Kedy začínajú deti rozprávať?

zuzana19851
10. nov 2007

Ahojte mamičky chcela by som sa spytat kedy vaše detičky začali rozpravat ja mám 19 mesačneho syna Jakubka a nerozprava vobec nič len hau,ham,baba.všetko čo mu kážem alebo poviem chape ale stale mlčí a pri tom sme rodina kdeš sa nám usta nezatvoria pokial nejdeme spat.Ďakujem

sisstin
25. jún 2009

co furt maj s těma ušníma? 😕 Tak snad, když víme, že reagují na jméno, na zvuky, na písničky..tak hluchý nejsou 😠

mircka
25. jún 2009

Sisstin: souhlasím s tebou. 😅 I kdyby měli poruchu sluchu, tak přeci na malé neřveme, když je oslovujeme. takže určitě slyší. 😉

sisstin
25. jún 2009

mircka: no já mám třeba televizi puštěnou na hlasitost 1 a ještě slabší mod, že já to neslyšim..ale jakmile je nějaká znělka, tak Tygr hned zavětší a už čučí...takže hluchej fakt není 😝 brouká si i svoje oblíbený písničky, zvuků se spíš leká od malička 😕 ..ale prostě mluvit ani bohovi, většinu čas bud mlčí,nebo se směje, nebo ječí nebo si brouká..ale slova prostě žádný, ani ta čínština 😝

knobloska
25. jún 2009

Holky naše malá říká všemu koník. S takovým čínským přízvukem. Taky sama hrozně důležitě vykládá, gestikuluje rukama, jakože něco vysvětluje, ale neumí nic pořádnýho. Ještě ani manželovi neříká táta.
Zatím je to zábavné, ale už by taky mohla něco říct ☹

sisstin
25. jún 2009

já počítám, že jestli to bude jak u MP v rodině..tak bohužel ještě tak 1,5roku nic 😔 ale pak všichni začli mluvit hned ve větách, prostě normálně 😕

blau
25. jún 2009

knobloska. ja som rozpravala ako cinan vykladala som a nic mi nebolo rozumiet. MOj syn teraz tak isto strasne sa snazi vyklada, ale slovo ziadne. Akurat mama dede jaja, inak len huhu buaaa a vysvetluje a vysvetluje.
Neboj urcite to nebude take zle ako si myslite, lebo ja ovladam 4 jazyky a uplne bez problemov 😅

jankajs
25. jún 2009

😀 Pri tejto téme som si spomenula na jeden výrok, nepamätám si, kde som to čítala, ale jeden rodič sa raz vyjadril: Najprv sme sa nemohli dočkať, kedy už konečne začne rozprávať.... a teraz sa nemôžeme dočkať večera, kedy už bude konečne ticho. 😀

blau
26. jún 2009

jankajs- uplny suhlas. AJ ja myslim, ze sa ich este napocuvame dost. Moj otec hovori, ze ma aj usi budu boliet 😵

zanna
29. júl 2009

my mame 19 mesiacov a tiez nerozpravame,ale dorozumieme sa,sice pisti,alebo eeee a to je vsetko,tak dufam,ze sa to casom dostavi 🙂

isis
29. júl 2009

Cute baby. No ja nemam takyto problem. Chcem Vas len podporit. Kazde dieta skor ci neskor zacne rozpravat. Ja som zacala v troch rokoch ked ma mama doniesla z nemocnice po operacii mandli. Dovtedy ani tuk.Zavrela dvere na byte ja som otvorila pusu a odvtedy som junezavrela. Moja mala (21 m) je presny opak. Rozprava cele vety, vie zaspievat 6 pesniciek. Ale zasa je grimblava v inych veicah...Tak chodte rychlo za tymi svojimi drobcami a pozrite sa na nich a zistite ze su popredu v mnohych inych cinnostiach a zabudnite na to ze nevedia odrecitovat cele state 😉 teste sa aki su sikovni v tom ci onom. Pekny den

lila794
29. júl 2009

Nas maly ide mat 16m a tiez len cinstina 😀 na vsetko hovori hav, tak sa len smejeme. Vobec to neriesime, dohodneme sa s nim, je zlaty, ked si svitori tou svojou recou. Mama, tata a pod. zatial nehrozi. Kazde babo ma svoj cas 😀

ansis
29. júl 2009

ahojte,môj malý má 22mesiacov a pomaly začína rozvazovať jazyk.hovorí mama,baba,dada,brm,jej,ba,ham a keď niečo chcem tak ma chytí za ruku a dovedie ma ktomu alebo mi to podá.tiež ho nenútim,lebo lekárka mi povedala že on začne sám...takže nechajte im priestor a oni začnú sami.

len.petra
29. júl 2009

ja som z toho, ze nerozprava trosku nestastna, starsia rozpravala do roka, ked mala rok a pol tak vedela skladat zlozite vety, ako dva a pol rocna vedela povedat R, o basnickach, pesnickach a roznyck koninach ani nevravim.. a mladsia bude mat teraz rok a pol a povie akurat mama, tata, oma, auto, havo, ham, papa, bum a toto.. tiez verim, ze to pride, stale s nou komunikujem a ništ.. 😅

atrami
29. júl 2009

myslím, že dieťa by malo v 2 rokoch hovoriť tak, aby mu bolo rozumieť.
Bohužiaľ rodičia to zanedbávajú a riešiť sa to začína až po nástupe do školky. Niekedy je neskoro a často sa musí presunúť nástup do školy.
Asi najlepšie je poradiť sa s pediatrom.
Moji synovia rozprávajú veľmi pekne. Dúfam, že najmladší bude rovnako šikovný. Má 9 mesiacov hovorí mama, tata, keď nás zbadá.

Myslím si každé dieťa má svoj čas, ale zanedbávať sa tiež nič nemá.
Držím palce.

berenika39
29. júl 2009

ahoj, řekla bych, že je to jako se začátkem chození...(pomíjím fakt, že by se jednalo o nějakou patologii - diagnostikovanou poruchu), znáte nějaké dítě, které by nezčalo chodit? všechny lítají....stejně je to i s mluvením, všechny se rozkecají 😀 . ale je fakt, že na to má vliv, jak se s nimi komunikuje, jak moc se mu mamča věnuje a podporuje ho třeba v opakování slov atd. ale spěch není, každé prtě je jiné...zrovna jsem si četla deníček, co starší v roce uměl říkat, a bylo toho hodně, a mladší syn je zatím u několika podařených slov - máma,táta,haf, není, hamham. ale rozumí spoustě věcí, vím, že jednou rozváže....

mia114
30. júl 2009

ahojte
moj maly bude mat za par dni 2roky, a povie len asi 15slov, a nic viac. Obcas mam z toho stes, ze nerozprava, ale kazdy mi hovori, ze on zacne. Doktorka, nam povedala, ze kedby nepovedal ani jedno slovo tak potom by sme to po dvoch rokoch riesili, ale ze ked povie aspon daco, ze neni nemi ani hluchy len sa mu nechce rozpe su deti ktore zacnu rozpravat neskor. Tak to zatial, nechavam tak. Mam este dcerku ktora bude mat v novembri 1rok, a ona si dost uz mrmle, tak si hovorim, ze ona ho nauci ropravat 😀
tak snad coskoro zacne drobec rozpravat.

jandalinka
30. júl 2009

Ahojky,.. 😉 tak já do této diskuse psala zhruba před měsícem a psala jsem,že spíš žvatláme a huhláme po svém a slovíčka žádná,ale měsíc uběhl jako voda a naše malá dooost hledí na pusinku,když na ni někdo hledí a snaží se skoro každé slovo říct,,,,dlouhá slovíčka jí moc nejdou,to zkracuje,ale kratší jako je mama,tata,různá jména,babička,dědeček,a dokonce jí jde i maminka a tatínek,a nejvíc jí jde komáři....řekne:komaži a bzum,bzum,takže holky nebojte Vaši drobci za chvíli začnou rozprávat a budete se divit, 🙂 ..u nás to bylo ze dne na den,víc a víc se snažila sama......

susik77
30. júl 2009

ahojte, mala ma 23,5 mesiaca a vie asi 85 slov povedat a este viac roZumie. Ale ma ajk kopec z toho skomolenin-ale vie, co to znamena-napr. fafa-zirafa, fafan=delfin 😀
Ale dost casto si aj 10 minut hovori sama "cinstinou" normalne ma proslov 😀 myslite, ze je to ok? Robia to aj vase deti?

natka33
30. júl 2009

Ahojte,moj syn ma 17 mesiacov a povie len mama, baba, tata, babo, ham, mnam a to je asi vsetko. Ale som zatial kludna, pretoze chodime pravidelne k neurologicke, nakolko sa narodil skor o 6 tyzdnov. Ale, poviem Vam, ze mam jednu kamaratku, ktora si tiez hovorila, ze ved staci, ked sa nauci do 3 rokov rozpravat, nakolko to VSETCI hovorili ... maly ma dnes 5 rokov a dokopy nic nepovie, zistili mu neurologicku poruchu, podozrenie na autizmus, hyperaktivitu ... doktorka jej povedala, ze keby bola prisla skor, bol by na tom ovela lepsie, nakolko do 3 rokov sa detsky mozog najviac vyvija a da sa roznymi medikamentami ovplyvnit ... ak si myslite, ze Vase dieta nerozprava tak, ako by malo, teda tolko, kolko napr. susedove, nevahajte a navstivte detsku doktorku, nech vas posle neurologovi. Nic tym nestratite, mozno sa len uistite.

susik77
30. júl 2009

natka: ja neviem, myslim, ze taketo porovnavanie k nicomu nevedie, len k depkam...kazde dieta je ine. skor myslim, ze pri autizme su aj ine znaky ze nieco nie je v poriadku...

natka33
30. júl 2009

susik, maly vobec nejavil znaky autizmu, pri vysetreniach mali podozrenie, ale nakoniec sa to nepotvrdilo, ZATIAL ... ja netvrdim, ze treba porovnavat svoje dieta s inymi, ja to tiez nerobim, kazde dieta je ine. Len som tym chcela povedat, ze ked ma matka pocit, ze nieco nie je ok, tak nech sa neradi s kamaratkami, ale radsej s doktormi ... to je moj nazor. Chapes, nech sa nieco nezanedba. Viem, o com hovorim ... tym , ze sa mi maly narodil ako 2140 g a 44cm, nachodili sme sa po doktoroch az az a videla a zazila som vselico ... neurologicka mi hovorila, ze ludia maju sklony niektore veci podcenovat, resp. postavit sa k tomu, ze ved dieta ma este cas na to a cas na hento ... ale castokrat to tak vobec nie je.

susik77
30. júl 2009

asi mas pravdu...my tiez chodime na neurologiu a rehabky kvoli tomu, ze mala odkedy chodi vytaca pravu spicku dovnutra.
mam pocit, ze ta neurol. a rehabky nikam nevedu, akurat ma mala chronicky strach z lekarov. sestra na rehabkach nas nuti od 18 mesiacov, ze ju mame ucit na trojkolke, pritom ona na to este vobec nema. cvicit nechce skoro nic, ma hisaky, ale ta nozicka sa jej uz skoro uplne zlepsila...sama.

natka33
30. júl 2009

Vies co, maly ked mal 3 mesiace, tak som mu vybavila rehabilitacie. Rehab.sestricka mi hned na prvej navsteve stekla do tvare, ze je ATROFICKY ci aky, proste ze ma stuhnute svalstvo a bude tazkeeee ho naucit sediet a chodit. Uplne som ocervenela od zlosti, mala som dost co robit, aby som jej jednu nevylepila za unahlene uzavery, ale som sa nastastie ovladla a poctivo som s nim 6x denne cvicila a chodila som za hentou do sanatoria tusim 4x tyzdenne. Za par tyzdnov sa to tak zlepsilo, ze sama skonstatovala, ze to vtedy prehnala a sa mi ospravedlnila. Nejako si neuvedomila, ze sa o 6tyzdnov skor narodil, a to mu chybalo. Cize ked mal 3 mesiace, by v skutocnosti mal len nieco vyse 1 mesiaca. No, ale nevadi. A tam som sa zoznamila s jednou pani, ktorej syn mal obidve nozicky stocene dovnutra, obidve slapy, chodidla. Vobec nemohol chodit. Ale kedze poctivo cvicili a chodili na rehabky, maly dnes beha a vsetko je ok, vobec by si nepovedala, ze mal takyto problem. Pamatam si toho maleho snad navzdy, lebo mal tak nadherne modre oci, ze to som este v zivote nevidela. A brckave vlasky, vyzeral ako anjelicek. 🙂 Strach z lekarov ma aj moj maly, ved sme chodili 3xtyzdenne po doktoroch,ale co sa da robit. To, ze ma hysaky, ked cvicite, to sa nauc nevsimat si. Jedine tym cvicenim sa to dokaze zlepsit. Cvicite VOJTOVKU?

schwarzovka
30. júl 2009

holky malej taky řekne úplný h...o s prominutím...čínsky taky mluvil, teď to zní spíš jak němčina...jediný víme, že bude umět říkat Ř, páč to písmeno rád používá 😀 ...jinak řekne akorát haf, to (auto), kde je to (kde je auto), teta, děda, táta, mamamamama (máma), pak už jedině zvuky umí napodobovat...jinak rozumí...ale mluvit to ne... 🙄

susik77
30. júl 2009

natka: nie, chvalabohu. len na fitbale-ma posilnovat brusne svaly. ale asi mesiac ju to uz celkom bavi.

natka33
30. júl 2009

My sme cvicili Vojtovku,bolo to nieco priserne. Ale stalo to za to. Kazdym dnom bol maly pevnejsi a pevnejsi, dnes krasne beha, zvatle ... proste paradicka. Ale to je cele o tom, ako som pisala vyssie, ze radsej ist k lekarovi, ked sa nam nieco nezda ako to podcenit a nechat tak, chapes. V auguste ideme na kontrolu, po pol roku k neurologicke, tak uvidime, ze co povie, teraz tam budeme chodit uz len raz za pol roka, koli reci, aby videla, ako sa vyvija.Takze tak. Je fajn, ze sa to tvojej malej zlepsuje. Urcite to bude dobre. A na tej trojkolke chodi?ide jej to?

susik77
30. júl 2009

nie. prave to ma stve, ze ta sestricka nevie pochopit, ze proste fakt na to este ani psychicky ani motoricky nema. mimochodom, trojkolka je pre deti od 3 rokov, ona nas nuti aby mala jazdila na nej od 1.5 roka...

atrami
30. júl 2009

Veľa detí začne hovoriť po nástupe do školky. Ale aj je dobré ak už pred nástupom rozpráva zrozumiteľne.
Má uľahčenú komunikáciu v kolektíve.

Synovia rozprávajú pekne. Niekedy až moc.
Horšie, že pochytili pár škaredých slov. Takže viem, že ak budú u nás majstri, deti zbalím k babke.

😀

natka33
30. júl 2009

susik, tak ale ta sestra nie je normalna, presne ako hovoris, vsetky trojkolky su pre deti od 3 r. Nas maly dostal za sibacku trojkolku, ale taku, co ho vzadu ja tlacim a teraz, sem- tam zacina davat nozky na pedale ale ani naznak po tom, ze by to uz taky maly, 17 mesacny zvladol sam ... mozno sa najde nejake dieta, ktore to zvladne, ale to je asi rarita. Tak ono nie vzdy doktori ci sestry maju pravdu ;)

susik77
30. júl 2009

no vsak...inak, vsetci dr. a sestricky ma lutuju, ze ako vercu zvladam-ona totiz vsade v ordinaciach robi hrozny randal, vsetci si zakryvaju usi 😀 😎