Kedy začínajú deti rozprávať?

zuzana19851
10. nov 2007

Ahojte mamičky chcela by som sa spytat kedy vaše detičky začali rozpravat ja mám 19 mesačneho syna Jakubka a nerozprava vobec nič len hau,ham,baba.všetko čo mu kážem alebo poviem chape ale stale mlčí a pri tom sme rodina kdeš sa nám usta nezatvoria pokial nejdeme spat.Ďakujem

sweetangel20
26. feb 2010

nie, sekla som sa 😀 jedenapolročná 😀 😀 😀 😀 no to by som bola génius 😀 😀 😀 😀

jankapiknova
27. feb 2010

v pohode aj ma to napadlo ze tam asi chyba to slovičko jeden 😀 tak moj syn bude asi taky jak aj ty 😉

listicka20
7. mar 2010

Ahojky, rozvoj řeči je hrozně individuální, naše malá řekla do 18 měsíců sotva pár slov a pak jsem jich najednou napočítala asi 50 - prostě to byl skok z týdne na týden. A pak další skok nastal okolo 2. roku. Máme stejně staré kamarády - jeden chlapeček mluvil už před druhým rokem ve větách, ten druhý neřekne po 2. roce skoro nic. A pokud dítě slyší, rozumí, tak je to ok. Myslím, že i logopedové to řeší obvykle až kolem 3. roku, viz
http://www.zenyprozeny.cz/art/2129-kdy-jit-s-di...
http://www.maminka.cz/clanek/deti-a-materstvi/m...

mimka79
25. mar 2010

ahojte...Moj maly ma rok a tiez sa snazi vela opakovat a sloviciek vie sice dost asi tych 15,ale su to take zakladne prve slovicka....asi mame este cas a tesim sa ked to pride a budeme skladat vety....uz teraz je to sranda a co estelen bude....Myslim ze deticky treba ucit a ukazovat ale nie za kazdu cenu....Niektorym sa do toho nechce a niektory si to priam vyzaduje....a do dvoch rokov netreba robit paniku....
Nas je taky ucenlivy...tak to mame lahsie....dufam ze mu to vydrzi....az do skoly 😅 😅
Nech sa vam dari....

daducha
9. apr 2010

Ahoj,
tak to som rada, ze nie sme sami.Maly ma skoro 15 mes. a okrem hem( papat),tatata (tatino) a ha ( havo )nepovie nic.Pre seba si toho nablaboce, no pre nas nic 😠 . Zato rozumie aj co by nemusel 😀 ,ma super zmysel pre humor, stale provokuje aby sme robili veci co sa mu pacia,vsetko po nas opakuje-len nie hovorenim.U nas je najdôlezitejsie vsade kde sa da vyliezt,po schodoch chodime za ruku striedanim nôh,ked je tam zabradlie vyjde sam,na sedacku sa vie vysplhat od roka, najnovsie lezie na stolicku z nej na stôl a asi keby sa dalo tak aj na luster 😀 .
Keby tak rozpraval ako lozi veru by svoju maminku logopedicku potesil 😉 .Tak mi zostava iba trpezlivo cakat ...
A jadôlezitejsi komunikacny prostriedok je vystrceny ukazovak a eeeeeeeeeeee

sweetangel20
9. apr 2010

no a my máme v júni dva roky nevieme nič, iba tá-ta, ked ideme von a ka-ka to je akože kačka. a ešte gó (gól ), no a na mna vykrikuje "ma". ostatné detičky v jeho veku vykecávajú naplno a my dokopy nič 😀 ale vraj je to v pohode

lalus
10. apr 2010

aj my máme v júni dva a má slovnú zásobu cca 50 slov...z toho možno 15 hovorí čisto, ostatné sú jeho skomoleninky - ale aktívne ich používa, takže si rozumieme...napr. papupa-papuče, apupu-autobus a pod. 😀 😀 😀 a ka-ka na kačku a gó na gól máme aj my 😉
a rozkecal sa iba tak mesiac dozadu. dovtedy nič moc -zopár slov typu mama, ato-auto, bába a pod.

lenka1smejka
10. apr 2010

Baby ja mam sesterku a ta ma chlapca ktory bude mat 4roky a nechce rozpravat nemi ani hluchy neni.Chodia logopedicke a s nou rozprava ale doma nechce.Vobec nechce doma je ako nemi iba vykrikuje eeeeee a jeduje sa,ze mu nerozumeju.Lutujem ju lebo niekedy je to na nervy

zuzka1.
10. apr 2010

ahojte,
Smainko ma 22 mesiacov, od rka kecame o 106, zacal postupne, ale skoky recove robil po tyzdnoch snad. v roku cca 50 slov, zacal spajat 2 slova, 3, teraz vieme basnicku padla hruska zelena, spievame oli Janka, kolo mlynske, idu mu vety, zacina sklonovat, casovat, viacslabicné slova mu idu sikovne, nie vsetky, ale idu, ukecany, az moc. Po celom dni nekonecnych otazok hava na prasknutie vecer. Jedno viacslabicn slovo co mu nejde pekne povedat je tetovanie-to povie tetoantone 😀

zuzka1.
10. apr 2010

jaaaj a zabudla som zvieratka, typy aut, casti tela, zvuky zvierat, farby(zelena, modra, cervena, zlta( ovladame. do roka knizky nechcel ani vidiet, teraz je to najlepsia hracka.

eppik.m
11. apr 2010

ahoj, Miškove slová sú: mama, tata, dedo, baba, teta, auto, tank, tma, bobo, havo, áva (váha), baba (lampa), boboba (bobík - český miláčik), ňaňaňa (slniečko), mama (mesiac), húhú (lokomotíva), bababa (autobus) .... vie všetky zvuky zvierat, strojov ... rozumie všetkému čo mu poviem, ukáže to v knižke na obrázku, alebo prinesie a to je asi tak všetko ... 😀 v jeho 2rokoch 😉

eppik.m
11. apr 2010

ešte sa snažím aby pozdravil, podakoval ... ahoj je aáá, čau je dááá, dík je dááá no takže asi tak u nás 😝

berenika39
11. apr 2010

ahoj, no koukám, že je to jako všechno ostatní indivindi....petr se nějak zasek....je mu ted 19 měs. a nějak se mu nechce pokračovat v nových slovech, vystačí si s tím záběrem co má....sice má pár nových žvatlanic, ale rozumím jim jen já. Srozumitelně nic moc novéhho.
Našel si výraz bababa (příp.to upraví na bebebe) a to je u nás: beruška,autobus,rozbalit,bim bam na věži a někdy i veverka, když se splete a místo veveve řekne b.....taky mám večer hlavu jak škopek, řeč to není, ale je toho dost 😀 😀 😀 😀

Je to bežný, že se zaseknou a chvíli nic a pak....?

Ale jinak se vymáčknout umí, vyjadřuje se šikovně, skládá slova za sebe, začal máma-mámo,táto,bábo, o čůrání musí říct "mámě", spočítali jsme asi tak 30 slov, k tomu znakuje, jen se těším na nový slova nic....

kalerabka33
25. nov 2010

obnovujem tému... čo vedia povedat vaše dvánastmesačné deti? naša mi hovorí mama, tatkovi tata, potom baba, ked papá povie mnam mnam a zamlaská (naschvál) 😀 inak je to velký nepapkáč, povie papa, hau (máme psa) a momentálne je všetko tetetetete... časopisy, kekse, hračky... 🙂

crca
26. nov 2010

@kalerabka33 netrap se tím,mě se rozkecal kluk až teď v 1,5 roce,den ode dne je to čím dál lepší,ale hoiku to nebere 😀 Ta říká jen táta,děda,máma(ale to musí být 😀 ) a pak teda říká,jak dělají kráva,pes,a kočka,jinak je to bída,ona si vystačí s tou svojí haťmatilkou 😀 😀 a to jsou ty děti stejně staré 😉

kalerabka33
26. nov 2010

@crca ja sa vobec netrapim 😀 ja som s jej slovnou zasobou spokojná nedmieru.. nepoznám ročne dieta, ktoré by vedelo povedat niečo viac ako Ali... len som chcela vediet, čo dokažu ostatné...

berenika39
26. nov 2010

@kalerabka33 jééé to já mám v okolí dvě holčičky rok a měsíc a ty už umějí tak třicet slov a spojují dvě za sebe.....

bianca
26. nov 2010

hojte maniny.Mozem k vam?Nasa ma tak mizernu zasobu ze az.Vlastne nema ziadnu.Len par slovicok vie a vobec sa nesnazi opakovat.

kalerabka33
26. nov 2010

@bianca samozrejme, že možeš... .-) a opakuješ jej neustále, ked niečo robíte, že toto je to, a hento zasa to... dava si na čas tvoja slečinka 🙂 ale ved nevadí... take veci mna netrapia, že kedy začne rozprávat... chodit, robit kotrmelce 😝 ved to nie je sutaž 😝
@berenika39 sem-tam sa najdu aj malí geniovia 🙂

andika10
26. nov 2010

@kalerabka33 moji majú už 27m sa syn povie max 3 slová a dcéra sa asi pred mesiacom rozkecala.
@crca ako vidím aj ti maš dvojky, moji sa medzi sebou dorozumeju len ja im nerozumiem 🙂

kalerabka33
26. nov 2010

no a dnes ešte na všetko hovorila toto e? ukazala prstom a že: to to e? tak som vydedukovala, že asi chce vediet čo to je... tak jej hovorím, že: to je ovládač a ona zase, že: to to e? ja že: jablko a takto stale hodinu v kuse... sem-tam sa tie detičky vedia aj trafit do určitého vyznamu slov 😀 😀

bianca
26. nov 2010

@kalerabka33 ajeje.Uz nas doma sanky bolia.Nasa totiz nema cas si ani sadnut.Ma priliz vela aktivit 😀 mame trosku aktivnejsie dieta uz od dob prenatalnych je pomerne divoka a mam pocit ze aj trosku (pardon za vyraz) vycurana lebo obcas sa zabudne a komunikuje ale 2x ked po nej chcem rovnaku vec tak vidim ze jej to v hlavicke srotuje ako dive a nakoniec sa rozhodne ma ignorovat

kalerabka33
26. nov 2010

@bianca 😀 😀 zlatá
aj malá ked chcem aby niečo zopakovala , tak snaha je velká, šteluje pusinku, šteluje a potom sa vykašle na to 🙂)

bianca
26. nov 2010

@kalerabka33 Allka ma este cas no nasa koza je riadne pozadu.Dokaze jest lyzickou polievku od roka,slovo ahoj a cau hovori cisto od roka no dalej sme sa moc nedostali.Snad raz

lunaanjel
5. jún 2011

ahojte mám chlapčeka v júni bude mať dva ročky a nechce opakovať slová, povie mam, tati hav, bu, ne, dúfam že sa raz už rozrozpráva už sa na to veľmi tešim. Inak všetko rozumie čo mu poviem aby doniesol, urobil akurát máme problem s plienkami nechce sa ich vzdať a nočník ignoruje 😵

usounek25
5. jún 2011

@lunaanjel ahoj, tak Adam už má přes dva roky, říká docela dost slov a hodně opakuje, ale neřekne celou větu, někdy řekne spojení dvou slov třeba táta spí apod. Já mu většinou vše rozumí co chce říct a bez problémů se dorozumíme a i ostatní většinou nemají problém. A jak tvůj syn všemu jinak rozumí, chápe. Kamoščina dcera začala pořádně mluvit až po třetím roce, když začala chodit do školky, do té doby neříkala skoro nic, jen pár slovíček - bylo jich dohromady asi tak 20. Dr. jim řekla, že do tří let dítěte se to neřeší až pak jde např. k logopedovi. Takže děcka se určitě rozkecají. Jinak s plínkama taky válčíme - malej absolutně odmítá chodit na nočník nebo WC s redukcí. Na nočník si sedne maximálně oblečený a asi tak na dvě sekundy, poté odchází a nahatej v žádném přípádě. Ale teď je teplo, včera běhal jen nahatej anebo ve slipech, budeme to zkoušet takhle každý den a snad bude nějaký úspěch. Doufám, že se zbavíme plínek na den přes léto.

cucu2
8. jún 2011

baby, presne ten isty problem. V juli budeme mat 2 roky a s rozpravanim bieda. Pozna dost slov a dost opakuje, ale nevie spojit. A presne problem s plienkami- ani za svet na nocnik( obleceny si tam sadne 🙂 ), vyzleceny-scena.

@usounek25 napis ako to bez tych plienok dopadlo. Chcem to aj ja tak skusit, len ked si predstavim to zbieranie hovienok a utieranie mlacok 😝

sorciera24
9. jún 2011

aj moj maly bude amt v juli 2 roky a stale dokola pouziva len svojich 10-15 slov a nic viac...uz pekne dlho...nespaja do viet, vsetko rozumie, znakuje o dusu, na vsetko ukazuje....ale recnit nechce 😒

klauduska
9. jún 2011

to kedy zacne dietatko rozpravat je asi velmi individualne...niekote skor,niekore neskor,tak ako aj s chodenim a so vsetkym ostatnym....
Nas zacal rozpravat,ked mal 14 mes.,dovtedy to boli len take zakladne slovicka ako mama,tato,mnam,hav,kaka a potom sa tak rocrecnil,zacal vsetko opakovat hned na prvy krat sa mu darilo a vsetko si zapamatal....Dnes ma 1,5 roka a povie snad vsetko,uz spaja pomaly aj slova,vety samozrejme este nie,ale podarene je,ked nieco povie a nahodou mu nerozumiem tak sa strasne jeduje,ze neviem co chce.... 😀 😀 😀
Ale kamoskin maly ma tiez 2 roky a nevie akoro nic,len take zakladne,takze v pohode,ked bude ich cas,sa rozkecaju.... 😉 😉 😉

klauduska
9. jún 2011

a odstranit plienkiy by som tiez chcela toto leto,tak uvidime ci sa nam bude darit,len musim este vykonikovat nejaky "navod" a rady ako na to....
Ked bol mensi,od 9. mes sme pekne kakali do nocnika asi tak do 14 mes. potom prisiel zlom,sam sa sice vypytal,sadol,ale nevykakal sa a potom prestal uplne,uz tam nechcel sediet..... 😒 doteraz neviem preco a odvtedy ani za svet na nocnik.....vela bab radi,ze to mam nechat tak,ze ho to v jeden chyti a bude sa pytat aj sam....neviem.... 😒