Kedy začínajú deti rozprávať?

zuzana19851
10. nov 2007

Ahojte mamičky chcela by som sa spytat kedy vaše detičky začali rozpravat ja mám 19 mesačneho syna Jakubka a nerozprava vobec nič len hau,ham,baba.všetko čo mu kážem alebo poviem chape ale stale mlčí a pri tom sme rodina kdeš sa nám usta nezatvoria pokial nejdeme spat.Ďakujem

maca793
30. dec 2007

bibinka
ja mám taký problém s Maťkou, tej sa ústa nezastavia od času, keď vstane. stále rozpráva, rozpráva a tak nahlas, že nám ide hlavna prasknúť. ale to už má v sebe.

vavka33
31. dec 2007

Maci aj ja mam taku Vanes.Od jedneho roka sa jej hadam pusa nezavrela a ma strasne prenikavy hlas,takze moje usi su zatazovane permanentne kazdy den.
No a Lea je to iste,aj ked nerozprava suvislo,ale rozprava stale.dookola kriciiii slova co vie 😀

kamajka
1. jan 2008

Ahojte, no moj drobec 18mesačný tiež toho vela nenakecá, ale už sa snaží. Tiež si kvoli tomu nerobím starosti, dcerka už v jeho veku kecala ako najatá, ale jemu sa akosi nechce. mama je u neho tiež bojový pokrik a nemá to nič spoločné somnou 😀 , vie povedať len havo, tata, minule sa mu podarilo ťava (malá mu postavila z lega ťavu), no a samozrejme bába a vie havkať 🙂 . A začína slovami ako taptú (zapnúť svetlo, auto na baterky), toto tam (ponožku na nôžku, čiapku na hlavku). No a to je asi tak všetko. A hlavu si s tým nelámem, neviem sipredstaviť, že by som s ním išla k lekárke že nerozpráva, asi by odpadla 😀 . Inak minule sme tam boli (pred Vianocami), a just som sa jej na to pytala, a bolo mi povedané, že má ešte kopec času 🙂

Tak žiadne obavy. držím palce všetkým čo nekecajú a aj nám 😀

bibinka
1. jan 2008

maca- ma nestraš 😀 😀 😀 ,tak to sa bude ťahať celý život? 😅 my s mužom nie sme takí kecálkovia,malý to asi kompenzuje. 😀

evabb35
1. jan 2008

Ja som do 1,5 roka bola ako rádio, vyspevovala som, recitovala som, ukazovala obrázky, komentovala čo robím, čo robíme, normálne som mávala sucho v ústach z toľkého rozprávania, niekedy som si myslela, že ma dieťa nevníma, začala som mať obavy, či je zdravé, pretože vydávalo len zvuky čudné, nerozumeli sme vôbec tomu, potom sme pochopili, že kama je napr. krém a pod., ale veľa vecí nazývalo len výkrikom uaoahoo a až v 1,5 roku nastal akýsi zlom, dieťa povedalo odrazu Havo beše, ocko kupi čokoladu a odvtedy sa dieťaťu ústa nezavreli a je niekedy nechápem odkiaľ má taký bohatý slovník. Jediným vysvetlením mi je len to, že asi počas toho 1,5 roka všetko vnímalo a vstrebávalo, hoci zrozumiteľné zvuky nevydávalo.

ruth
11. jan 2008

ahojte, som rada, ze su take viacere mamicky co im deticky este nerozpravaju. Ja mam 18 mesacneho chlapceka a ovlada asi 5 slov, mama je tiez pre neho bojovy pokrik alebo to povie len vtedy, ked chce papat, inak stale si opakuje dede, baba a niekedy tak dochomoli slabiky, ze to vyzera akokeby hovoril po japonsky. Inak rozumie vsetko co mu hovorim, ale ked ho chcem nieco naucit, tvari sa ze nepocuva a venuje sa tomu co uzna za vhodne. Upokojili ste ma, lebo ja mam v rodine este o 2 mesiace mladsie dieta, a to uz pozna hadam 20 slov, a ked sa pytaju co uz nas synator vie, tak sa citim ako totalne neschopna matka, ktora sa nevenuje svojmu dietatu a nevie ho nic naucit. 😠

terezzka11
17. jan 2008

ruth, ja som na tom s malou a aj tymi pocitmi rovnako. a to mame v rodine o 4 mesiace mladsieho bratranca. a ten uz zacina aj sykavky a moja mala funguje este stale na tata a teta.To je pre nu vsetko. ☹ a s tym ucenim je to podobne. Na Vianoce dostala teraz takeho rozpravajuceho psika, tak ked jej recitujem spolu so psom basnicky, vtedy sa snazi sama, ale inac vobec.

ruth
17. jan 2008

terezka, si moja spriaznena dusa, a to si na tom este dobre, ked sa snazi sama, ale nas syncek ukazuje prstekom v knizke a na vsetko hovori é 😖 , ked nieco chce ukaze prstom a taha za ruku, ale sam si brboce ako chce a kedy chce

paula
18. jan 2008

Holky slysela jsem, ze deti co brzo chodi pozdeji mluvi a naopak?! Potrvdilo se vam to?

milhaus
18. jan 2008

ani moja moc nehovori, viac si brble pre seba, mama povie iba niekedy a tata, dede a baba hrozne malo ale vedela to, aj žiža raz povedala ale odvtedy nie

michalag
18. jan 2008

ruth, tak to sme na tom rovnako, nas maly povie mama a ham a na ostatne "ga", hoci vie ako to robi (auto, macka...) a co je co, ale ked sa ho spytam co to je povie "ga" ☹

ruth
18. jan 2008

paula, mne sa to potvrdilo, syncek mi zacal sam chodit este nemal ani rok, tak nieco pravdy na tom bude
michalag, ten moj vie tiez vsetko , ale chce aby som miesto neho hovorila ja, dokonca ked citame knizku, tak chyti moj prst a ukazuje nim na to co mam povedat 🙂 , tusim zistil ze sa nemusi namahat, ked to poviem ja, babka ho naucila riekanku Fidli fidli na huslicky a ked chcem aby to ukazoval, ukaze na babku a babka to miesto neho ukaze aj zaspieva, sibal jeden 😉

michalag
18. jan 2008

ruth, ved asi je to v tom ze vedia ze to povieme namiesto nich a ze vieme co chcu. Ja ked uz naozaj neviem co chce, tak ma chyti za ruku a taha ma. Ale verim ze hadam zacne za chvilku rozpravat, lebo niekedy ´to je uz strasne, lebo neviem co chce 😅

ruth
18. jan 2008

michalag, a tvoj samko kedy zacal chodit?

michalag
18. jan 2008

prve kroky urobil asi v 13-tich mesiacoch, ale za rucicky zacal v 11-tich 🙂

danulka2
19. jan 2008

ahojte zienky, musim sa pochvalit aj sama 😅 . Vo stvrtok sa malemu podarilo povedat ,,stajka,, = starka. A od pondelka robi sam kotrmelce 😀 . Inak nema ziadne nove slovo ale toto je bomba 😉 .Dedo sa trosku hneva, ze maly nepovedal skor dedo aj ked je to lahsie slovo 😀

michalag
19. jan 2008

dani, tak to Gratulujem!!!!!
nas maly rozprava aj ajka=aj tam, ale zo zaciatku sme si mysleli ze je to starka, tak ocino sa smial ze skor povedal starka ako ocino, ale nakoniec to neznamenalo ani jedno 😝 😀

paula
21. jan 2008

moje mala zacala chodit v 11 mesicich a od te doby se nezastavi. Ale neumi jeste rict ani "mama" ☹ Povida si svoji reci, ale co bych po ni chtela to nerekne 😉

tamia
22. jan 2008

ahoj,
ja by som sa schcela spýtať čo a koľko vedeli vaše deti povedať v 10 mesiacoch. Moja malá celkom pekne rozprávala ale v poslednom čase iba na všetko ukazuje a nechce nič hovoriť. Vedela bababa, mamam, tatat, a tak... A tarez ani necekne. Nemám z toho dobrý pocit... ☹ Teraz je pre ňu na prvom mieste hudba, tu si pýta tak, že eeeee, alebo ehmmm a ukáže na reprák alebo prehrávač.
Myslíte, že je to v pohode? Možno sa budete smiať ale bojím sa, že nebude chcieť hovoriť.
Ďakujem za rady a povzbudenia.

ruth
22. jan 2008

ahoj tamia,
10 mesiacov to este nevedia mnohe deti nic len blabotat, citala si si nase skusenosti s deturencami, ja mam 18-mesacneho a presne robi to co tvoja mala, zistil ze sa dorozumie rukami, na vsetko ukazuje prstom a hovoriii ee, maximalne dede, baba, auto, ale to len on ked chce, ked sa mu snazim nieco povedat aby zopakoval tak sa tvari ze sa ho to netyka, tiez ked bol mladsi viac blabotal, niektore deti si vyspelejsie v pohyboch, niektore v rozpravani, ale urcite sa este nemusis bat

danulka2
24. jan 2008

suhlasim s ruth.Nasmu drobcovi sa tiez nechce rozpravat, zato ,,posunkova rec,, funguje na 100% 😀 😀 😀 Rukami poprosi, ukaze ako sa miesa vareskou, ukaze co chce, takmer vsetky casti tela, urobi pá pá,ale rozpravat nebude 🤐 .Deda vola Ham a jedina veta,ktoru povedal a sokoval ma nou, bola: mama pá pá ham = mama ide dedovi. Boal to jeho historicky prva veta 😀 😀 😀 .Uz povie len: tata pá pá= tata je prec. Ale je to individualne. Kamka ma o 3tyzdne starsiu dceru a ta uz hovori prve slabiky slov a podla toho vedia co chce. My na vsetko len eeeeee hhhmmmm 😵

otrivinkajanka
25. jan 2008

no ahojte moja simca ma 20 mesiacov ale povie len mama tata baba toto tak aha-je ahoj a uz potom rozprava len tou jej cinstinou ktorej rozumie len ona sama doktor mi povedal,ze mam byt rada,ze ked zacne rozpravat budem spominat na casy ked len blabotala

zuky
27. jan 2008

...my sme na tom podobne a tiež si myslím, že keď si "vydobijú" to čo chcú aj bez slov, tak na čo rozprávať, hi 😖

zuzitka
27. jan 2008

Samko mal nedavno 2 roky a tiez rozprava " po japonsky" 😀 😀
okrem mama, tata, babo, baba, dede, havo, brm, ham-ham, pa pa ..... rozprava svojou zahadnou recou 😎 aj jeho prva veta: tata pa pa - tato ide prec. ale rozumie co od neho chcem, to je dolezite 😉
vie ukazat ze si nieco prosi, ukazuje prstom co chce, vie dat pa pa, aj poda ruku akoze "servus" 🙂
ale zda sa mi, ze sa mu uz zacinaju vydierat z ust aj dalsie slovicka, takze ideme spravnym smerom 😀 😀

bubba
29. jan 2008

moja mala mala 8 mesiacov,ked na otazku ako sa volas vedela odpovedt svojim menom(keby to nemam na videu a svedkov,nikto mi neveri 😀)ked mala rok uz vedela povedat co chce a pouzivala 2 slovne,o mesiac neskor 3 slovne spojenia.teraz ma rok a pol dnes sme isli do obchodu a vsetkym okoloiducim sa chvalila,ze dnes papala na obed uhorku 😀 😀 😀 (o.i.)to je taky paradox nasa mala.inak co mame deti v okoli aj v jej veku aj starsie,tak ani tie 2 rocne nerozpravaju tolko co ona...myslim ze je to aj geneticke,lebo mama mi stale hovori,ze ked chodila pre mna do jasiel sa vzdy vopred hanbila,co som tam zasa vsetkym vytarala 😀 ale je to aj tym kolko sa tym detom clovek venuje,my s maluou pozname tolko basniciek,ze niekedy ked ide spat,ja si ich stale recitujem v hlave dookola...uz mi z toho sibe...ale z recnovaniek sa naucila najlepsie rozpravat...viem si predstavit,ze ked bude druhe babo tak budem rada ze stihnem vsetko ostatne a na recnovanky uz nebude tolko casu 😉

leva
29. jan 2008

Ahoj,moja dcera vo veku maleho uz vedela pekne rozpravat,no ked nieje to dieta este na to pripravene a mozme sa mu venovat kolko len vladzeme,nepovie to,povedala by som ze sa malemu raz tak viac venujem ako som sa venovala malej,no niak mu to moc nejde,tiez sa snazi,no rozumiet je mu malo.

latita
3. feb 2008

ahojte
tamia, mam skoro taky isty problem, maly uz celkom pekne rozpraval, havuu, ham, tata, mama, didi(co znamenalo vysavac 🙂), jeje, kuku, kaka....., ale ako zacal chodit uz sam bez drzania(to je asi tyzden) zrazu stichol, je viac umrncanejsi a unavenejsi a na vsetko len hmmka ☹
myslite, ze by to mohlo byt aj preto?

ruth
4. feb 2008

ahoj latita, moze to byt aj preto,naucil sa nieco nove, teraz sa sustreduje len na kroky a to ho teraz zamestnava, a ked sa nauci pekne chodit, nadalej bude rozsirovat slovnu zasobu 🙂

milhaus
4. feb 2008

moja tiež moc nevyprava, vie mama, tata, dede a kedysi hovorila i baba, hau, hav, puha a kako ale teraz hovori iba teda, dede a občas povie mami

marie2
11. feb 2008

Ahoj maminky jen se nebojte dětičky se vám najednou sami od sebe tak rozpovídají že vás bude až hlava brnět za celý den.Naší malé do dvou let stačilo jen pár slov ted je nám něco přes 2 roky a sotva ráno otevře očička tak se jí pusinka do večera nezastaví.netvrdím že dobře vyslovuje ale docela dobře se s ní už domluvíme je to super uvidíte!