Kedy začínajú deti rozprávať?

zuzana19851
10. nov 2007

Ahojte mamičky chcela by som sa spytat kedy vaše detičky začali rozpravat ja mám 19 mesačneho syna Jakubka a nerozprava vobec nič len hau,ham,baba.všetko čo mu kážem alebo poviem chape ale stale mlčí a pri tom sme rodina kdeš sa nám usta nezatvoria pokial nejdeme spat.Ďakujem

maca793
10. nov 2007

má ešte čas, niekto sa naučí skôr iný neskôr. deti sa učia rozprávať do 3 rokov.
Niektoré deti v tom veku nevedia povedať vôbec nič. chce to len čas. uvidíš, ani sa nenazdáš, a začne plynule rozprávať. 😵

eva4444
10. nov 2007

zuzi neboj, ja som zacala ako 2 rocna, tiez sa mama o mna bala ale prislo to 😕 😀

jacka
10. nov 2007

Vraj sa deti rozkecaju ked pojdu do škôlky.Netrba sa bát.JA som sa pýtala doktorky na to a že je to normlne.Tak ako píše maca do 3 rokov.Takže žiadny strach.Ani ten náš nerozpráva,teda len svojou rečou.hatlaninou 🙂 😀

tilly
10. nov 2007

aj môj malý začal ako dvojročný, teraz, má dva roky a dva mesiace, povie všetko, vie 4-5 štvorveršových básničiek a pár pesničiek, a "huba sa mu celý deň nezavrie" 😀
prišlo to tak zrazu...

junovka
10. nov 2007

v Dietati 11/2007 je tema , kedy ist k logopedovi ak dieta este nerozprava. 😉
Inac, manzelov synovec mal 3 roky a vedel len povedat "degov"-to bol vyznam unho pre vsetko,svokra ju posielala na logopediu,dokina povedala, ze ma cas,chlapec mal 6 rokov, mal nastupit do skoly, al dali mu odklad koli reci, nastupil ako 7 rocny, dnes ma 8 a pol roka a dodnes ma problem s pismenkami r,š,č... 😅 co dodat na zaver....snad,len to zuzi, ze by so to nenechavala na lahku vahu 😎 😉

hanasakia
10. nov 2007

Ahoj, náš malý toho taky moc nenakecá. Řekne jen papa, baba, ham,koko,am ( tam ). Jinak používá něco jako ekhm. Už taky začínám být z toho nervozní. U prvního jsem tenhle problém neměla, každé dítě je fakt jiné...Řekla bych, že jinak je moc šikovný, je bez plínek, jí sám lžičkou a tak....

vroni
10. nov 2007

Moja mala toho tiez moc nenakeca, mozno zo desat slov, aj to uz som asi prehnala, uplne jasne vyslovi len havo a katze (nech zije dvojjazycnost 🙄 ), mama sice hovori, ale to je len taky bojovy pokrik, ktory nema nic spolocne so mnou (psy a macky oslovuje spravne) a inak je vseko "koi" (asi bola v minulom zivote japonka alebo co 😀 ) Ale pripadne starosti si budem robit az tak od troch rokov. Dovtedy je vsetko v norme (inak som pocula, ze cim neskor dieta zacne rozpravat, tym je potom ukecanejsie, tak neviem 😀 )

jacka
11. nov 2007

Junovka,je to normálne ako do 3 rokov nerozpráva.Až potom preba konat.Ak sa zanedbna tak je to chyba rodičou alebo dr.

junovka
11. nov 2007

blbost!Pokial viem a vsade to pisu, tak take 19 mesacne dieta by malo vediet a poznat vyznam asi 70 slov.Najdolezitejsie je aby sa rodicia tomu dietatu venovali a vela rozpravali.A este k tomu rozpravaniu-ak rodic nieco dietatu hovori, tak ma mat ocny kontakt s dietatom.Nie ze mu vysvetluje a pozera po vtacikoch na oblohe,obrazne povedane.To iste robila aj manzel.svagrina,pisala som to hned na zaciatku, a tak to dopadlo.
Inak toto nechapem, preco lekari povedia, ze dieta ma cas na to, a potom ked s dietatom clovek pride napr. v 4 rokoch , tak nanho vykricia, ze kde boli doteraz s dietatom. 😉
Moj nazor je na toto vsetko.

vroni
11. nov 2007

ano junovka, 19 mesacne dieta by malo vediet a poznat (podla miestnych statistik) cca 50 slov, to vsak neznamena, ze ich musi vediet zretelne vyslovit. Su deti, ktore zacnu rozpravat v roku, su deti, ktore zacnu az v troch. Tri roky su ale hranica, takze ak ides k lekarovi so 4-rocnym dietatom, lekar sa bude cudovat, kde si ten rok trcala. Ked prijdes s dvojrocnym, tak si maximalne potuka po cele, ze je to v norme. Inak poznam dvojicky, z ktorych jedno uz v 18 mesiacoch spajalo slova do viet a druhe do takmer troch rokov neprehovorilo ani slovo. Tak to asi rodicia komunikovali len s tym jednym, ze? 😨

junovka
11. nov 2007

vroni,nikto tu netvrdi, ze dieta by malo spisovne a spravne hovorit,ale svojim dets.zargonom.Bohuzial, poniektore nevedia ani tym zargonom.Ale, je to vec rodicov.Mne je to uplne jedno.Timeika uz na rok tvorila dvojslovne vety,viac-menej jej bolo rozumiet a teraz pomaly 6 mesacna Nelka uz sa jej stane,ze jej vyklzne ma-ma,ta,ba.. 😉
A predpokladam vroni, ze svoj nazor som si mohla dovolit povedat.Ja totiz zijem v slobodnej krajine 🙂 ...a ty? 😀

junovka
11. nov 2007

...a to 4 rocne dieta som uviedla preto, lebo synovec bol ako 4 rocny, a svagrinu vypoklonkovala dokina z ambusky 😉 nevedela som uviest iny priklad 😨

andy.a
11. nov 2007

s tým rozprávaním je to indi-vindi.Chlapci zväčša začínajú neskôr,ale nie je to pravidlo.Okolo 3-4 r.,pokiaľ dieťa nerozpráva,je najvyšší čas zájsť odborníkovi.Často doporučí dr.aj vyšetrenie sluchu na ORL alebo foniatrii.

ja som to zažila so synom, do 3 rokov takmer nič nerozprával,na logopédii sme boli v 2 r.,poslala nás domov,že má ešte čas a okrem toho ani s logopedičkou vôbec nenaviazal adekvátny kontakt/verbálny,ani vizuálny/.V 3 r.začal sám "kecať",aj na logopédii je veľmi chválený/chodíme inej logopedičke/,teraz pozná farby,počíta do 2O,pozná dinosaurov atď,vlastne dobieha zameškané.

a boli sme aj na ORL +foniatrii na vyšetr.sluchu,sluch má Aďko OK,mali sme ešte aj v anestéze absolvovať vyšetrenie sluchu,ale to som odmietla,lebo aj sama som vedela,že malý počuje veľmi dobre..

andy.a
11. nov 2007

samozrejme,že výslovnosť ešte nie je dobrá,takže na logopédii trénujeme výslovnosť..ale za tento posledný rok malý urobil neuveriteľné pokroky.. 😉

michalag
11. nov 2007

junovka, prepac, ale ja mam tiez 19 mesacneho syna, venujem sa mu, rozpravam sa s nim cely den a tiez nechce rozpravat povie iba mama, baba, ham, ale hoci to nevie povedat tak rozumie vsetkemu na co sa ho spytame. Boli sme aj na neurologii a neurologicka povedala ze chlapci su lenivejsi a ze neva ked nerozprava a je dolezite ze rozumie vsetkemu.

zuzana19851 🙂 , neboj sa sme na tom rovnako, ale verim ze potom zacnu rozpravat, ze sa im pusa nezavrie

zuzana19851
autor
11. nov 2007

milé mamičky ďakujem vám že ste sa vyjadrili k mojej teme poniektore vaše názori ma ukludnili tak budem trpezlivo čakat dalej tak tiež som od znamich počula že chlapci začínaju neskor rozpravat a že do 3 rokov netreba robit paniku napr.dnes ako sme sa blaznili tak z jakuba vybehlo mama mám mamu ha 🙂 tak som sa potešila

vroni
11. nov 2007

junovka, tebe niekto stupil na otlak? Nikto ti predsa tvoj nazor neberie a ani ho neoznacuje za blbost ako si to urobila ty s nazormi ostatnych. Takze sa tu neohanaj slobodnou krajinou, to co si predstavujes ty je diktatura (ja poviem svoj nazor a ostatni budu suhlasit - alebo aspon drzat hubu) Ale inak nerozumiem, preco doktorka vypoklonkovala dieta, ked v 4 rokoch nehovorilo. Prave vtedy by snad mal lekar pomoct a nie vychovavat rodica, myslim si....

roasha
11. nov 2007

moja mala zacala rozpravat ako 6mes./mama,baba,cica,nam,tam.../z rocnou sme sa normalne dohovorili-rozpravala vety,vedela ukazat farby,a napriek tomu som nikdy nepodcenovala deti ktore zacali rozpravat pozdejsie.kazdy sme individualny,a to je dobre,aspon nie je svet jednotvarny. 😵 😵

shiju23
12. nov 2007

mojej kamosky syn ma 3roky a pred tym nez siel do skolky ani nevedel poriadne rozpravat,takmer nic,iba rozumel, teraz je to uz lepsie aj ked to da este cas. takze sa neboj.

danulka2
30. nov 2007

Synovec do 2,5roka poriadne nepovedal ani slovo.Len ,,mama,, a na kazdeho druheho chlapa na ulici ,,tata,, 😀 Sestra uz bola zufala.Jedneho dna sam zacal hovorit a potom nastal velky problem,ako mu tie usta aspon na chvilu zavriet xi

ujo
25. dec 2007

Myslim, ze ma este cas, hlavne, ze rozumie a chape. Treba s nim hlavne vela citat a rozpravat. Ja som dcerke neustale od narodenia rozpravala a knizky sme kupovali v 3 mesiacoch, lebo ju uz vtedy velmi zaujimali. Stale sme si recitovali, citali a rozpravali sa . Ale aj kvoli tomu stale, lebo vzdy bola a aj je velmi otravne dieta, ktore si vyzaduje velku pozornost. A mozno aj vdaka tomu v 7 mesiacoch chapala vyznam mama, tata, baba, dede a aj nas tak oslovovala, v 10. mesiacoch poznala a vedela aj povedat asi 50 slov, v 12. mesiacoch zacala spajat slova, v 14. tu boli prve basnicky a teraz v 28. rozprava ako jej hovoria ludia, ze ako stara vecera. Rozprava proste ako dospely clovek, jasne, zretelne, vsetky pismena, spieva koledy, vsetky slohy Buvaj dieta krasne, pesnicky uz nie take detske ale napr. Pod horou, pod horou, Červeny kachel a tak. Pozna vsetky farby, vie napocitat do 10, po anglicky do 5. Ma uz take reci ako napriklad, ked uvidela jedneho pana trochu pripiteho a hovori: ujo to ako vyzeras, mna z teba porazi. A rozprava v kuse, a aj mame z toho hlavybolenie obcas, ale sme radi. Nebojte sa aj vas to caka a budete si spominat na stare zlate tiche casy.

sofik
26. dec 2007

Ja si tiez myslim ze to treba nechat. Dieta na to musi prist samo. Moja sestra nevedela rozpravat do 4 rokov, iba naha, nihi, nehe a do roka do dohnala vsetko, potom sa jej pusa nezatvorila. Priroda si to zariadi sama, ono na to pride casom, teraz je len lenivucke.

simone
26. dec 2007

Nase mala uz mele a ma rok.Ale nekterym detem se hold mluvit nechce.Ja jsem pry nemluvila do dvou vubec a nasi si mysleli ze jsem nema a uz zacali probirat varianty co kdyz...,takze ja bych to nechala tak.A taky ted hubu nezavru 😀

zoya1
26. dec 2007

Moja malá má skoro 16 mesiacov a tiež toho veľa nenahovorí. Ale rozumie všetkému. Tiež sa mi to zdá dosť čudné, keďže syn hovoril plynule vetami od cca 9 mesiacov - čo bolo na chlapca veľmi skoro. A to sa vraví že dievčatká sú šikovnejšie. No u nás to zjavne neplatí. 🙂

wladka
27. dec 2007

ziadne obavy.. do troch rokov je to ok, po troch uz zacat vazne riesit.. 😉 viem co pisem, som surdopedicka..

nejde o vychovu matky k dietatu, a aj o cas, ktory sa mu venuje.. ale..

dieta je proste osobnost, a aj sa tak podla toho sprava, vyjadruje..

samozrejme, ze neuskodi, ked sa mu matka venuje, aj ked dieta neopakuje po nej slova, nevzdavat to, pretoze, zafixuje sa mu to do hlavicky, a zapamata si to.. 😉 .deti su bystre, aj ked sa nezdaju..

bibinka
30. dec 2007

tak ja riešim u malého opačný "problém"- kedy už prestane rozprávať???? 😝 😝 Ako ráno vstane, spustí samomluvu a prestane iba keď spí. 😀 😀 .Ale je pravda, že povie zrozumiteľne skoro všetko. Mal presne rok a pol keď mal dva dni také, že rozprával aj v spánku celú noc, to bolo niečo.... 😅

maca793
30. dec 2007

síce malá má 1,5 roka, ale rozpráva ta het. môžem povedať, že rozpráva ako 2 ročná. každý deň si priberie nové slovíčko a tiež sa celý deň nezastaví s rozprávaním len vtedy, keď spí. v noci si niekedy niečo zamrmle 😀

tilly
30. dec 2007

bibinka 😀 😀
aj ja si to niekedy hovorím 😀
môj tiež krásne rozpráva, ale niekedy sa to nedá počúvať, trepe dve na tri, len aby rozprával, aj si len tak pre seba recituje básničky, len aby ticho nebolo 😀 ale niekedy z toho vznikajú dosť dobré hlášky

m311293
30. dec 2007

zuzanko buď v klidu, máš mladej ve 2a půl letech uměl akorát tak mama, tata, tomi, happy a hop. Pak se rozkecal a dnes pusu nezastaví. takže klídek.

bibinka
30. dec 2007

tilly- tak to máme teda podobné. mňa bolí hlava hneď ráno keď ho začujem 😀 , tiež si opakuje básničky, jednu knihu riekaniek vie naspamäť,"číta" básničky podľa obrázkov, potom si sám komentuje čo práve robí,ako čo funguje,napr. táto kocka patrí tu a nemôže ísť inde,len sem 😅 😅 atď.
Dokonca aj keď vonku mrzne alebo fúka vietor, tak melie ako mlyn, nadšene vykrikuje po celom meste,babky a iní "dvíhači obočia" len krútia hlavami . Keď ide na prechádzku s mužom, tak ho počujem až domovaj cez pozatvárané plastové okná, čo tak reve ani pavián. 😉