Kedy začínajú deti rozprávať?

zuzana19851
10. nov 2007

Ahojte mamičky chcela by som sa spytat kedy vaše detičky začali rozpravat ja mám 19 mesačneho syna Jakubka a nerozprava vobec nič len hau,ham,baba.všetko čo mu kážem alebo poviem chape ale stale mlčí a pri tom sme rodina kdeš sa nám usta nezatvoria pokial nejdeme spat.Ďakujem

matozazzo
26. nov 2012

Na logopediu sa chodi, ked dietatko zle vyslovuje, nepocula som, ze ked nerozprava... Kazde dietatko je ine a vacsinou chlapci zacinaju rozpravat neskor, bezne az po 2 roku, aj to pomaly 🙂 Nespominas, ci chodite do skolky alebo jasli... Niekedy je problem aj v tom, ak chodi 2,5 r dieta do jasli, zacina rozpravat neskor, ako ked chodi do skolky. Potom dalsie, dost dolezite je to, aby ste nerozpravali za neho! Vela rodicov sa opyta a hned odpoveda za dieta, neda mu ani cas nieco povedat... Napr. Coje to? Auto...hned odpovedaju, pozor na rozdiel medzi ucenim... toto je auto, je jasne, ze to musim povedat, ale ak sa pytam,. cakam odpoved... dajte dietatku cas, nepovie? nevadi, skuste nieco ine, netlacte. Prave v skolke sa im "rozviaze" jazyk preto, lebo deti si blabotaju medzi sebou, pocuvaju a nikto za nich neodpoveda...

marcellka32
26. nov 2012

@lenka1707 pokiaľ viem logopedicke netreba papier od obvodného,aspoň na sk je to tak.

mamina19844
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
abbie
26. nov 2012

@matozazzo praveze uz je moderna logopedia a beru aj deti, ktore nerozpravaju napr. dvojrocne deti ... je to ranna intervencia a je na nezaplatenie, vcasna stimulacia vie deti nakopnut spravnym smerom 😉

mamina19844
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
matozazzo
26. nov 2012

@abbie To som ani nevedala, nastastie sme to nepotrebovali. Ale vdaka za info 🙂

marton
26. nov 2012

@lenka1707 Jo,jo ten tvůj prcek vypadá opravdu na víc.Tak o dva roky od našich 🙂 .Nervy,tak ty na rozdávání nemám.Spíše jsem se naučila čekat.Na nočník jsem začala dávat až před druhým rokem,když chápali na co to je.Od starších kluků jsem věděla,že i když ve dvou letech moc nemluví,tak není důvod se stresovat.Ale jelikož je každé dítě jiné,tak si nemysli,občas mě vytáčí.Dokonce straším vařečkou 😒 .

renkol
28. nov 2012

Náš syn do 2 let, taky pořádně moc nemluvil vystačil si s pár slabikama a teď tu pusu nezavře a mluví od rána do večera.
Takže není potřeba se strestovat, ono kluci na to mluvení většinou jsou trochu línější.

renatalen
29. nov 2012

Znám spoustu dětí, které začaly mluvit až po dvou letech. Kamarádky malej bude mít tři roky a jeho slovní zásoba činí asi 10 slov, slovesa vůbec nepoužívá. Náš malej začal taky mluvit až po dvou letech. Ale je pravda, že trvá déle, než se naučí správně vyslovovovat některé hlásky. Chodíme už rok na logopedii, neuměl š, ž, č, špatně říkal l a neuměl r a ř.

lenka1707
10. jan 2013

Ahoj náš syn ma 2 roky a 4měsíce a nechce mluvit. Mluvíme na nej,neustale ide televize,už nevím jak na něj. Napíšte mi nějaké rady jak na něj. Doktorka nás pošle na lokopedii až když bude mit 3 roky.dekuji

abbie
10. jan 2013

@lenka1707 Ahoj, pozri na moje clanky v blogu, mam tam minikurz pre rodica .. hlavne sa nenechaj odradit od pediatra, ktory, absolutne netusi nic o vyvoji reci ... chod za logopedom do sukromnej institucie, kde nepotrebujes vymenny listok, my uz na logo chodime a maly bude mat za tyzden 2 roky

sorciera24
10. jan 2013

@lenka1707 ziadne nuitenie, zaidna logopedia...nechaj mu cas, moj azcal rozpravat, ekd mal 2,5 roka...dovtedy povedal asi apr 15 trapnych slov a dokola, len ukazoval,a le nehovoril, ako sa spustil.....bolo to z tyzdna na tyzden....zacal hovorit cele suvisle vety, texty, myslienky, basnicky...a tak hovori dotera (ma 3,5).....dokonca sme si nedavno dali spravit v skolke log. analyzu....vraj je jedne z najsikovnejsich, co sa tyka reci a jazyka (prebehol deti, co zacali rozpravat v roku a pol)...len cakal na spravny cas;).....nechaj mu cas, naozaj ma este cas a detska rec sa este stale vyvija a individualne......este ta budu usit boliet, ekd zacne;)

maly_prcek
10. jan 2013

@lenka1707 a ostatní... Takhle obecně to vůbec říct nejde... Vůbec nejde o to, kolik dítě zná slov, ale jak se projevuje celkově.
Někdo toho prostě moc nenamluví, on to zná a ví, ale prostě tu potřebu mluvit nemá (určitě znáte i takové dospělé ve svém okolí, co za večer řeknou dvě věty).
Druhá věc je, že vývoj dítěte probíhá ve skocích, dítě se třeba učí chodit a několik týdnů, měsíců se učí to a všechno ostatní jde stranou. A pak se to zase otočí a na řadu přijde třeba řeč a během několika týdnů dítě udělá obrovský pokrok.
Jsou určité věci, podle kterých se dá usuzovat, jestli tam problém s řečí je. Opožďuje se dítě i v jiných věcech? Rozumí tomu, co mu říkáme my? Dokáže splnit úkol (podej, přines, polož, atd.)? Snaží se komunikovat i jinak (např. pomocí gest, tím že ukazuje na věci, přinese předmět)? Jak si hraje a s čím - vydrží u toho? Jakou má dítě povahu? Jak k řeči přistupuju já jako rodič - nepřetěžuju dítě, dávám mu prostor, nemá málo/moc podnětů? Tvoří si dítě nejaké špatné návyky - třeba špatně vyslovuje hlásku, atd.?
Logoped se nezabývá jen špatnou výslovností... Existuje mnoho závažnějších poruch řeči, než to, že někdo špatně vyslovuje...
Pokud dítě v 1r nemluví, nerozumí řeči, nedělá pápá/paci paci, komunikace ho nezajímá rozhodně je na místě vyšetření. Pokud mám 2-2,5r dítě, které umí sice málo slov, ale rádo si čte, zajímají ho básničky, pomáhá si gesty, "nějak" se domluví a jinak nemá problém... bude to pravděpodobně v pohodě, jen potřebuje víc času.
Pokud se tvoří nějaký špatný návyk (třeba sykavky s jazykem mezi zuby), je lepší přijít dřív, protože dítě to, co si dítě zafixovalo se pak hůř přeučuje.
Pokud mám pochybnosti, je lepší přijít - nikdo nebude s 2 letým dítetem pilovat hlásky, u malých dětí, se učí hrou, spíš se zhodnotí situace, doporučí se aktivity, co dělat/nedělat, další schůzka může být za několik měsíců... Dodělají se případně další vyšetření (sluchu, psychologické, neurologické, ...), pokud tam bude problém, tak se s dítětem začne pracovat brzy a to je určitě pro další vývoj obrovské plus. Hranice 3R je důležitá spíš pro pojišťovnu, jak je to s doporučení, to nevím...Mám vystudovanou logopedii.

lenka1707
10. jan 2013

@maly_prcek Moc děkuji za odpověď. Co se tyče pokynu(přines,odnes atd....)to rozumí,ale pri hrani dlouho nevydrží a neda si poradit. Když mu něco vysvětluji,tak mi to vezme a odhodí. Néma zájem. Když něco chce tak nás taha za ruce a ukáže,nebo ho mame zvednout na ruce a veme si sám
Při mluveni,je to jiny. Napr: slovo auto,poví jenom au,nepoví cele slovo.Ale zace slova toto,tam,poví normálne.
Nekdo mi řekl,že ak chci k lokopedičke na vyšetřeni,tak musím mat potvrzeni od děcké lékařky. Jsem slovenka a jsem krátce v Praze,syn se narodil tady.
Nemyslím si,že je zaostaly,narodil se v osmim měsíci a každy me strašil,že múže byt autista. Není,aspon tomu nic nenasvědčuje. Co jsem četla članky. Ani doktorka nic neříkala.
Moc děkuji

maly_prcek
10. jan 2013

@lenka1707 V osmém měsíci narozený není nichrozného a autismus s předčasným narozením teda moc nesouvisí, to tě strašili úplně zbytečně...

A jak mluvíte doma? Jen česky nebo česky i slovensky?

lenka1707
11. jan 2013

@maly_prcek Ze začátku jsme mluvili jenom slovensky a teťkom,kdys chodi do školky tak mluvíme česky aby to neměl náročny. Tak asi poslední rok,mluvíme česky.

Jenom mam obavy,když pojedu k lokopedičke a vyšetři ho tak mi poví co tam dělam. Že jsem hystericka ženska.

Hezkej den

maly_prcek
11. jan 2013

@lenka1707 Ptala jsem se, protože když má dítě dva mateřské jazyky, tak to vývoj řeči opozdí. Ono to není špatně, že slyší dva jazyky, děti jazyk vnímají jinak, učí se to úplně přirozeně, jenom to ten vývoj o něco opozdí.
Myslím si, že žádný profesionál by ti neměl říct, že jsi hysterická a co tam děláš (i kdyby si to tisíckrát myslela 🙂 ). Přeci jenom jsi Slovenka a tak je pro tebe těžší, naučit někoho česky a logoped má v popisu práce pomáhat bilingválním dětem. A pokud ty cítíš, že je u vás problém a nevíš, jak ho řešit, tak bych o konzultaci stála. Nic horšího než že řekne, že tam problém nevidí a že to necháte uležet se vám stát nemůže.
Já si spíš teda myslím, že by to chělo podpořit jeho pozornost, aby se dokázal líp soustředit. Určitě bych se zamyslela nad pouštěním televize (psalas, že neustále jede televize) - televize je určitě cenný zdroj informací, ale pouštět ji jako kulisu pořád určitě není dobře a ničemu to nepomůže. Takže televizi bych dávala za odměnu, časově cca 30min. denně a hlavně dívat se s někým dospělým, který bude komentovat a vysvětlovat, co tam běží. Při hraní vytahovat cca jen tři druhy hraček, další až se uklidí ty předchozí (jinak je to chaos a to dítě neví, co dřív a nehraje si pořádně s ničím), ...

speedygon
17. jan 2013

Ahoj holky, tak se přidávám i tu. naše malá měla v listopadu 3 roky a její slovní zásoba(dá-li se to tak nazvat), je omezenější, než když byla o rok mladší. Rozumí všemu, komunikovat se snaží, ale po svém(převažují gesta, používá hatmatilku). Ví, kolik je jeden a taky dva, písmenek zná víc, než 10, ale některá vyslovuje po svém a nebo použije výraz, který písmenko znázorňuje: D=ňám(dům), V=ťa(vlak). A nebo zvířata- převážně je zná dle zvuků, která vydávají: hahaha(f je víceméně neznatelné)-pes, mňám-kočka,jajaja-koník,i-Á-oslík,atd...víceméně správně pojmenuje jen lamu(ama). A pokud jde o věty? Spojí max jen ty 2 výrazy: máma hajá,ťáťa pá(nevím proč, ale odmala neřekne táta, ale ťáťa). A slovník jako takový? Výčet pár věcí: habi=jeřáb,ab=bagr,haťn=hačá,aba=hadra,ubrus,pytel do odpaďáku,urousek aj.,ňaňa=sáňky, tkaničky, kšandy,ťapt=sob,puntík,kapka,amijá=jakékoliv auto velikosti dodávky a více,amijá bvvv=houkající auto s majákem...a je toho více. Při tříleté prohlídce tam nebyla naše dr a ta řekla, že jestli nepokročíme, bude se to muset řešit. Kdyžjsem tam o něco později byla s malou, že byla nachlazená, tak naše mudr řekla, že se rozmluví. Známí uklidňují, že se rozkecá ve školce...tak nevím...

speedygon
17. jan 2013

Jo a ještě mě z jejích slov napadá:abijá(=aviváž) a ja(r)-r vysloví tak, že to nejde napsat, ale zní to jako jae nebo jak....písmenko umí vyslovit pouze ve slově ARA(ARY)- má na mysli ty velký papoušky...a potom ještě občas použije citoslovce krocana hudryhudry, které vysloví jako HADRAHADRA nebo ADRAADRA...to r je vždy velmi výrazné, ale pěkné...jinak jej neumí vůbec...a umí to vyslovit už dlooouho

miriatko
28. jún 2014

Ahojte, ak môžem, rada by som sa s vami poradila. Mám synčeka, má 17 mesiacov, vôbec mi nerozpráva a mám pocit, že mi moc ani nerozumie, na pokyny pod papat, čajík, kde je tatino a pod ešte ako tak reaguje, reč je len aa, eee, sem tam si pre seba slabikuje, ked niečo chce tak len kričí, pozerá striedavo na mna a na to čo chce, očný kontakt je uplne vporiadku, prstom neukazuje, teda sem tam čosi ukáže,ale žiadne ukazovanie, ako iné deti ukazujú na všetko, nenapodobnuje žiadne zvuky zvierat, furt by len behal hore dolu a len ku všetkému sa dostať, knižky ho nezaujímajú, hračky len porozhadzovať. Najviac ma trápi to absolutne nehovorenie a to že vonku neukazuje prstom na to čo ho zaujíma.

siska53
28. jún 2014

@miriatko tak sa porad s pediatrickou,ci netreba dakde zajst,k logopedicke a tak. Moji sice ukazovali,ale tiez to bolo aj neskor o slabikach a vedeli dake zvuky zvierat.
maly sa rozhovoril tak naozaj tesne pred 2,5 rokom,dcerka ma 26m. a zatial len slabikuje,aj ked uz postupne pridava vyznamy tych 2slabicnych slov. Tak cakam,kedy ju hovoridla uz pustia.

ale zas viem,ze mi rozumeli..preto radim,porad sa,vypytaj sa k logo,ved za to nic nedas.
a hlacne nanho hovor len,kratkymi,najlepsie jolymi vetami. To mi poradila logopedicka,ked som sa pytala na rec malej.

anuskaaprazko
28. jún 2014

@lenka1707 fuha neviem ci ta televizia nie je viac na skodu ako na uzitok... Ja nechcem mudrovat, sama mam este dieta moc male na nejake vacsie rozpraavnie, ale kdesi (myslim ze v casopise mama a ja) som citala ze dieta sa nema presycovat podnetmi ani zvukovymi, ze ak stale bezi televizia alebo radio je to viac na skodu co sa rozpravania tyka, radsej ticho a vnemy nech ma len od teba, rozpravaj, riekanky, basnicky, pesnicky, hry a podobne 🙂

gossa
30. jún 2015

@miriatko ahoj, na tvojom mieste by som este pockala. Moj maly v tom veku tiez velmi prstom nechcel ukazovat, tiez nerozpraval. Az v cca 20 mesiaci zacal pekne ukazovat, co chce. Teraz ma 21 mesiacov, povie zopar slov, knizky ma velmi rad, v pohode ukaze na cokolvek v knizke, co sa ho opytam. Tiez som bola vystresovana, navstivila som neurologa, aj detskeho psychologa. Obaja sa zhodli, ze maly sa normalne vyvija. Ale pokial chces mat istotu, chod tiez k odbornikovi s malym, radsej ako hladat vsetky priznaky autizmu na nete, lebo sa podla mna budes zbytocne stresovat.

patkaza
30. okt 2015
Používateľ patkaza je nedôveryhodný
Je možné, že nejde o reálnu osobu, ale o profil alebo viacej profilov vytvorených za účelom propagovať konkrétne výrobky/služby alebo účelovo manipulovať diskusiu. Pozri príspevky od patkaza.

nejaké krátke slová by malo dieťa rozprávať od prvého roka už http://akoapreco.com/ako-naucit-dieta-hovorit/

jaankkaa
23. aug 2016

Ahojte maminky ja by som sa chcela Vas opytat. Kedy Vam zacali rozpravat deticky. Bo ja mam synceka 2 a pol rocneho a moc sa mu nechce rozpravat. Ale zasa je narodeny o 2 mesiace skor bo to dost tazke to prekonat ale zvladli sme to spolu aj ked cvicenie bolo dost zle a plakali sme stale. Ja aj s nim rozpravam hovorim mu aby to zopakoval po mne a nechce nic povedat. A uz jedna doktorka nas posiela ku lokopedovi. Dakujem Vam za rady.

sonkamenska
5. dec 2016

Dobry Den chcem sa opytat ked moj maly syncek ma 16 mesiacov kedy zacne rozpravat lebo povie len mama baba ham katka a nic viac a pritom vsetkemu rozumie uz aj stary rodicia cakaju ze kedy zacne alebo ma nejaky problem dakujem

matka1989
5. dec 2016

@sonkamenska no mala by si mu viac citat a hlavne uz by mal rozpravat nasa mala uz pekne rozprava a to ma len rok a 4 mesiace ... nasa uz aj sklonuje prosim Vas je to skoro este nasa tiez rozumie ale nerozprava este akurat svoje

itmama15
29. okt 2018

@asiza Vy ste išli až na odporúčanie pediatra? Moja malá ma 18 m a nepovie ani slovo, ani tá interakcia nie je taká aká bola u syna... nechce veľmi napodobnovať gestá a pod... ako sa to prejavilo u Vás?

itmama15
29. okt 2018

@gossa Išli ste k neurológovi a psychológovi na odporúčanie pediatra? môj pediater povedal, že začne hovoriť neskôr nemám stresovať, ale podľa mňa nemá dostatočnú interakciu... má 18 a nepovie ani slovo, neblaboce, nechce opakovať gestá, rada sa hrá a motá pri synovi, ale knižky len prelistuje, čítať vôbec... veľmi sa toho bojím, ale viem, že ma môj pediater nikam nepošle.. existujú aj zariadenia, kde nemusím ísť na odporúčanie pediatra?

itmama15
29. okt 2018

@miriatko Môžem sa spýtať ako sa malý vyvíjal ďalej? Všetko čo opisujete úplne sedí na moju malú☹