Kedy začínajú deti rozprávať?

zuzana19851
10. nov 2007

Ahojte mamičky chcela by som sa spytat kedy vaše detičky začali rozpravat ja mám 19 mesačneho syna Jakubka a nerozprava vobec nič len hau,ham,baba.všetko čo mu kážem alebo poviem chape ale stale mlčí a pri tom sme rodina kdeš sa nám usta nezatvoria pokial nejdeme spat.Ďakujem

alenik
14. feb 2008

ahojte mamulky,fakt je to individualne.Nasa mala ma 18 mesiacov,ale ta rozprava strasne vela.Zaujimave je,ze vie povedat aj R a L.Kamoska ma 2,5 rocneho,ale ten nevie ani mama a tata.Nerteba sa znepokojovat a uz vobec sa neobvinovat,ze sme zle mamy.

jajinak
14. feb 2008

Ahoj,našemu mladýmu je rok a 9 měs. a zatím se taky smluvením nepřetrhne.Stačí mu pár slov a víc se mu nechce,ale domluví se a rozumí všemu.

martina2007
2. mar 2008

Ahojte ,

moj maly(1rok a 9mesiacov) tiez este nerozprava,jedine vie povedat mama,tata,baba a nepaci sa mi ked to niekto porovnava alebo sa pyta, ze preco este nerozprava,ja som v klude ,vsetko ma svoj cas.
Tak budte aj vy 😉

briluxina
2. mar 2008

Martina, presne tak.

danulka2
3. mar 2008

nas maly vie povedat len mama, tata, pa pa, ham, hau a vsetko ostatne je hmmm 😉 😀 ale tiez vsetkemu rozumie a dohodneme sa 😀 😀 😀 Kamoska mi povedala nech si to este uzijem, lebo ked vraj zacne rozpravat, tak uz sa mu usta nezavru 😀 😉 😝

lindda
29. mar 2008

cafte nas Nino ma mes a tiez vie iba Gooooooool, a hinta a hijo a to je vsetko mama ,tata ani za svet nepovie 🙄

lindda
29. mar 2008

ma 14 mes som chcela napisat 😀

srdcko
29. mar 2008

nas maly tiez poriadne vypravat nechce a to sa mu venujem....takze take reci, ze ked sa mu venujem-vyprava, vobec nie su pravda 😠 ....si citame, pekne mi ukazuje co je na obrazkoch, vsetkemu rozumie, dokonca PC vypne rychlejsie ako jeho otec...zatial tie slova mama tata, havo,hijo, brm, viju (sanitka+hasici+policajti), hama, baba nam stacia...ved on sa nam rozkeca 🙂

eena
31. mar 2008

Tak toto je téma akurát pre mňa - môj malý má presne 2 roky a dva mesiace a slovná zásoba minimálna - mama, havo, baba, dedo, vuk ( vlk), šiši ( vlak), ba ( báger), Ela a Ena ( to sú sestry),deda ( kačka), otca volá JA, a včera pridal ďalšie slovo - tichjau ( to je prosím pekne vidlička) - tak to som asi zvládla vymenovať všetky slová, ešte vie asi pár citosloviec ako ham, hav, brm atd. Už som sa smiala, že sme ho mali asi radšej učiť posunkovú reč, lebo rukami sa dohodne dokonale 😀 . Tiež ma občas prepadávajú pochybnosti či je v poriadku, ale tiež som bola poučená, že do troch rokov je v norme a v škôlke sa vraj rozreční - tak čakám. A to musím ešte povedať, že denne čítame, pozornosť vyžaduje nadmernú - takže nevenovaním sa to určite nie je. Na druhú stranu možno je niečo pravdy na tom, že začal veľmi skoro chodiť ( v 9 mesiacoch za ruku, v 10 už úplne sám) v roku a pol sám chodil po rebríku na šmýkalku, problém so schodmi ani neviem, že by niekedy mal ( aj hore, aj dole) takže asi ho naozaj tieto zručnosti zamestnávali viac ako akési hovorenie ..... Rozumie všetkému čo mu povieme, smeje sa na rozprávkach ( to znamená podľa mňa, že trošku chápe súvislosť), ale aby napr. po mne zopakoval slovo - to nehrozí! Dievčatá mi začali rozprávať naopak - veľmi skoro. Prvorodená v roku vedela aj riekanky ( a to som naozaj niekedy chcela, aby bola aspon 5 min ticho), druhorodená tak normálne, ale v dvoch rokoch komunikovala úplne bez problémov - dokonca aj r a l bez problémov. A tento nie a nie začať. Tak Vás budem informovať keď začne malý kecať - pretože asi je tu najstarší nerozprávajúci 😉

prasiatko30
31. mar 2008

si ma potesila eena 🙂 - moja ma uz skoro 18m a tiez rozprava jasne a ze jej rozumieme tak asi 10slov - inaksie nic len blaboce ked sa niekedy nastve alebo ked vypada ze mi chce nieco vysvetlit - ale nerozumie jej nikto 😒 - no uvidime do kedy budeme cakat aby sa rozkecala na chodenie sme cakali do 17m 😖

bystricanka
31. mar 2008

môj ma rok a povie len "da, va, ja" A ked mu poviem, že povedz mama tak povie:"da." A povedz tata tak povie:"dada" 😀 😀

ruth
3. aug 2008

eena, ako pokracuje syncek s rozpravanim? moj mal 2 roky a je na tom podobne

mimakro
5. aug 2008

Hanka iba hmká. Veľa veciam rozumie, ale nič nepovie. Má však zrakové problémy (albinizmus) a vraj sa toľko sústredí na zrakové vnemy, že hovorenie zanedbáva. Pohybovo je v pohode - keby máme doma lustre, tak už sa na nich hojdá 😀

vojtisek2007
5. aug 2008

Vojta má 1,5roku a nemluví téměř vůbec - když chce dobrotku tak mňám (úplně ukázkový), když hodně chce tak táta, máma ani náhodou a všechno ostatní je ééééééééééé a ukazuje prstíkem - ale moc dobře rozumí - když řeknu, že na stole má ňamku, nebo čajík - ví kam si má dojít, že si má večer sundat ponožky,než se jde koupat, nebo že má něco hodit do koše,nebo že jdeme čistit zuby - tak jde do koupleny a stojí u umyvadla než podám kartáček - takže já bych to zatím nijak nehrotila - až bude chtít mluvit, tak bude 😀
A hlavně nesrovnávat děti - kamarádka má kloučka 2,5roku - mluví od 10-ti měsíců - dneska zpívá písničky, říká básničky, normálně se s ním dá "pokecat" - kde dneska byl, co dělal, co měl k oběda a tak...
Každý jsme prostě originál a každý je jiný...

lenkarybicka
5. aug 2008

vojtisek,my jsme na tom uplne stejne.Nasemu malemu se taky nechce mluvit.Je mu 21 mesicu a rika,mama,tata,ahoj,cau,pipi,kiti,auto brrrm a na ostatni si take ukaze.Uz doufam ze se brzo umoudri.

kvetinka1234
6. aug 2008

Ahojte maminky, ja uz tiez zacinam mat obavy, ci nebude moj syncek navzdy "nemluvna". 🙂 Ma 20 mes a zatial ani jedno slovo nepadlo. Dzavoce si casto (zdvojene slabiky ako mamama, babababa, bim bim a pod), ale myslim, ze to este nespaja s clovekom alebo predmetom, len tak si dzavoce. Manzel aj ja sme vraj zacali rozpravat az po 2 rokoch, tak asi je po nas. Moj syncek vsak ma aj inu zaujimavost - ked mu poviem, aby vyplazil jazycek, vyplazi ho nasiroko (nie spicku) ale len na nejake 2cm, nevvyplazuje ho cely. Pocula som, ze to moze suvisiet s nerozpravanim. Ze by mohol mat zle narastenu nejaku uzdicku, co mu brani vo vyplazovani aj v rozpravani. Ma niektora maminka s tymto skusenost? Dakujem za odpoved.

slevik
8. aug 2008

Každé dítě je jiné, každé si jde svým směrem a svou rychlostí 😉 . U nás mluvení vede, stejně jako samostatné jezení, ale zase začala třeba později chodit 😉 .
Když pominu máma, táta apod., tak umí...
Ne, ano, neni, hají, hačí, čiči (kočka), babaf (pes), gaga (kačena), aaprr (koník), ovi (ovečky), kytí, boty, báby (bábovky), nohy, papik (pupík), hami, tady, dolu, dodi (dobrý), auto, kolo, éo (éro), hajo hajo (telefon), tik tak (hodiny), bác, baf, oupy oupy (houpy houpy), deti (děti), tap tap (ťap ťap, když jde), balů (balon), ahoj, jéé, tuk (ťuknutí s ostatními), Ada (kámoš Áďa), a je to... možná jsem něco zapomněla 😅 .
A teda fascinuje mě, že už nějakou dobu spojuje slova, jako babaf hají, hami není, tady ne a občas se snaží spojit i tři slova, nejčastěji "táta tady není", ale to se jí motá ještě dohromady 😀

deina2005
8. aug 2008

no nic si stoho nerob moj ma 21 mesiacov a vie len mama,baba,tata a nejake skomoleniny.chlapci su v tom trocha pomalejsi ale v inych veciach je veeeeeeeeeelmi sikovny

asiza
9. aug 2008

ahojte baby, no ja by som to na vasom mieste zacala riesit... ja som sa tiez nechala upokojit jednou logopedickou tym, ze do troch rokov mam reci nechat volny priebeh a ked som s 2 a 3/4 rocnym synom vyhladala inu logopedicku, tak sa spytovala, kde sme doteraz trcali 😖 😖 ... teraz ma maly styri roky, robi velke pokroky, ale este stale nie je na urovni svojich rovesnikov... na stranke institutu detskej reci, mate tabulky, podla ktorych sa mozete priblizne orientovat - www.detskarec.sk; http://www.detskarec.sk/files/F2.pdf

kvetinka, nieco o ankyloglosii pre teba 😉 ... ja mam skusenosti s tym, ze uzdicku nastrihuju este na novorodeneckom oddeleni, pretoze babatka maju problemy so sanim... paci sa link : http://www.samedi.sk/?page=archiv&act=Archiv_cl...

listicka20
9. aug 2008

nic proti, ale ta tabulka je dost ambiciózní... kde jste viděly dítě, aby ve 24 měsících používalo 300 slov v souvislých větách? Známých holčička ve dvou letech říkala tak akorát bejby, mamma a thank you a podle dokrorů vše ok, nikdo se nad tím nepozastavil

listicka20
9. aug 2008

Jo, teď koukám, že ty stránky s tabulkama jsou placená poradna, takže si rýpnu - nechtějí maminky schválně vystresovat, aby si u nich zaplatily vyšetření??? 😎

asiza
10. aug 2008

jj listicka,
ad 1: podla mojej doktorky bolo tiez vsetko ok v 2 rokoch, aj v 2,5 roku a vidis ako sme dopadli... keby si sme zacali s ranou intervenciou, boli by sme urcite dalej...
ad 2: dieta od 18-24 mesiacov tj 1,5 rocne az 2 rocne by malo povedat 50-70 slov, 2 - 2,5 rocne 300 slov, ta rec sa vyvija, takze od tych 50-70 ma prejst postupne na 300, nikde nie je napisane, ze dvojrocne dieta ma vediet povedat 300 slov...
ad 3: ja nikoho nenutim ist do poradne, to je na zvazenie kazdej mamicky osobne, ale myslim si, ze lepsia je prevencia a vcasna intervencia, ako sa potom stresovat a vycitat si, ze sa s terapiou mohlo zacat skor a ver mi, ze viem o com hovorim

renatalen
11. aug 2008

Ahojky, Domíček má 17. měsíců a taky nechce pusu otevřít. Co umí bravurně, to je dej, potom ještě táta, občas bába a to je všechno. Ještě se snaží vydávat zvuky zvířátek. Zatim si z toho hlavu nedělám. Každé dítě je jiné, někdo brzy chodí, někdo brzy mluví🙂

mirrinka
11. aug 2008

ahojte.Moja dcéra začala hovoriť veľmi skoro - ked mala rok a pol,tak vedela povedať asi 50 slov,ale iba dvojslabičné.teraz má 2 roky a jeden mesiac a dokáže už krásne spájať slovíčka do viet a mám taký pocit,že každý deň sa naučí aspoň 5 nových slov.nemám to ešte celkom odsledované,ale už sa to chystám počítať...zatiaľ ešte neskloňuje,ale aj na to príde čas...veľmi sa teším z toho,že už dokáže povedať všetko čo chce a že jej už všetci rozumejú,lebo asi také 3 mesiace dozadu,som jej rozumela len ja a musela som to ostatným prekladať 🙂

lindda
11. aug 2008

Moj maly zacal v 14 mes teraz ma 17mes a vie tak 50-55 slov je velmi sikovny a ukecany niekedy az moc 🙂

deniskajakubko
11. aug 2008

ahojte, tak môj Jakubko začal rozprávať slová ako 1 ročný, neviem koľko ich vedel, ale bolo to dosť a vo vetách začal rozprávať keď mal 17 mesiacov. Ja tiež riešim skôr opačný problém, že kedy už aspoň na chvíľu prestane hovoriť. Mám kamarátku, ktorej dcérka, oslavila teraz v júli 4-té narodeniny a tiež veľmi nevie rozprávať, vôbec ju nie je rozumieť, len tá kamarátka mi to musí vždy prekladať, ale pomaličky sa to zlepšuje

eena
24. nov 2008

Tak ako som pred pol rokom sľúbila - hlásim, že malý od nástupu do škôlky ( od septembra) urobil také rečové pokroky, že sme tiež už v štádiu - buď chvíľu ticho 🙂 Tak ako som písala dlho nerozprával takmer nič, zato keď začal tak zo dňa na deň - má ešte problém s R, Š, Č ale to sa iste poddá... Denne nám teraz recituje básničky, referuje čo bolo v škôlke, plánuje kam pôjde vlakom a pod. Takže mamičky "nerozprávajúcich" detičiek POKOJ- do troch rokov asi naozaj majú čas. Len sa im treba venovať a neprestať trpieť zdánlivou "SAMOMLUVOU"

tomasek06
7. dec 2008

Tak to jsem se teď uklidnila! Mému synovi jsou dva roky a taky skoro vůbec nemluví. Jen to co potřebuje. Hlavně si to říká po svém a na nějaké výrazy používá stejné slovo. Já mu ale rozumím. To si myslím,že je důležité. Jinak ale chápe úplně vše a vše co chci mi donese,nebo ukáže. jen málo mluví. Snad v těch 3 letech začne konečně používat věty a pořádně mluvit.

kubaka
7. dec 2008

Ha ha, taky by mě zajímalo, kdy začne pořádně mluvit. Je mu 21, řekne tak pět slov,ale jinak mluví dokonale číínsky. Má svůj jazyk - jakoby napodobue řeč s dokonalou intonací. Všechno rozumí, ale má svůj jazyk.
První syn nás namlsal: mluvil od roka, v tomto věku už říkal věty o čtyřech slovech a skloňoval.
Mluvili také vaše děti vymyšleným jazykem?

gtver
7. dec 2008

Tak náš malej je mladší,takže u něj jsou to takové pokusy opakovat slova, co slyší, ale u několika chápe, co znamenají. Ale dneska mě dostal. Dávala jsem mu jako obvykle odpoledne jogurt a vždycky si s ním povídám, co zrovna jí a tak. Ateď mu nabírám na lžičku a on se na mě podíval a z vypadlo z něj: jo-gůůů 😅