Má už 18 mesiacov a ešte jej nezrástla fontanelka

magg
12. feb 2008

ahojte, dcerke este nezrastla fontanelka, aj ked uz mala 18 mesiacov. Lekarka vravela, ze ak sa neuzavrie do 18. mesiaca, tak jej nieco pichne(zo stresu som sa zabudla opytat, co). Mate s tym niektora skusenosti? O co vlastne ide a ci to nema nejake vedlajsie ucinky, ci je to neyhnutne aj ked je uz fontanelka uplne malinka atd. Dakujem

magg
autor
12. feb 2008

haloo, nikto s tym nema skusenosti? zacinam sa bat , ze je to vazne

alenik
13. feb 2008

neboj sa,kamoska mala ten isty problem so syncekom.Bude to v pohode.Davala si jej Vigantol?

magg
autor
13. feb 2008

jasne, vigantol davame stale, len ona mi nechce pit mlieko, bola do 14 mesiacov kojena a ziadne nahrady nechce. Lekarka vravela, ze pokial nechce UM, mozem jej od roka davat kravske, toho mi vypije max. 0,5 dcl denne, zato vsak spapa aj 4 jogurty a vecer bez krupice nezaspi. Ale asi to nestaci. Tak neviem, ta fontanelka je uz uplne malinka, len tak jemna jamka, ale aj tak lekarka vravela, ze do 18 mesiacov by mala byt zrasena uplne. Dufam, ze to nebude mat nejake nasledky

kalla003
13. feb 2008

ahoj,
neviem ci ti pomozem, ale sme na tom dost podobne. nase babo ma 20 mesiacov a este stale fontanelu asi 1,5x05 cm otrvorenu. pediater nas najpr poslal na neurologiu. boli sme na kramaroch a ja som si potom este vybavila jednu znamu, ktora je tiez detska neurologicka. obe, uplne nezavisle od seba mi povedali, ze babo je uplne ok. potom robili odber krvy na vstrebavanie vapnika, fosforu a nejakych enzymov (uplne presne sa do toho ale nevyznam). vsetky vysetrenia su ok. este ideme na ortopediu, vraj tam ide o to, ci nie je nejake metabolicka porucha kosti. podla krvi by to malo byt ok. ze vraj pre istotu. vies, 18 mesiacov je priemer, tak ako vaha, vyska, rec a podbne, takze by sa nemala robit panika. mne este odporucali zvysit davky vigantolu na 4 kvapky denne, to aj robim, ale ked zacneme chodit na jar vela von, tak asi prestanem. su vraj deti, ktore aj v 5 rokoch nemaju fontanelu zrastenu. treba na nich davat vacsi pozor, aby si nejako neporanili hlavicku prave v tej oblasti a cakat..........dufam, ze som ta trochu upokojila, tiez som velmi vystrasena, ale snazim sa verit lekarom.
ovela horsie je vraj predcasne uzavretie fontanely, tak dufam, ze to nakoniec bude ok.

alenik
13. feb 2008

zienky,prosim vas nestresujte,fakt je horsie,ak sa fontanelka zrastie predcasne,lebo potom mozog nema dost miesta na rast.Pokial je to len mala jamka,nic sa nedeje.Strach by som mala vtedy,ak by bola stale velka,ako po narodeni.Pocuvajte rady lekarov,ale nerobte si zbytocne starosti.Mojej malej sa tiez zrastala postupne,potom mala uz len taku malu jamku,ale nie makku.Potom som si to par dni nevsimala a zo dna na den tam uz nemla nic...

milhaus
14. feb 2008

moja ju ešte ma ale dr.povedala že asi ju bude mat dlhšie ked sa narodila o mesiac skorej

katrin
14. feb 2008

Fontanela sa uzatvára do 24-mes. veku dieťaťa pri nedonesených + mesiace, o ktoré sa skôr narodili....

magg
autor
14. feb 2008

katrin, ja som si to tiez myslela, ale doktorka tvrdi, ze do 18 mesiacov ma byt zrastena.
Dcerka ju mala po narodeni strasne velku, aj ked sa narodila presne v termine

maca793
16. feb 2008

nám sa uzavrela nemali sme ani rok, je to normálne, kamarátkimnu synovi sa uzavrela okolo 3 rokov a nič mu nie je. bol síce pri pôrode vyťahovaný kliešťami a mal nízke abgar skore ale nič mu nie je , je z neho chlap ako hora.

zlatucka
20. feb 2008

Náš malý ma 13 mesiacov a ma tam takú centimetrovu fontanelku.bol kojení do 3 mesiacov potom sa mi mlieko vytratilo dávala som um.v 8mesiaci už nechcel ani to a hneď prešiel na tuhu stravu.teraz veľa papa danette tam je 80percent mlieka.tak snáď čoskoro.zatiaľ obavy nemám.

ivankaalenka
22. feb 2008

Nam sa traz zavrela, ale aj ja viem, ze tak do 24 mesiacov je to uplne v poho a keby to bolo aj neskor, ak ma dobre vysledky, tak je dobre, ja by som sa bala opacneho scenara, ze sa zavrie skoro...

snemcurka
28. júl 2008

ahojte.
Moj syn ma 15 mesiacov a tiez este neuzavretu fontanelu. Doktor mi vravel, ze do 18 mesiacov mame este cas.
Kazde tri mesiace chodime na sono hlavicky a vysledok je nastastie vzdy v poriadku. Vyvojovo tiez nezaostava.

evaka
1. aug 2008

Máme 18 mesiacov, fontanelku nezrastenú, ale nerobí z toho stres ani doktorka, ani ja. Dávam 3 kvapky Vigantolu do mlieka a počkáme do dvoch rokov. Lekárka posiela na neurologické vyšetrenie až po dvoch rokoch, ak je fontanela vyrazne neuzavreta. Bud bez obav, kočky maju pravdu, je to ten lepši pripad, aby sa mozog mohol vyvijat.

kako
6. aug 2008

snemcurka, a preco chodite kazde 3 mesiace na sono? kvoli tej fontanelke?

tinni
6. aug 2008

my tiez nemame este zrastenu, male ma 19 mesiacov...