Logopédia. Nemáte obrázky na precvičovanie písmena R?

matulkam
28. aug 2008

ahoj. Nemá náhodou niekto doma obrázky a cvičenia na precvičovanie písmena R s detičkami? ďakujem

duskaf
3. okt 2008

Verulka- my sme chudáka Danka celý prvý ročník vyberali z výtvarnej dvojhodinovky, aby nezameškal, a on tak veľmi chcel byť na výtvarnej, ale inak sa nedalo a chodili sme maximálne 2 krát za mesiac.
A tiež sa mu nikto nesmial- len svokrovcom to najviac na svete vadilo, že nevie R 😠 😠 😠
A raz, keď prišla do ich triedy TV, tak sa pýtali, kto bude recitovať, samozrejme ako prvý a prihlásil náš iniciatívny Danuško a báseň --- Bola raz jedna trieda.

duskaf
3. okt 2008

A ešte som zabudla, že do školy ho zobrali bez problémov, u nás to nie je ani len jeden z dôvodov odkladu školskej dochádzky.

Verulka, naschvál som chlapcom nedala mená s R, ale v priezvisku máme R, tak nič.

A ešte si predstavte, že nejaký odborník hlavný logopéd , škoda, že neviem ako sa volá v TV vyhlásil, že dnes má oveľa viac detí problém s výslovnosťou kvôli tomu, že si rodičia deťom nevenujú, s deťmi nespievajú, nečítajú im rozprávky- ja keď som to počula, tak strašne som sa nazlostila, rada by som sa s ním stretla s "odborníkom"- som mierumilovný človek, ale toto nemal hovoriť 😠 😠 😠 😠 😠 😠

maruschka
3. okt 2008

duskaf,tak to musel byť fakt odborník..Ja dúfam,že malá to r už konečne povie normálne aj bežnej reči..Stačí,že jej iba prst priložím k jazyku a hovorí normálne,ale ak vidí,že tam má iba jazyk,tak koniec..

A Julka tiež chodí bez problémov do školy.Nerobili žiadne problémy.V triede je ich 10 a z toho asi 2 alebo 3 chodia logopédovi..A vždy som objednaná na 13,00,aby nemusela vynechávať.Odkedy nastúpila do školy lietame ako odtrhnuté plagáty-škola,domov obed, krúžky alebo logopédka.Takže by mi urobila nesmiernu radosť, keby sa viac snažila.

Keby ste videli moje súbory v počítači-posťahované odborné články a stránky ohľadom jemnej grafomotoriky a logopedické cvičenia..Takže miesto časákov lúskam rôzne články a pripravujem pracovné listy pre dcéru-vďaka tomu,sa veľmi zlepšila a v škole patrí k dobrým žiakom-aj keď nastupila ako 5 ročná a stále má 5 🙂 🙂
Takže milý pán odborník sa môže k nám prísť pozrieť na bežný režim dňa a potom nech rozpráva niečo o nevenovaní sa deťom..

duskaf
3. okt 2008

Maruschka, naša logopedička robila len do 12:00.
Tiež sme mali na začiatku problém s jemnou grafomotorikou- zrejme to Dankovi zostalo z nedonoseneckého obdobia, ale takisto sme sa veľmi snažili a stále musíme trénovať viac opisov textu, zato v čítaní je najlepší v triede a to ho veľmi teší, vždy na konci mesiaca čítajú na čas a teraz mal 80 slov za minútu. Ohromnú mal radosť, keď prišiel zo školy.

verulka
4. okt 2008

duska mi sme chodili 2x tyzdenne, okrem toho vzdy rano, cize 1. hodina..ona potom bola vytazena 😒
do skoly ho vzali uplne v pohode, vlastne oboch a risko bez problemov aj recituje 😀 u nas sa rackovanie neriesi..ja len cakam ,kedy sa im bude chciet cvicit..ale casto sa hrame tie cvicenia a ked maju naladu, tak to aj vcelku ide 😉 ale tlacit na pilu sa mi fakt neoplati 😉
grafomotoriku maju na perfektnej urovni, aj intelektov su na tom viac nez dobre( co nie je az tak vyhoda) takze k dokonalosti im chyba len to R 😀 😀 😀 😀 😀

maruschka
4. okt 2008

verulka,naša je tiež šikulka/niekedy až veľmi aktívna v škole-vždy prinesie pani učiteľke nové správy a klebety z našej rodiny 😀 😀 /.Tú grafomotoriku s ňou cvičím preto stále, lebo sa narodila 23.októbra,takže do 1 triedy nastúpila ako 5 ročná,tak aby nebola pozadu oproti ostatným už skoro 7 ročným detičkám..
A som rada,že sme dosiahli také výborné výsledky.Bola na pedag.-psychol. poradni a matika jej ide skvele,kategorizácia, logické myslenie má na výbornej úrovni.Len tú ručičku si musela spevniť, aby nemala problémy pri písaní,ale to sme už dáávno dobehli a je to už len vecou zvyku a nabehnutia zo zábavných pracovných listov na tie školské...a to r... 😉 😉

duskaf
4. okt 2008

Maruschka, základom je osifikácia zápästných kostičiek, keď tá nie je ukončená, ani to písanie nemôže byť úplne bez problémov.
Náš Danko je v triede najmladší, takže je od detí o rok mladší, tiež sme boli pred nástupom do 1.triedy v poradni, poradiť sa, či ho dať , alebo zvážiť odklad, keďže sa narodil v 31. týždni a nemal rád kreslenie a písanie ,ale čítal už od 5-tich rokov a tak nám povedali, že je to na nás, môžeme dať, ale nemusíme.
Verulka, je dobré chodiť 2-krát do týždňa, ale problém je so školou.
Ešte som sa chcela opýtať Maruschka, aké boli dôvody, čo vyhralo, viedlo Vás v rozhodnutí, dať Julku do školy skôr. Pýtam sa preto, že teraz je veľká tendencia skôr dať odklad aj deťom , ktoré by mali 6 rokov do septembra.

maruschka
4. okt 2008

duska, dôvody boli také, že bola veľmi šikovná,vedela sa sústrediť dlhšiu dobu,mala výborné výsledky vo veľkom teste v škole-46 otázok/h,PPP bolo tiež výborné/klasika matika,kategorizácia,vymaľovávanie.../.Ja som ani nechcela,aby išla skôr,ale jednoducho ona sa rozhodla sama.Sestra ju odmalička vodila do školy,účí tam a Julka sa tam cíti,ako doma.Pozná učiteľov,všetky deti. Rada sa učí a hlavné je,že sa vie naučiť...Rozhodli sme sa vlastne až koncom augusta,že nastúpi-sama nás presviedčala.Predtým bola s deckami zo školy na letnom tábore a riaditeľka s učiteľkami nám povedali, že nevidia dôvod, prečo by Julka nemohla nastúpiť do prvej triedy-že je aj fyzicky aj psychicky pripravená..Tak sme ju teda dali do školy-rozhodovali sme sa veľmi,veľmi dlho a nakoniec sa rozhodla ona sama a urobila dobre. 😉 😉

maruschka
4. okt 2008

jáj,jedno, čo jej úplne ideálne neišlo bolo písanie-ale začali sme cvičiť jemnú motoriku-prevliekanie,strihanie,trhanie papiera,zábavné pracovné listy,spájanie rôznych tvarov a písanie jej ide perfektne-dokonca tento týždeň,keď kreslili lastovičky do zošita, tak som zostala úplne zarazená, že či to naozaj písala ona..Samozrejme,je taká, ako každý iný prváčik,sem-tam sa niečo pri písaní nepodarí, ale vždy to vyrieši krátke precvičovanie-či vizuálne,alebo normálne na riadky,zábavnou formou a ide jej to.. 😉 😉

duskaf
4. okt 2008

Ďakujem Ti za odpoveď. Teším sa s Vami , že to Julke tak pekne ide. Ja som sa stretla skôr s nepochopením okolia, prečo ho podľa mnohých aj odborníkov chcem ukrátiť o rok detstva.
Ale takisto neľutujem aj keď je najmladší z triedy a s tým písaním sme sa natrápili.
Švagriná dala malú 5- ročnú ako Ty a tiež si pochvaľovala, až na jednu vec- teraz v 4. ročníku, sú jej spolužiačky od nej o dva roky staršie a ťahajú ju k záujmom, ktoré by podľa švagrinej ešte mali čas. Ale všetko sa dá zvládnuť.
Naopak sestra malému dala odklad a mal 6 rokov v auguste, ani počuť nechcela o tom, že by mal ísť do školy, napriek tomu, že vie písať aj čítať, no je hyperaktívny a ona dúfa, že za rok sa to ešte ustáli.
Môj Filipko je septembrový a tiež by mohol ísť už o rok možno, ale uvidíme. Škola, ktorú tu máme je dosť náročná- jazyková a stavaná na výkon.
Nech sa Vám darí aj naďalej. A ďakujem ešte raz.
Ešte som chcela napísať, že tie činnosti, o ktorých píšeš išli Dankovi od malička, miloval prevliekanie, trhanie a vyberanie maličkých predmetov a predsa písanie bolo náročné, čoskoro prišli diktáty a teraz opisy textu.

maruschka
4. okt 2008

Jááj, to nepochopenie, tak to aj u nás-najmä pani učiteľky zo škôlky... 😒

a to cvičenie motoriky, cielene sme to začali robiť ako cvičenia od nastúpenia do škôlky-našla som si info na internete. A ešte intenzívnejšie od poradne na PPP. Ale ako zábavné hranie sa, to robila tiež odkedy sa naučila hrať s hračkami-pokreslené steny po celom byte, vkladačky, prevliekanie,modelovanie z moduritu a plastelíny, vystrihovanie-to má rada-keď bola menšia, tak mi dostrihala záclony z Quelle-nové 😀 😀 😀 Takže také obyčajné činnosti,ktoré robí každé dieťa.. 😉 😉

majuska_reci
4. máj 2009

ahojte 🙂 som studentka logopedie a snazime sa zburat mytus, ze ked dieta v 4 rokoch este zamiena, vynechava alebo chybne vyslovuje niektore hlasky, ma este cas. pravdou je opak - cim skor sa zacne s cvicenim, tym je to jednoduchsie, lebo dieta nema chybnu vyslovnost taku zafixovanu. pri nacviku r je vhodne zacat slovami, ktore sa zacinaju na tr a vyslovovat ako td (tdpaslik, tdicko, tdenky, tdaky, tdava, tdat, tdest, tdieda, tdojka, tdapenie, tdasa...). v pripade zaujmu mi mozete napisat, pokusim sa poradit. aby deti bavilo tdenovat ;) je vyborne napriklad vyrobit si "logopedicke pexeso" - s obrazkami, na ktorych su slova s danou hlaskou. a potom sa uz len s detmi hrat. aby bola logopedicka terapia ucinna, nestaci len snaha logopeda, treba s dietatom cvicit kazdy den aj doma. hough :D

maruschka
4. máj 2009

majuska, tak toto sme si prežili aj my..Malá sa naučila hovoriť r až teraz v prvej triede..Dotiaľ-absolútny nezáujem a to som na tom intenzívne pracovala tak dlho-až mi z toho občas hrabalo-ale fakt..Doteraz, sa mi občas stane, že "r" normálne až vyrážam, keď hovorím...Každý deň sme cvičili, sťahovala som materiály z internetu, chodili sme na logopédiu-nezáujem...A vieš čo ju po dlhom čase motivovalo tak, že sa to naučila v priebehu 1 týždňa?????? Koliečka na tenisky.Sľúbili sme jej, že keď sa naučí r a l, tak jej ich ihned ideme kúpiť..Ona si sadla a začala sama od seba cvičiť r tak, že asi tak za 2 hodinky sa jej podarilo povedať niekoľko krát po sebe pekné r...To bola nedeľa asi 16,00-manžel nasadol do auta, naložil malú a išli do 25 km vzdialeného mesta kúpiť tie koliečka...

Len mňa zasa trápi mladšia..Bude mať 3 roky..Rozpráva veľa, sústavne ešte aj zo spánku, ale stále rozpráva po čínsky-my tomu tak hovoríme..Tiež s ňou robím rôzne hry, cvičenia, opakujeme si abecedu,čítame knižky..Pekne to po mne zopakuje, ale v hovorenej reči používa iba minimálne. Stále iba taká strašne rýchla hatlanina..Ale je v tom priam profesionál, lebo ona ešte aj tú gestikuláciu a mimiku používa ako dospelý človek, takže ak začne niekomu niečo vysvetľovať, nie že to nemá konca kraja, ale rozhadzuje rukami, celé telo používa na prejavenie toho, čo hovorí a myslí si,že to tak má byť...Lenže potom, keď jej nikto nerozumie, tak sa začne strašne jedovať, hádže sa po zemi, plače atď...Tak dúfam, že to bude lepšie, inak neviem neviem.. 😕 😉

macca5
4. máj 2009

pridám sa k Vám s jednou básničkou ,ktorú mám v pameti ,naučila nás ju logopedka pred11r.
Trnky,trnky trpké tvrdé,kto tie trnky trhať bude.
Trpazlíček trnky trhá,trhanie mu trvá,trvá.
tiež nám vtedy povedala,že musí najskôr vedieť čisté L,a sikavky,R potom prišlo akosi samo. 😉

debra
4. máj 2009

moja dcerka pojde o rok do skoly a ja by som xcela vediet ci mam s nou xodit k logopedicke ked nevravi pekne sykavky - susle... 😒 mam sa poradit s pediatrickou?

macca5
5. máj 2009

debra,myslím si,že ano.Radšej skôr,mohla by mať v škole problémy s písaním.

ukmima
5. máj 2009

Ahojte, mne chodi syn tiez na logopediu,momentalne sa ucime c....
Ucili sme sa V, H, a teraz to c..
ja som spokojna, zacali sme pred 2 mesiacmi, chodime 2 krat do mesiaca...po 30 minut, a uz mame aj uspech...zaciname pekne rozpravat...ja mam skor problem, maly nechce rozpravat makke spoluhlasky..ale dufam, ze kym pojde do skoly, to zvladneme...
Macca5-zapisala som si aj tvoju basnicku...dakujem za vsetky maminky 😉

macca5
5. máj 2009

http://www.rodinka.sk/ sú tam články o detskej reči,snád pomôžu

maruschka
5. máj 2009

debra, môžem ti povedať, choď už teraz...neváhaj..my sme s malou začali chodiť v máji k logopédke, celé leto mávala dovolenky a znova sme išli až koncom augusta..Ale to bol stres, doobeda v škole, teraz sa poprihlasovala na krúžky, medzi to sme strčili logopédiu, takže sme 2,5 mesiaca lietali ako odtrhnuté plagáty, aby sme všetko postíhali..My sme chodili raz do týždňa a okrem toho mala 3 krúžky..Ešteže sme mali takú ústretovú logopédku, že sa nás vždy spýtala, ako nám to vyhovuje, takže sme nikdy nevynechali vyučovanie...Ale decká, čo chodili inej logopédke si termín vyberať nemohli, takže chodia aj počas vyučovania/2 chodia doteraz/..Tak som bola šťastná, že sme už v novembri prestali chodiť, lebo už to prestávalo baviť aj mňa..

Ale povedala nám, že máme ju stále upozorňovať/skutočne sme ju stále upozorňovali-aj dedkovia, babky,sestry../, každý deň s ňou cvičiť, aj ona sama si musela precvičovať fúkanie do jazyka, s ukazovákom pod jazykom hovoriť tdn a opakovať asi tak 200 slov na rôzne spojenia..tr,mr,hr,..atď..

Takže choď už teraz, nech ti malá nevynecháva veľa z vyučovania. 😉 😉

macca5
5. máj 2009

ja som so st. synom chodila na logo. rok pred nástupom do školy, s krpcom chodím už teraz,začali sme v30.m . Nechcelo sa mu rozprávať a ja som sa začala báť,aby tam nebola nejaká porucha.Rozrozprával sa sám,ale návštevy u logo mám pomáhajú.So st. sme boli u log.presne 6 krát, doučila nás sykavky,l,a vyradila nás, vraj R povie do 2týždnov. Aj tak bolo. 🙂

zuzka1.
5. máj 2009

plakala hokejka plakala, ze ani jeden gol nedala.
Co places pyta sa Kamila, ved ty si pred golmi branila.

Toto sa ucila sestrina mala, ked mala 6 a nevedela hovorit "l".
Pomohlo

debra
5. máj 2009

ona vie vsetky spoluhlasky okrem tyx sykaviek 😖 ale mam sa poradit s pediatrickou?resp,potrebujem doporucenku k logopedicke....hoci logopedicka bola v skolke ale vela toho Viki nenavravela jej,lebo sa pred nou rozplakala 😒

macca5
6. máj 2009

odporučenie potrebuješ.Aj náš SAmko je bojko,ale logopédka bola trpezlivá,netlačila na neho,čakaka kým sa osmelý a to pomohlo.Naposledy jej sám od seba ponúkol žuvačku.Nám kázala vela cvičiť s jazykom,fúkať bublifuk,balonik,olizovať pery dookola,napodobnovať koníka, a rôzne napodobeniny zvierat ako napr. ccc,kva-kva,sss,hú-húú,bzz,múú, béé a pod.

melory
17. feb 2010

ahojte, potrebovala by som papiere z ktorych mozem doma dieta ucit spravne vyslovovat. mate niektora link, alebo v elektronickej podobe? dakujem.

dvojka
17. feb 2010

Melory-lepší budeš mít když půjdeš k logopedovi...

Holky-potrebuju taky poradit 😅 ...My ted probíráme měkčení,ale já dceru prostě nedonutim dělat to tak jak nám ukazovala magistra...
Prostě dě tě ně je pro nás zatim jen vzdálený cíl....A přitom písmeno L jsme naštudovaly s Kikou během dvou týdnů...
Měla jste tu některá taky dítko které mělo problém s měkčením?A co se Vám osvědčilo?
Jako ty cviky na rozhýbání jazyka děláme,ale přímo na to měkčení nevim jak...Dceři za spodními zubami jazyk přidržuju,ale ona beztak při mluvení tam vykouzlí jen to de te ne 😠

dvojka
17. feb 2010

Melory-nám třeba pokaždý magistra vytiskne slovíčka ,věty,básničky zrovna na to co probíráme a vždy mi k tomu vysvětlí jak mám malou učit 😉

daducha
18. feb 2010

Melory,

take jednoduhce to nie je.Materialov je vela , no existuje ista postupnost ako sa s dietatom pracuje.Som logopedka a velmi dôlezite je vstupne vysetrenie, kde sa mimo ineho hodnoti slovny prejav, sluch,schopnost fonematickej diferenciacie - ci D vôbec rozlisuje sluchom jednotliv hlasky v podobnych slovach,motorika recovych organov a pod.Je toho dost,neda sa tu vsetko rozpisat.Rodic laik toto zhodnotit nevie.Existuje rozdielna narocnost tvorby hlasok a podla toho sa postupuje.Logoped presne ukaze ako sa hlaska tvori,to sa potom doma cvici a az postupne sa prechadza na slabiky a slova.Automatiazacia pouzivania v beznej reci nacvicovanej hlasky je rozlicne dlha a prave tomu az potom napomaha opakovanie slov,basniciek a pod.Ale aj to vsetko vie dat logoped domov.

aero
12. jún 2010

môjmu synovi veľmi pomohla logopedička, som jej vdačná
krásne vyslovuje slová.... 🙂

tinax
23. jún 2010

ahojte. Chcela by som sa vystazovat a mozno ma niekto upokoji alebo poradi. Nas syn 2r8mesiacov zacal v poslednej dobe strasne rozpravat. Doteraz rozpraval pekne a cisto-v ramci moznosti. Ale v poslednych tyzdnoch zacal strasne "flakat" rozpravanie. Neviem to inak popisat. Zacal si ako keby vytvarat vlastny jazyk. Vsetky pismenka vie povedat ale ked je dane pismeno prve v slove tak ho vacsinou uplne zameni - najcastejsie zamiena za "h" a "p". Opravujeme ho stale ale ako keby sa to len zhorsovalo. Myslim ze je to len lenivost a pohodlnost a neviem ci to mam a ako riesit. Dakujem.

monkula
23. jún 2010

@tinax Tvoj synček zažíva tzv. regres, čiže krok späť... Aj naša malá krásne rozpráva, čisto, povie aj R, ale niekedy sa začne maznať a presne ako vravíš, rozpráva svojím jazykom... Vtedy sa začneem smiať, či je mimozemšťan, spravíme z toho srandu, chvíľku ju to baví, ale potom, keď jej poveim, že jej nerozumiem, raz - dva ri rozmyslí, či sa bude hrať na E.T. -ho a nedostane čo chce, alebo bude rozprávať normálne a ja jej vyhoviem....
Takže moja rada, neopravuj ho, nechaj ho, možno je z Tvojho opravovania už "znechutený" alebo "vystresovaný" tak chudák už nevie, ako sa to naozaj povie..
A hlevne sa neboj ,regres netrvá dlho.... 😉 😉