Kričíte na svoje deti?

13. máj 2022

Ja to berem ako veľké zlyhanie.Nekricim,deti celkom ma poslúchajú.No dnes som to prehnala.Mam prácu na doma a do večera treba mať hotovú zákazku.Mam pubertiaka 14r a 2r krpca.S ním som doma na RD.Starsi dosol zo školy domov,hovorila som mu keď sa naje a spraví úlohy aby sa zahral s krpcom aspoň hodinku dve aby som stihla dokončiť zákazku.On sa najedol spravil úlohy a zapol si telku a sadol si pozerať.Ja som odbiehala od počítača k menšiemu synčekovi hrať sa s ním a nakoniec som to vzdala.Nakricala som na staršieho že nech mi pomôže trochu,že nemusí len telku pozerať.Tv som mu vypla.Nemam z toho dobrý pocit,nekricim na svoje deti.No pretiekol mi pohár trpezlivosti.Ako to máte vy doma?

laurar1
13. máj 2022

Ja mam sice este male dieta, ale obcas sa stane, ze na nu zakricim. Hlavne vtedy, ked sa tvari, ze ma nie je pocut, ked hovorim normalne. Ale snazim sa nekricat.
K tvojmu prispevku, starsie dieta nie je na to, aby sa ti staralo o mladsie, na to si ty, hlavne, ked si na rodicaku. Takze pokial ti chce pomoct s nim, tak v poriadku, ale kricat za to na neho, to podla mna nie. On bol v skole, urobil si ulohy, tiez si predsa moze oddychnut, nie suplovat matku v starostlivosti o dieta.

katkaseiner
13. máj 2022

ano nakricim, som hlavne alergicka ak si robia navzajom zle... resp kazdy sedi vo svojom svete v ruke s telefonom.... jaj a jasne, dcera uz ma vsetko pozrete, pomaly vecer a ona zahlasi ze sa este neucila... to ma ide porazit a vtedy som jak furia a nezaujima ma to.

deti95060810
13. máj 2022

zabávať 2 ročné dieťa je tvoja práca.... pochybujem že to bude baviť 14 ročného fešáka - a to ešte 2 hodiny si chcela....🙄🙄
ale jasné pokričím aj ja na svoje baby... najčastejšie pre mobily...

nika23t
13. máj 2022

Mam doma tri dcéry, 12 r, 9 r a najmladšia ma takmer 5 mesiacov. Vsetky sú zlaté, nikdy s nimi nemám nejaké problémy ani nič, ale popravde, funguje to u nás tak, že sa poučia po príchode zo školy a tam to končí. Niekedy mám doma ako po výbuchu, keď s najmladšou na rukách nachodim kilometre a nič nestíham. A tie dve staršie si v tom neporiadku v pohode urobia pohodicku s mobilom ci tabletom v ruke, a ešte aj telku si zapnú. Áno, sú zlaté, ale keď 5krat poprosím, aby mi pomohli, a ony sa ďalej ako k "áno, mami" nedostanú, tak áno, kričím. A nemám vycitky,lebo im s manželom dávame všetko, čo je v našich silách. A s dievčatami mam super vzťah, ale proste niekedy sa takto ventilujem a "vypustím paru". Nejako to s nimi veľa nerobí, nemajú traumu ani nič, kľudne mi povedia, že "však dobre, mami, nemusíš hneď kričať" a ideme ďalej. Nevycitaj si to. Beriem to tak, že zo všetkého zlého je krik najmenšie zlo. Netrestam, nebijem, nenadavam, milujem ich najviac, ako sa sa. A kričím často 😁

dazdovka
13. máj 2022

Šepkať! Pôsobí to strašidelnejšie. A áno, občas aj ja kričím, najmä keď vidím, že ma nepočuli.

nika23t
13. máj 2022

@dazdovka 🤣🤣🤣🤣🤣🤣

titla
13. máj 2022

Ano, stava sa mi, ze kricim. Snazim sa tomu vyhnut. Mam skoro 3 rocneho syna a pekne mu opakujem kludnym hlasom, vysvetlujem, argumentujem primerane veku. Ked nepomaha zmenim ton, ale som len clovek a stava sa mi, ze mi rupnu nervy.
Je mi to luto hlavne vtedy, ked mam ja starosti alebo sa necitim dobre, vtedy nemam dost trpezlivosti a rychlejsie vybuchnem. To ma potom mrzi, ze som situaciu nezvladla. Ale nie som nadclovek a tieto drobne zlyhania si odpustim a snazim sa dalej najlepsie ako viem.

diamond007
13. máj 2022

Tak to si prehnala, on nie je jeho animátor. Takto mu k súrodencovi vyrobis len odpor.

diamond007
13. máj 2022

Pričom stačilo tak málo, sadnúť si k staršiemu a vysvetliť mu že potrebuješ zákazku aby ste mali peniažky na dovolenku a že ti veľmi pomôže keď by ho zobral na ihrisko na hodinku dnes. A niečo za niečo, urocte by som mu potom zas povedala že keď mi pomôže s mladším, tak zajtrajšie umývanie riadov spravím ja (príklad), nech vidí za tým niečo. Ale to je môj názor. Dve hodiny nie je málo totižto, alebo si mala mladšiemu zapnúť tv a odbiehavat 50x

kittykat22
13. máj 2022

Ak cakas, ze teeneger sa radostne odlepi od telky a naskace umyvat riad a pomahat ti s druhym dietatom, a do toho za tebou vola "mami nemusis sa ponahlat, ja to tu zvladnem" a do toho ti na prekvapenie navari veceru 😀 jednoducho nenastane. V jeho veku sa detom jednoducho nechce robit ani to co maju - a nie to este nieco najviac. No a s malym surodencom tak to uz vobec. Skoro kazdy rodic niekedy zajaci. Niekedy sa stane, ze potrebujes pomoc dietata. Ak bezne zo syna nerobis chuvu a nebehas doma ako sirena, tak by som v tom co popisujes zase taku tragediu nevidela.

otvorena
13. máj 2022

Kľudne si s tebou popíšem o tom viac v správe, mám 8mesač a 15ročneho. viem o čom píšeš 😁

akvi
13. máj 2022

Kričať určite nie je ok, je to zlyhanie. Ale sme len ľudia, občas zlyhame. Keď zlyham, ospravedlním sa, obzvlášť teenegerovi. A očakávať, že teeneger bude 2 hodky zabávať 2 ročného krpca, to je v rovine sci-fi. 😅 Netreba si robiť zo starší detí babysiterov, ani posluhovacov. Ak pomôžu, postrážila, super, ak nie, tiež ok. A hlavne im to nevyčítat.

luccija
13. máj 2022

Tiež by som kričala, lebo nechceš veľa a potrebuješ to...mňa viac zaujalo on si po škole robí v piatok úlohy?mne by sa nechcelo prídem po celom týždni zo školy najem sa a ešte úlohy🙂)asi nie je zvyknutý bežne pomáhať so súrodencom a tak to takto vypálilo.Neubudne z neho aj ty si len človek...

luccija
13. máj 2022

@akvi akých posluhovacov?veď všade čítam aký je súrodenec pre dieťa dar a zrazu nemusia o neho ani zakopnut v krížovej situácii.Tak potom majú tých súrodencov len do počtu?

originaltea
13. máj 2022

áno kričím, lebo naši na normálny tón hlasu ani nereagujú

tretiedieta
13. máj 2022

ano,kričim pravidelne,veľa a nahlas. Ked rozpravam normalne,tak nereaguju,ked kričim,tak rovnako nereaguju.

sissy27
13. máj 2022

áno, raz za čas musím dvihnúť decibely, kým bola menšia tak to bolo aj častejšie (jednak čím menšie dieťa, tým nervóznejšia matka a potom časom sa už naučila čo áno a čo nie), ale teraz si už fakt nepamätám, kedy u nás bola taká situácia. Ale doslova žiadať aby sa starší súrodenec venoval mladšiemu - na toto som alergická. Kto sa staral o staršieho, keď bol jedináčik? A prečo má teraz suplovať rodiča? Ak chce, alebo ak súhlasí - ok, je to super, ale dávať mu to ako povinnosť je za mňa mimo. Nech sa podieľa na iných veciach v domácnosti - upratať, doniesť nákup, naložiť / vyložiť myčku, pračku, povysávať... To sú veci, ktoré sa ho priamo týkajú - tiež robí bordel, používa riad, stravuje sa, chce mať čisté veci. Ale súrodenec? Čo ste ho splodili s mužom na žiadosť staršieho syna?

diamond007
13. máj 2022

@luccija haló??? Môžu zakopnut ale 2h? Áno súrodenec je dar, ale keď je veľký vekový rozdiel tak nečaká sa že pubertiaka bude baviť hrať sa s 2r... Veď to častokrát ani mna nebaví 😀 takže áno, sú dar ale je to super nie v každom období života, sú obdobia kedy sú súrodenci na nože a sú obdobia keď sú veľmi blízky a vyrovná sa to až v dospelosti a ustáli.

basska_b
13. máj 2022

Pozor na to. Pubertiaci nemaju radi male deti a totalne ich nudia, aj ked sa jedna o vlastneho surodenca. To len tak na okraj. A inak, som cholerik, tak mi tiez casto rupnu nervy, ale potom su veci este horsie... deti sa niekefy kriku zalaknu a posluchnu, ale v dalsej situacii mi to vratia aj s urokami. Efektivna a konstruktivna komunikacia vyzera inak a cely zivot sa jej ucime. Je zakladom vsetkeho... mlady si evidentne chcel po skole oddychnut. 2rocneho si mala zabavit inak - dst mu nejaku autodrahu alebo malovanie vodou a poprosit toho pri telke, nech ho trochu dozrie...

akvi
13. máj 2022

@luccija dieťa si nevybralo, že bude mať súrodenca, nie je absolútne jeho starosť, že surodenec potrebuje zabávať. Ak by som vedela, že nebudem stíhať a potrebujem pomoc, tak bud sa dohodnem dopredu - 2 hodky zabávať 2 ročného nie je 5 minút postrážiť, vidím dosť výrazný rozdiel. A ak to starší nie je ochotný, tak si nájdem inú pomoc. Starší už kľudne mohol mať svoj vlastný program. A kľudne to mohla byť aj tá telka. Po celom týždni sa tešil, ako vypne a zrazu je nútený starať sa o krpca. Vži sa do jeho kože. Mne toto niekto spraviť, slušne odmietnem pomôcť a bez akýchkoľvek výčitiek. Deti nie sú naši sluhovia, ktorí budú skákať na zavolanie. Ja to tiež nerobím, tiež nie som na špagate a neplnim niekoho príkazy, keď si zmyslí.

vevapeto
13. máj 2022

OK, sú súrodenci, OK, mohol by ho nachvilku postrážiť a venovať sa mu….ale 2 hodiny? On prišiel zo školy a chce si psychicky oddýchnuť. Tiež mám veľký rozdiel medzi dcérami ale snažím sa nerobiť si zo staršej aupair. Ale k otázke: áno, po staršej občas kričím keď si sedí na ušiach.

diamond007
13. máj 2022

@luccija a áno, ver tomu že surodenecky vzťah nemôže byť vo forme MUSIS, potom to jedného súrodenca odmedzuje a oni majú byť v rovnakom postavení 🙂
Inak môj ateta, najstaršia z 5deti, celé detstvo strážila súrodencov, starala sa o nich a to bol dôvod, prečo odmietla mať deti v živote, lebo sa ich naopatrovala od jej 4r vyše 20rokov a to bol kolotoč (medzi každým súrodencom sú 4r takže mala cele detstvo kočík v ruke) . Takže áno, toto môže negatívne vplývať na dieťa pritom so súrodencami má skvelý vzťah a aj s nami, neterami. Uziva si naplno celý život, cestuje každý mesiac na dovolenku a radšej sa venuje práci, vzdelávaniu a oddychu ako deťom a to už má po 60tke a neľutuje. Vraví že sa naopatrovala dosť a so všetkými súrodencami majú skvelé vzťahy aj napriek tomu 😉 🙂

sense
13. máj 2022

Aj ja obcas zvysim hlas a vynimocne aj hucim a potom velmi dlho nemusim ani len zvysit hlas, staci pripomenut ci mam zas hucat, ci he vtedy spokojnejsia

marianarem
13. máj 2022

Ja som taky typ, co celkovo velmi nekrici, ale viem si predstavit, ze raz k tomu dojde 🙂 Maly ma len 2 5r, zatial som si vystacila s takym prisnejsim zvysenym hlasom. No co sa tyka tej starostlivosti starsieho o mladsieho, na rozdiel od vacsiny v tejto diskusii v tom problem nevidim. Naopak, starsi raz asi bude mat svoje deti, moze sa nieco naucit uz teraz, bude potom menej sokovany z toho, co vsetko to obnasa. Tiez sa tym uci zodpovednosti, ta je pri dozerani na surodenca vacsia ako pri vysavani a vynasani smeti.

zuzap33
13. máj 2022

@akvi posluhovacov ? To akoze ani ziadne domace prace ? A co som ja sluzka ? Moji dvaja synovia, 13 a 16 uz par rokov su velmi aktivne zapojeni v domacnosti. Prace im pribudali s rastucim vekom

katina02
13. máj 2022

Tak si proste vypenila, to sa stáva. Bola to proste situácia, kedy si potrebovala pomôcť a proste sa na teba vykašlal. Zas povedzme si tak, že si nechcela od neho až tak veľa, takže ja by som žiadne výčitky teda nemala

zuzap33
13. máj 2022

@katina02 ano, aj ja obcas kricim a vrieskam... Ako kazdy normalny clovek... Nikdy som preto nemala ziadne vycitky svedomia

kandelabra
13. máj 2022

odkiaľ sa vzal tento názor, že rodič si nemá čo dovoliť požiadať staršie dieťa, aby dalo pozor na mladšie? Ja pamätám časy, keď bolo normálne, že starší súrodenci sa starali o mladších, kľudne aj celé hodiny. Súhlasím s tým, že staršie dieťa nemá suplovať rodiča, ale veď matka od neho nechcela, aby mladšieho kúpal, varil mu a kŕmil ho, učil ho alebo neviem čo, stačilo len aby na neho dohliadol, kľudne popri tom mohol aj tú telku pozerať, a keby bolo niečo treba mohol matku zavolať, veď bola len vedľa. A taktiež predpokladám, že to od neho nechce každý deň, len v takýchto výnimočných situáciách. Ak s tým mal mladý akýkoľvek problém, mohol to tiež dopredu povedať, nie že odignoruje a je mu jedno, a matka nech sa zariadi ako chce.

habibim
13. máj 2022

Kričím, strasim a viem aj po zadku udrieť, skoro každý deň.. Nemam výčitky svedomia.. Ale, ako napísala jedna mamička vyššie, keď začnem šepkať tým takým zombiovskym pohľadom, tak ti letí všetko na všetky strany a zrazu sú aj úlohy urobene, aj naučené aj upratané aj s umytymi rukami za stolom.... Keď manžel dôjde z prace a povedia mu, ze mama kričala alebo bila, na neho len pozriem a poviem, že ticho, lebo dostaneš aj ty... Samozrejme v rámci srandy.. Vie ako je to s nimi, keď bol sam s nimi par x na dve hodiny.. Čiže mne nemá čo vyčítať... Ako si urobíš tak máš... Rada by som mala deticky a príhovory ktoré fungujú bez zvýšenia hlasu, ale holt u nás to takto nefunguje... Keď zmiesas dve krvi z iných pdnebnych pásiem a iných kultúr, tak máš doma veselo... Opäť na konci dňa sa bozkávame, objímame a vysvetlíme si chod celého dňa.. Čiže, učia sa... A aj ja s nimi.. Deti - 11r,3r, 1r

akvi
13. máj 2022

@zuzap33 robiť posluhovaca a mať pridelené domáce práce je dosť výrazný rozdiel. Posluhovac je pre mňa niekto, kto skáče ako na špagate, keď si druhý zmyslí. Tak, ako ja nerobím posluhovaca dieťaťu, tak tak isto to neziadam od neho. Tak, ako ja nevytrham dieťa z hry, lebo som si zmyslela, že teraz potrebujem 2 hodiny strážiť surodenca alebo v tomto momente vyniesť smeti, tak ja zase neskacem, keď si dieťa zmyslí, že je v tomto momente hladné alebo mu treba vyniesť von bicykel. Ak nastane nečakaná situácia, slušne sa opýtam, či mi vie pomôcť a ak povie nie, beriem to úplne ok.