Kedy začať učiť dieťatko na nočník?

srnka1122
8. jún 2015

Babule dcérka bude mať rok a rozmýšľam nad tým,že už ju pomaly budem učiť na nočník. Alebo je to skoro? Bude už chápať čo od nej chcem? Nemám sa o tom s kým poradiť takže budem vďačná za každý názor.

monicm
9. jún 2015

@ada510 Pre ujasnenie: on si uvedomuje, že ciká, len nechce do nočníka ani záchoda, dobre som to pochopila, hej? Takže sa vie vypýtať, len to nerobí na správne miesto? Ak je to tak, tak ho skús odmieňať. Napr. lentilkou, nálepkou,krátkou rozrávkou niečím drobným, čo má rád. Neviem, či by u vás už išiel systém, napr. za 10 nálepiek zmrzka, alebo niečo podobné, toto je skôr pre staršie deti, ale tak každé dieťa je iné. Ale tie malé odmeny za každé vycikanie do nočníka by možno mohli zabrať.

ada510
9. jún 2015

Teraz si lahol do postele ze ide spinkat super tesim sa po chvilke pridem lezi zakryty a usmieva sa potom sa odokryl samozrejme mal dole plienku a postel cela pocurana no kam na toto chodi :/

dadka232
9. jún 2015

Každé dieťatko je iné, ale myslím si, že vo veku 1 roku ešte nerozumie, čo sa od neho očakáva. Moja dcerka je augustová, takže som si povedala, že do druhých narodenín ju odplienkujem, kedže bolo leto, tak idealne obdobie nato. Začala som v juni a do týždna bola bez plienok 🙂 Myslím si, že do buduceho leta, prípadne jari máte ešte čas 😉

ada510
9. jún 2015

@monicm nie nevie sa vypytat vie co robi ale zamerne klame ze nechce cikat ani kakat ...

ada510
9. jún 2015

@dadka232 on uz bude mat 2 roky a dobre rozumie co robi mam 22mesiacov a inak je velmi rozumny rozprava krasne vsetko atd..len toto je u nas problem..m

zuzka38
9. jún 2015

@ada510 ahoj, precitala som si tvoje prispevky a podla mna tvoj maly nie je pripraveny, dava ti to jasne najavo tym, ze ti otrieska nocnik a posle ta kadelahsie 😉 nechaj to tak, co prist pride.. aby si si nenarobila zbytocne problemy neskor. vyprazdnovanie je prve samostatne rozhodovanie sa cloveka, teda prve rozhodnutie tvojho syna. nebude kakat a cikat kedy ty sa rozhodnes ale kedy sa rozhodne on.

janickacrazy
9. jún 2015

@ada510 Moj takisto výborne rozprával a všetkému dobre rozumel, vedel aj abecedu vymenovať aj do 20 napočítať, ale pýtať sa cikať nie, tieto veci spolu nesúvisia. Je to úplne niečo iné. Moj sa začal pýtať až pred tretími narodeninami, je to veľmi individuálne. Netráp sa, skús neskor.

sophie32
9. jún 2015

@monicm
@ada510 Ja mam dvojicky. Maju takmer 2 a pol roka. Na nocniku sedia od kedy vedia sediet. Mali obdobie, ked pekne cikali do nocnika kazde rano, aj poobede pred spanim aj vecer. Teraz je zase obdobie, ze nechcu na nocnik ani na velky zachod. Skusala som ich nechat aj stale bez plienok, ale po tyzdni kazdodenneho prania som to vzdala....jedonoducho asi este nie je ich cas...tiez su velmi sikovni. Pocitaju, vedia velmi vela basniciek, pesniciek...takze to vobec nesuvisi...cakam, az pride ich cas....skusim zase teraz v lete, v juli budu mat dva a pol, tak skusime byt zase bez plienok....kazde dieta je ine... 😉

zojaaa
9. jún 2015

Moje dvojicky maju 2r8m a teraz to skusame a niekedy sa zadari a niekedy su nehody....s cikanim az taky problem neni ale kakat nechcu vobec do serbla....vzdy mi povedia mama kakat plienku...dam plienku a vklude sa vykakaju.... Ale myslim, ze uz sme na dobrej ceste...

asocial
9. jún 2015

@srnka1122 moj nazor je, ze je to blbost ucit dieta na nocnik, hlavne take male...co z toho, mucis dieta, aby sedelo na nocniku, pol hodinu mu citas, naco? aby sa mohol clovek chvalit, ze uz je bez plienok?

do mna hudli tiez nasi, ze uz by si ho mala, uz by si ho mala...sama ako matka som videla, ze nie je pripraveny, aj ked rozpraval, bol mudry atd..Az teraz ako 2,5 rocnemu som mu jedno rano nedala plienku, ze tam je zlatko zachod (vsak aj predtym chodil so mnou na wc) a cuduj sa svete..pocikal sa trikrat doobeda, a potom uz nic..prve dva dni mu sem tam cvrklo a potom nic...pekne cika a kaka do zachoda (nocnik sme vynechali uplne, ma len tu redukciu na zachod)

sophie32
9. jún 2015

@zojaaa No kakat to tiez nie. Mala mi pekne povie, ze ide kakat...do kutika s plienkou...na zachod ani za ten svet 🙂 Neviem, ako ich motivovat. Ked ju chcem posadit na zachod, tak spusti krik....nechcem, aby sa mi nejako zablokovala...skusali sme nalepky, kadeco...asi musim pockat 🙂

zdena12345
9. jún 2015

po prečítaní viacerých príspevkov dopĺňam:
malý nikdy nebol na nočníku dlhšie ako 2-3 min. (väčšinou ani nie minútu) už od 6mesiacov chápal že sadnem, zatlačím, ide / nejde ak áno veľká pochvala, ak nie, nič sa nedeje menšia pochvala za to že pekne tlačil🙂
nášho stačí sledovať. viem kedy asi čakať kakanie ( chvíľu po jedení), a orientačne aj cikanie (keď je dlhšie suchá plienka, po zobudení)
každé bábo je iné, náš keď začal chodiť, tak sa na šerblíku staval a nechcel sedieť a teraz znova pekne sedí. dám hračku, alebo nejak zabavím chvíľku 😀 určite aj jemu je lepšie nerobiť si to do plienky 😎
a je menej prania plienok (alebo u iných menej odpadu) 😉

monicm
9. jún 2015

@ada510 Ako vieš, že zámerne klame? Takéto malé deti nevedia zámerne klamať.

dusika11
9. jún 2015

@ada510 nebol pripraveny skoro si zacala..tak male dieta neklame nevie co to je

enka81
9. jún 2015

dam svoju skusenost, kazde dietatko je ine. Prveho som mala chlapca a ked sa naucit sam sediet, tak som o jednoducho na nocnik posadila /prosim maminy, zdrzte sa komentarov neg. charakteru/, on neprotestoval. Nenechala som ho tam dlho, 5-10 minut, vzdy rano po zobudeni. Neslo ani o to, aby tam nieco robil, ale aby si zvykol. Ale on tam zacal velmi skoro kakavat. Takze som od cca 7 mesiacov nemusela vymienat pokakane plienky. Bol to urcitym sposobom nauceny reflex, ale ked sa vykakal, vedel o tom, ukazoval ze tam nieco ma. A ked mal cca 11 mesiacov, dostal crevnu virozu a este aj v noci vydrzal chudacik a vykakal sa na nocnik. S cikanim to islo uz samo, jednoducho, ked chcel ist cikat alebo kakat, jednoducho silno zahmkal,akoby chcel tlacit, rozpravat nevedel. Od cca 17 mesiacov sme odlozili plienky uplne, nepotreboval ani v noci. Druhu som mala dievcatko a to take jednoduche nebolo, ked som ju chcela posadit na nocnik, protestovala, odisla, jednoducho 0 bodov. Nenutila som ju. Vedela som, ze je to len otazkou casu. Plienky sme odlozili az po 2.roku, a to som pocula, ze chlapci su v tomto lenivejsie a dievcata sikovnejsie, u nas to bolo prave naopak.

ada510
9. jún 2015

@monicm
@dusika11 bude mat 2 roky v 18 mesiacoch uz dieta zacina poznavat samo seba to je vraj najvhodnejsi cas na nocnik podla toho sme sa teda ucili v skole na psychologii ale realita je ina to je jasne viaceri mi neverili ze moze zamerne klamat kym ho nevideli on ma kazdy den prekvapuje a ak klame tak preto ze moja mama nechape preco sa nepyta a na ten nocnik ho nuti uz si voci tomu vytvoril odpor takze ked kaka co vidim ze kaka a ja sa ho to aj spytam ci kaks on tvrdi ze nie a dobre vie co sa ho pytam rozumie vsetko a tak isto krasne aj rozprava vsetko .. Ja nutit nechcem kaslem na to nech kazdy hovori co chce on neni pripraveny... 😉

janickacrazy
10. jún 2015

@ada510 Tvoja mama to berie podľa socializmu, vtedy sa dávalo na nočník od 6mes. lenže deti mali látkové plienky a skor pochopili, že plienka je mokrá a vadilo im to. Teraz sú jednorázové a dieťa necíti vlhkosť, takže je mu jedno, či sa pociká alebo nie. Moja mama mi povedala, že ja aj moja sestra sme boli bez plienok už od roka! Lenže nás dávala každú hodinu na nočník od 6mes. Ja som skúšala moje deti dať v 6mes. na nočník, obaja ziapali ako nepríčetní, bránili sa. tak som sa na to vykašlala, starší sa odplienkoval ako 2 ročný, mladší až pár dní pred 3.rokom, mohla som sa aj pokrájať, odmietal aj nočník aj záchod. Až ked mohol cikať po stojačky do záchodu, až vtedy sa mu to zapáčilo. Neboj sa, on to raz pochopí, ja som sa tiež napočúvala od mamy, že prečo ešte má plienky, aj od babky.

dusika11
10. jún 2015

@ada510 aha ok ja som to mala so svokrou...hej ta starisa generacia je taka...tak to nie je dobre..on sa nauci..ved v lete das dole gatky ,..vysadazala som cca kazsde dve hodky obcas nehoda a bude..ale mala som znamu co tlacili od roka na dieta a adopadli ze chodili pravidelne rucne vyprazdnovat co sa maly zasekol a uz nechcel ani kakat..co sa na neho tolko tlacilo..

dusika11
10. jún 2015

@janickacrazy si to presne vystihla

dusika11
10. jún 2015

@ada510 inac moji to pochopili dva roky a pol ...mali..v dvoch rokoch este necheli tak som prestala...ver mi nikto nematuruje s plienkami.. 😎

certi
10. jún 2015

v cca dvoch rokoch a cez leto

natalushka
10. jún 2015

@srnka1122 ahoj..moj maly bude mat v auguste rok..baby pisu,ze je skoro..ja to tiez viem..ale odkedy sedi sam(cca2mes) ho posadzujem na nocnik..vzdy rano sa vykaka pekne..este asi 2x za den ho posadim..pekne usedi,vycika sa a uz sa hrabe na ruky..a uz sa to odraza aj na pocte spotrebovanych plienok..viem,ze ho urcite toto leto neodplienkujem,viem,ze je skoro..ale aspon uz je nauceny,ze co a ako..dokonca sa uz do plienky ani poriadne nevykaka..jasne,ze sa stavaju nehody,sak je maly..ale vacsinou kakanie uz absolvuje len do nocnicka..a uz sa vzdy aj pekne otoci a pozre,ze co tam spravil😄mu vzdy poviem a sa usmieva..zlaty je😄takze ja si myslim,ze preco ju pomalicky,polahucky neucit,ze co a ako..

terka1607
10. jún 2015

Podľa mňa vôbec nie je skoro. Ja som malú začala dávať na nočník odvtedy čo už pekne sedela, čiže asi od 6 mesiaca. Teraz bude mať 11 mesiacov a vždy ráno ju dám na nočník a ona sa krásne vyciká aj vykaká. Keď je teraz vonku pekne a sme na dvore tak je bez plienky a vôbec sa nepociká ani nepokaká, len do nočníka. Mne malá pekne sedela od začiatku na nočníku takže som ju určite netrápila ako písala niektorá pani, ani som ju tam nedržala pol hodiny. Samozrejme každé dieťa je iné, ale myslím si, že za skúšku nič nedáte, možno vás prekvapí a bude chodiť pekne na nočník. Teraz cez leto je asi najlepšie skúsiť odnaučiť od plienok 🙂

siska53
10. jún 2015

@zdena12345 tak to mas fajn,ze ho staci sledovat.. Ja som mohla pozorovat kolko som chcela,nic som nerozpoznala...

ivkadracova
10. jún 2015

My sme davali od pol roka, skoro stale sa teda vykaka do nocnika, co nie je jedina vyhoda samozrejme. Dieta sa nauci, ze sa to robi tam, bude to pre neho prirodzene, a neotrieska mi ten nocnik v roku a pol o hlavu. V nasej rodine to ale fungovalo tak, ze od pol roka na nocniku a rok a pol az dva max bez plienok (vsetky sestry aj mamy..). Tak som zvedava ci sa to podedilo : )

zdena12345
11. jún 2015

@siska53 ja to tiež vždy neustriehnem, ale väčšinou sa dá 😉

srnka1122
autor
11. jún 2015

Dakujem zienky za vsetky nazory,zaujimave citanie 🙂

barca1983
14. jún 2015

@enka81 moj syn bol od malicka taky, ze ked chcel kakat zacal nahlas tlacit. Dala som dole plienku, pod zadocek servitku, chytila nozicky a povedala potlac. Naucil sa co to znamena. Od 4 mesiacov som ho davala na nocnik kakat 3x za den, iba sme skusali ci to pojde. Potlacil a islo, alebo nie. Od 5 mesiacov sa pyta kakat sam, tak ze na mna pozre a akoby tlaci, ale iba vydava ten zvuk, netlaci. Skusame uz aj cikat na nocnik, ale zatial mu to vyjde iba ked sa zobudi, to viem ze bude cikat. Teraz ma 6,5 mesiaca a je super, ze nebyva pokakany a aj ho nocnik bavi, lebo ho vzdy velmi chvalim. Takze...urcite si synceka nedavala skoro na nocnik 🙂