Kedy sa začína prejavovať ľavorukosť?

radkatom
31. okt 2010

Ahojte maminy. ZAujimalo by ma, kedy sa zacina prejavovat lavactvo. Nas maly bude mat 14 mesiacov a uz davnejsie som si vsimla, ze uprednostnuje lavu ruku. Dnes si dokonca farbicku prehodil z pravej ruky do lavej. Dakujem pekne za odpovede 😉

benne
31. okt 2010

Až do 12 - 18 mesiacov by mal mozog pracovať symetricky a teda nie je jasné, či bábo je ľavák alebo pravák. To som sa dozvedela len 2 dni dozadu u rehabilitačnej dr., kam chodím s malým. Ja som tiež zvedavá, čo bude, kedže u nás máme aj ľavákov, aj pravákov, aj obojručných 😀 😀

kisska
31. okt 2010

mna sa prave minuly tyzden pytala ucitelka v skolke, ci je maly pravak alebo lavak. Hovorim, ze obojrucny, lebo zuby si umyva lavou, ale lyzicku drzi v pravej.... Ona vravela, ze do 3 rokov to este nie je jasne... a aj potom moze pouzivat obe ruky rovnako ne/sikovne 😉

aktak
31. okt 2010

moji sa zatial javia ako pravaci, ale obcas sa im hodi a prehodia si ceruzku alebo noznice do lavej, zatial neriesim, kym pojdu do skoly tak sa to ukaze

dominika1988
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
newyorkgirl
31. okt 2010

nasa tiez od malicka pouzivala viac lavu ruku, kazdy vravel, ze sa to zmeni, ale nezmenilo, je lavacka... syncek hoci je maly, ma 5mes., ale u neho vidim, ze viac siaha na veci pravou, takze myslim, ze sa to da odhadnut uz u malych deti...

traktor
31. okt 2010

..prvu dceru mam lavacku, dalsi dvaja su pravaci a matko bude tiez lavak....pri prvej mi doktorka kazala vyskusat dat lyzicku a ako bude papat, dat hracku a ktorou ruckou chyti,dat rurku / napr. od toaletaku/ a nech do nej pozrie, ze kukuk /samozrejme mu to najprv ukazat/ a podla toho, ktoru ruku a oko pouzije budeme vediet...a tak dalej..je toho viac..pri matkovi ani skusat nemusime, je to si myslim uz teraz jasne, ci kresli, ci papa, ci sa hraje, vzdy pouziva len lavu ruku..aj ked mu to podam do pravej , vzdy si to prelozi...a ani to neriesim..simonka je lavacka a krasne vsetko zvlada, ci si chlebik odkroji, ci hocico robi, ide jej to super..ako nam pravakom 🙂

juliagregor
31. okt 2010

moji sú obojruční, starší kým doje polievku, tak 10 krát prehodí lyžicu z ruky do ruky...
neriešim, ešte má do školy čas ....

neurolog mi poradil taký malý testík na zistenie dominantnej strany...papier o veľkosti A5, spraviť dierku, aby bolo vidieť okom a dať dieťaťu pozrieť cez dierku...90 % prípadov je takých, že pozrie pravým očkom....teda je pravák
pohrajte sa 😉

anjelicek26
31. okt 2010

Saska je obojruka, do troch rokov pouzivala aj na kreslenie pravu/lavu rovnako, teraz ako zacala chodit do skoly, predsalen uprednostnila pravu... ale motoricky je lavacka, skace na lavej, otaca sa do lava, kope lavou nohou, hadze lavou rukou... doky hovorila, ze je to fajn na tanec, ze taketo deti su velmi sikovne... tak uvidime... drahy je tiez taky... sport lava, pisanie prava ruka... sranda to je, ze taketo veci sa dedia...

zuzu.ve
1. nov 2010

ahojte,
môj prvý syn je pravák a druhý lavák. Prejavovalo sa to úplne od začiatku, ako bol čo i len trošku schopný niečo uchopiť - automaticky do ľavej rúčky. Ak som mu niečo podala do pravej, prehodil to hneď do ľavej. Takže máme z neho ľaváčika, ale vôbec to neriešim. Inak v celej našej rodine, či z mojej strany, alebo z manželovej máme jedinú ľaváčku - svokru. Dúfam, že je to jediná "zlá vec", ktorú po nej zdedil. 🙂 ha ha ha

zdenkam
1. nov 2010

Ahoj. Takze moj prispevok k teme. Uplne uz od utleho veku, ked si syn zacal vyberat prevazne jednu rucku /lebo spociatku kombinuju obe/ nam bolo jasne,ze bude lavak. Dnes ma 4 roky takmer a ak mu das pero do pravej, prelozi si ho do lavej, rovnako to je s lyzicou atd. TAkze uz naj aj lekarka potvrdila ze je "left handed" - lavak.
Ani ja ani muz lavaci nie sme.

atrami
1. nov 2010

U nás sa to prejavovalo od malička. Nejako som tomu nevenovala pozornosť, nakoľko z mojej ani manželovej strany nebol nikto ľavák. Najstarší syn je ľavák, je už druhák, nemá nijaké problémy. Takže by som to nejako neriešila.

ada11
1. nov 2010

aj ja mám staršiu dcéru ľaváčku, my s mm sme praváci, ale z jeho rodiny sú 3 vnúčatá ľaváci 😉 cca do 4 rokov bola obojručná, ale aj teraz napr. píše ľavou , ale strihá pravou 😀 no a oko má pravé, ale vúčšinu činností robí ľavou rukou 😉

aylin
3. nov 2010

my budeme mat doma asi tiez lavacku 🙂 ma 2 rocky a väcsinou vsetko berie do lavej rucky,aj ked si obcas prehodi do pravej tak dlho nevydrzi...nerieim to,nie je na tom nic zle

gabii83
3. nov 2010

ahojte mi sme obaja lavaci zatial mala strieda ruky, takze nevieme ale je to aj jedno

veronikapp
5. nov 2010

naša staršia bola dlho dlho obojručná, pero aj lyžicu si v oboch rukách striedala...vraj aj na základe toho, ktorou nohou kope do lopty sa dá zistiť čo je- pravák pravou, ľavák ľavou. Za chvíľu bude mať dcéra 6 rokov, píše ľavou rukou, všetko ostatné robí pravou. Keď som jej pero prekladala do pravej ruky, vôbec jej to nešlo. Ešte možno navštívime psychologičku, nech nám potvrdí obojručnosť, predsalen, o rok už pôjde do školy tak nech máme istotu, že je všetko ok.

sheelinka
2. jan 2011

Ahojte. Ja mám doma 2,5 ročného synčeka a už odmalička som si všimla, že preferuje viac ľavú ruku pred pravou. Všetky hračky chytal zásadne do ľavej ruky, dokonca aj stránky v jeho knižke otáčal vždy ľavou. Čím je ale starší, začína zapájať aj pravú... Napr. chvíľu papá s ľavou rúčkou a onedlho si lyžičku preloží do druhej ruky, a potom to opakuje. To isté je aj pri kreslení, tak neviem, či to robí iba skôr pre zábavu, alebo sa mu rysuje obojručnosť 😒 No, zatiaľ je ešte dosť malý, takže to nejako neriešim.

babulina
2. jan 2011

skoro do 2rokov preferovala lavu, a teraz pouziva len pravu, no uvidime co z toho bude 🙂

winona24
3. jan 2011

ja som pravák,muž ľavák....do cca 2 rokov Natálka preferovala ľavú....teraz je to pravá....ale všimla som si ,že si niekedy prehodí do ľavej...takže ešte naozaj mozog nevie... 😀 😀 uvidíme 🙂

andika10
3. jan 2011

mam dvojičky, dcéra pravačkaa syn lavak 🙂 aspoň to tak zatial vyzerá

andika10
3. jan 2011

mam dvojičky, dcéra pravačkaa syn lavak 🙂 aspoň to tak zatial vyzerá

titkovamiriam
3. jan 2011

ahojte!my sme vsetci pravaci-marek je zatial oboj rucný-viac používa lavu,no stale ruky strieda 🙂