Koľko má toho zjesť 20-mesačné dieťa?

marijana
30. okt 2006

Moja mala ma 20mesiacov.Chcem sa opytat co si myslite kolko by toho malo spapat babo na obed?Ona papa len riadne huste polievky a to skoro celu misku,taku malu/ asi naberacka a pol./Niekedy aj viac podla toho co jej chuti.Druhe moc nechce,len niekedy a trosku.A tiez uz neviem co mam varit,zda sa mi ze varim furt to same.Zeleninu a nieco k tomu navyse.Hroza.Inak mala je riadna baculka,nevyzera ze by hladovala

bellezza
30. okt 2006

marijana, 20mesačné bábo ešte nezvládne dva chody, my jeme iba jeden. zeleninu može aj do zblbnutia neublíži jej, takisto aj ovocie, v hocakom množstve, akom sa jej žiada.
My papáme štandarne tých 220-250g na obed niekedy aj viac.
neboj hladná ti neostane, deti nie sú hlúpe.

mracik
30. okt 2006

Tiež si myslím, že dieťaťu treba dať jesť toľko, koľko mu chutí. Môj dvojročný syn napríklad zje viac ako ja (a to ja sa viem dobre najesť 🙂 ), ale keďže nie je obézny, tak len dohliadnem na to aby sa nenapchával sladkosťami, ale papal zdravo - nerobí mu to problém, schrúme kľudne aj štyri jabĺčka a zaje paprikou.
Starší zase prednedávnom nemal veľa chuti do jedla, ale nenútila som ho (len som zase schovala sladkosti, čo babky pokupovali), po čase to prešlo a už mám doma zase dvoch hladošov.
Ak dieťatko normálne priberá na váhe, netreba sa vôbec strachovať.

marijana
autor
31. okt 2006

no to som rada ze to pisete.Ja jej druhe nedavam,to len ked je nieco dobre tak jej dame od nas.Papame len zeleninove huste polievky.Niekedy zje moc inokedy malo inokedy nic,nikdy ju vsak nenutim.A ako som pisala je to riadna pucka.

lidka619
31. okt 2006

bože babenky, ja mam 17 mesačnú dceru a ona mi nechce nič jesť - stale ju kojim, a aj ked mi daco zje, tak mozno 10 malych lyžičiek - no je to normalne? Má 10 kg, inac je v pohode, riadna zbojnicka, len to jedenie - strach a hroza.

marijana
autor
31. okt 2006

No tak skus davat castejsie po malych davkach.Ja si myslim ze 10lyziciek je malo a tak velka baba by mala mat pekne ranajky desiatu,obed,olovrant a veceru nejaku lahku alebo mlieko.My mame 20mes a 14kg

lodia
31. okt 2006

lidka,
a pytala si sa lekara? mozno viacej nepotrebuje, je kolko jej treba a ked je ok, tak asi nebude problem..ak prospieva a tak..to je dolezite..

sisika
31. okt 2006

Ahoj lidka619,
tak to v tom nie si sama! Moja dcerka ma skoro 14mesiacov,stale ju vacsinou kojim a ked zje za den viac ako tri kavove lyzicky hocicoho-oslavujem!!!
Ponukam jej skoro stale vsetko mozne,no iba kruti hlavickou a ked ju chcem prinutit-povracia sa.Ma asi 9kg,je neposedna a zdrava.Len to jedlo keby chcela...
Takze neboj,asi tie drobceky vedia kolko maju zjest.
Drzim palce,Sisa

lidka619
1. nov 2006

Aspon ze nie som v tom sama 😀 lebo ma už šľak triafal 😀 .
Malá je zdravá, živé striebro, veď keď porovnám zo staršou, tá mi v 12 mesiacoch mala 12 kg a tento chrústik nechce nič - staršiu som kojila málo iba 2 mesiace, a túto nemôžem nijako odučiť - ona mi pprosím pekne ani z fľaše nevie piť 😅 kipr na cumeľ sme ju neučili keď bola malá, a teraz neviem. Ona sa stále spolieha na to, že keď aj dačoho iného málo spapá, dám jej cicu a je po probléme. Veď ja cez deň do nej hocičo pchám, ovocie to mi zje na kilá, ale hlavne varené mi nič nechce. Asi neviem variť, alebo zle varím do frasa, že sa to nedá jesť 😀 😀 😀 😀 😀 . No to je sila. A presne keď jej dám dačo varené, len pokrúti hlavičkou a už je najedená 😠 . Ona žije asi z lásky. A z toho ovocia.

danona
1. nov 2006

sisika, moja staršia dcéra mala v 1 roku 8 kg, jedenie, to bol horor, no, teraz má 10 a má taký aptít, že by mohla ubrať.. 😉 ak neplače a je spokojná, tak zrejme tvojej malinkej stačí kolko spapá.. 😉

davidko
1. nov 2006

lidka619 tak to si na tom dobre ak ti malá papá z lásky na tom sa dá ušetriť 😀

danona to si dobre napísala že staršia ti má teraz 10kg? nieje to málo? ved moj má 5 rokov ale má 18kg a nieje ani silný 😉

danona
1. nov 2006

davidko - pardon, moja staršia má teraz už 10 rokov.. 😀 -rýchlo som písala 😕

davidko
1. nov 2006

ved ja len tak 😀

lidka619
1. nov 2006

och davidko, ozaj si myslis ze sa da na tom usetrit? 😀 😀 😀

lubina
19. nov 2006

Tak som si precitala co tu pisete o jedeni. Moja mala bude mat skoro 15 mes. a ma 9,5 kg.Tiez nechce jest.Pytala som sa v poradni a povedali mi, ze to je na jej vek vaha, ktora je v norme, cize sa netreba obavat a na vysku je tiez akurat.Ale to jedenie je horor. Iba to co ona chce.A to jedava s nami, ranajky, obed a vecera. Desiata a olovrant ide podla toho ci ma vobec na nieco chut. Dufam, len ze sa to casom zlepsi, lebo ked mala asi 8 mes.tak mala obdobie nejedenia ovocia okrem zlteho melona a hrozna, ktore sme museli olupat a vybrat jadierka.Ine ovocie vobec nejedla.Ale zato jogurt by jedla na kila. Je to ozaj niekdy hrozne,ale aspon pri citani som sa trochu upokojila,ze nie som sama, kto pri stole stale bojuje.

pitik
24. nov 2006

Moja dcerka ma 20 mesiacov a tiez jeme len jeden chod na obed, nejaku zeleninu, prilohu a masko alebi vajicko, niekedy jej dam to, co jeme my, ale malokedy mi zje 200 gramov, tak okolo 180. Ale je jej dost ma nejakych 13,5-14 kg a je vysoka, nie je baculata, skor pevna. Ja sa snazim, aby nejedla sladkosti, ale to ona nastastie velmi nie je na to, ked mimo jedla, tak take tie polystyrenove neochutene dukatiky. Ale kazdemu dietatku to spaluje inak, tak ako aj nam dospelym. Mne bohuzial pomalsie a dcerka to asi zdedila po mne...

certica
26. nov 2006

Ahojte maminy, mam jednu blbu otazku: dali by ste 22mes. orechy? Teda presnejsie - jablkovy kolac, v ktorom je mensie mnozstvo mletych vlasskych orechov?
Sladkosti mu inak normalne nedavam, maximalne brumika

viamka
26. nov 2006

vobec nie je blba. ved patria orech k alergenom. ak su vlasske a doteraz viki nemal problemy s bruskom, daj. je to o skusani... 🙂
podla mna aj to mnozstvo, co mu das v kolaci nie je velke.
mlete orechy su menej nebezp co sa tyka zabehnutia ako drvene. moze sa stat, ze ich vypluje alebo vyberie s rucickou. neviem, ci ma zubky aj 5-ky, orech sa nerozpusti a ak nema cim pozut, tak smola.

daj, mozno ta papkac prekvapi 🙂

vavka33
26. nov 2006

Certik,ak nema dake prejavy alergie,tak mu kludne daj,pomlete v pohode,cele nie.

cherynka20
7. dec 2006

my mame problem,ze maly je vastne velke prasiatko...on by len jedol... 😀 rano ma na ranajky velku vyzivu(200g)potom keksika jablcko,na obed opat velku vyzivu potom flasku mlieka celu velku na veceru opat velka potom cela flaska mlieka a v noci sa aj ak budi a vypije celu flasku mlieka a to tak hltavo je akokeby cely den nic nejedol...co mu dat?aby v noci nevstaval kvoli papaniu?...ma 10 mesiacov 🙂

andy9691
7. dec 2006

NA noc mu dávaš čisté mlieko alebo kašu? Mne sa osvedčila kaša, buď instantná, alebo klasický varený grísik, a malý si pýta papať až okolo pol piatej ráno.

sunny6
7. dec 2006

Kazde dietatko je ine,niktore nechce papat,ine zas je kazdu chvilu.
My sme si spravili celkom pekny rezim,maly bude mat 14 mesiacov, a mava 2 flase mlieka -rano a vecer pred spanim.
Ranajky mava to co ja,sendvic z vajickovou pomazankou,toast zo syrokremom,alebo maslo dzem,....zje tak platok sendvicu.Potom okolo 11 mava ovocie,broskynu,alebo pomliazdeny banan,alebo vyzivu.
Obed mava po spanku okolo 14.00,vacsinou maso a zelenina,cestovina,ryza a zelenina,gulas,lasagne,rizoto,zem.kasa zo syrom a hraskom,....aj to co mi.Aj parky zje 😉 a vzdy po obede ma jogurt.
Potom okolo 17.30 ma ovsenu kasu z ovocim,cerstve ovocie,keksik....

Posledna flasa pred spanim,ked mu isli zuby asi 2 tyzdne odmietal poriadne jedlo,len mlieko a kase,ale zas papa pekne,tak sme radi.
Inak vazi okolo 11 kg.

mimik
2. jan 2007

Moj syncek ma 19 mesiacov a tiez velmi zle papa ☹ vlastne on cely den len zobka. Varievala som prenho osobite s vela zeleninou, nesolene a nekorenene, mixovala jeho stravu a uz mal viac ako rok. Stale to odmietal, viac sa mu paciloco sme jedli my. Tak som mu to dala (ale len to co mohol a nie velmi solene) a chutilo mu to. 😅 Nezjedol toho vela, ale som bola taka rada. Problem teda nebol v nemixovanej strave, ale on chcel aspon trosku ochutene. Teraz ma zase obdobie, ze nepapa, davam mu dva chody. Z polievky zje zopar lyzic a ak nechce tak mu dam aj druhe jedlo- zopar lyzic zje, hrame sa pritom aby nezbadal ze je alebo chodim za nim s lyzickou po izbach. Dojcim ho stale, to mu fakt chuti. Bojim sa ho odstavit, ved skoro nic nezje. Vlastne je, miluje piskotky. Aj ovocie ho picha na zubky aj kasa na veceru. Naposledy som zistila, ze mu chuti papat, tam kde papaju ini ludia.
Ma 10 kg, je chuducky, ale velmi zivy a odkedy zacal chodit, tak len bezka. 🙂

umatko
2. jan 2007

Ahoj mimik, moj drobec bude mat pozatra 2 roky no a stym papanim musis vzdy s fintami. Mne maly niekedy ani nezbada ze zjedol tanier polievky a to uz sme precitali knizku popritom a i sme sa zahrali, alebo to skusam tak ze som staaasne vesela ked sa chystame obedovat, rozpravam mu o tom aky chutny obedik som mu dnes navarila pomenuvam presne aka zeleninka je co a akej farby a jem s nim. Je to zabava a hlavne nam to dost dlho trva. Obcas sa mu do jedla nechce tak to toleruje, no potom je taky vyhladovany / ziadne zobkanie/ ze sam za mnou pride ze je hladny. Aj ja som mu dlho varila zvlast asi do toho 20 mesiaca a priznavam, teraz ked sa stravuje s nami musim nasu stravu prisposobovat jeho vyzivovym poziadavkam a tak sa i my naucime jest zdravsie.Napr. nas otecko z duse neznasal brokolicovu polievku dnes ju vsak s chutou zbasti. vela stastia

hanka274
3. jan 2007

umatko, to je super, prisposobovat papu babu, tak to ma byt.
ale poradila by som, pri papu sa nehra a pod. Musia podla mna deti vediet, ze teraz sa papa, treba papa, a ked sa spapa, tak sa ideme hrat a tak, chapes.....ja mam len 8 mesacne, ty 2 roky, to sa neda porovnat, urcite by si mi vedela vela toho poradit a odporucit, tak ja odporucam toto tak pomalicky, podla mna, taky nazor mam. Aj mala vymysla, ze akoze toto mi podaj, natahuje sa za hrackami, ale ja nie a hotovo. Pekne jej daco rozpravam, ale papame bez problemov. Naopak kamoska ma rok a pol rocnu babiznu, tiez robila toto, ze pod ideme papat, zobereme hracky, knizky a tak....a postupom casu....sa snazila uplne odvratit pozornost malej od obeda na hranie a sem tam nenapadne strelit nieco do pusy.....a dnes? papaju po celom byte, nahana ju s lyzickou....nieze by mala nechcela, jej chuti velmi, dokonca pochvali maminu! ked jej to chuti, no zlate.....ale zvykla si tak, ze pri hrani papa. No a kamoska, ta ma riadne nervy a radi mi, ze toto nerob, ze to posr..la.....no uz vie....

wanda
3. jan 2007

certica,v jednej literature sa uvadza , ze akekolvek orechy deti nemaju jest az po dovrseni 6 roku zivota....
tak neviem,mozno prehnane,mozno preklep....ozaj neviem...

umatko
3. jan 2007

ahoj hanka, to je zaujimavy postreh,ale je i pravda ze dieta by nemalo citit natlak pri jedle ze to jedlo musi spapat, mala by to byt radost z toho jedla, nikdy ho nenutim do jedla, diti v podstate nikdy nepocituju hlad lebo su natolko prejedene ked ich mamicka krmi kazdu chvilu. Podatykam aj my sme mali 8 mesiacov a vzdy papame v stolicke, nikdy nie po byte, pravidla urcuje rodic no nemal by to premahat.

hanka274
3. jan 2007

hej, hej v stolicke aj my. Jejda, ale to si zle pochopila, ja ziadne natlaky nerobim a ani nenutim. dokonca ju ucim tak, ze ked nechce ok, nemusi, vypyta si. A zabavam tym, ze rozpravam a ona len kuka a kuka co hovorim, skoro jej oci vylezu, pocuva pri jedle jak nikdy inokedy. Ja som to len myslela s vecami ako su hracky. Akoze deti inak nevedia jest iba ked sa hraju, citame a tak, radsej podla mna nic a rozpravat rozpravky co su v knizke, napriklad...

hanka274
3. jan 2007

zaujimavy postreh...to si myslela ironicky?
alebo?

certica
3. jan 2007

wanda, tak 6 rokov sa mi zda dost 😒 , je tam vela vitaminov, nenas.mast.kyselin, znizuju cholest. atd. Zatial som mu ich inak nedala, zdaju sa mi na jeho vek trochu tazke, resp. zbytocne a kolace ani sladke mu v podstate nedavam. to bola taka uvaha, ked som zrovna vtedy piekla, aky mate na to nazor

zuzu13
3. jan 2007

Treba dať kúsok a ak sa neobjaví alerg. reak. je to OK.