Kedy vymeniť spanie v postieľke za spanie v posteli?

iwka1992
10. okt 2016

Dobry den. Prosim vas pekne od kolkych rokov spavali same vase deticky vo svojej posteli ? Chcem dat maleho uz do postele mame 2r.1mes. myslim ci to zvladne.ci sa nebude bát sám vo svojej detskej izbe....zatial spava v spalni v postielke alebo niekedy aj s nami v posteli. Mam spat prvu noc snim ? Dakujem za vase nazory...

zuzana231
10. okt 2016

Ahoj. Malého sme dali do jeho izby keď mal vyše roka. Spával tam sám v postieľke úplne v pohode. V izbe bola aj klasická posteľ, keď bol chorý som spávala v izbe s ním. Keď mal tak 2,5 roka už veľmi vymýšľal, skoro by aj vyskočil z postieľky. Takže sme ho dali do klasickej veľkej postele so zábranou. Ale potom už prestal spávať poobede, proste som ho nedokázala v tej posteli udržať, stále utekal.
Musíš vyskúšať, uvidíš ako to pôjde.
Ale asi by som s ním zo začiatku spávala.

sardinka336
10. okt 2016

To zavisi od toho ako to tebe vyhovuje, ake mas moznosti, a ako ti dieta spava...prve dieta sme mali same v izbe od 4mes. spal sam celu noc a mali sme taku mikro spalnu ze tam postielka ani nevošla. Druha dcera spala s nami do doby kým jej postielka nebola mala ze pri kazdom otočnemi buchla do tých bočníc, bola s nami preto ,,tak dlho,, lebo v noci sa budila. Tretia ma rok a pol a stale sa v noci budi takze musi byt s nami v izbe nakolko by budila starších, tazke ešte nie je čas na spanie sama. Nechodili sme spat so staršími, prečitali sme im rozpravku, povedali dobru noc a išli sme preč z izby, tí starší oni to potom cele velmi natahuju a ,,zneuživaju,, a to zaspavanie sa natahuje a dcera ma rano problémy so vstavanim do školy tazke u mna je ideál odist - a okrem toho aj ja mam svoj večerny program 😀 chcem si pozriet telku a oddychnut si, pokecat s mužom alebo aj ,,niečo ine,, alebo niečo dorobit, v domacnosti je stale čo.

sunnyhoney03
10. okt 2016

od 7mich mesiacov je uplne sama v detskej izbicke...nebol s tym problem kedze od 2mesiaca spi v detskej a do 7mich som bola s nou tam ja...cize cim skor tym lepsie asi 😉

sardinka336
10. okt 2016

@zuzana231 a načo spavat s dietatom? Potom bude chciet nespat a bude problém lebo dita je tak naučene. Ja spim s mužom v posteli. Inak to je dnes taka moda a vidim to čoraz častejšie ze mlady ludia tam mama spi s detmi - nechapem načo (deti maju neviem 4 orky matku citovo vydieraju a vymyslaju kludne by mohli spat same keby ,,buchla do stola,, )a otec spi sam v spalni...a potom nariekaju ako sa odcudzili, ako nemaju sex a ako, ako...no bárs by nie.

dominika6
10. okt 2016

@iwka1992 každý má mať svoju posteľ...deti v izbe,dospelí v spálni...žiadne kombinácie nerobia dobrotu

janhe
10. okt 2016

Mamicka sa pyta kedy dieta dat z postielky do postele a nie tu rozoberat kto s kym spi.
Moja ma tiez 2roky a mesiac a od narodenia spava v postielke svojej no v nasej izbe. Ja ju este do postele nedam myslim uz do tej detskej postele so zabranami. Dam ju az od 2,5 r nech si zvyka pol roka pred skolkou. Dovtedy bude v postielke. A vobec ma netrapi kto co vravi. Problem som nikdy nikdy nemala... polozila som ju do postielky a spala hotovo. Ani ako babo som ju neuspavala na rukach anikdy s nami nespala v posteli

dominika6
10. okt 2016

chcela som dopísať že časovo...hned ako dieťa vylieza z postielky tak dať na veľkú posteľ...moje napr.preskakovali postielku od roka...iné deti až v 2-3...

katrinka8
10. okt 2016

Závisí od dieťatka, každé je iné. Dcérka dostala posteľ ako 2-ročná (resp. 2 roky aj 3 mesiace mala), a sama od seba zahlásila, že ide spať k sebe do izbičky do postele. Tak aj bolo.
Mladší má 3 roky a posteľ zatiaľ nemá - zatiaľ sme nemali moc čas sa venovať kúpe postele, chceme kvalitnú, ideálne takú, ako má dcérka, aby sme ju nemuseli meniť po 3-4 rokoch. A to aj niečo stojí, vrátane roštu a matraca, takže si na tom chceme dať záležať.

Ďalšia vec je, že napr. dcérka spí pokojne, teoreticky by ani zábranu mať nemusela. Zato synček sa celú noc nieže prehadzuje, on doslova putuje po posteli. Takže jemu by ani zábrana nepomohla, on je schopný sa otočiť o 180 stupňov a presunúť na opačný koniec postele. Takže aj toho sa obávam trochu, ako to bude.

Kdesi som čítala, že dieťa by pri prechode na veľkú posteľ malo merať minimálne 98 cm. To tak vychádza medzi 2-3 rokom.

Ale osobne to nejak moc neriešim, kedy to bude. Pre nás sú toto chvíle, ktoré si vieme vychutnať, a ktoré sa už nikdy nevrátia. Pár mesiacov hore-dole, intímne chvíle nie sú založené na tom, či je alebo nie je niekto v spálni 😉 Ja sa tiež lepšie cítim v spálni, keď tam je manžel, tak prečo by to dieťa malo vnímať a cítiť inak? My spíme v podstate v jednej posteli s manželom/partnerom, a považujeme to za normálne, bežné a prirodzené (ak niekto spí inak, je to pre ľudí čudné minimálne), ale keď dieťa potrebuje byť v blízkosti rodiča - či už v jednej miestnosti alebo v posteli, tak je to divné? Trochu zvláštny meter...

laurika1517
11. okt 2016

@dominika6 vazne? a preco?

laurika1517
11. okt 2016

@sardinka336 su rodicia co spia s dietatom lebo ho skratka miluju a je im prijemne sa k nemu pritupit aj v noci. a to nie len matka ale aj otec...ale pre niekoho asi nepochopitelne...

evittam
11. okt 2016

@laurika1517 Aha, takže rodičia, ktorí nespia s dieťaťom aspoň do nástupu do školy-nebodaj do puberty, svoje dieťa-deti nemilujú a ani si ich netúlia a ani nič podobné.....Ach jááááj, žena najskôr po sebe prečítaj to čo napíšeš - nech to nie je vytrhnuté z kontextu.

@sardinka336 No, ale čo už, mám ten pocit z týchto "moderných a múdrych" mamičiek na MK (česť výnimkám), že ak nedojčím minimálne 5 rokov (a tých 5 rokov vstávam každú noc minimálne 3-10x ak nie viac) , nešatkujem, nechám nebodaj moje dieťa spokojne spať vo vlastnej postieľke a izbe, dám mu piškótu a nebodaj aj čokoládu a jéééžiš klobásu a nielen nejaké super potraviny s nálepkou "bio", tak som vlastne "krkavčia mater" a len ony sú tie super a medailu im treba. 😀

Trochu mimo tému - prepáčte, ale nedalo mi.
A k téme - starší syn spával najskôr v kolíske, potom v postieľke - s nami v izbe cca do 1 roka - inak sa nedalo, samozrejme spával aj s nami. Dcérka spávala s nami do 3.mesiaca, ako som prišla na to, že zaspí sama v hocijakej postieľke a bez problémov, tak spávala vo svojej postieľke s bračekom vo vlastnej izbe. Samozrejme, že niekedy tiež s nami spávajú. A dovolím si hrdo tvrdiť, že moje deti nemajú menej lásky a túlim si ich možno dokonca viac a častejšie ako tí čo s nimi spávajú. 😉 🙂

laurika1517
11. okt 2016

@evittam ked tu ma niekto potrebu navazat sa dospavania s detmi tak reagujem ako reagujem... a samzrejme hned argumenty bio moderne matky...to sa dalo cakat samozrejme. az na to ze to s tym nema nic spolocne. a ake moderne? deti s rodicmi spavali aj kedysi a dost bezne...

evittam
11. okt 2016

@laurika1517 Nikto sa tu do ničoho a nikoho nenavážal, len napísal svoj názor. Ty máš, podľa mňa, potrebu označovať rodičov, ktorí nespávajú so svojimi deťmi ako nemilujúcich. A vlastne toto bola tiež reakcia na teba - na to ako len ten rodič miluje, ktorý spí so svojim dieťaťom.....
To ostatné - po prvá nepatrilo teba a po druhé bol to len príklad ako to niektoré mamičky v dnešnej dobe preháňajú - a nič iné ako ich názor a to čo robia nie je správne - to je všetko čo som tým chcela povedať. A každý sa zariadi podľa seba. A myslím, že väčšina to pochopila ako som to myslela. Ale nemám problém vysvetliť. 😉

laurika1517
11. okt 2016

@evittam nie ja som nenapisala ze ti co s nim nespavaju ho nemiluju. iba som vysvetlila ze ti co s nim spavaju to robia lebo ho miluju a nie preto ze ich dieta zotrocuje ako sa to tu interepretuje. a sorry ale myslim si ze ak nieco male dieta, babatko straci samotne do izby tak mu kus instinktov a pudov chyba...lebo toto biologicky nie je normalne

dominika6
11. okt 2016

@laurika1517 čo prečo

laurika1517
11. okt 2016

@dominika6 preco ma mat kazdy svoju postel a kombinacie nerobia dobrotu... na to mas nejaky dokaz? lebo su spokojne aj rodiny kde spia vsetci spolu... 😎

sardinka336
11. okt 2016

@laurika1517 kurátenko....laska sa da prejavovat tooolkymi sposobmi ze az, to ze nespim s detmi neznamena ze sa s nimi netulim, viem nepochopitelne ale snad nebudem spat s 10 ročným synom a 7 ročnou dcerou...tak mi nešibuška. Teraz hovorim o ,,velkych detoch,, okolo 3 rokov a vyššie lebo napr. dnes moja ročná spala s nami lebo evidentne mala horšiu noc, asi jej idu zuby - ale sociálku na nas viem. Deti s rodičmi spavali lebo mali jednu cimru a dve postele a potom tam na peci spali...ale škoda reči.

U nas je troška ina hierarchia...najprv manzel a o milimeter za nim potom deti, pre niekoho nepochopitelne, ale u nas nie su deti na piedestaly, s muzom sme za jedno vo vychove a v pristupe, deti vidia ze ich otca si vazim, ctim ho a nedovolim im na otca vyskakovat napr. drzostou. To ich hned sfuknem....a to iste aj moj muz. A to iste mali aj moji svokrovci, tam svokor do dnes nosi svokre kvety a vonku ju drží za ruku...obaja su po 60tke. teto model sa nam pači a chceme ho nasledovat. A sex k tomu neodmyslitelne patri, len tak sa v noci pritulit a ked je chut tak pokračovat aj dalej...neviem si predstavit aby mi dieta pri tom ,,svietilo,,.

A apropo ty sa velmi neozývaj...ešte si nam nepovedala, kto ti strazil dieta ked si v jeho 1 roku nastupila do prace na plny pracovny uväzok jasne tvrdíš ze bolo s tebou v praci ... tam si nahanala karieru alebo si musela zivit dieta ked muz robil doktorat 5 rokov ale hééérečka tu sa robi ma matku roka ...no to iste. Mne ani neodpisuj, pokrytectvo nemam rada.

evittam
11. okt 2016

@laurika1517 A čo je biologicky normálne? Spať s dieťaťom napríklad do 5-tich rokov a viac? A to si kde čítala? Na Googli? Nehnevaj sa, za tento štýl, ale fakt píšeš neskutočné veci. To akože ak moje dieťa je spokojné vo svojej postieľke od 3.mesiacov, nadojčím ho, pekne zaspí, zobudí sa v noci raz na dojčenie a znovu pekne zaspí v postieľke až do rána je biologicky neprirodzené? Čo už len môže byť prirodzenejšie ak si dieťa samo určí čo mu vyhovuje? Ja som ju tam nedávala na silu, nikde som ju "nestrkala", ani som sa jej nezbavovala a ani nič podobné. A ešte raz - moje deti majú určite viac lásky a túlenia ako možno tie, ktoré spávajú so svojimi rodičmi lebo tí majú tú potrebu - by si bola prekvapená koho je to potreba - či toho dieťaťa alebo tvoja 😉 . A žiadne inštinkty ani normálne ľudské pudy im nechýbajú. 😉
Ale kľudne spi so svojim dieťaťom-deťmi aj do puberty - mne je to fakt jedno. Len nemám rada reči tohto typu ...

dominika6
11. okt 2016

@laurika1517 nerozumiem...ako všetci spolu? v spálni 3 -5 ľudia v jednej posteli? či ako?

blabla195
11. okt 2016

Dcera spavala v postielke pri nasej posteli do 9m, potom zacala preliezat do postele a mm postupne odisiel spat do obyvacky. V roku som ju odstavila a zistila som, ze som tehu. Okolo 15m sme ju zacali nechavat spat samu v spalni, my sme spali v obyvacke. Prestala sa v noci casto budit a zistili sme, ze sme ju vlastne vyrusovali. Asi o mesiac sme jej do izbicky kupili roztahovacu postel, ktoru sme nechali roztiahnutu (160×200) a tak ma aj ona priestor "cestovat" a ked ju uspavame alebo v noci place, mozme si k nej pohodlne lahnut. Prechod bol zo dna na den, bez placu a uplne v pohode ☺

laurika1517
11. okt 2016

@evittam neviem teda ze by ine cicavce mali pre mladata detske izbicky :D je biologicky normlane mat spolocne hniezdu. to nepise google. to pise priroda odpradavna sama kam sa len clovek pozrie okolo seba. pochopitelne podla zmyslania niektorych matiek novorodenec tuzi jedine po tom aby bol vo svojej postielke s nebesami vo vlastnej izbe s moitorom dychu a vysielackou...lebo to je presne to co je jeho potreba, mat od matky klud...to ze s nou bolo 9m a je navyknute na tesnu blizkost je asi irelevantne. ano dieta si ma urcovat aby boli jeho primarne potreby naplnene...tak ako si urcuje ze je hladne, ma pravo si urcit ze sa v noci otoci a prituli k mame ak ma chut. iste ze sa nauci zaspavat aj samo mimo naruc...ale rozhodne mu to nie je po 9m blizsia varianta...

laurika1517
11. okt 2016

@dominika6 spolu dovtedy dokedy dieta same nie je dost zrele na to aby povedalo ok nevadi mi ist do svojej izby

sardinka336
11. okt 2016

@evittam aaale prostim ta , reči a teorie...tak nech sa prestahuje do medvedej nory a ma pokoj. Moje deti kazde spalo s nami v izbe asi do 3 rokov, ak plačka teraz moja ročna, tak ide k nam - nie som blazon aby som vstavala čo 30 minut a monitor dychu som v zivote nemala...zbytočna vec pri zdravom dietati.

dominika6
11. okt 2016

@laurika1517 aha...ok vieš čo? rob si ako chceš,potom tu nemrnči aké máš nezrelé dieťa v škôlke a v škole,plače a na chybe sú všetci okolo 🙂 pa..

laurika1517
11. okt 2016

@sardinka336 dieta ani u nas nie je na piedestali... nepochopitelne asi pre teba, ale muz sam x krat prosil nech dieta z postielky co bola na mojej strane a kde niekedy spava som prelozila medzi nas aby si ho mohol pritulit...
to prec si myslis ze tam kde rodicia spia s detmi si deti otca nevazia a su na neho drze?

laurika1517
11. okt 2016

@dominika6 nezrele dieta nemam lebo bez problemov v 2,5r ostalo spat u cudzej tety ked to bolo nevyhnutne. a nemalo absoltne ziadny problem.

sardinka336
11. okt 2016

@laurika1517 sak ked snim neni cely den tak aspon v noci si ho chce pritulit, to mi je jasne...ja si nič nemyslim, ja ti proste neverim lebo viem čo si pisala v inej teme. A idem sa venovat svojej dcere,ideme spolu na cvičenie pre batolata...ty mas kde dieta ty matka roka? S tebou v praci pri stole? Iste...

dominika6
11. okt 2016

@laurika1517 chodí do škôlky,alebo pôjde?

laurika1517
11. okt 2016

@sardinka336 ano so mnou v praci predstav si :D a spokojne sa hra s autom a teraz pojde so mnou von. :D

evittam
11. okt 2016

@laurika1517 Tak nechodievaj do práce s dieťaťom - ani to nie je biologicky normálne a je to proti prírode a odsťahuj sa niekde na lazy. Áno ostatné cicavce - ale ja nie som mačka ani pes a ani nič podobné. A ako som ti už napísala - moje dieťa-deti mi dali najavo, že sú spokojné. Tak neviem prečo by som ich nemala nechať byť spokojnými a šťastnými-asi len preto lebo to je proti prírode. 😀 😀 😀 😉. A zase a znovu vytrhuješ veci z kontextu a z toho čo som napísala- ja nikde nepíšem, že som svoje dieťa odložila niekam do nejakej "postele z nebesami a ostatnými zbytočnosťami" a len preto lebo som chcela mať kľud! Fakt som sa dobre pobavila - ďakujem ti za zábavné ráno. Pekný deň ti prajem.