Kedy začínajú deti rozprávať?

zuzana19851
10. nov 2007

Ahojte mamičky chcela by som sa spytat kedy vaše detičky začali rozpravat ja mám 19 mesačneho syna Jakubka a nerozprava vobec nič len hau,ham,baba.všetko čo mu kážem alebo poviem chape ale stale mlčí a pri tom sme rodina kdeš sa nám usta nezatvoria pokial nejdeme spat.Ďakujem

danteska
9. jún 2011

hladala som takuto temu a nasla..maly bude mat 17 mesiacov a povie len mama,ham a inak je vsetko baba,bebe a bibibi a gaga... 😒 vobec nechce opakovat ani napodobnovat..cakam kazdy den ze po mne zopakuje aspon havo-ved mame 3 psov takze denne poviem havo aspon 100x a nic... 😠 rozpravam na neho stale,aj ked zehlim,varim,hrame sa spolu,pustam mu rozpravky na CD a nic.. rozumie vsetko,donesie co mu poviem,ide kam ho poslem,fakt vsetko..ale netusim kedy uz zacne rozpravat..aj sa bojim ci zacne,ale to bude asi pekne neskoro...

bubelko
9. jún 2011

@danteska moj mladsi syn ma 18 mesiacov, rozprava 4 slova - mama, tata, papa, vava (pes). boli sme v utorok na kontrole - pediater len skonstatoval, zodpoveda veku. rozpravat zacne pravdepodobne po druhom roku. nemam si robit starosti, takze si myslim, ze mate tiez este dost casu 🙂 a u nas na neho rozpravam ja aj jeho 4-rocny brat a nula bodov.

andrejka1974
9. jún 2011

pozri sa kazde dieta je ine moja najmladsia dcerka ma 2 roky a 8 mesiacov hovori velmi malo mama,tata, dedo,hojda,kde je ,tu je, maco ham tam tu chodime k logopedke napreduje pomaly ale rozumie vsetkemu je sikovna vsetko co jej poviem spravi len sa jej nechce rozpravat a starsi syn ten je ukecany tomu sausta zavru az ked zaspi

danteska
9. jún 2011

@bubelko ja ani necakam ze bude ukecany hned teraz,len ja sa fakt snazim,doobeda aj poobede-okrem obednajsieho spanku-sme stale spolu,ma knizky,ja si ani nedovolim-ani maly mi nedovoli-sadnut si napr na pol hodinu k casopisu a kave-to by som mala aj vycitky svedomia ze sa "nerozpravame" 😀 ..vonku mu staaale hovorim kde je auto,kamienky,voda,havo atd atd...ale tak snad to pride...on je zlaty,ked sa "rozculuje" tak krici bababa a bbibibiii 😀 ale citam tu aj diskusie dozadu co maminy popisali tak budem cakat ze sa rozrozprava..len moj muz je Cech,tak asi aj z toho bude mat zmätok chvilu..uvidime... 😉

adulka691
25. júl 2012

@danteska Uz vam maly rozprava? My mame problem ze nas maly ma 3roky a 8mesiacov a stale je jeho zasoba velmi slaba...uz som zufala aj ja aj manzel...nevladzeme uz... snazime sa ale akosi to nepomaha..tak ako pisete rozumie vsetkemu len on je taky tvrdohlavy ze nie a nepovie nezopakuje to co ma... poviem mu povedz teta Misa... povie len Teta a koniec..kazdy je tata... Nevladzme uz

sorciera24
25. júl 2012

@adulka691 no, to uz je dost pokrocily vek....chodi do skolky? boli ste u logopeda......?...ja som sa tiez bala, mne maly zacal rozpravat ako 2,5 rocny z tyzdna na tyzden...azcal mlet jak mlyncek...dovtedy 15 slov sokola....ale uz skoro 4 roky...je dost....

adulka691
25. júl 2012

Chodime ku logopedke.. ucime sa mena nasich znamych a tam to je peklo--- vobec nespolupracuje a nechce... Chodi do skolky, ale ani skolka.. ja dufam ze tiez pride ten cas ked zacne... a neviem ci je spravne na neho tlacit alebo obcas povolit...uz nevladzeme

monika15
25. júl 2012

@zuzana19851
moj bude mat 2 roky o par tyzdnov ale okrem toho ze vtacik nic nepovie :((((((((((((((((((((((((((((((((((((

abbie
25. júl 2012

nas maly ma 18 mesiacov a povie az 0 slov ☹

xxx123
25. júl 2012

@adulka691 ahoj, vy asi na maleho moc tlacite. Cim viac tlacite, tym viac mu asi sposobujete blok. On to aj citi, skuste to formou hry, alebo pri blazneni sa, ak sa rad blazni. Vyhod si aj s manzelom myslienky, typu on moc nerozprava a nesledujte ho, a hlavne neocakavajte. Nechajte ho jeden den len tak, skus prestat rozpravat na jeden den a uvidis co to snim spravi... Ja svojmu synovi stale rozpravam, ukazujem, opisujem atd...a cim viac som ja ukecana, tak on je ticho. Ked uz sa mi nechce hovorit, tak zacne on. Ma 17 m.a co povie je gol, da ako daj, gingin hodiny, brm auto, vvvv vsetky spotrebice.

kaja73
25. júl 2012

@adulka691 podla mna by ste mali zajst aj za klinickym psychologom,len logoped je malo-ten riesi kvalitu reci,zlu vyslovnost .....no a klinicky psycholog vie spravit diagnozu-ci sa nahodou nejedna o dysfaziu-vo vasom pripade expresivnu-teda rozumie ale nehovori a potom to vyzaduje spacialny pristup,mozno aj specialu logo skolku.
Ten vek je uz ozaj vysoky a ja by som to riesila uz aj s tym klinickym psychologom.
Riesit to proste treba,aby do nastupu do skoly rec zvladol,inak bude mat aj problemy v uceni.

adulka691
25. júl 2012

@kaja73 Dakujem za typ..nikdy som o tom nepocula ale urcite hned idem vyhldata na nete a vyskusat..Lebo obcas sa uz aj bojim aby .... ☹
Dakujem este raz:...
@xxx123 Asi je to pravda ze moc na neho tlacime lebo chcem aby zacal aspon nieco a pekne... uz sme vycerpany s toho vsetkeho..ze uz ma taky vysoky vek...

kaja73
25. júl 2012
jolinka
25. júl 2012

@adulka691 tvoj syn s velkou pravdepodobnostou nerozprava lebo NEDOKAZE, nemoze...a nie preto ze by bol lenivy ci tvrdohlavy...dorozumievat sa recou je zakladna ludska potreba, aj tvrdohlave deti rozpravaju, je to ovela jednoduchsie ako ukazovat ci gestikulovat. 😉
treba ist za odbornikom , dobry psycholog urci ci nejde o syna o poruchu reci...ja by som tipla ze ano. 😉 😒 Je to praca na dlhe mesiace a roky, po urceni diagnozy najst dobreho logopeda, ktory dokaze pracovat s dietatom a zaujat ho aby spolupracoval {ver mi ze su i taki , len treba hladat}.
Tlacenie typu "Povedz to a to" je uplne bez efektu, vec moze este zhorsovat. Spolu s recou treba rozvijat celu osobnost dietata...jemnu a hrubu motoriku {sporty, chodenie do schodov, kreslenie, navliekanie koralkov, kocky, puzzle atd atd...}

Rec sa rozvija pri kazdej cinnosti, rozpravat jednoduchymi kratkymi vetami, komentovat vsetko, nevyzyvat..."zopakuj ,povedz".,.a hlavne nie blbiny ktore dieta absolutne nezaujimaju ako mena nejakych tetiek 😝,

neviem kolko presne rozprava tvoj syn, aku ma slovnu zasobu , ci uz tvory vety alebo slovne spojenia, od toho sa da odpichnut, ak by nerozpraval takmer vobec moze mu pomoct aj obrazkova metoda, dieta ma k dispozicii karticky na dostupnom mieste, moze ich doniest a ukazat cjo chce pripadne vyskladat aj kratku "vetu" pozri si nieco o VOKS na nete...

yvonn
25. júl 2012

ahojte, moj syn ma 2roky a zacal viacej rozpravat okolo 20-teho mesiaca, za 4 mesiace sa dokonca tak rozkecal, ze sklada 4-5slovne vety a dokonca ma udivuje to, ze dava spravne koncovky slovam, krasne sklonuje... to fakt nechapem... som myslela, ze to bude ovela neskor... Drzim palce ostatnym maminam, lebo viem si predstavit ake tazke je svojmu dietatu nerozumiet, ked chce nieco povedat a nevie..

inga110
25. júl 2012

mojadcera zacala velmi neskoro, v 2 rokoch vedela len 5 slov, ale za mesiac neskor sa rozkecala/ona je bilingualne dieta/ a moj syn ma teraz 2 roky a rozprava 2 jazykmi, tak ze kombinuje 2-3 slova do vety. a zacal okolo 18 mesiaca, cize velmi individulane, neboj ani sa rozrozpravaju ked je cas

ducci
28. júl 2012

no my mame 16 mesiacov a vieme tak 10 slov.... co je podla mna ok, len niekedy mam pocit ze strasne rychlo sa nieco nauci a teraz mam pocit, ze tych 10 slov hovori asi 2 mesiace a nic nove... tak hadam to zase pride v skoku 🙂

tosomja
28. júl 2012

Ahojte, ani moja veľa toho nenahovorí ☹ Rozpráva, nie je ticho - ale tou svojou rečou. "abua papua havo Kiki" To je napr. jedna jej veta, prvé dve slová neviem, čo znamenajú, tretie je havo a Kiki (Viki).
Vie povedať - mami, tati, Kiki, babua (babuľa), baba nepovie, dedo tiež nie..., ešte povie havo, mňau, hoko (mlieko), ostatné ukazuje. Ešte nedávno vedela povedať aj baba, dedo, babi, maco...Neviem, kde robím chybu.
Je inač šikovná, veľmi vynaliezavá, vie sa aj sama zahrať, vie aj vystrájať, aj byť ako anjelik...Len tá jej slovná zásoba mi robí vrásky. Neviem, ako ju mám naučiť opakovať, ak čítame knižku, len ukazuje a znázorňuje napr. slona - chytí sa za nos, zajac - za uši, ak sa jej pýtam, čo má dievčatko (oko) tam a tam, tak len ukazuje. Ak ju nechám samú, tak sa rozpráva sama so sebou, ale tiež len svojou rečou. Ak tancujeme a spievame (napr. Oli oli Janko....), tak len tancuje, ani jedno slovo nepovie...Ak ju nechám spievať, tak spieva "dindilindi..." či ako...

eva4444
28. júl 2012

baby, tak nas prvy zacal rozpravat ked mal 2r10m (dovtedy mama nie brm bgn ham), tiez mi bolo vselijako, a potom behom 2 tyzdnov komplet cele vety minuly cas proste vsetko co rovesnici. no keby som nebola pri tom tak to asi ani neuverim 😕 to iste nase druhe dieta 2r nic a behom dvoch-troch tyzdnov dobehla vrstovnikov, a nasa tretia teraz (1,5r) 2-3 slovne vety a obrovska slovna zasoba. ono niekedy tie deticky co menej rozpravaju posobia na prvy pohlad ako pomalejsie, ale nie je tomu vzdy tak, proste sa venuju momentalne inym veciam, rozvijaju ine oblasti a rec dozenu ked to na nich pride 🙂

miskakyska
28. júl 2012

@adulka691 chápem Ťa...prešli sme tým aj mi...nebojsa rozkeca sa až,až...dg.oneskorený vyvin reči..mi už ideme do školy,na básničky nie sme absolutne,no nezabijem sa preto...dcéra ta zas vedela básničiek a basničiek..syn je uplny opak..ale deti sa nesmu porovnávať..držím palce

danteska
2. aug 2012

@adulka691 ahoj,no maly zacal troska rozpravat tento rok koncom marca...po jednom slove,pomaly,mal 2 roky a skoro 3 mesiace...a kazdy den pridaval nejake slovko,teraz uz aj vetu povie-sice sem tam hatlanina,minuly cas nepovie,len obcas,zapor povie "po svojom" napr mamina von nie-to znamena ze nemam ist von..ale ked to porvnam tak za 4 mesiace uzasny pokrok..nejak neriesim vyslovnost a podobne,zatial som rada ze rozprava..ale ak by to nebolo dobre-nepovie r,ř samozrejme nie,a trebars h mu obcas robi problem-tak budeme musiet k logopedicke..ale tak zatial akam ze by to bolo lepsie,ak nie tak k MUDr. mozno este pockaj a stale s nim cvic,snad to dojde..aj ked si ervozna uz z toho,verim ti,ale ked nechce spolupracovat to je tazko potom..chce to asi trpezlivost hlavne..drzim ti palce..

daniella_vivien
2. aug 2012

jak dieta zacne , uz to ide rychlo..moja ma 21mesiacov a sa pekne rozkecala, kazdy den si zapameta jedno slovo. podaktore zabudla, ale da sa snou uz pekne dorozumiet.

lenka1707
26. nov 2012

Ahoj,máme syna který má 2 roky a tri měsíce a nemluvý. Jenom mami,tati,.... Ptala jsem se doktorky,ta mi řekla,že ak se to nezmění tak nas pošle na logopedii až když bude mít syn 3 roky.

marton
26. nov 2012

@lenka1707 Ahojky,ono se to asi opravdu dříve nevyřeší.Buď trpělivá,začne až k tomu dospěje.Naše všechny děti začaly povídat až po druhém roce.Dvojčata,která jsou stará jako tvůj prcek taky moc dobře nemluví.Opakují a dohromady složí tak 2 slova.Synovec se rozpovídal až 3 měsíce před třetím rokem a věř mi,že mi z něj v jeho 5ti letech jde hlava kolem 🙂 .

ewca
26. nov 2012

No kazde dieta je ine...moja dcera zacala ako rocna opakovat slovicka a teraz ma 21,5 a vie obidve spievakova naspamat a porozprava vsetko mozne, aaaaale...po motorickej stranke to bolo horsie...pretcat na brucho sa zacala v 8mesiacoch, chodit az v 15. ... a kamosky maju deti co vsetko toto robili ovela ovela skor ale zase tolko nerozpravaju...vacsina deti zacne rozpravat az v skole ked sa dostanu do kolektivu, takze ziadny strach 🙂

lenka1707
26. nov 2012

@marton
ahoj,u nás je víc problému.Syn se narodil v 8 měsíci a tak má zvýšenu hyperaktivitu. Nevydrží sedět na zadku . Maximálně
par minut. Nevím ako je to u Vás ale nesoustředí se a už měsíc se snažím ho učit oblékat a obouvat boty ale stále si nevím najít spúsob ako na to.Za každou radu budu vděčna

marton
26. nov 2012

@lenka1707 Kluci byli v 35tt a pořád jsou to taková mimina.Hlavně vzhledem.Každý jim hádá i o půl roku míň.Ten starší je taky takové třeštiprdlo.V pohybu jsou neustále oba.Teď asi tak 14 dní vydrží koukat na kouzelnou školku a milují malování s Matýskem.Boty si obují,i když ne vždy správně 🙂 .Svléknou se,horní díl hůře.Oblékání nic moc,spíš nic než moc.Ale mě na tohle přijdou malí.Přes den,když jsme doma jsou bez plen.Řeknou si sami.Na ven si to netroufnu.Jedí sami,ale ne třeba polévku.Po jogurtu je to občas na malování.
Neporadila jsem ti,ale mě se zdá ,že jinak než trpělivostí a časem to nedáš.Až bude mít věk a nezlepší se to,tak vás určitě dr.někam pošle.A i pak to je asi stejně boj s nervama 😒 .

marcellka32
26. nov 2012

@lenka1707 na logopediu môžeš ísť už aj teraz,logopedicka moc toho neurobí,chodíme už pol roka,syn má 2,5 roka,ked sme začali chodiť k nej vedel len podstatne mená,teraz po pol roku začína používať slovesa,myslím že to nie je zásluha logopedicky ale jednoducho syn sa rozhodol kedy začne rozprávat,ja som šla sama od seba k nej aby ma uistila že syn je v poriadku,nemusíš čakať do 3 rokov 🙂 prajem veľa nových slov.

lenka1707
26. nov 2012

@marton
tak to jo tyyy,,, nervy,tých třeba hodne. Mišan na zachod chodí sám a jsem aj strašné překvapena,ze si rad umývá zúbky. Ak se podíváš na fotku tak vidíš,že syn vypadá na vic ako na dva ročky. Každý mu typuje 3-4roky a když jsme venku a ho vydí a k tomu ještě nemluví. Každý se pta či je v pořádku. Bud ráda,že vypadají na míň. Dvojčata asi máš nervy na rozdávání coooo.

lenka1707
26. nov 2012

@marcellka32
chtěla jsem jet na logopedii,ale musela jsem mít potvrzení od obvodnej lékařky. Nechtěla mi dat. Začali sme ho dávat do školky na dva hodinky denně,tak uvidíme či se mu rozváže jazyk ak ne tak pojedeme.