Kedy začína dieťa normálne rozprávať?

davidko7
15. dec 2009

Baby,chcem sa spytať,odkedy začali vaše deti normalne rozpravaŤ?Maly mal 2 roky a veľa slov skomolene zopakuje a povie par jednoduchych viet,napr.kde je tata?,tu je auto...Ale ja čakam na moment,kedy začne rozpravať všetko...V ktorom obdobi to začina?Inač uplne všetkemu rozumie,veľa mu ja rozprávam a vysvetlujem,čitam mu knižky.
Ďakujem za odpovede.

fifinna
15. dec 2009

davidko, u kazdeho dietata je to ine. To ze uz hovori, to co hovori je na dvojrocne dieta OK, neboj, zachvilku sa rozrozprava viac.

tomasek06
15. dec 2009

Můj malý začal normálně mluvit až teď ve třech letech. Taky všemu rozuměl, ale nemluvil.

megee
15. dec 2009

davidko můj malej má taky 2 roky a teprve teď začal opakovat slova o spojování slov natož vět nemůže být řeč, tak buď v klidu oni jednoho dne začnou a už nepřestanou 😀 😀

sirell
15. dec 2009

presne ako uviedla fifinna je to velmi individualne, moja dcera ako 2 rocna uz "rozpravala normalne", dokonca ma prekvapila hlaskou "mamka nehadaj sa s tatikom" ked som manzelovi na nieco odvrkla. Vseobecne je rozvoj reci u dievcat rychlejsi ako u chlapcov, ale neplati to na kazdeho.

lienka55
15. dec 2009

davidko tak my sme na tom presne ako vy.Moj maly tiez rozumie vsetkemu,hovori vacsinou iba prve dve slabiky v slove a tiez si mylsim,ze by mal uz toho vediet viac,mam strach ze je pozadu.

schwarzovka
15. dec 2009

náš normálně mluví vietnamsky 😀 😀 jinak srozumitelně úplný prdlačky...ale naštěstí rozumí.

lalupa
15. dec 2009

z toho si nerobte tazku hlavu, pride to z dna na den 😉 a nechcite to hned 🙂 ,lebo sa nedostanete k slovu, moje male kecaju od rana do vecera uz asi od 20mesiacov a ja nemam sancu 😀 , dokonca mi drzo povedia, "maminka, bud ticho"`! 😀

ria80
15. dec 2009

No právě.Michalka včera řekla babičce, Babi ty seš ale čuně,takový prasátko! a dneska mi říká,To je ale blbá písnička! 😀
Ale ona zas dlouho nechodila a neseděla a byla vůbec pozadu.Asi že teda se nehýbala a neměla co dělat,tak se učila mluvit. 😉

zitaje
15. dec 2009

No to je veeelmi individualne. Moja ma 21 mesiacov a hovori v jednoduchych suvetiach (dame kabatik aby nebolo zima, toto nescem papat lebo nechuti) ale robi gramaticke chyby, pletie si rody (velky auto), sklonovanie (napr. "tetom" namiesto s tetou), vynechava slova vo vetach, a samozrejme jej nejdu niektore hlasky, takze to este nie je uplne ono. Ona zacala kecat veeelmi skoro, este nechodila ked spajala dve slova, ale zas su deti, co do dvoch-troch rokov prakticky mlcia a potom sa rozkecaju naraz v celych spravnych vetach. A je to tiez uplne v pohode. Ak sa to zlepsuje, a dietko rozumie, tak je to v poriadku. 😉 Ked v 2 rokov hovori vety, coskoro a dockas aj tej "normalnej" reci a u nas to bolo pri starsej tak, ze potom kecala od rana do vecera. 😉

cerkris
16. dec 2009

ahoj netráp sa ja poznám aj detičky , ktoré ešte ako 2,5 ročné nerozprávajú vôbec.môj má 3,5 roka a ked začne filozofovať tak nie je koniec tomu a ked mal 2 tak pekne rozprával a veľa niekedy bolo ho už únavné počúvať, ale vo všeobecnosti sa tvrdí, že ak dieťa nerozpráva vôbec do troch rokov je to ok, takže vy ste na tom asi dobre 🙂

marselina
16. dec 2009

je to individuální,od švagrové začal malý krásně opakovat už v roce a půl a řekl doslova všechno.
náš Kubíček zase ještě ve 3,5letech nemluvil dá se říct vůbec,už jsme z toho byli neštatní a to od 2let chodil do školky.a ted ve 4letech mele a mele až nás bolí hlava.jeho výslovnost není dokonalá,ale jako maminka mu rozumím všechno.
chodíme i do logop.poradny a tam ho pan doktor chválí a na spousty písmenek má prý ještě čas.obtížná písmenka řekne,ale takové jedodušší jako je L a nebo V mu dělalo problémy,ted už to zvládá

zuzin78
16. dec 2009

ahoj
ja mam dcerku ,ktora ma 19mesiacov, a okrem mama , skoro nic nepovie, povie to vo svojej reci, 😀 😀 😀 😀 😀 , nasa bude hovorit trosku neskor, lebo sa na nu rozprava dvomi jazykmi. ale rozumie vsetkemu co jej povieme. 🙂 😉

lila794
16. dec 2009

Nas tiez este nerozprava, okrem par slov, tiez rozumie vsetkemu, betarisko jeden 😉 Podla mna to je individualne.

kubaka
16. dec 2009

otázka je, co je "normálně". Náš žvanil od jednoho roka, pusu nezavřel, ale neřekl kloudné slovo. Rozmluvil se až teď, těsně před třetím rokem.
První syn ovšem mluvil od roka a ve 20 měsících diskutoval v souvětích a řekl úplně všechno, včetně vyjadřování pocitů 😀
Takže na to fakt žádné tabulky nejsou. Asi že mluvit začnou mezi 1 a 3 lety 😀

megee
17. dec 2009

kubaka 😀 dobře jsi to napsala 😀

baboobchod
17. dec 2009

môj hovoril len pár slov asi do 2 a 1/4 roka. Potom akoby zo dňa na deň sa rozrozprával, teraz má 2 a 3/4 a melie celkom dosť 🙂

dai
18. dec 2009

tiez myslim ze je to veeeeeeeeeeeeelmi individualne.
moja malicka zacala opakovat slova ako 18-mesacna a v 2-och uz pekne rozpravala... teraz ma uz nenormalne hlasky - si ich uz zapisujeme a posuvame s opatrovatelkou, aby sme sa zasmiali...
moja neterka zacala rozpravat doslova zo dna na den asi tyzden pred jej tretimi narodeninami- dovtedy hovorila len toto, nic ine... 😉 teraz sa jej hubicka nezavrie a nenormalne premudrela je 🙂 ale tiez vsetko rozumela...

myslim ze dolezite je ze vase deti vam rozumeju, potom zacnu rozpravat skor alebo neskor... ale su dusevne v poriadku a nic im nechyba...

dobromila
22. dec 2009

Moj starsi syncek zacinal opakovat slova od roka a pol, okolo dvoch rokov uz rozpraval vo vetach. Po druhych narodeninach sa takmer tri mesiace zajakaval. Nie vzdy rovnako. Niekedy od rana do vecera nepovedal normalne slovo, inokedy mal len taku zajakavu chvilku. Ale nelakajte sa toho, je to prechodny jav v case prudkeho vyvinu reci u dietata. Neprejdu si tym vsetky deti, ale mnohe ano. 😉
Teraz ma takmer 2,5 roka a po zajakani ani stopy 😉

jankapiknova
22. dec 2009

no veru je to velmi individualne 🙂
Naš maly mal 7 mesiacov a hovoril mama,tata,baba a teraz ma 13 mesiacov a hovori pekne "kde je,kde si" ked nieco hlada alebo niekoho,tie klasicke papa,baba....tie hovori vsetky, dokonca pekne povie pa-pu-če(hlaskuje to 😀 ) ked je pesnicka v tv alebo radii tak si spieva lala alebo nana po pod nos 😀

knobloska
25. jan 2010

Ahoj maminky, obnuvuji toto téma, protože jsem velmi smutná z toho, že Kristýnka nemluví. Každý v rodině náj tvrdí, že už by měla, tchán se bojí, aby nebyla zaostalá. Je jí 22 měsíců a opravdu toho moc nemluví, spojí třeba "pipi ne", to jako, že na parapetu nesedí ptáček, "moje máma", když chovám jiné dítě. Když něco chce, vezme mě za ruku a odtáhne mě, pak začne zoufale kňourat a to je vše. Snažím se jí podněcovat, co chce, chceš podat autíčko? Tak jo, podám ti autíčko.....
Nejhorší je, ža ani neopakuje slova po mně, jakoby to nezvládla její pusa. Je to ještě v pořádku, nebo bych to měla začít řešit. Povahou je čert, vzteklá, nedá se s ní domluvit, umanutá a hlavně teda nemá zájem se cokoliv učit, i když je to hrou.

blumka
25. jan 2010

knobloska, podla mna je to este uplne v poriadku. Poznam deti, ktore nerozpravali do troch rokov a potom sa rozkecali tak, ze hovorili uplne vsetko a bezchybne...ved tvoja mala nema este ani dva roky...

catrin1
25. jan 2010

knobloska moj maly povie len havo,mama,napodobni nejake zvieratka a vie povedat este meno nasho psa..Aďo...to je vsetko nic viac nepovie ale vsetko rozumie a velku hlavu si s toho nerobim...vsak oni zacnu rozpravat este nas hlava bude bolet..neboj mala je urcite v poriadku.. 🙂

megee
25. jan 2010

knobloska malej začal opakovat slova až teď po 2. roce do tý doby měl asi tak 10 slov...a teď už pomalu zopakuje skoro vše i když ještě nespojuje slova, ale i o to se už začíná snažit...tak neboj ona se rozmluví 😉

megee
25. jan 2010

hlavně na ní pořád mluv a vše opakuj...jednoho dne se budeš divit co vše už řekne a kde se to vlastně naučila 😉

megee
25. jan 2010

jo a ještě když jsem se na to ptala dr. tak mi řekla: co byste chtěla vždyť jsou mu teprve 2 roky hlavně, že aspoń něco řekne a týden na to začal říkat spoustu nových slov 🙂

knobloska
25. jan 2010

Já jsem jí přihlásila na cvičení pro děti, možná se to zlepší. Děkuju za názory, člověk si pak nepřipadá tolik jako pitomec 🙂

kim
25. jan 2010

Knoblosko, taky se připojuju a myslím si, že je Krista úplně v pořádku 😉 u nás to bylo stejně, jak píšeš, rozmluvil se až těsně před druhým rokem a každý den mi přijde, že víc a víc 😅 a to i slova, co nemá 😅 😅 a má je oposlouchané z dob jeho nemluvy...takže teď vidí např.auto, že jede nějak rychle nebo pískou kola a hned hlásí, že pán je blbec 😅 apod....spojuje víc jak dvě,tři slova opravdu od těch druhých narozek, teď dá dohromady větu např.máma myslela, Dáda podat auto jiný..(máma myslela, že chce Dáda podat jiný auto)..fakt máte ještě čas, uvidíš, že se to za chvíli pěkně rozjede 😵 😵 😵

kacka79
25. jan 2010

Tak Fíla začal mluvit - že je mu rozumět - tak cca ve 2 letech a kousek... no pak to šlo hrozně rychle...

berenika39
25. jan 2010

knobloska, taky si myslím že je to úplně v poho. o víkendu jsme byli u tchánovců, na návštěvě tam byl dvouletý Kubík. Ani slovo. Nic. nemluví. Jen máma a bába. Ale rozumí všemu, to je rozhodující, jestli zvládne udělat, co jí řekneš, aniž bys jí nějak pomohla. (dones bačkůrky, jsou u postýlky....). Pokud rozumí řeči, bude mluvit určitě, znáš nějaké velké dítě, které nemluví??? 😉 😉 😉 (samozřelmě pokud se nejedná o nějaké vážné postižení, onemocnění a podobně, to mají maminky moc těžké..).
Pak to jde rychle, začne mluvit a budeš mít hlavu jak pátrací balon.

petrovi je 17 měsíců a umí docela dost slov "česky", máma,táta,bába,děda,teta,auto,banán,Míša,tááák, kde, dva, vedle, zatáčka...trojslabičný říká tak, že umí první slabiku a tu třikrát zopakuje. Beruška je bebebe, veverka je veveve, pomelo je popomo a tak. Dává za sebe slova a znaky, takže vytvoří větu - táta brmbrm a ukáže sušenku - táta jel nakoupit jídlo. Ale fakt dost věcí umí pasivně, rozumí všemu, pozná všechny možný zvířata včetně hrocha a želvy a zebry, ukáže na těle všechno, koolena,pupík,pindíka,jazyk,zuby,tváře, v knížkách ví kde co je,takže to porozumění řeči si myslím je důležitý.
Jinak fajn na dorozumění a podněcování ke komunikaci je znakování, nám to pomáhá, a i je to sranda, tak zkus něco načíst a zkuste to!

sisstin
25. jan 2010

holky, dovolím si vám oponovat 😉 že dítě rozumí všemu, nemusí znamenat, že se rozmluví samo 😉 může jít o expresivní dysfázii, což není žádná sranda..ale do těch tří let mají opravdu čas, pak bych to určitě řešila..

syn má vývojovou dysfázii receptivní, tudíž u něj je problém s tou pasivní slovní zásobou...do dvou let nerozuměl skoro vůbec nic, ted rozumí tak na 40%..a ještě nevím, z kolika procent odhaduje 😉

nechci nikoho strašit, pokud máte pocit, že jsou děti jinak úplně normální( dělají paci paci, pápá, kreslí..a nemají nějaké "specialitky"...tak bych čekala do tří let..pak už ne 😉