Kedy začínajú deti rozprávať?

zuzana19851
10. nov 2007

Ahojte mamičky chcela by som sa spytat kedy vaše detičky začali rozpravat ja mám 19 mesačneho syna Jakubka a nerozprava vobec nič len hau,ham,baba.všetko čo mu kážem alebo poviem chape ale stale mlčí a pri tom sme rodina kdeš sa nám usta nezatvoria pokial nejdeme spat.Ďakujem

smisela
13. aug 2009

ahojte,tak Ninka má 2 roky a dva mesiace,síce rozpráva,ale absolútne jej nerozumiem,má vytvorený svoj jazyk,napr.gaga (mama),gaj(čaj),a ine skomoleniny.
Dnes som bola s nou u obvodnej lekárky,a údajne je to úplne v poriadku,je tam podmienka,že dieťa musí rozumieť hovorenej reči a musí samo používať reč a nevadi,ak je reč skomolená,alebo ak dieťaťu nieje rozumieť.
V októbri sa máme ukázať,či sme pokročili a potom sa uvidí,tak držím všetkým palce,nech sa nám deti rozrozprávaju 🙂

minea
14. aug 2009

Naše malá říkala do 18m jen táta a máma. Pak sama od sebe řekla maminka a od té doby mluví, že se jí pusa nezastaví, teď má 20m a říká už i čtyřslabičná slova. Spojuje zatím jen s předložkou - např. "s maminkou, k tobě" atd., občas řekne cosi jako větu, ale kouskovaně, jakoby každé slovo samostatně, např. dnes řekla "Miminka. Kakají. Do plínky." Často mluví i na hračky, na panenku, na plyšáka. Jinak třeba cestou do schodů si sama žvatlá slova bez významu, prostě pusu nezavře 🙂

avion
21. aug 2009

moj syn bude mat 2 roky a nerozprava. Iba ked nieco velmi velmi chce, tak povie mama alebo tata.... ale inak nic 😝
a dr povedala ze to nie je nic vazne, hlavne je ze rozumie ked mi jemu nieco hovorime (prines loptu, zatvor dvere.....)

renatalen
21. aug 2009

Ahojte, náš malý začal pořádně mluvit až po dvou letech, do té doby měl slovní zásobu tak o 20ti slovech a teď zopakuje všechno a umíme už i několik písniček 😉

pastuska
21. aug 2009

Môj malý má 13 mesiacov a džavoce ostošesť🙂 Povie normálne mama, tata, pá-pá, čaj, žiža..a opakuje takmer všetko, čo poviem - aspoň skúša. Tak vie papučky, a také veci povedať - aj keď skomolene...ale teda, pusa sa mu nezastaví..on je taký od narodenia, všetko chce hneď vedieť 🙂 A rozumie mi veľmi dobre, niekedy mám pocit, že všetko 🙂 ale ja som na neho rozprávala odjakživa, či už vonku či doma.

berynka
21. aug 2009

Ahoj, naše malá začíná pořádně mluvit až teď. Po tom prvním roce samotných slov uměla docela dost, taky pojmenovávat věci, jak dělají zvířátka aj. Ale až v poslední době mluví vyloženě ve větách a snaží se něco sdělit 😉 .

schwarzovka
21. aug 2009

pastuska...můžu si hubu umlejt a neřekne ani prd...teda on tu pusu celej den nezavře, ale mluví svojí řečí...já mu vyprávím on mi vypráví...ale já nevím, co říká...ikdyž některé pojmenování jeho jazykem už zvládám...např. éééšto (auto), týše (pít), didi (dudu), hh (haf, haf), apod. chuťovky 😀 😀

berynka
21. aug 2009

jo, tak mi taky občas potřebujem "slovník", ale trochu se to někdy podobá - libacha (žirafa), bašina (mašina), koustík (toustík), bagroch (bagr), páloška (párovka) a jmenuje se Heduška Beunka 😉 😀 .

side
22. aug 2009

slovník máme taky, takový celorodinný a návštěvám musím překládat🙂 Občas hrajeme i pantomimu - třeba, když začne mrkat, tak mě upozorňuje, že někde vidí brýle🙂 Nebo používá různá citoslovce -aach = napít,pff = míč
Ale jinak hatá=hačá, dělá bobo=bobek, o sobě mluví jako o klukovi a tak...

krista
28. jan 2010

gejbule1 • 1d • 25. leden 2010 ve 14:29
Ahojky,já mám 1,5roční holčičku a do mluvení se jí moc nechce.Je hodně upovídaná ale jen svojí řečí.Kdy vám dětičky začaly mluvit srozumitelná slova?

kacka79 • 1d, 38tt • 25. leden 2010 ve 14:39
Gejbule až tak po tom druhém roku mu bylo rozumět... inak to bylo jen takové to žvatlání..

kozinka • 1d • 25. leden 2010 ve 14:39
ahojky Gejbule No moje malá bude mít a konci března 2 ročky a řekne už skoro všechno, skládá krásně věty i o pěti, šesti slovech... ale je to fakt individuální, v rodině máme chlapečka, který do čtyř let říkal eee eeee a ukazoval na vše prstíkem a teď je to sedmiletý raubíř a šíleně ukecaný Takže neboj nevěš hlavu, hlavně nesrovnávej a pořád s Lucinkou komunikuj i když ti to zatím nevrací

gejbule1 • 1d • 25. leden 2010 ve 14:43
Holky díky.Nejsem z toho zatím zoufalá.Povídá si hodně ale ne slova .Je zvyklá že si na všechno ukáže a my ji rozumíme.
kacka už ti chodí Filípek dobře sám po schodech?

pucik • 1d, 22tt • 25. leden 2010 v 15:01
ahojky, , tk náš Daník je děsně ukecanej už v 1,5 roce skládla věty ze 3 slov a teď h nejvíc zajímá ordinace v růžový zahradě, ví, jak se jemnujou všichni doktoři a pusinu nezvaře ,jen až jde spát. Kolem sousedí malinký taky vůbec moc nemluví, nebo jim není rozumět a skoro ani pozdrav. Oni totiž jsou moc chtří, když ví, že jim rozumíš,tak prsotě nemají snahu se učit, proč, když se rozumí, chce to hodně číst a povídat a vysvětlovat, oni si hondě naposlouchají

gejbule1 • 1d • 25. leden 2010 v 15:15
pucik tak to je Daník šikulka .Knížky prohlížíme to ji baví ale pohádky číst zatím ne.

ibolia • 25. leden 2010 v 15:25
Ahoj, malá do 18 měsíců taky mluvila více méně svou řečí, ale pak se to nějak rychle rozvázalo a začala strašně opakovat po nás. Myslím, že teď ve skoro 20 měsících umí tak 20 slov.

ia. • 1d • 25. leden 2010 v 16:02
gejbule, malý bude mít v pátek 16M, a kromě mama, tata mluví jen svoje bebe, kaka, a brblaninu, jinak když něco chce tak ukáže a zabručí, takže buď v klidu, od mojí známé první dcera v 1,5 roce mluvila tak, že jsme ji rozuměli, ta druhá bude mít teď dva roky a řekne jen ahoj, mama a tata. Takže každé děcko je indi vindi...

hroznatko • 1d • 25. leden 2010 v 17:53
ahoj. tak naše malá má 17 měsíců a taky toho zatím moc nenamluví. Mama, tati, babi, paja, neee a pak slabiky, které znamenají tisíc věcí - ba je balon, banán, brambora... kamarádky o měsíc starší holčička povídá krásně a druhé kamarádky stejně stará holčička jen mama, tata.

gejbule1 • 1d • 25. leden 2010 ve 20:45
Tak to je nás většina na tom podobně

ledik • 3d • 25. leden 2010 ve 21:09
Gejbi my taky nemluvíme. Jen mami, tati, babi, ale neznamená to, že by mě oslovovala mami. Když chce tak to prostě opakuje pořád dokola a je jí jedno kdo je zrovna u ní.

helcenka • 1d • 25. leden 2010 ve 21:21
Ahoj, malýmu byli dva teď v lednu, mluví ve větách, běžně skloňuje a časuje. Nikdy nemluvil svojí řečí, rovnou začal říkat slova a v roce a půl říkal slova celá a věty o dvou třech slovech. Máme ale stejně starou kamarádku a ta mluví pouze svojí řečí a strašně se tomu směje, kromě rodičů a prarodičů jí vůbec nikdo nerozumí. A moje kamarádka má chlapečka, který tak do 2,5 říkal pouze jednoduchá slova typu máma, bába, ham, ee..... a rozmluvil se teprve, když nastoupil do školky.
Je to fakt individuální a v roce a půl bych to asi nějak neřešila.

kleris26 • 2d • 25. leden 2010 ve 21:22
Ahoj holky, tak náš kluk mluví ve větách o čtyřech pěti slovech, které dávají smysl už asi tak dva měsíce (teď mu je 19 měsíců), pojmenuje kde co Holka mluvila ve větách už v roce a slovní zásobu měla velikou, zase je fakt, že byla "knihomol" a knížky jí vydržely doteď a pusu nezavře Ale mám 4,5 letou neteř a ta nemluví ještě dneska ve větách, špatně vyslovuje a podle dr i logopedky je to ještě v poho... Takže jak už tady bylo řečeno, každé dítko je jiné, a to je na tom právě to hezký

kaleilah • 2d • 25. leden 2010 ve 21:52
U nás je to stejné jako u většiny, až na to že neříká máma má svoje názvy pro nějaký věci, bydlíme u nádraží a vyhlíží z okna vláčky, někdy je to vak, někdy říká pápá, když chce pustit pohádku- momentálně pingu tak říká ťuťu (podle toho jejich troubení) na jídlo říká mňm mňam nebo papa(t).jo a oblíbený slovo je NENÍ to umí nádherně, je u toho hrozně roztomilej, když dopije čaj a zahuhňá ně ní takže kdo ho zná a chce rozumnět tak rozumí

capy
31. jan 2010

no u nas to bol velky rozdiel. starsi syn zacal rozpravat az po dvoch rokoch. dovtedy len mama a zvuky zvierat.

a mladsi syn rozpraval uz nieco po roku a to nie ze skomoleniny a skratky ale cele slovicka. jedine co nepovie spravne je kečup. povie kepuč 😉 vola sa tomasko a inak si ani nepovie. zo zaciatku som ho chcela naucit ze tomo,tomi ale to nezaberalo. on je proste tomako. 😉

jankapiknova
1. feb 2010

Naš maly teda opakuje asi vsetko,niektore slova povie pekne,niektore horsie.Tie zakladne mama,tata,baba,papa hovori od 7 mesiacov,teraz hovori svoje meno Šimon - Mimon , papuče - papupe, kakane povie pekne, aj zopakuje ratanie jeden,dva , tri, štyri 😀 ale samozrejme tam nepovie to r - v , a vonku zdravi vsetkych ahoj ale komplet vsetkych aj cudzich aj predavacky v obchode.... 😀 groteska snim 😉

pistok
3. feb 2010

timino má 18 mes. a každý mu je len mama a teta, iné oslovenie nevie
ked ideme von, tak tata a niektoré zvieratká vie ako robia - asi 5 zvukov
napriek našej snahe si s týmto vystačí a nové slovíčka ho nezaujímajú
rozumie všetkému, ale nehovorí
a spájat slová ako do viet ani nahodou
aj tu bol príspevok, alebo ked mi niekto radí, že to sa s ním musíme vela rozprávat a venovat sa mu, tak sa ma to vždy dotkne, ako keby som to nerobila
ale čo narobím, ked on jednoducho nemá zaujem opakovat slovíčka po nás
raz som jednej pani ironicky odpovedala na jej radu o komunikácii, že ja ho zavriem na celý den do ohrádky a chodím ho iba prebalit a nakrmit a inak sa mu nevenujem, tak bola zhrozená, že ho týram
ja som hovorila velmi rýchlo a pekne aj vety a manžel vraj tiež, hovorila svokra, tak po kom je?
inak je aktívny až velmi, celý den sa nezastaví a ja tiež nie pri nom a rozprávame sa stále, teda ja vediem monolog

blandik
4. feb 2010

ahojte, to mě taký zajímá. Malý má 15M. Od 7M dělá zvuky autíček, pračky, rychlovarné konvice, vrtačky - prostě všechny ty vrčivé. Taky měl obodí takového toho bababa, vavava. Momentálně už hlásky moc neříká, jen takové nějaké mamama, trošky někdy slyším ham, když má hlad. Ze zvířat děká jen rybu, protože to nedělá žádný zvuk - jen mlaská pusou a lva, který se hodně blíží vrtačce. Máme sousedku - holčičku - ta je o měsíc starší a dělá kde jaké zvířátko, aa - na čůrání, bo - na hovínko...řekla bych, že má slovník o minimálně 50ti slovech (tedy slovech+svých výrazů)...Takže holt, děti jsou různé.

bianka234
4. feb 2010

Jaaaj, baby, u nás je to tak, tiež ham, kvak, goool, trošku ano skôr an, a možno ešte pár maličkostí, ale rozumie fakt všetko, má 15 mesiacov, ked si predstavím, že moja dcéra v 2 rokoch zaspievala búvaj dieťa celú pesničku a krásne, tak neviem neviem.

asitka
5. feb 2010

no...ani naša Emmka sa nejak nechce pustiť rozprávať,..som z toho mierne zúfala...ona si komolí nejaké svoje slová...ináč len mama, čau, ahoj, havo....rozumie všetkému, čo jej poviem...ale rozprávať ani za nič...ona, ako keby mi aj čosi chcela povedať....a tak sa do toho pustí...a vysvetluje mi to...ale takým hmmmkaním...no poradte..čo robiť...v apríly bude mať 2rôčky... 😕

ined77
5. feb 2010

ahojky 🙂 ,
malý bude mít za chvilku 17 měsíců a taky toho velice moc nenamluví.dělá pár zvířátek, z čehož nejraději štěká,to má vypilované 😅 .
já si s ním pořád povídám,''čteme''v knížkách,prostě asi jko každá maminka a přece nic ☹ .
hlavu si z toho teda moc nedělám,prostě každé dítko je jiné 😉 .ale jsou dny,kdy na to prostě myslím...
jinak rozumí všemu co říkám,akorát nějak nemá zájem mluvit 😅 .
řekne kakat,kokodá,udělá pejska,kačenku,kočičku(když se mu chce),mama,tata(ale málo),bum,bác,ták,rybu(mlaská),lva(jen otevře hodně pusinku,ale zvuk nikde)...prostě jen pár slůvek 😅 .
tak vidím,že nejsme sami 😅 .
už musím....

matova
5. feb 2010

ahojte, u nás je to podobné, malý má 16 mes.,
najradšej napodobňuje všelijaké zvuky, citoslovcia, najviac zvuky strojov äbrm, vrrr...) a zvieratiek...(haf haf, miau, bééé..). Zvládne pár zmysluplných slov, napr. mama, tata, baba, havo, skúša ahoj..
Tiež si čítame a rozprávam s ním (v živote som toľko hubou nemlela ako pri ňom 😀 ).
Všimla som si že akonáhle ideme medzi viacerých ľudí, tak by sa aj snažil viac, tak si myslím, že u nás je dôvodom nerozprávania slabá motivácia- je so mnou väčšinu času sám a Keďže mamy svojim deťom rozumejú aj bez lov (teda dúfam že väčšinou), tak asi hovoriť nepotrebuje,
to len ešte bude keď nás tie deti začnú pacifikovať v obchodoch. mama dááááj, ja to chcééééém, a prečo niééééééé?. takže ja som zatiaľ spokojná 😀 😀 😀

janulkama
24. feb 2010

pistok-náš malý mál teraz 2 roky,boli sme presne na tom v 18 mesiacoch ako vy.Aj som chcela ísť k logopedičke,iné deti už povedali tolko slov,náš syn ledva Havo,na auto len brm brm...sek nastal po 2 narodeninkách,slovíčka sa z neho iba sypú,všetci sa čudujú,ale zároveň tešia,že konečne 🙂
ale presne ako ty som to aj ja robila,skúšala som,nech opakuje,čítala rozpravky atď,ale on dovtedy nič,presne ako vy.Tak sa neboj,síce mne to vtedy velmi nepomohlo,keď mi niekto povedal,že veď on začne,ja som proste už chcela,veď druhé deti už dávno rozprávali.
Teraz máme iba slová,do viet nespája,iba ak tak povie mama poď 🙂
Zasa kamoška má malú, malá v 2 rokoch uplne kecala 🙂 Až som nechápala a hlavne mi bolo lúto,že moj Maťko nehovorí.
Tak hlavu hore,všetko príde časom 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

ivika18
24. feb 2010

ahojte, nám se malý taky rozmluvil až teď, má 23 měs., ještě před měsícem asi 20 30 slov, ale to spíš byly jeho výrazy, no a teď normálně mluví ve větách, slovesa co umí časuje, i min. a budoucí čas, dnes dokonce řekl já, což jsem hleděla, protože jinak o sobě mluví ve 3. osobě. No ta slovní zásoba ještě není až tak velká, ale každým dnem to přibývá, tak se nebojte, ony se vám dětičky taky rozmluví, až přijde jejich čas. A z mojí zkušenosti, když řeknu "řekni: ...." , tak neřekne, až sám chce. Ale je to beran tvrdohlavý, tak to možná bude tím.

veverca
25. feb 2010

Moje deti sú v tomto rozdielne. Syn vedel pár slov už v roku, dvojročný hovoril všetko, spieval, recitoval... dcéra úplny opak.Dlho používala iba prvé písmená slov, neskôr prvé slabiky. Rozumieť rozumela, ale tá jej reč bola komická. Ona z tých prvých slabík zostavila aj 3-4 "slovnú" vetu a ja som potom dešifrovala, čo to chce povedať. Keď mala 28 mesiacov, tak sa to behom týždňa radikálne zmenilo. Teraz vie povedať všetky písmená...č,š,ž,dokonca niekedy aj r(síce slová ešte skomolí- macko uško je "mako uko", myš povie čisto-, ale za 3mesiace urobila výrazný pokrok), skloňuje, časuje, používa minulý aj budúci čas...Myslím, že kým pôjde do škôlky, bude to už v pohode.
ivika18...malá po mne nikdy nechcela zopakovať ani slovo

jankapiknova
25. feb 2010

ked sme pri tom opakovani slov,tak nas teda neopakuje len po nas ale aj ked pozerame TV,pocuva a slova ktore sa mu pačia opakuje, ked zazvonime pri dverach(napr.u babky) hnet kriči otvor(samozrejme bez r) ked chce ist niekam pride a povie poď alebo pome 😀 ,ked chce otvorit dvere kriči dvere dvere(tiež bez r) a v podstate zopakuje komplet vsetko.
Ale čo nas najviac prekvapilo,ked muž opravoval niečo v kuchyni a niečo sa nepodarilo,zašomral si ku... a myslite ze to neočul? pol dna chodil po byte a vykrikoval kuva, ešte že to r nevie ale bolo jasne každemu čo hovori 😕
Takže si musime davat uz velky pozor čo hovorime 😉

janulkama
25. feb 2010

jankapiknovatak- za tie slovíčka,ktoré nemusíme,mám aj ja skúsenosti,momentálne kvoli hokejovému ošialu nám to z úst sem tam vyletí a to malý v momente reaguje 🙂

lucec
25. feb 2010

ja len chcem reagovať na slová jankypiknovej gratulujem že máš takého šikovného synčeka 😉 ale myslím, že tieto maminky to veľmi nepovzbudí 😖
a iným maminkám aby sa nebáli lebo všetko má svoj čas keby už teraz všetko vedeli čo od nich chceme tak z čoho by sme sa potom tešili 😨

jankapiknova
26. feb 2010

lucec ved tato tema nieje o tom ze kto neskoro alebo zle rozprava,je to vseobecne,tak som len napisala jak sme my na tom. My sme zas v roku ešte nechodili,kazde dieta je v niečom skor a v niečom neskor. A neboj mame sa stale z coho tesit,lebo kazdy den je niečo čo nove vymysli ako u kazdeho maleho dietata 😉

casy30
26. feb 2010

Lucek a mňa to potešilo.... 🙂 Moj malý má 19 mesiacov a okrem mama a baba nepovie nič. A vobec ma to netrápi. Veď jemu sa rozviaže jazyk... 😉 Jankapiknova veľmi dobre napísala. Každé dieťa je v niečom popredu a v niečom pozadu. Moj Jožko už v 9 tich mesiacoch chodil ale´potrebu hovoriť nemá. Ale aj to raz príde. 😀

ined77
26. feb 2010

lucek 🙂 ...i mě 😀 .
každý mi říká..buď ráda,až se rozmluví,hubičku už nezavře 😀 .
pro mě je to malinko těžší i tím,že mám kamarádku s holčičkou,která je o měsíc starší od našeho matýnka a ta opravdu jak se říká válí 😅 ...řekne i velbloud...sce malinko zomoleně,ale i tak.
tak pak si chvilkama tak pochybuju 😅 .ale vidím,že malý rozumí,že je bystrý,tak potom zase mávnu rukou a říkám si...však je času dost 😉 .

monka88
26. feb 2010

ani nas drobec este vela nehovori...najviac mama,tato a brm. A tiez skusame vseliako pomaly mu ukazovat,nech sa nam na usta pozera,ked to hovorime a nic...Jednoducho nepovie.Tiez mi je to niekedy luto,ked sme niekde vonku a ovela mensie deti uz pomaly hovira cele vety a on nic...
Ale ved sa mu hadam raz jazycek rozviaze a potom nebude k utiseniu,hlavne ked bude taky ukecany,ako jeho tato 😀

sweetangel20
26. feb 2010

jeej, ale nás je, čo nevedia rozprávať. ani môj malý za ten svet nechce rozprávať. čítame knižky, rozprávame sa s ním a on nič. akurát tak mama, hau, dada (dudlík) a to je tak všetko. jaaaj, ešte kačka je "ka" a mačka "cccccc" 😀
ale zato tou svojou hatlaninou papuľovať vie, to teda áno 😀
ja som ako polročná hovorila celé vety úplne zrozumiteľne a marek ani za ten svet, nevadí, ono to príde, aj hlava ma z neho bolieť bude

jankapiknova
26. feb 2010

sweetangel- ako polročna cele vety????? tak to si bola zazračne dieta asi 😕 😉