zadocek utierala iba utierkami a chlapec ma zadok zdravy ako ktokolvek iny.. 🙂 ked som niekde vonku, urcite je lepsie pouzit obrusok ako bud nic, alebo studenu vodu z fontany napriklad.. .)

ikke
21. apr 2014

ach, opat jedna prilis starostliva svagrina... nechaj tvoju svagrinu, nech si dieta vychovava tak, ako uzna za vhodne, obzvlast ak sa drzi rad studovaneho cloveka, ktory jej dieta pozna lepsie nez anonymne pisatelky na internete 😉

lucianakoniku
21. apr 2014

na brusko sa mozu babatka davat hned po narodeni, posiluje sa tak krcne svalstvo. mne pediatricka v porodnici dokonca hovorila ze kazdy den kludne aj dve hodiny denne, samozrejme nie v kuse, ale niekolkokrat za den, pokial babatko vydrzi. urcite by som sa toho nebala, v tretom mesiaci je podla mna neskoro, nemyslela tym pediatricka nahodou spanie na brusku?
a s tymi vlhcenymi obruskami...ja som ich pouzivala vo velkom v porodnici ako nejaky hygienicky zazrak a potom sa synovi vyhadzala ritka takze som utierky prestala pouzivat a zacali sme umyvat v cistej vode a mydielkom. takze utierky uz som nosila len ako prvu pomoc von, keby nahodou bolo treba prebalit. dlhodobo by som ich urcite nepouzivala.

ellie222
21. apr 2014

Nasa mala, od dna kedy vysla zo mna, spava na brusku a to uz ma 13mesiacov, inak spavat nechcela.. 🙂 robila som sestru na novorodeneckom a deti sme normalne davali spat na brusko..vlhcene taktiez pouzivame od porodnice, ak dieta nema vyrazky, nie je dôvod ak sama nechces ich nepouzivat..🙂

meluela
21. apr 2014

@veselalentilka
- je dobre davat babatko na brusko hned, ale neodporuca sa to nechat tak spinkat (kvoli vyssiemu riziku sisd)
- jasne ze je lepsia cista voda/detske mydlo (tiez treba pozriet zlozenie) ... ale ... suc leniva od narodenia pouzivam obrusky doma aj vonku hoci na ine veci dost dbam ... v umyvadle mi tecie 5min studena voda a cakat s pokakanym dietatom na ruke nad umyvadlom je dost otravne, tiez som si nebola prve tyzdne ista manipulaciou s babatkom. dalo by sa mat prevarenu vodu v miske atd. .. mozno pri druhom ktore bude snad menej narocne a mozno okrem umyvania vodou zvladnem aj latkove plienky 😀
mam obrusky babylove ultra sensitive z dmka, tie su super, po pamperskach sa mi vyhadzal, tieto mu nerobia nic, este stale ich pouzivam namiesto toaletaku aj ked je uz vacsi, toaletak ho skrabe.

veriiii
21. apr 2014

Co sa tyka tych vlhcenych obruskov, niet nad cistu vodu ..pri pocikani staci namacat hubku,alebo tie baby tamponiky alebo cisty uteracik, a namacat do teplej vody,a potom osusit cistym uteracikom, co casto menis - len tap tap ususit(nie trenie).alebo po kakani pod tecucou vodickou napr nad umyvadlo...hoci, dnes dostanes aj vlhcene vreckovky co su napustene z 99% vodou a 0.1% je rastlinny extrakt,ale bezne aj ked sa nazyvaju sensitive obsahuju vseliake chemikalie co len drazdia pokozku..takze v tomto zmysle su skodlive..co sa tyka davania na brusko, myslis tym to cvicenie-chvilkove davanie aby si dietatko posilovalo krcne svalstvo asi,ze?to sa moze aj niekolko tyzdnove, niekde odporucaju hned po prichode z porodnice , raz denne na par minutiek, postupne si babo bude zvykat,lebo spociatku sa zvyknu jedovat, kedze si nevedia zdvihnut hlavku a nevida co sa okoo deje,ale aj to ich motivuje na zdvihanie hlavky a tym aj spevnovanie krcneho svalstva..ale samozrejme toto cvicenie je ozaj par minutiek a vzdy pod dozorom, lebo take male babatko ked si nevie zdvihnut hlavku si zvykne nechtiac zaborit tvar do madracu a nevie sa vyslobodit, co moze viest k uduseniu..ak si myslela davat na brusko akoze spinkat, tak to sa neodporuca kvoli predpokladu,ze to moze, zvysovat riziko nahlej smrti ..ale casom ,ked uz sa vie babo pretacat tak sa tomu casto nevyhnes, babo si vyberie svoje,,tiez tam ide o to,aby uz vedelo sa otocit,ak by mu zapadla havka ..

janinah
21. apr 2014

na bruško len pod dozorom a súhlasím s názormi,že niet nad čistú vodu

sisaka
21. apr 2014

na brusko - v pohode, nie dat spat koli SIDS. A vlhcene obrusky su podla mna lepsie ako cista voda - ktora na rozdiel od obruskov vysusuje. POuzivala som obrusky a nic ine od narodenia a zadocky mali obe deti krasne, nikdy ziadne zapareniny, dodnes chce syn, aby som mu po potrebe utierala zadok vlhcenymi obruskami - samozrejme uz tymi splachovacimi

xarra246
21. apr 2014

Na bruško sa môže dieťatko dávať už od narodenia, ja som dávala už v pôrodnici. A čo sa týka vlhčených obrúskov, tak s pani doktorkou súhlasím. Vlhčené obrúsky poškodzujú jemnú kožičku bábätka, naša z nich mala červenú ritku. Čistá voda je najlepšia 🙂

januliku
22. apr 2014

Na bruško už od narodenia, veď v troch mesiacoch už detičky pekne vedia pásť koníky, niektoré sa aj otočiť. Navyše to pomáha na trávenie, dieťatko si cvičí chrbátik, svalstvo ... Čo sa týka obrúskov, škodlivé určite nie sú, len veľa detičkám dráždia pokožku, takže treba nájsť tie vhodné, alebo používať čistú vodu.

kofoluska
22. apr 2014

V prvom rade si myslim, ze to je dieta svagrinej a ako si ona urobi, tak bude mat. Ak sa rozhodne davat dieta na brusko a nepouzivat vlhcene utierky, Vas je do toho s prepacenim h...o.

Kazdopadne dieta sa na brusko davat moze - ako inak si ma cvicit krcne a chrbtove svaly, aby dokazalo dvihat hlavicku a neskor sa pretacat a snazit sa plazit/stovrnozkova? Na chrbte asi nie. Maleho som otacala na brusko pri kazdom jednom prebalovani odkedy sme boli doma z porodnice a uz ako trojtyzdnovy mi krasne sam drzal hlavicku. V noci som ho aj spavat musela davat na brusko, pretoze mi zaspal okamzite po tom, co dojedol a negrgol si. Na brusku si po hodine grgol, otocila som ho na chrbatik a spal dalej.

Co sa tyka vlhcenych utierok, naozaj to nie je zas taka strasna vyhra. Najidealnejsie je pre dieta oplachnut zadok pod teplou vodou - zvlast ked je to dievcatko. Stolica sa jej moze dostat do zahybov a sposobovat tam problemy. Vlhcene utierky su skor ako prva pomoc, ked je clovek niekde von a dietatko nalozi do plienky. Chytit pokadene dieta pod pazuchu, umyt ho nad umyvadlom alebo vanou a potom osusit a nechat poriadne odvetrat plienkovu oblast nie je nijaky horor. 🙂

euka210
22. apr 2014

no nam prave vravela ze treba davat na brucho
a vhcnene utierky su fakt humus, dobre ide s nimi dole plesen, na zadok len vynimocne ked sa inak neda, inak cista voda

marin.frist
22. apr 2014

Na brusko treba davat po trosickach od narodenia, az na zvlastne pripady. Moj syn si pri porode zlomil pravu klucnu kost, mala som vylozene zakazane polohovat ho na brusko az do zahojenia. Tym padom na tu polohu nebol zvyknuty a trosku sme sa potrapili, nez sa mu zapacila. Teraz tak travi 90% dna.
Co sa vlhcenych obruskov tyka, tiez som z tych lenivejsich... a pouzivam ich od porodu. Kedze syncek mal reflux, bolo mensie zlo ho poutierat tou chemiou nez chytit za hrudnik nad bruskom a tak z neho vsetko mlieko vydolovat (co bolo lahko mozne aj vyse hodiny po krmeni). Samozrejme, ked sa pokakal az na lopatky, oplachla som ho 🙂 ale vlhcene pouzivam doteraz, kedze sa kazdy den kupe a zapareniny nema. Dalsia alternativa su obycajne obrusky s olejcekom, mozno dobry kompromis?

zienkalenka
25. okt 2014

Na brusko sme ju skusali davat o 4 mes. VIac tu http://montemother.wordpress.com/2014/04/30/pre...
a ako sa dostala na styri: http://montemother.wordpress.com/2014/05/17/na-...