Kedy začalo sedkať vaše bábätko?

mvl8
25. aug 2007

Ahojte maminy kedy v ktorom veku začalo sedieť vaše bábo?

janetka
28. máj 2008

caute, pridam sa aj ja do diskusie, my sme mali koberec pre maleho tiez velmi skoro a ked som mala jedno dieta cely cas bol na koberci. Sedel v 5. mesiacoch, lozil, prevracal sa ovela skor.. a chodil v 9 mesiacoch a nic specialne som nerobila, tak nam to nejak islo, chodili sme na plavanie, cvicenie babatiek.. a k tomu choditku, niektori dr to odporucaju, niektori nie, co doktor, to nazor... my sme choditko pouzivali pred chodeńim, cca mesiac.. na 20 minut denne a malemu to neublizilo, je z neho chlap ako hora a nemame najmensi problem. Teraz pri druhom uz to je zas ine, lebo nemozem ho nechat len tak lezat na koberci, aby ho kubko nechtial neprislapol, tak mame taky kruh na sedenie, lezanie, a pod. Striedam to s lehatkom, postielkou, hrazdickou, ale choditko tiez budem pouzivat aj pri druhom, samozrejme neskor... ale na chvilkovu zmenu je to v pohode. Matko uz relativne pekne sedka.. a nemam rada, ked mi niekto hovori, ze nedavaj ho sediet, nedavaj ho na nozicky, ale co maju tie deticky robit, do nemoty lezat?? ja ho nesilim, co chce, to robi 😉

jahodka11
28. máj 2008

janetka, pekne si to napisala 🙂 mas pravdu, co maju len lezat...a odrazu si same sadnu, alebo sa postavia? 😀

gulicka
28. máj 2008

jahodka, moja mala sa odrazu postavila, a odrazu si sadla, predstav si 😉

gulicka
28. máj 2008

v opacnom poradi 🙂

tym chcem povedat, ze som ju nedavala sediet, neobkladala vankusmi a pod a nestavala na nohy, teda okrem cvicenia, kt. nam este ukazovali v nemocnici (ked mama pritahuje dieta za rucky do sedu, neskor az do stoja), dieta by sa samo malo zacat po case tahat, vlastne vsetky tie cviky pre novorodenca napomahaju spravnemu vyvoju

to, ze dieta bude chodit ako 7. mesacne este neznamena, ze z neho raz bude Pribylinec alebo Tyson Gay alebo Forest Gump 😉 , to na margo toho, ze sesternica chodila ako 7. mesacna, moja krsna spomina, ze nohy mala tak do O, az sa ludia nad tym pozastavovali na ulici.... nijako sa to na nej neodzrkadlilo nastastie, az na to, ze nema vobec ziadny pozitivny vztah k sportu, prechadzkam a pod 😉 , nohy ma tiez nastastie v poriadku, aj celkom pekne 🙂

ronie
29. máj 2008

gulicka-nevím o jaké cvičení se jedná, ale dítě by se do sedu a stoje nikdy nemělo dostat tak, že se přitáhne..

Dostala jsem odpověď od mámy na to, co dělat, pokud má dítě reflux a při nošení v klubíčku nebo hnízdečku ublinkává(byla zde o tom řeč), zde je tedy vyjádření dětského neurologa:
,,S refluxem doporučuji, když dítě přiměřeně hmotnostně prospívá, chovat stejně jako děti bez refluxu, když neprospívá, je prioritou stav výživy a pak je nutná zvýšená poloha a vhodné pak i rehabilitovat Vojtovkou, čímž se i posílí břišní svaly a často se i zmírní postupně reflux"

janetka, jahodka-je mnoho jiných způsobů jak si poradit s dítětem při úklidu a vaření než ho dát do chodítka, já osobně tedy vařím a uklízím, když OLi spí, spíš až večer, ale máme i ohrádku a když potřebuju uklidit, když je vzhůru, tak to dělám jako hru, miluje lux, který chytá a hrozně ho pozoruje, když utírám prach tak na něj dělám kuk, nebo hrajeme na schovku atd, také mám ergo, takže ho někdy dám do něj a spolu tak věšíme prádlo 😉 Žádná maminka v mém okolí chodítko nemá a myslím, že nějaký extrémní bordel doma nemají 😀.. My sme s manželem teda bordeláři, takže nám ten bordel tolik nevadí až když je to hodně, tak se do toho pustím a vygruntuju 🙂
A také nikdo neříká, že má dítě jen ležet-to by bylo hodně smutný miminko, kdyby se mu nikdo nevěnoval a bylo odkázaný, jen na to ležet- můžete vyvádět pěkný psí kusy aniž byste ho předčasně posadil nebo postavili. Dá se blbnout na míči, na válci, na posteli..
A janetka, poku píšeš, že ho necháváš dělat to co chce dělat sám, tak v tom nevidím problém, pokud se sám posadí, tak ho posazovat můžeš, to samé se stáním.
Opět přikládám článek, který už se tu objevil několikrát:
http://sedmikraska.mb-net.cz/view.php?cisloclan...

ronie
29. máj 2008

ještě sem chtěla, že existují taková ty vozítka, která dítě tlačí před sebou a říká se jim také chodítka, ty nejsou zhlediska vývoje špatné, jen bych se bála, že to ujede a dítě spadne.

denisocka
29. máj 2008

no tak podla toho čo som čítala,robíme "lietadielko"

gulicka
29. máj 2008

ronie, jedna sa o tkzv. novorodenecku gymnastiku, ukazovali nam to v nemocnici, potom znova na 1. navsteve u nasej pediatricky, dostala som k tomu aj letak s obrazkami a popisom. Si ma nepochopila s tym cvicenim - babatko sa nema nechat sediet, vsak trojdnove, ci mesacne ani nemoze a nevie, ma sa za rucicky pritiahnut takmer do sedu, ma si tahat hlavicku a tak posilovat svaly

http://wanda.atlas.sk/rodina-a-deti/babatka/140...
http://www.babetko.sk/user/view_page.php?page_i...
http://pekarikova.szm.sk/data/pohybovky.html

ale urcite to najdes aj na inych strankach

gulicka
29. máj 2008

ta stranka "sedmikraska.mb" atd, je super, fakt odporucam precitat si

nam tiez dr odporucal plazenie a kolenackovanie - vraj nie je nic lepsie pre spravny vyvoj chrbtice

choditko sme mali asi tri dni, lebo moja dcerka mala obdobie, ked spala cez den 30 min a to bolo vsetko, tak ani dovarit som nestihla, ale po troch dnoch sme tento uzasny vynalez vratili, silou mocou sa dvihala na spicky a zacalo jej este viac pukat v kolienku (nebola tam dlhsie ako 20min a aj tak)

ronie, nasa mala tlaci pred sebou odrazadlo, niekedy aj spadne, ale v jej veku uz davno vie padat, aj dopredu aj na zadok, treba zvazit, ci je to pre dieta UZ vhodne

johanda
29. máj 2008

ronie - ta dobrá "fyziologická" chodítka mají těžiště položené tak, že neujedou. Teda pokud nemá batole 30 kg.

A k refluxu.Jedna věc je doporučení neurologa, druhá rodičovská praxe, čímž nechci snižovat erudici lékařů. Moje dcera byla enormně blicí mimino, prospívala, ale v klubíčku jí to nesvědčilo. Postupně by vyblila celý obsah žaludku, což se pojilo s řevem, protože furt blít není nic příjemného. Takže klubíčkování se u nás nekonalo.

ronie
29. máj 2008

já si to gulicko myslela, že to bude něco speciálního, spíš sem špatně pochopila slovenštinu 😉

ronie
29. máj 2008

johanda, ale to neodporuje, pokud, blindí tolik, že by jí v žaludku nezůstalo nic, tak to znamená, že by se vyvíjela špatně, ty si tomu předcházela.. Asi je dobré to zkusit od narození i tou vojtovkou, dá se to určitě hodně ovlivnit k lepšímu.Spíš myslím, že hodně maminek bere reflux jako nějakou těžkou nemoc a pomalu s dítětem nehýbou..ale samozřejmě chápu, že je to nepříjemný, že je miminka líto a že se snaží jakkoliv pomoci, akorát někdy je to spíš na škodu..Já s tím osobní zkušenost naštěstí nemám takže sem tu poskytla jen odborný pohled a víc radši nic neb mě někdo napadne, že co do toho kecám, když nevim co to je 😀 A ještě johi-dyť vy ste šátkovali ne? Nebo až ergo? Oboje je ale lepší byť ve svislé poloze než tak nosit jen v náručí-pro děti s refluxem je to dobrý kompromis 😉

A pokud jde o ty vozítka-chodítka 😀 tak to my pořizovat nebudem, protože než Oli začne dělat nějaké krůčky, tka bude mít 30kg 😀 😀 😝

johanda
29. máj 2008

Ronie - šátkovali a též jsem byla kolikrát pěkně poblitá i s přilehlým okolím. Malá blila i v kočáru, v šátku mi to přišlo tak nějak bezpečnější, byla přece jenom ve svislé poloze. Navíc v kočáru řvala, takže si dovedeš představit, jak jsem si užívala mladšího kojeneckého věku. 😝 Jo a v klubíčku blila nějak více než v šátku, je to přece jenom trochu jiná poloha. Ergo jsem začala používat cca od 5 m, to už byl reflux jakž takž zvládnutý.

Mmch- Johanka začala s chůzí až teď, v 18 m, teda fakt na poslední chvíli. Co jsem si ale musela od rodiny vyslechnout rad , kolik návrhů na koupi chodítka - pavouka, skvělé to edukační pomůcky pro chůzi,jsem musela odmítnout. Prostě - netaháš děcko za ruce, nenaučí se chodit, v chodítku bude pěkně stát, zvykne si na veritkální polohu apod . 😅

johanda
29. máj 2008

Ještě pro uklidnění maminek, kterým se zdá, že mají "zaostalé" děti : Malá se začala přetáčet v 6. m, plazit v 9. m, lozit po 4 a sedět asi v 10,5., stát v 16. a chodit v 18.m. A je naprosto zdravá a normální.

denisocka
29. máj 2008

my sa tiež ešte nepretáčame

ronie
29. máj 2008

to ste to měli hodně ten reflux 😒 hlěvně že už je to minulost..no jo to pak opravdu jinak nejde 😉

😀 😉 Dala si načas cácorka, ale už ti bude utíkat 🙂 😉

johanda
29. máj 2008

ronie - hmm, na běh zatím moc nevypadá, spíše mám doma pomalého opilého námořníka. Ono to ale přijde. 😀

jahodka11
29. máj 2008

ahojte, tak mi uz druhy den "testujeme" novy koberec🙂)) nejaka zvlast zmena, co sa tyka lezenia nie je, ale sa mi zda, ze dlhsie vydrzi, ved uvidime....davatm ho na brusko doobeda, kedy je najlepsi a najkludnejsi, tak som zvedava, kedy zacne....zatial sa len pretaca a posuva vselijako, az sa k tej hracke dostane, ale lezenie....ani ho nenapadne 😀
choditko mame, pouzivam uz len vecer, ked je to s nim na nevydrzanie a aj to len chvilocku 🙂

kisorka
29. máj 2008

my uz asi tyzden sedime. ukonceny 6.mesiac. uplne pevne, sebavedome. ale nevie sa tam este sama dostat, tak sme ju v tom radsej nemali podporovat, lebo teraz uz nechce byt na brusku ani na chrbatiku, len sedkat...

ria80
30. máj 2008

Tak hlásím,jak jsem tady nedávno psala,že malá ještě neleze.Jsme byly v rizikové poradně,zjištěna hypotonie a slabý svaly,máme cvičit 4x denně a určitě to bude brzo v pořádku.

niega
30. máj 2008

Ronie, Johanda: Ad chodítko - jsem zásadně proti, nicméně náš vychytralý psychomotorický slimák si v posledních týdnech sám vytvořil chodítko z vysavače. Já vysávám a on se čapne rukojeti a tlačí ho před sebou. Dřív v kleku, teď v chůzi. A když mu to zabavím, tak chodítkuje třeba o krabici nebo o kytaru.

majaaita
30. máj 2008

Rio, dobře, že víte, na čem jste, cvičení opravdu pomůže 🙂

Kisorko, nezbývá než se obrnit a sed zrušit a vrátit malou na bříško. Bude protestovat, ale když vydržíš, posílí se a zalíbí se jí to 🙂

Niego, náš mladej to dělá taky - vozí si před sebou bedny s hračkama, koš na prádlo, košíkovou poličku na kolečkách - tohle nezakazuju, bere si to sám. Nicméně - nemá to celý den, venku je odkázanej na svoje kolínka a držení se všeho 🙂 TAkže si takhle "chodí" tak půl hodinky denně celkem.

ria80
30. máj 2008

Už jsme to dneska dvakrát zkoušely,zatím nám to moc nejde. 😠 A řev hroznej.

ronie
30. máj 2008

🙂 niega to je něco jiného než ,,klasická chodítka,, taky bych to neřešila-přesně jak říká maja 😉

riuško-vydržte, pokud budeš mít pochyby jestli cvičíte správně, radši skákni znovu na rehabilitaci, ale to že pláče je prostě součástí, z jiných diskuzí vím, že maminkám trošinku pomáhaj ucpávky do uší-nejde o to, že nebudeš slyšet pláč a budeš happy, ale nebude to taková hlasitost, která způsobuje stres 😉 A opravdu se neboj, že jí něco bolí,jen se jí nechce 😉 Neboj zvládnete to! Držim palečky.

ria80
30. máj 2008

Ronie,díky za rady,jsem odhodlaná vydržet.Je to hrozný,moc pláče.Ale nic moc jí nedělám,určitě ji to nebolí,ale je jí to asi nepříjemný.Jen aby nezačla hůř spávat.I když tady holky píšou,že pak děti spí líp,že jsou z toho unavený.Na rehabilitaci jdeme zas příští týden.Takže kdybych něco dělala špatně,tak mi to včas řeknou.
Jsem klidnější.Pořád jsem si dělala starosti,že je zaostalá nebo co.Ted když vím,co je za problém a že se může řešit,tak se mi ulevilo.Už vím proč.Na nějaký chození si ještě delší dobu počkáme,ale co.Do zimy snad chodit bude a v životě se ještě nachodí.. 🙂

ria80
30. máj 2008

Přemýšlím,jak to,že si toho doktorka nevšimla dřív.Napadlo mě,s tím se děti vždycky rodí,s tou hypotonií?Nebo to může vzniknout i za života?Nemůže to vzniknout třeba od nervů?Vypjatá situace doma,stres,strach,a dítě to cítí.Nemůže to být i tím?

gucz
31. máj 2008

ria80 môže sa to podľa mňa prejaviť hocikedy. Malá mala ľahkú hypotóniu po narodení (predčasniatko), tak sme cvičili, potom to mala v norme, potom mala na nožičkách vyšší tonus (opak hypotónie) , stále sme cvičili a teraz sme boli na kontrole, stav sa upravil, začala štvornožkovať a vlastne robí všetko čo má, cvičenie nám zrušili. Myslím že zo stresu to nemá, len sa jej vyvíja nervová sústava a prepojenia a nie presne ako má, ale cvičením sa to dá ovplyvniť. Moja mykala ručičkami ako 3mesačná a povedali mi, že to nič nieje, že má ešte nezrelú nervovú sústavu, alebo tak nejak, neviem či som to dobre pochopila, ale časom to prestala robiť

majaaita
31. máj 2008

Rio, hypotonie se může projevit i později než při narození, ze začátku nemusí být patrná, ale začne být patrná právě v období uvědomělých pohybů. Stres, strach, situace doma na to vliv nemá, nic si nevyčítej.

Že malá brečí, s tím se dá opravdu máloco udělat, ale to cvičení potřebuje. I když ten pláč je srdceryvný, vím, jak děti pláčí u Vojtovky, ale každý správně provedený cvičení má obrovský pozitivní efekt - především do budoucna. Když si vezmeš, že jí tělo bude sloužit dalších třeba sedmdesát (a víc 🙂 let, musí se trénovat, musí se bojovat.

Držím moc pěsti, bude jen líp! 🙂

snupik
4. jún 2008

Nám je přes osm měsíců...ještě nesedíme ani se neplazíme...a já už začínám být trochu nervozní 😅

majaaita
4. jún 2008

Snupiku, jak mu to jde na bířšku? Kdyžtak skoč za doktorkou, okoukne svalový napětí a tak, případně vás pošle za neurologem a na rehabilitaci.