Kedy treba začať chodiť logopédiu?

kisub1985
14. mar 2014

Maminky, kedy je spravny cas zacat riesit logopeda u dietata? Mame dva roky a povieme ledva sedem slov :( Viete nejakého v Ziline odporucit? Treba mat vymenny listok aj k logopedovi? Vdaka . Radsej pojdem zbytocne, ako neskoro 🙂

hajajanka
14. mar 2014

@kisub1985 A co by si od dvojrocneho dietata chcela????? 😕 😕 😕 😕 😕 Nechaj mu vlastne tempo vyvinu. Ak vsetkemu rozumie, tak rec sa postupne rozvinie sama. Naco riesis logopeda v dvoch rokoch? Podla mna uplne zbytocne.

oksu
14. mar 2014

Podľa mňa ešte skoro, veľa detí sa rozrospráva len niečo po dvoch rokoch. U syna v triede sa veľa detí pustilo hovoriť len niečo pred tromi rokmi.

kisub1985
autor
14. mar 2014

vsak ja sa len pytam, kazdy ma strasi, ze uz ma rozpravat a opakovat slova a nasa nic, tak preto tato moja otazka ...

andelok
14. mar 2014

@kisub1985 Ja si tiez myslim, ze este toho pol rka az rok pockat...kamaratkin syn ma 26 mesiacov a myslim, ze ani tych 7 slov nepovie co tvoja. A nie je jediny, koho poznam. Pockala by som do dva a pol roka a potom by som riesila...

sakura77
14. mar 2014

@kisub1985 urcite nie🙂 po prve si neviem predstavit ako by spolupracovala a po druhe,kopa deti zacne rozpravat aj ovela neskor,vobec sa nemusis stresovat este,pusti sa ti zo dna na den.-) mas kooopu casu este

timik77
14. mar 2014

ahoj, nasa slecna tiez nerozprava, mozno 3 slova a ma 23mesiacov, rozumie vsak vsetko co jej hovoríme, tak zatial nestresujem. Neboj ono to pride, aj mna s tym vsetci otravuju, ze uz by mohla rozpravat, ale nedonutim ju...:D

simca06022011
14. mar 2014

vobec netreba... ja som tu riesila tize nejake veci ("R") a proste do 4-5 rokov vobec nejdem riesit nic, aj tak nebude vediet co od nej ten logoped chce. Napr. kamaratka nerozpravala skoro vobec do cca 2,5roka, iba ukazala a tak... a teraz pekne rozprava (teraz bude mat 3 roky)...

miku1
14. mar 2014

@kisub1985 Má len 2 roky, tak jej nechaj čas. Reči typu "už by mala....." púšťaj jedným uchom dnu a druhým von, inak sa o chvíľu zblázniš 🙂

bibistec
14. mar 2014

uprmine nikdy nie je prilis skoro ale poviem ti rovno ze tazko je sa tam dostat, budu ti tvrdit ze take male dieta nepotrebuje logopeda a pod...my sme zacali chodit ked mala dcerka necele 3 roky a aj to mi hovorili ze netreba a pod. ale akonahle ju zdiagnostikovala logopedicka zistila problem co som ja samozrejme videla a dost to pomohlo teraz ma 4 roky a ohromne jej to pomaha aj ked samozrejme ide to tazko a problemy budu ale aspon na tu diagnostiku urcite chod bud ta ukludni alebo da nejake cvicenia. ak sa nedostanes k logopedicke su aj sukromne centra urcite skus. drzim palce

jaja1979
14. mar 2014

@kisub1985 Moji chalani zacali hovorit jeden ako 2 a pol rocny, druhy ako takmer trojrocny. Ani ma nenapadlo to riesit logopedom. A teraz rozpravaju tak, ze sa im usta nezavru. So starsim som isla k logopedovi az ako so 4 a pol rocnym, lebo zle hovoril sykavky a nevedel r. A naucil sa to v pohode do pol roka.

sorciera24
14. mar 2014

@kisub1985 moj v 2 rokoch rozpraval tiez asi 10 slov ...fakt!......vsetci naokolo uz hatlali a on nic....mal presne 2,5 roka, ekd spustil z tyzdna na tyzden...suvisle vety, ake pouziva dodnes (ma 4)....asi cakal len na spravnu chvilu, ekdy to rozbali rovno tak, ako ma byt🙂.... a odvtedy sa mu usta nezastavia...neboj sa, budes este chciet, bay bola ticho 😀 rozhodne by som jej este ten rok dala cas.....

kisub1985
autor
14. mar 2014

dakujem za ukludnenie, baby, velmi moc

cerez
14. mar 2014

Rozumie, vie povedať aj 7 slovíčok, tak je všetko v poriadku. Rozrozpráva sa ti, báť sa nemusíš! Neboj sa! 🙂
@kisub1985

eva31eva31
14. mar 2014

Ja chodim s malym od 2rokov a 7mesiacov k logopedke, povedala, ze sme neprisli zbytocne, je to ale individualne, je to vraj dedicne, ze ak v rodine, ci z jednej, ci z druhej vetvy zacal neskoro rozpravat, tak to moze byt aj tym, ale chodime tam uz 1/2 roka, je to hlavne aj o tom, ze logopedicka pracuje so mnou, dava mi rady ako malemu rozviazat jazycek, mam neskoro zistili, prirasteny jazyk, takze mal skoro 3roky, ked sne boli strihat uzdicku, nic tym nepokazis, ked tam pojdes, vymenny listok treba. Logopedicka mam dava domace ulohy, co mame zvladnut, maly vsetko rozumnie, ale vyvojom reci je na urovni 1,5rocneho dietata, zakladom je aj neverbalna komunikacia, ak s tebou mala komunikuje je to dobre, to je dolezite. Nechcela som ta vyplasit, je to iba na tebe ako sa hozhodnes.Eva

hradnapani
14. mar 2014

@kisub1985 este je fakt skoro. Keby si mala pocit, ze nasledujuce mesiace vobec, ale vobec, nenapreduje, ze zostava iba na tych siedmich slovach, tak potom to ries. Podstatne je, ci komunikuje gestami, ci rozumie, co od nej chcete. Ostatnych premudrelych si nevsimaj, ta rec je naozaj velmi individualna.

jarka721
14. mar 2014

moj syn bude mat tri a vie tri slova ,rozumie vsetko a my mu tiez rozumieme,chce to cas aspon si myslim 🙂

bleee
14. mar 2014

slov v ahoj, k lgopedovi ti staci ist, ked v 3 rokoch stale povie len tych istych 7 slov. Aj to ti moze povedat, ze este treba pockat... 7 slov v 2 rokoch je v pohode

marmota
14. mar 2014

ahoj, som presvedčená, že na riešenie logopéda u 2-ročného dieťaťa nie je ten správny čas. buď trpezlivá a teš sa zo svojich ďeťúreniec. 😉

jabadaba
14. mar 2014

@kisub1985 az od 4 rokov sa riesi logoped.

jabadaba
14. mar 2014

@kisub1985 strasit sa nenechaj, tempo reci je absolutne individualne. Dolezite je, aby dieta plne rozumelo reci. Rozumie dieta co mu hovoris, nie je zmatene co po nom chces? Ak nie, tak klidek, okolie si nevsimaj a plati to co pisem vyssie. Od 4 rokov sa riesi, skor nie.

emma_932
14. mar 2014

@kisub1985 moj brat nehovoril ani 7 slov do troch rokov.. potom sa rozkecal a odvtedy nezavrel pusu... ma 25.. 😅
moj maly detto - do dva a pol roka prakticky nic, a zrazu zo dna na den komplet vety. a ked mal 3 v pohode 2 jazykmi + uplne rozumie a celkom slusne hovori aj EN. takze pohoda.....
jabadaba spomina nejake okolie ale celu temu som necitala - mne kamoska nedala pokoj ked mal syn dva roky, ze preco este nehovori????? aby sme utekali k dr. a strasila ma vselicim 🙄 minule bola tiez "super" pyta sa, ci uz maly konecne /!/ rozprava, ja ze hej, tromi jazykmi, na to ona hned: aj sklonuje?? pozor na to, lebo ked nie, bezte k dr. jaaaaaaaaaaaj bozeeeeeeee ako ona nechce zle, ale toto je uz fakt otravne

emma_932
14. mar 2014

@sorciera24 presne jak ten moj 😀

janinah
14. mar 2014

@kisub1985 dnes sa logoped rieši od troch rokov,to mám info od logopedičky....môj otec ako dieťa do troch rokov nerozprávala a potom ho vraj nevedeli zastaviť a rečou sa aj celý život živil 😉

veronicka1901
14. mar 2014

Priklad: nasa mala v dvoch rokoch nadherne rozpravala. Moj synovec v dvoch rokoch nepovedal ani slovo. Podla mna je este priskoro na logopeda, nebude spolupracovat.

parker36
14. mar 2014

Pridavam sa do diskusie. A popravde poviem, ze je dost tazko radit na dialku. Som mamou 2 deti, synovi islo rozpravanie ukazkovo - povedala by som, ze bol nadpriemerny, dcerka bola priemerna. Takze sme logopeda nikdy neriesili. Momentalne robim opatrovatelku dievcatka, ku ktoremu som prisla, ked mala 2 roky a 4 mesiace. No a popravde mala tiez nejaky 10 slov, neopakovala nic - komunikovala posunkami, pantomimou.... Z dovodu, ze sa nevedela vyjadrit mavala casto aj "amoky". V septembri s dievcatkom navstivili rodicia specialneho logopeda, ktory pracuje aj s takto malymi detmi. Samozrejme bolo s malou treba specialne pracovat a rozpravat, co teda nebolo uplne bezna komunikacia, aby to v dietati podporili vyvoj reci. Poviem vam bolo to dost tazke a namahave, hlavne psychicky. Ale v momente, ked som s nou zacala komunikovat a pracovat podla pokynov logopedicky hned prislo k zlepseniu. Nie je to jednoduche, ale momentalne som hrda na malu a aj na seba, ze sme to tak super zvladli. Je to 1/2 roka od prvej navstevy, ale urobila obrovsky pokrok. V septembri sa chysta do skolky a myslim, ze sa uz krasne dohovori s detickami. Deti sa nemaju porovnavat, vravi sa, ze kazde ma svoje tempo vyvoja. No neda mi nespomenut rovnako staru kamaratku mojho dievcatka a je obrovsky rozdiel v terajsej komunikacii "mojej" malej a toho dievcatka. A v septembri by som povedala, ze "moje" dievcatko na tom bolo horsie, co sa tyka reci. Takze moj nazor je - aj ked mnohe mamicky vravia, ze zbytocne - urcite navstivit s dietatom logopeda, ak je ta moznost. Myslim, ze tym nic nepokazite. Treba najst logopeda, ktory sa specializuje uz na tak male deti, lebo standardne je to asi az od 4 rokov.

parker36
14. mar 2014
cherry1981
14. mar 2014

Moja mala bude mat teraz v aprili 2 roky a nepovie ani tych 7 slov, povie 3-4slova a to je mama, ahoj, hav, to je vsetko a este babeky to je Beka nas pes 😀 😀 tiez ani moc neopakuje, sem tam sa jej podari ked pozera fihu nieco zopakovat 🙂 Aj ja pocuvam reci typu ze uz by si mohla rozpravat....... ako mala, a ide mi to pekne na nervy. Zatial to neriesim aj ked aj ja by som bola rada keby uz aspon trosku kecala, kedze prve dve deti mi v dvoch uz rozpravali jedna radost. Ale rozumie vsetkemu, ked jej poviem idem robit cccccccc ako cikat 😀 chyti ma za ruku a sama ma dovedie za wcko 😀 , alebo ideme tata ako von, alebo robit ham, mnam mnam.. pod.. takze zatial to nechavam tak, a cakam kedy zacne kecat 🙂 🙂 Logopeda ja teda urcite este riesit nejdem pride mi to velmi skoro 😉
@kisub1985

abana
15. mar 2014

@kisub1985 spravne, radsej zbytocne ako neskoro. Existuju centra a poradne, ktore sa zameriavaju na ranu logopedicku intervenciu a vcasnu stimulaciu dokonca uz od narodenia. Na zaklade diagnostiky sa zisti, ci ide len o bezny oneskoreny vyvin reci alebo o naruseny vyvin reci a urci sa dalsi postup. Pracuje sa s dietatom, ale aj rodicom, ktory je okrem ineho zauceny do spravneho pouzivania komunikacnych strategii a teda podpore rozvoja reci u svojho dietatka.

juga
15. mar 2014

S dcérkou sme začali chodiť k logopédke od piatich rokov a odvtedy sa jej reč rozvinula veľmi dobre. Ešte stále tam chodíme kvôli písmenku "r" ale zakaždým keď to cviči jej to ide lepšie. Keď je dieťa v kolektíve tak sa jeho reč rýchlejšie rozvíja. Myslím že v dvoch rokoch je to priskoro.

katarina_k11
15. mar 2014

@kisub1985 Ak mas nejake pochybnosti o recovom vyvine svojho dietatka (nepouziva gesta, nezdiela pozornost, nerozumie hovorenej reci) - v Ziline by mala byt pobocka pre Centrum Dialog. A tiez je na koniku velmi zaujimava tema o detickach s poruchami komunikacie
https://www.modrykonik.sk/forum/prozivam-to-ste....
Moj mladsi syncek ma 3 roky a 2 mesiace a tiez toho vela nenahovori - prvy krat sme boli u logopeda v 2,2 roka, kedže starší syn má narušený vývin reči. Podozrenie je aj u toho mladšieho... V Dialógu diagnostikuju uz dvojrocne deti. V BA si chvalia este viac Institut detskej reci.