Kedy začínajú deti rozprávať?

zuzana19851
10. nov 2007

Ahojte mamičky chcela by som sa spytat kedy vaše detičky začali rozpravat ja mám 19 mesačneho syna Jakubka a nerozprava vobec nič len hau,ham,baba.všetko čo mu kážem alebo poviem chape ale stale mlčí a pri tom sme rodina kdeš sa nám usta nezatvoria pokial nejdeme spat.Ďakujem

mircka
4. jún 2009

Taky jsme nemluvící. ☹ Říká jen slabiky "ma", "pa", "ka", "gaga", "ba", "koko". Občas řekne "mam" a to je vše. ☹ 😒
Knížky čteme, vykládám mu, vysvětluju už od narození a nic. 🙄 Jsem z toho nešťastná. 😒 Sice je "ukecaný", ale to mu nikdo nerozumí. Mluví tím svým jazykem.
Stejně jako u michalienky si ukáže prstem co chce a ani, že mu nerozumím nepomáhá. ☹

sisstin
4. jún 2009

syn neřekne naprosto nic, ani slabiky..ani ta dětská čínština..prostě nic 😝 asi dva dny vydává jakési vavava..je to strašně individuální, MP neřekl prý do 3let ani slovo a pak začal mluvit normálně ve větách 😉

slavistka
4. jún 2009

se přidávám,moc toho neřekneme...tak 5slova porad tam,tam,tam,ukazuje rozkazuje a kdyz s etvarim ze mu nerozumim nebo kdyz chci aby neco zopakoval,tak se desne rozciluje...

krupinka01
4. jún 2009

Ahoj holky, sem ráda, že nejsem s takovýma starostma sama, mám taky nemluvící mimino :D.. malá má dva roky a dva měsíce a nic moc z ní neleze .. jenom svojí řečí .. houká si, bzučí, bručí, křičí a neřekne nic co by ji bylo rozumět ☹
Ale k věci. byli jsme na prohlídce u neuroložky, to bylo malé 22 měsíců.. a když nemluví, tak se ji málo věnujeme .. atd .. nezpíváme, nemluvíme, nečteme pohádky .. atd.. šla sem domů z brekem :( , no a výsledek po tříměsíčním snažení je stejný, tak se děsím, co nám řekne, za tři měsíce, kdy máme přijít znova :(
jenom ukazuje, když něco chce a s tím si vystačí ..

tamilla
4. jún 2009

Caute, nakukla som do tejto temy aj ked toto zatial neriesim mala este nema rok. Ale chcem Vas ukludnit, pretoze sesternica mi hovorila, ze jej kamoska ma syna, ktory do troch rokov napovedal ani mama a denne mu musela citat knizky o dinosauroch a enciklopedie o zvieratach a aj tak proste nerozpraval. Presne v den 3 narodenin zrazu zretelne povedal HUDRI HUDRI DATEL MUDRY 😀 a cela rodina podla na zadok 😀 😀 😀

sisstin
4. jún 2009

krupi:prosím tě,co to je za doktorku?Tam bych teda uz nesla...my s malým mluvíme normálně,čtení ho nebaví vůbec,zpívání jakž takž...pokud mají jinak psychomotoricky vývoj v pořádku,tak to chce čas...u nás fakt až poslední dva dny začal vydávat aspoň něco,jinak je fakt jak pěna a max.si broukal melodie...

krupinka01
4. jún 2009

Hodně lidí mi říkal, že je to normální, ale reakce dr. mě fakt vzala, ale to by asi každého. Asi nemá svoje děti a podle nějakých vzorců a tabulek, už má normálně mluvit .. a ještě sem zapoměla na takovou drobnost: Dr. se ptala malé kde má koleno ..civěla na ni malá jak tele na vrata :D nevím, jestli věděli vaše děti ve 2 letech kde mají koleno, ale malou sme to nějak moc neučili, se mi zdálo že na takové složitější věci má ještě čas.. tedka už to umí, tak mužeme dr. oslnit , až tam zase půjdeme :D

dobrou noc všem mluvícím i nemluvícím miminkům a mamkám🙂

sisstin
4. jún 2009

krupi:nás tam doktorka taky chtěla na 18m poslat,ale odmítla jsem to,malej se strašně boji cizích lidí a u doktorů zvlášť,by tam akorát řval jak tur.Jinak takový to,kde máš ocicko atd. neumí taky,jeho prostě tohle nebaví,hned utíká pryč a jde si radši hrát se stavebnici,prostě každý dítě je jiný,některý uz v roce povídají a některé jsou ještě miminka...to se podda...

kijonkova.k
4. jún 2009

Holky,malá taky nic neřekne.Jediné,co umí je "houpa" 😉 To,když vidí houpačky a průlizky na hřišti nebo jí houpeme na klíně.Jinak je všechno "tata".Ale rozumí všemu,přinese mi klíče,když chci,stačí říct,že jdeme ven,tak si donese mikinu a boty...ukazuje kde má vlásky,oči,uši...všechno umí,ví jak se jmenujou různé heačky,ale když chci,ať řekne máma,tak se ozve"tata".Na roční prohlídce mi Dr.řekla,že když dítě nemluví,tak se pozná,že je hluché 😠 Se mi chtělo smát...

petka80
4. jún 2009

Kijo, tvoje dr. je teda dobrá 😠
Moje Anička taky nemluví skoro vůbec. Říká teda pápá, mama, tata, ba (znamená bác, balón a taky haf 😀 ) a bů (tak dělají skoro všechna zvířátka 😀 ), brm brm (auto), šššš (vláček), ssss (had) a mňam.
Ale rozumí všemu, jak píše kijo. Teď má takové období, že začíná rozumnět fakt hodně, až někdy zírám.
Jako mně to nijak nevadí, hluchá rozhodně není 😀 , jen mi přijde vtipný, že na prohlídce na 1,5 r. se nás prý bude dr. ptát, jestli už spojuje slova 😕 😅
Akorát co mi přijde blbý, je, že když nemluví, tak já na ni asi mluvím "primitivněji" než bych asi měla, protože jak nemám zpětnou vazbu, tak nějak nedokážu odhadnout, čemu rozumí a čemu ne. Tak si na to dávám pozor, abych na ni nemluvila furt jak na mimino..... 🙂

petka80
4. jún 2009

krupinko, to je fakt děs 😔 Chápu, že ses cítila děsně ☹ A neboj, ono to přijde, i když je to teď pro tebe určitě těžký.

kijonkova.k
4. jún 2009

JJ,je dobrá 😖
Zvířátka Karolínka taky umí-pes...ba,kravička...bů,ptáček...pípí(ale většinou řekne pépé nebo pápá),vláček dělá stejně jako kravička 😀 ,na kočku dělá číčí....je šikovná,jen se jí holt nechce mluvit a jestli mě Dr.pošle na neurolu,tak nepůjdu,podle mě je to blbost a malá bude stejně jen řvát 😉

krupinka01
4. jún 2009

Dík za podporu 🙂 , bylo to těžké jak sem šla od dr., ted už sem relativně v klidu, vím že to z ní "nevytulču" a nejsem jediná, kdo má nemluvící mimi, tak to není žádná tragédie .. ale horší to bude, až půjdeme zase na kontrolu 😀 😀 . Aspoň ukážeme dr., že už víme kde je koleno 😀 😀 😀
Už fakt musím do hajan.. dobrou noc i vám všem. pa

susika
4. jún 2009

tak už chápem, prečo sa ma na pieskovisku maminy vypytujú, kolko malá má rokov. prvých 5 slov vedela ako 10 mesačná. viac začala brblať, ked mala rok, ked mala 18 mesiacov už riadne brblala a teraz už skladá normálne vety, vypytuje sa, odpovedá na otázky. básničky jej idú jedna radosť, niekedy mám už aj uši ako netopier, čo túžia po chvílke ticha🙂 netuším, kolko slov može vedieť, lebo menuje toho dosť, ale nepočítala som to nikdy🙂ale včera sme boli u psychologičky (koli predčasnému narodeniu a hyperaktivite) a vraj dvojročné deti by mali poznať 200-250 slov. fuuu to ma podrž.... to sa mi zdá aj trochu vela, aj ked je to tabulkové....ale tabulkové dieťa som ešte v živote nestretla.

sestrin malý sa rozbrblal neskoro a teraz má 7 rokov a pusa sa mu nezastaví ani pri jedení a v škole má učiteľka čo robiť🙂

majcik
4. jún 2009

Nas Pato tiez velmi nerozprava, ak nepocitam "mama", "tata", "baba", "hu" a podobne vykriky do tmy 😀 Rozumie vela veciam, vie si niekedy vypytat - ukaze prstom na nieco a potom da rucicky spolu - to prosi. Mrzi ma, ze este nie je tak znama znakova rec babatiek, mozno by nam to dost pomohlo v komunikacii.

yanna.o
4. jún 2009

Můj malý nemluvil ještě v roce a půl, možná jen baba, občas mama nebo tak. Fakt pár slov. Ale v knížce uměl ukázat kdejaké zvíře, hmyz.. Od toho roku a půl to ale byly už skoky. Protože se to měnilo každý týden. Najednou začal opakovat víc a víc slov, následně je začal spojovat a po pár týdnech z něj začaly padat i krátké věty. Teď (22 měsíců) už zopakuje všechna slova (něco čistě, něco - většinou šišlá, ale je to vcelku srozumitelné nebo odhadnutelné), zná pár básniček, které až na nějaké předložky a pro něj nepochopitelná slova, odříká celé sám a vlastně je schopný se naučit úplně novou básničku v podstatě hned. Pokládá otázky co to je, co to bylo, co to děláš.. někdy si na ně sám odpovídá. Když si hraje, tak mlčí, na návštěvě opravdu není poznat, že mluví i víc. Je zaujatý tou hrou, ale jakmile mu to přeskočí na tu mluvící, tak všechno okomentuje. Věty začaly ato kola, pak ato má kola, teď se tyhle jednoduché kombinují s větami o víc slovech jako třeba maminka položí auto na stůl atp. A pokud má nějakou tu opakovací (papouškovací) chvilku, tak už neopakuje jen slova, ale rovnou celé krátké věty. V těch 18, 19 měsících mluvil fakt málo, jen pár slovíček. Pak jich několik přidal a pak už to jelo. Důležitý je, že to dítě rozumí, ukáže obrázky, ví, zná.. A je jedno, jestli to začne pojmenovávat o pár měsíců dřív nebo později. Až bude chtít, tak začne. On si to asi pořádně uvědomil, když zažbrblal nějakou blbost a mně to znělo jako slovo, tak jsem ho pochválila řekla jsem mu třeba, jak krásně vyslovil to "bláto" a jemu to nějak docvaklo a od té doby ho to začalo bavit a začal to zkoušet.

yanna.o
4. jún 2009

Jinak do roka a půl řekl tak to baba, občas mama a už ani nevím. A pak uměl nějaká ta zvířátka, jak dělají - bů a méé snad. Pak přidal jiné zvuky zvířátek a pak kolem toho roku a půl až další slova. Některé děti už kecají po tom roce a některý až později ale ukázat v knížce umějí asi tak to samý, řekla bych 😉 některý si ve dvou letech mluví svou řečí a nikdo jim nerozumí, jiné se snaží vyslovovat. No ale pokud není nějaký extra problém, tak myslím, že je to fakt úplně jedno a nechala bych to čistě na něm, kdy se mu začne chtít. 😉

michalienka
6. jún 2009

Takze ako citam, tak sa mozno dockam neskor toho ked mi maly povie nejake slovo 😒 Mna len stve, ze mi nepovie ani mama 😢 Ked mu stale hovorim povedz mama, povedz mama, tak pokazde jaci a smeje sa. Asi si mysli, ze rozpravam nejaky vtip 😀 Vsetkemu rozumie, ked mu poviem dones papucky tak donesie, ked sa ho spytam kde ma cajik, tak mi ho poda, ked mu poviem ze ideme von, tak si sadne do predsiene a podava mi boty................atd, ale slovo nezopakuje ani nahodou 😠 . Len tie svoje zvuky. 😲

zlatka
7. jún 2009

ahojky maminky, já si myslím, že je to opravdu u každého dítěte hodně individuální, určitě se vaše děti rozpovídají a pak nebudete mít chvilku klidu. Po druhým roce se to obvykle zlomí, ale znám i případ, kdy chlapec nemluvil pořádně do svých pěti let a dneska má vystudovanou VŠ.Tak nezoufejte!!!!Já mám zase holčičku, která začala první slovíčka už v 8 měsících a krátce po roce a půl začala slova spojovat i do vět, jak všechny píšete, je důležité s prckem mluvit a mluvit, což všechny děláte, tak se tím netrapte. Napadlo mě, jestli nechcete vyzkoušet znakování pro batolata? My jsme to dělali a nemůžu si to vynachválit, ještě když nemluvila, tak mi pomocí znaků dokázala říct spoustu svých prožitků a pocitů. Je to tu probírané i na stránkách. No a děti to strašně baví a vůbec-komunikace se světem je lepší.

zlatka
7. jún 2009

Michalienko, věř mi, že kdyby Mareček mohl zopakovat slovo, tak to strašně rád udělá, ale zkrátka mu to ještě nejde, to se nedá uspíšit, počkej, jak se mu rozváže jazyk ve dvou letech.

hayerova
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
sarah02
7. jún 2009

Aj nam sa stava,ze sa nas pytaju kolko ma mala lebo nasa Sarah rozprava vsetko,a velmi skoro zacala na 1,5 uz hovorila ,basnicky,pesnicky ale na druhej strane nasa velmi neskoro zacala chodit to zase sa nas kazdy pytal preco este nechodi,Zacala na 13mesiacov a teraz nam beha a rozprava a recituje a spieva az sa jej pusa nezastavi. 🙂 🙂 asi to je u kazdeho dropca individualne.

mircka
8. jún 2009

Malej říká stále jen několik slabik. :( Občas se mi zdá, že by i nějaké to slůvko řekl: řeknu např. auto, on se strašně soustředí a pak řekne "ba".
Zlatka: není už na znakování pozdě? Bohužel jsem se o znakování více začala zajímat až teď a zdá se mi, že je již pozdě. Některé děti se v tomto věku už znaky dorozumívají. Možná mám jen málo informací...

zlatka
8. jún 2009

právě že znakování je pro děti, které začínají pozdě mluvit, já jsem s tím začala po roce a za chvilku mi mluvila, takže jsme to moc nevyužili, ale i tak super komunikace-některá slova říkala a ta , co neuměla vyslovit, ukázala a tak mi vyprávěla, co viděla s tátou venku, kde jsem s ní nebyla, nebo že ji něco bolí, že má žízeň, hlad, na co má chu´t...některý znaky si pak vytvořila sama.fakt je to paráda a právě když začneš v tomto věku, tak ti bude znakovat tak do týdne, půjde to rychleji.řekla bych, že nikdy není pozdě!!! 🙂 JInak tady v batolatech je diskuze baby signs- to je ono, pak je ještě nějaké to české, nevím, s tím zkušenost nemám, ale smyslem je to to stejný.

iloha
8. jún 2009

nebojte, začnou mluvit.....já začala prý až po třetím roce, paní doktorka mamce řekla, že je vidět, že prostě mluvit nepotřebuju..........až prý uznám za vhodný a pak sem najednou mluvila ve větách 😉
brácha mluvil ve dvou letech všechno
moje 1.dcera mluvila od roku, chodila do jesliček a pak hnedle do školky a kecala a kecala
švagrovic holka, má tři roky též téměř nemluví a na 3leté prohlídce mudr. řekla, že pokud nezačně do čtyř let pořádně mluvit, tak je pošla na logopedii a neurologii
nebo se ozve výkřik - maminko dívej, tam je medvěd.
Takže je to fakt individuální, hlavně když vyluzují alespoň nějaké zvuky a slabiky 🙂

mircka
23. jún 2009

Tak jsme byli na prohlídce v 18-ti měsících. Malej dělal scény - řval jak tur a prohlídka byla jeden velkej boj. 😠 Paní doktorka se zeptala na mluvení - zda už váže slova. Když jsem jí řekla, že jen říká několik slabik, tak se jí to moc nelíbilo. Zeptala se, zda dobře slyší. To určo slyší - reaguje na zvuky a jak slyší nějakou muziku, tak tancuje (i do rytmu). Jinak to prý necháme ještě chvíli volně se vyvíjet a kolem dvou let by se to začalo řešit. Nakonec chtěla, aby malej udělal pá-pá, ten s velkou radostí zamával a už mazal ze dveří. 🙂

sisstin
23. jún 2009

mircka: to jste dobrý..Tygr by neudělal ani to pápá 😝

lena27
24. jún 2009

mircka to je divný, že se jí to nelíbilo. malej taky skoro nic nepoví. umí asi 10 - 15 slov, jinak používá svojí čínštinu.. mudra říkala, že nejdůležitější je jestli všemu co mu řekneš rozumí. klukům se dává čas s mluvením do 2,5 let. sousedů klouček vůbec nemluvil, ani si nemluvil svojí čínštinou a ve 2,5 letech zažčal opakova úplně vše 😀 takže buď v klidu

mircka
24. jún 2009

Lena: mě se zdálo, že je paní doktorka tak nějak automaticky přesvědčená, že to bude asi tím sluchem. Asi 3x mi zopoakovala, ať malého pozoruju, zda dobře slyší. Jinak jen prohodila, že kluci bývají lenošnější na mluvení. Toť vše. Malej říká jen slabiky, jako např. ba, ka, ma, pa, ga-ga, ko... apod. Občas se "rozkecá" svým dětským jazykem, ale to mu samozřejmě nikdo nerozumí. S klidným svědomím můžu říct, že rozumí tomu co říkám. No, i když občas mě má docela na háku, např. když si má uklízet hračky. To ukazuje na psa, vytáhne knížku a ukazuje zvířátka apod. 😀

eva4444
24. jún 2009

ahojte
tak my este nerozpravame, asi len 10 'slov' = vlastnych vymyslenych novotvarov. takisto nas poslali na usne, ale kedze rozumie vsetko co rozpravame myslim ze si tam pojdeme len zbytocne pokricat. vsak jedneho dna zacne
🙂