Kedy začína dieťa kresliť?

tanika5
2. okt 2011

Ahojte 🙂 kedy vám vaše ratolesti začali kresliť? a kedy sa to začalo podobať aj na niečo konkretne? 🙂 a ako často vám deti kreslia?

zara137
2. okt 2011

ahoj,moj maly má 20 mesiacov,obcas mu dam farbicky,papier,nacarbe zopar ciarok a dovidenia.. 😀 tak uvidíme aký maliar z neho bude

jaduska
2. okt 2011

Tu máš trošku teórie:
http://www.infovek.sk/predmety/vytvarna/index.p...

Začiatok kreslenia (čmárania) závisí asi od rodiča. Záleží od toho, kedy dáš dieťaťu ceruzku do ruky a ukážeš mu, čo s tým má robiť 🙂 A či sa kresba na niečo podobá - záleží od uhla pohľadu. Moja najmladšia, keď mala 2 roky nakreslila na papier čmáranicu, pozerala na to a zrazu zvolala: "Aha, slimák..." No a pri troche fantázie sa to na slimáka naozaj podobalo. Mám kámošku, ktorej trojročná dcéra kreslila vtáčiky, princezné atď. Moja v jej veku len čmárala.... Takže ako všetky ostatné činnosti, aj toto je strašne individuálne.... Malým deťom treba dávať kresliť na veľký formát papiera - nalepiť ho napr. na stenu, kresliť paličkou do piesku, prstom do múky a pod. ... Intenzitu kreslenia u mojich detí ja nesledujem, kreslia keď majú chuť. Niekedy každý deň, inokedy aj týždeň nie....

tanika5
autor
2. okt 2011

@jaduska dakujem za link 🙂 idem prečítať 😉 pýtam sa to pretože u nás je kreslenie na prvom mieste. Malý sa mi rano zobudí, rozkáže si odostrieť žalúzky, sadne za stôl a je schopní kresliť aj do obeda. Keď sa ho spýtam či ideme von, rázne odpovie:,, Nie, ja si budem kresliť! " 😠 Vonku sa dokáže tiež zabaviť ale často sa mi pýta domov, že on chce kresliť alebo čítať. Ceruzky som mu dala prvý krát asi ked mal 1,5 roka. Som rada, že ho to baví, že rád kreslí, čita, ale má predsa len 2 rôčky a vtedy si treba ešte užívať detstvo 🙂 blázniť sa po vonku, vymyšlať a nie byť celé dni strčený doma nad knižkami a kreslením 😠 Dnes ma fakt dostal, ked som mu povedala, že prídu krstní a on prišiel ochvilku za mnou do obyvky s výkresom kde nakreslil krstních, ich dve autá a slniečka 🙂 Ked sa snažím aby chvílku zmenil zábavu, tak sa začne nervačiť 😢

janka_pn
2. okt 2011

@tanika5 daj mu kriedy a kreslite si vonku 🙂

zeta
2. okt 2011

@ nasej malej sme kupili farbicky ked mala 1.5 roka. teraz ma 2r a 2 mesiace a vie "kreslit" slimaka ale len domcek 🙂 , a mu potom nakreslim hlavu a ona dokresli ocka a pusinku. zo zaciatku boli oci vacsie a nezmestili sa do hlavicky 😀 ale teraz uz v poho aj male ocka. vie kreslit kruh, takze jej kreslim vlacik a vela vela vagonov, ona dokresli kolieska. a este ma napadlo, zacala uz aj vyfarbovat a uz celkom dobre trafi do obrysov 😎
ide aj o to, ako to ktore dieta bavi... niektore kreslia skor, ine neskor.. 🙂

jaduska
2. okt 2011

@tanika5 len ho pekne nechaj kresliť koľko sa mu ráči....rozvíja si tým jemnú motoriku rúk a aspoň má od malička nejakého koníčka....čo vieš, možno z neho bude raz slávny umelec....
a presne ako radí @janka_pn kresliť sa dá aj vonku. nielen kriedami na chodník, ale môžte ísť niekam von, nájdite si pekný výhľad a nech kreslí tam...vonku sa dajú maľovať napr. kamene, to je tiež zaujímavé....

zeta
2. okt 2011
tanika5
autor
2. okt 2011

@janka_pn skúšali sme, máme nakúpené kriedy pre celé sídlisko :D a nezabera :( on len na papier, zo začiatku kreslil len na tú magnetickú tabulku, to sa mu páčilo, že si to mohol jedným ťahom vymazať, ale teraz už len a len na papier :(

janka_pn
2. okt 2011

tak si vezmite skicak von, aj farbicky a mozno ho deti na ihrisku od kreslenia odlakaju 🙂

tanika5
autor
2. okt 2011

@zeta no s vyfarbovaním začal minulý týždeň a jeduje sa ak náhodou vyjde za čiarku :D
@jaduska ja mu samozrejme v tom nebranim, aj keby som chcela, tak on spustí krik a hotovo :D ako som písala, spýtam sa ho či nechce ísť von, ale nasilu ho určite nenutim, ale s tými kamenmi to vyskusame 🙂 a vonku bude možno aj vyhoda, ked budeme chcieť malovať kamene s vodovými farbami, nezašpiníme doma všetko :D len horšie to bude v zime, tam budem musieť vymysleť asi nejaké farbenie snehu :D

tanika5
autor
2. okt 2011

@janka_pn on má vonku úplne iné zalubi ako jeho rovesníci :( vsetci sa blaznia medzi sebou a on sa zašije do piesku a druhých si nevšíma. S detmi malo komunikuje, s dospelým sa dá do reči hned.

jaduska
2. okt 2011

@tanika5 tak v zime si zoberiete maliarsky stojan a bude maľovať zimnú prírodu...a neboj, bude mu pri tom zima, tak si aj zabehá 🙂

jaduska
2. okt 2011

@tanika5 moja najstaršia dcérka je takáto introvertná povaha - buď sa baví s dospelými, alebo s malými deťmi, s rovesníkmi si nejako nerozumie...

tanika5
autor
2. okt 2011

len sa obávam, čo spraví príchod do škôlky. Tam sa budú deti šantiť a on je úplne otočený na inú kolaj :( so svojimi rovesníkmi sa nedokáže zabaviť, on má rád ked rozoberá témy s niekym s kým sa môže plynule rozpávať, kto mu odpoveda na všetko. jediné čo ho dokáže vonku zabaviť je len ked sa mu prihovorí niekto dospelí a vedie plynulý rozhovor a ak sa neprihovorí dospelí tak sa mu prihovorí on 🙂 ked mu poviem aby sa šiel hrať za kamaratmi, tak povie, že oni vymýšlajú somariny, že jeho to nebaví :D aspoň že sa dokáže trosku vybehať za loptou, ale to tiež potrebuje niekoho kto si s ním bude kopať ako s velkým chlapom 😠

jaduska
2. okt 2011

@tanika5 moja kočka keď nastúpila do škôlky, tak tam asi mesiac bola jediné dievčatko, tak si asi vieš predstaviť, ako to mala s tou svojou povahou ťažké. Učiteľky ju ľutovali, že sa stále hrá sama, ona sa niekam zašila a ostatné deti si nevšímala. Dokonca sa od septembra do mája s nikým nerozprávala - ani s deťmi, ani s učiteľkami. Mala by si dopredu hodiť reč s učiteľkami, aby k nemu pristupovali individuálne a snažili sa ho začleniť do kolektívu. čo vieš, možno si tam nájde jedného-dvoch kamarátov s rovnakou povahou a bude dobre. Nemusí mať každý 100 kamarátov a keď treba pomôcť, tak zrazu niet nikoho. Platí to rovnako ako u dospelých - treba uprednostniť kvalitu pred kvantitou. Určité črty povahy jednoducho nezmeníš, treba z nich vyťažiť to dobré.... 😉

vejinka
2. okt 2011

ahojte.tu su nase prve vytvory zo skolky. Takze celkom fain.. rad kresli.

tanika5
autor
2. okt 2011

No v to jediné dúfam, že sa tam najde ešte aspoň jedno také dieťatko, ktoré mu padne do očka 🙂 do škôlky ideme síce až na rok, 3 roky bude mať v máji uvidím ako sa to bude dovtedy vsetko vyvíjať, možno sa dovtedy uplne zmení, možno bude z neho ozaj nejaký ,,knihomol" 😠 uvidíme, rozmyslam vsak aj nad tým, či by nebolo mozne ho priradiť aspon k starším deťom. Este mam ísť do škôlky, tak sa tam rovno s nimi porozprávam aké majú skúsenosti, ved určite nie je prvy a isto už také dieťa mali 🙂

tanika5
autor
2. okt 2011
tanika5
autor
2. okt 2011

asi to tam nebude dobre vidno, ale to je ten dnešný vytvor, krstní rodičia a ich autíčka 🙂 a pre každeho jedno slniečko

stvura
2. okt 2011

moj maly kresli asi od roka a pol, v rodine nejaky velky talent na kreslenie nemame, takze od neho necakam nic valne. Najradsej kresli rampy (je posadnuty vlakmi a zeleznicou). V skolke sa im co sa tyka umeleckej cinnosti dost venuju a bola som velmi prekvapena ked mi ho ucitelka chvalila, ze je velmi sikovny, trpezlivy (pri strihani).

cikyta
2. okt 2011

https://www.modrykonik.sk/fotoblog/cikyta/album...
V 2 rokoch aj 4 mesiacoch bol pokus o hlavy 😀

tanika5
autor
2. okt 2011

@cikyta no u nás boli hlavičky v 23mesiacoch a prve autičko v 24 a to som čumela ako puuuk, dnes nakreslil prvy krát cele postavičky, slniečka zvlada už super 🙂 a domčeky už tiež vcelku idu

ikke
2. okt 2011

moj uz zoparkrat nakreslil koleso s bodkami vo vnutri a k tomu jeho vysvetlenie "tik-tak" 😀 (predtym mu dedo parkrat nakreslil hodiny)
ale inak hlavne cmaranice, kolesa a diery do papiera ho momentalne najviac bavia 😅

bejka18
2. okt 2011

kým je vonku pekne tak zobereme kriedy a kreslime. ja mu kreslim obrazky, on mi hovori co mam nakreslit a potom akoze vyfarbuje... najprv to cele len docmaral, pisal iba ciarky potom zacal kruhy a vcera zacal vyfarbovat vlacik bez toho aby vysiel von :D takze sa stale zlepsuje... asi kazde dieta to ma inak moj ma dva roky a zatial nic take konkretne nenakreslil, ale ved aj to bude 🙂

hameeda
2. okt 2011

no myslim ze to je individualne, moja dcera v dvoch rokoch pekne kreslila a omaluvanky to bolo jej, a moj syn v dva a pol roku nevie nakreslit nic, maximalne pocarba papier, vobec ho to nebavi, ani pri carbani nevydrzi dlhsie ako dve minuty, papier a ceruzky to je u nho strasna nuda,,ale zato s loptou ako skutocny futbalista, najmladsi zatial tak akurat ochutna ceruzky.... 😀

vanessm
2. okt 2011

@tanika5 On sa ti aj zmení. Deti až okolo troch rokov začínajú sa spolu hrať, dovtedy sa hrajú skôr samostatne vedľa seba. Naša si tiež kým nenastúpila do škôlky deti nevšímala, tiež skôr išla k dospelým si pokecať, zabávala sa sama aj na ihrisku. Teraz presný opak, ak tam nikoho nepozná tak nie je žiadna zábava, stále chce byť s kamoškami.

lussy23
2. okt 2011

nemám ešte deti, ale táto diskusia mi pripomína seba. Mňa kreslenie najprv vôbec nebavilo, ani m ito nešlo, Až asi pred piatimi rokmi ma to chytilo. A viacej som si rozumela s mladšími alebo staršmi deťmi ,s rovesníkmi vôbec. Trochu som ten obrázok rozooznala a je veľmi pekný. Tkéto obrázky bývajú v škôlkach na nástenkach, nechce sa m iveriť, že ho kreslilo len dvojročné dieťa. Z malého bude možno maliar =)

lenocka84
2. okt 2011

@tanika5 ahojky, moj maly ma 17mesiacov, pastelky dostal do ruk tento mesiac, a cmara si o dusu, nepodoba sa to zatial na nic, ale ma z toho neskutocnu radost, ked vidi ze zanecha stopy 😀 a kym ho to bavi, tak sa tesim aj ja

olifcek
2. okt 2011

kreslime..ani neviem odkedy, Oliv to bavi. ciaru uz vie a aj kruh, len je to splastene, he he x;o) ale nesmies porovnavat. kazde dieta je ine, ine veci ho bavia, ine vlohy ma 😉 ci poznas iba takych dospelakov, ktori nadherne kreslia? 😉

nase deti navyse uz ziji v pc svete... takze...

kaja73
2. okt 2011

Moj ma 21m a carbe od cca 15,ale bavi ho to tak 5 minut.
Teraz lubi dokreslovat kolesa -ja nakreslim auto,kamion,vlak a on dokresluje-je to capate,ale ma to tvar kruhu.
tiež chvilku vydrži spajat mnou nakreslene bodky-obcas aj fakt pekne trafi rovnou ciarou,ale zvacsa to ide kade tade,no ciel to najde.
Novinku mame lepenie-spolu natrhame farebny papier a lepime kade tade po papieri-to ho asi bavi najviac.
S moju pomocou lepi oci,nos,usta,ruky nohy na mnou nakreslenu postavičku-to ho ale už tak nebavi-max. tvar dokonci a zvysok inokedy.
Vonku miluje kriedy,ale zas ja musim kresli a on le dokresli kolisko,ci ciarocku. 🙂