Kedy vám začalo dieťa rozprávať?

kocapka
25. júl 2015

Ahojte.Mám syna má 2 roky a 9 mesiacov a ešte nerozpráva.Zvykne na vlak povedať vaka alebo povie aj hynta na hojdačku.Proste rozpráva tu svoju reč,ktorej rozumie iba on.Som tak trocha zúfala lebo veľakrát neviem čo chce.Výhoda je to,že ma chytí za prst a odnesie kam potrebuje a ja mu to dám.Ale nie vždy uhádnem 😖 Vraveli mi,že je to asi kvôli tomu,že prežil nejaký stres ale o tom nič neviem. Nakoniec že mám isť ku logopédovi alebo ku psychiatrovi.Mi sa s ním rozprávame aj mu vysvetľujeme čo to je a ako sa to volá ale nič.Je pravda,že mu púšťame anglické pesničky lebo slovenské sa mu nepáčia.Ale to by nemal byť problém,lebo už v škôlke sa učia angličtinu.Budem rada za každú radu a skúsenosť.

brady1
20. aug 2015

@kocapka ja si mysli že je s nim všetko ok aj moja mala svoju rec, do skoly začala chodit ked mala 2 roky a 4mes. a to jej vyrazne pomohlo lebo deti jej tam nerozumeli, ale normalnu konverzaciu začala teraz v lete ma 3roky a tri mes. sice ani pred tym nebola ticho ale teraz sa jej usta nezastavia "a to je čo" a prečo" a to je aka farba" a vkuse otazky " a maminka ty to nevieš" Neboj každe dieta je ine, nerieš to školka ho donuti 😉

naja94
20. aug 2015

@lily14
Ahoj, aj moja mala začala vyraznejsie rozprávať az v 2. rokoch a začalo to presne ako u vás - prvou slabikou slova... Onedlho na to uz mlela jedna basen - celé slova vo vetách... Samozrejme, výslovnosť este taká nedokonalá, detská... Ale už to bola tiadna reč... Takže neboj, je to ma dobrej ceste aj u vás 😉

mimik79
20. aug 2015

nas cca okolo roka nejake slova, v sedemnastich mesiacoch prve jednoduche trojslovne vety a potom to uz islo rychlo, dvojrocny pekne rozpraval, od zaciatku krasne vyslovoval š ž č ...teraz ma 2 aj 9 mesiacov a hovori uz aj krasne R

dejna20
20. aug 2015

Prve slova v roku, po 17mes jednoduche vety. Teraz ma 2r a 1mes aj zlozitejsie vety, doplna basnicky, pesnicky. Tiez od mala pozeral aj aj pesnicky a v pohode nijak ho to nespomalilo. R este nevie pekne ale je mu rozumiet, pouziva normalnu rec, nema nejake svoje nazvy.

canama
20. aug 2015

@kocapka jednoznacne navstivit logopeda aj zrejme aj psychologa. ono casom sa totiz mozu pridruzit aj problemy so spravanim dietata ktore nerozprava....totiz mozog dietata sa rozvija, ale dieta nie je schopne sa vyjadrit a nikto mu nerozumie...to je velka frustracia. netreba cakat do troch rokov (aj ked najst logopeda ktory dieta vezme skor je trochu tazsie), ked vidim ze dieta ma onesoreny vyvin reci (a to je velmi dobre vidiet uz v 1.5 roku), logoped vie poradit ako spravne stimulovat jej rozvoj.

kadan
20. aug 2015

môj malý má 2 roky aj 8 mesiacov a hovorí základ ako mama, tata, baba, jeho brat je KA / Lukáš/ opel je epe, potom tu isť, tiež žiadne vety, boli sme aj u logopeda, aj na chirurgii- uzdičku pod jazykom má širšie zrastenú tak nás poslala detská. Našťastie mu nič nerobili a logopéd povedal, že je v pohode, len to chce čas, máme sa prísť ukázať po dovŕšení 3 rokov. Detičky z ihriska / mladšie aj staršie/ pekne rozprávajú, aj zložité vety, ale čo som sa pýtala kamarátok tak ich deti začali hovoriť neskôr tzn. od 3 do 5 rokov.
takže to neriešim, naďalej sa veľa rozprávame, vysvetľujem mu, ukazujem ako má dávať jazyk pri niektorých písmenkách..

zuzuliennka1
6. feb 2020

@kocapka ahoj, tak ako to nakoniec dopadlo? kedy sa syn rozhovoril? (ak si pamatas) 🙂 aj ste to odborne riesili? vdaka za odpoved