Kedy začalo sedkať vaše bábätko?

mvl8
25. aug 2007

Ahojte maminy kedy v ktorom veku začalo sedieť vaše bábo?

jjeanny
20. máj 2010

sisi10, moj syn si prvykrat sam sadol na 9mesiacov, lozit po styroch zacal tyzden na to a stavat - teraz paar dni. Vsetky doktorky sa ma sice vypytovali, co uz moj syn dokaze, a ked som im hovorila (pred 9mesiacom) ze este sa sam posadit nevie,ani lozit,tak vraveli,ze je to este stale v poriadku. My sme zacali chodit "cvicit" na fit lopty, podla mna toho tak trocha nakoplo. Ale urcite si nerob nic z toho , ak tvoj chlapec este nesedi.

izabelkak
20. máj 2010

sisi na ten vek som sa pýtala preto, lebo Dr. ku ktorej chodím s malou bola aj mojou Dr. a to mám 31 r., takže asi tak🙂)) nám povedala že už v 7 mes. mala sedieť v postielke a hrať sa s hračkami (neviem čo všetky ženy v tomto veku majú furt s tou postielkou, naša ani nevie čo to postielka je🙂))) keď som to povedala v rehabil.stredisku tak na mňa pani doktorka pozrela a potočila hlavou .... nedala nám vobec žiadne cviky ani nič podobné ako očakávala naša pediatrička ...

ešte keď som bola tehu, som čítala v nejakom maminkovskom časopise že najdieálnejšie je ak s dieťa sadne naposledy t.j. najprv lozenie, státie a nakoniec sedenie... zjavne však tabulky z čias minulých hovoria niečo iné....

mirka907
20. máj 2010

Mne si mala sadla presne ako Izabelkak pise. Uz mesiac chodila popri nabytku a lozila a az potom si sadla.

sisi10
20. máj 2010

Kočky veľmi pekne ďakujem za povzbudenie. Inak ja som to tiež čítala v "mama a ja", že dieťa má najskôr začať loziť a až potom si dokáže samé sadnúť. Lenže niekedy nás dr. dokáže svojimi názormi úplne zneistiť.

raganovaj
20. máj 2010

ahojte. no nam na cviceni povedali, ze vtedy kedy to nase dietatko urobi, vtedy presne je ten spravny cas 🙂

sussanah
20. máj 2010

Nas maly takyjeste nesedi. Plazi se priskokem od 5,5m, od necelych 7m lita po 4 jako drak po celem byte, od 7m se stavi na nohy a ted (7m + 2t) se zacina posouvat kolem "nabytku". No ale sed ani omylem, kymaci se na strany a uz chce na vsechny 4 a at ho nezdrzuju 😀 Taze my asi budem chodit za chvili a sed v nedohlednu 😎

zuzanakarolinka
22. máj 2010

no moja sedí už hádam od 5m, chodí za rúčky, sama nie, ale plaziť sa vie dozadu a po štyroch nechodí, neprišla ešte na to, že sa to tak dá, lebo za rúčky a kolienka, teda na 4 sa postaví, ale tam končí 😉

zojana
22. máj 2010

ahojte 🙂 moja malička Tadea začala sama sedieť pred dvomi týždnami a hned na to teraz asi tak tri dni krásne behá ked ju chytím za rúčky..ale to až neskutočne rýchlo..normalne to nechápem 🙂 ale som rada že je šikovná..

motylik22
25. máj 2010

ahojte moj maly ma 4a pol mesiaca a ked ho postavim na nosky tak ich preklada do predu ako by uz chcel chodit a ked ho dam lahnut alebo si ho posadim a poviem mu ze je este skoro aby chodil zacne byt nervozni a plakat a ked ho zas postavim na nosky ta je kludny a sa mu to paci...a to este ani sediet nevie a chodime na rehabilitaciu lebo este neudrzi ani hlavicku

opica
26. máj 2010

motylik...nerob to s nim, pokial sa sam nezacne stavat. je to normalne,ze dietatu sa paci, ked je vyssie, takze sa bude zlostit, ale mu len znicis takymto sposobom chrbticu a celkovo drzanie tela. ma este casu a casu. ako sa tu uz neraz pisalo, dieta je zrele na dany pohyb, ked ho zacne robit samo

zojana..niektore deti preskocia fazu lozenia, i ked z fyziologickeho hladicka kvoli spajaniu funkcii hemisfer s koordinaciou je to dolezite. zacala sa ti stavat sama, ci si jej ty pomohla. ja by som ju na tvojom mieste nechala, ked chce chodit, tak najprv okolo nabytku a tak, aby sa naucila aj do boku, to je tiez dolezite. ale ak to uz robi, tak v podstate ju mozes viest za ruku

zuzanakarolinka
26. máj 2010

my sme spomínanú fázu lozenia preskočili, začala sa stavať na nohy, tak za rúčky chodí, už sa aj sama udrží, keď sa niečoho drží a teraz zisťuje, že sa dá aj loziť, len ten zadok, jej ešte nepomáha v tom, tak to skúša kdeako, ale hádam jej to pôjde 😉

sussanah
26. máj 2010

@zuzanakarolinka a jak se ti posadila v tom 5 mesici kdyz ne z lezeni nebo ze 4?

zuzanakarolinka
27. máj 2010

nie sama, začala sedieť, keď som jej pomohla sa do sedu dostať, ona sa dala dolu bruškom, ale sama sa nevedela vzpriamiť hore do sedu, teraz je to v pohoďke, hádam robí aj to čo nemusí 😉

lenka1smejka
27. máj 2010

ale to sa nama kazis malej chrbticu

sussanah
27. máj 2010

@zuzanakarolinka hm, tak to ti nerada beru iluze, ale to opravdu neni samostatne sezeni. Kdyz se dite posadi, tak to je, ze si sedne opravdu samo, v drtive vetsine pripadu si sedne pres sikmy sed (ze 4 bokem) nektere deti zacnou nejdrive lozit, chodit a az pak si sednou. Mamka co je fyzioterapeut mi vylozene zakazuje jakkoli maleho posazovat (i kdyz to nedelam, jen musi byt trochu vzprimenejsi u jidla atd), maji posledni roky hromadu deti se spatnymi zady ☹ Rika, ze v podstate sed nejvice zatezuje bederni pater, dokonce mnohem vice nez samotne chozeni, proto ze napr pooperacich bederni patere muze brzo chodit , ale nesmi se nejakou dobu sedet.
Verim, ze mas radost, ze je mala sikovna, ale nenchavej ji sedet, kdyz se do toho sedu sama neumi dostat, tj neni na nej pripravena 😔

zuzanakarolinka
28. máj 2010

@sussanah ty si to asi nepochopila,keď bola menšia som jej pomohla, ale teraz nie, teraz si sadne sama, a vie si sadnúť aj tak cez brucho, nejdena štyri, ale sa normálne vytiahne, neviem ako to mám popísať, chápeš ako?

zuzanakarolinka
28. máj 2010

len mňa skôr teraz tlačí, že chce behať a vraj to nemám robiť, v chodítku byť nechce, ona chce chodiť za obe rúčky sa držať, a keď nevyhoviem, tak reve, nechám ju na zemi, ale moc ju to tak nebaví, možno jej to pôjde o chvíľu aj po 4, ale nemám srdce ju nechať plakať až sa zadúša

izabelkak
28. máj 2010

@zuzanakarolinka ideálnejšie ako vodenie za ruky je aktívne chodítko, kedy dieťa niečo tlačí pred sebou, dávala tu odkaz aj rimmel, nekazí to držanie tela na rozdiel od vodenia za ruky....

a to že si jej do sedu dopomáhala, určitým sposobom mohlo ovplyvnilo jej psychomot.vývoj, je možné že aj práve preto preskočila fázu lozenia - to moj názor..... ale neboj nie si jediná, skor je to štadnard že mamičky deti posadzujú ako neposadzujú, to moja skúsenosť.... ak si dieťa sadne z ľahu, akoby urobilo brušák, resp. je takto priťahované za ruky, može mať potom príliš silné priame brušné svalstvo a zase slabé šikmú brušné svaly ktoré sú doležité na nasledujúce vzpriamovanie....

majdula
28. máj 2010

Ahoj maminky,
chci se zeptat, jestli nekomu z vas dite sedi ne "normalne" (s natazenyma nozickama pred sebou), ale mezi patickama? 😲

Nas Rada napred lezl po ctyrech, pak si stoupl a teprve ze stoje si zacal sedat na/mezi paty. Ted uz si tak seda bezne ze ctyr, ale ne sikmym sedem, ale proste kecne zadeckem mezi paty. Vypada to, ze kleci, ale opravdu sedi, zadecek ma na zemi.
Podotykam, ze nikdy jsme ho neposazovali a nijak ho v tom nepodporovali, i na kline jsme ho meli spis v klubicku, takze asi ani nevi, jak se sedet ma 😅

Pro predstavu - sedi takhle, kdyz si hraje, rovnovahu drzi dobre... ale proste nesedi tradicne... Nevim, jestli to mam resit a jit treba na rhb, nebo to nechat byt...?

izabelkak
28. máj 2010

majdula kukni na tento web http://www.plavacek-deti.cz/menuobr/file/psycho...
neviem či sa to riši priamo v tom 9 mesiaci alebo 8 prejdi si to, ale autorka tam myslím píše že treba to dieťa ztej polohy dávať na štyri alebo niečo v tom duchu, prosím prečítaj si to lebo si to presne nepamatám...

naša je tak len chvílu ak niekam ide štverať ale sadá si normálne z tých kolien si prešupne nožičky pred seba....

izabelkak
28. máj 2010

teda niežeby si tak sadala štandardne ale ak sa na tých kolenách ocitne, inak si sadá zo štyroch alebo capne na zadok zo stoja....

izabelkak
28. máj 2010

@majdula tak som to pozerala áno je to v tom odkaze v 9 mesiaci riešené je tam aj fotečka dieťata ako sedí na kolenách.... tak mrkni na to....

sussanah
28. máj 2010

@majdula ja bych to asi neresila, treba ja takhle sedim do dneska 🙂 Proste jsem si takz tak sedla (pravda, mela jsem do 10 mesicu trminkz kvuli kyclim), takze to tim mohlo byt ovlivnene. CO ti na to rikala dr?

@zuzanakarolinka nechtela jsem te krotizovat, jsem si jista, ze deklas co si myslis ze je nej pro malou. Jen proste taky posledni dobou vidim cim dal vic mamin, jak posazuji male 4m deti a hrozne se chlubi tim, ze se udrzi v sede 😖 A takz bych dala radeji prednost tomu aktivnimu choditku, to by se ji mohlo libit, kdyz tak moc tou¨zi po chozeni 😉 Me nas maly taky misty desi, vcera se mi poprve pustil zidle kdyz u ni stal a opiral se a cekal co bude. Samo ze spadl a byl rev, ale ta chvilinka kdy stal se mu viditelne libila. Ja bych ale radeji, ale jeste tak aspon 2 mesice lozil, jen nevim, jestli mu to poradne vysvetlim 😀

zuzanakarolinka
29. máj 2010

baby ďakujem za názory, asi sa dám na to aktívne chodítko nahovoriť, ešte raz dík 😉

izabelkak
29. máj 2010

@zuzanakarolinka tak daj potom vedieť či si to u nás zohnala🙂)) popravde ešte som po tom nepátrala lebo mi ešte len stojíme ešte neobchádzame nábytok...

mirka907
29. máj 2010

K aktivnemu choditku.....my mame taketo (http://www.mimibazar.sk/foto.php?id=3809348&tab=14) a je uplne super. A je to zaroven aj odrazadlo plus ma v predu hernu stanicu. Mojej malej sa velmi rata a ja sa tesim, ze ho vyuzijeme na dlhsie.

izabelkak
29. máj 2010

@mirka907 a ako to funguje ako chodítko? to na čom sa sedká nevadí pri chodení či to sa dajako upravuje?

izabelkak
29. máj 2010

aha tak som to pochopila z toho obrázku🙂)) takže ste s ním spokojní? vyzerá to zaujímavo ...

mirka907
29. máj 2010

@izabelkak velmi, malej sa hrozne paci...trosku mi vadi ta "techno" hudba 😠 , ktoru to ma, no ale to sa da stisit alebo vypnut🙂...a ked sme to kupovali, tak sme v draciku skusali viacero choditok ale vsetky boli bud nizke alebo nestabilne, toto nam sadlo akurat.

izabelkak
29. máj 2010

@mirka907 tak ďakujem za tip, tiež mi to príde dosť stabilné a je fajn že je to aj odrážadlo, také multifunkčné...