Malé bábo bez mamy. Aký je váš názor?

tinki
24. sep 2011

Stretávam sa s mamičkami, ktoré mi tvrdia, že do roka dieťaťa nikdy nenechali malé na dve, tri hodiny ani u mami ani u svokry. Ja to robím bežne. Ak potrebujem niečo vybaviť, alebo ísť niekam so staršou dcérou, alebo si niečo odbehnúť kúpiť. Malú nakojím, už teraz aj prípadne nakŕmim, dám spať a nechám ju mamou. Kým sa vrátim je vyspatá a hrajú sa. Nevidím na tom nič zlé. Preto nechápem, keď niekoho stretnem na ulici a opýta sa ma, kde mám malú a ja poviem, že s mamou alebo svokrou, tak mi oznámia, že oni také malé deti nikdy nenechali doma samé. Keďže sa mi to stalo už 4 - krát, začínam mať o sebe pochybnosti. Aký je váš názor?

maminuska
24. sep 2011

@tinki nemusíš, ja som nechávala dieta aj s svokrou, aj s manželom aj s opatrovateľkou ked som pracovala a do roka som kojila. Aj ked som išla niečo vybavit pre rodinu tak sa staral manžel alebo svokra.
Aj teraz má 22 mesačnu dcéru manžel v Brne a ja som tomu velmi rada. Ja si oddýchnem , s manželom si oni dvaja cuckovia vzťahy len a len utužia.
Z mojej strany je to normálne-

pralinka25
24. sep 2011

nemaj. ja som tiez nechavala. a dokonca ako 2 mesacny u nasich aj spal celu noc bez nas asi 3 x. boli sme cori obaja s muzom a nevladali sme ani zit a bala som sa aby neochorel aj maly.
mimochodom aj ja som sa s tym stretla a nakoniec som zistila ze ti co to najviac vykrikovali tak nakoniec v tomto tak cisti neboli.

kazdopadne ja som na tom opacne. ked bol maly tak mi nerobilo problem ho nechat nasim alebo svokre ale teraz ked ho niekde necham mi je za nim akosi viac smutno. neviem cim to je.

xlucia
24. sep 2011

@tinki do roka som teda dieta nenechala dieta s nikym. ak som musela ist napr. k zubarovi, alebo na gyno, tak niekto stal s kocikom pred dverami. suhlasim ze take male dieta ma byt s mamou

mbrazd
24. sep 2011

jááj, dievčence, závidím, ale doprajem. Velmi vela krát by som potrebovala, ale nemám detičky komu nechať, hladam opatrovatelku, zatial neuspešne, menšia je ešte velmi malá, má 7 mesiacov a stále plače, takže si nikto zatial netrufol. A z poznámok ludí si tinki nič nerob 🙂

etuska
24. sep 2011

@tinki
podla mna je to uplne normalne-takze si take komentare ani nevsimaj 😉 😵

tinki
autor
24. sep 2011

@xlucia a keď nechce byť v kočíku?

skybaby
24. sep 2011

@tinki si uplne normalna, aj ja som malu nechavala byt s mm alebo svokrom alebo mojou mamou, sice nerada, ale fakt ked som potrebovala nieco nakupit alebo vybavit, tak to bolo bez malej ovela jednoduchsie a navyse som dvakrat do tyzdna chodila na hodinu a pol na jazykovy kurz .... myslim ze mne len prospelo ze som si trochu vyvetrala hlavu 😉

etuska
24. sep 2011

@xlucia
ano-take diatatko ma byt prevazne s mamou,ale nie 24hodin 7dni v tyzdni.Obcas sa vyskytnu situacie kedy mamina potrebuje nieco vybavit,tak preco by sa mala stresovat ak babo moze na par hodin postrazit manzel,svokra,mama,kamaratka...

lubikaf
24. sep 2011

@tinki mne sa maly narodil v lete a na jesen mi zacinala skola, takze bol kazdu sobotu s mamou. prvy krat som takto od neho odisla, ked mal dva a pol mesiaca. teraz sa mi ma narodit druhe dieta vo februari, takze to bude o tom istom, kedze ma este cakaju dva roky studia. neboj sa, vobec nemusis mat o sebe pochybnosti 🙂

janinah
24. sep 2011

strážil takto manžel alebo moja sestra,ale len v najnutneších prípadoch,sestra mala vtedy oblečené moje nevypraté tričko,hlasy máme vraj rovnaké 😉 ale vždy som to načasoval atak,že dieťa väčšinou spalo

dusika11
24. sep 2011

.....no..neviem naco pocuvas ludi..urob si tak ako ti je dobre 🙂 😠 mam dvojicky...to by som priala tym mudrcom vlacit dvojickovsky kocik zo sebou vsade kto je taky mudry.hlavne ked neprejde cez dvere...a vlacit malicke deti kade tade kde moze byt aj niekto s chripkou sa mi tiez nezda mudre---myslim nemocnice cakarne atd...-staci niekto zz virozou a je problem...takze sa pekne usmej podakuj za nazor ...a ked sa otocis...poklop si a celo a mysli si svoje....kedysi nebola ani maerska mna malicku musela nechat mama babke na opateru ked nechcela prist o pracu...myslim ako trojemsacne deti nas mami nechavali...takych par hodiniek mojim len a len prospelo...v ramci socializacie samozrejme doma najprv..potom som uz na hodinku dve dvojky odniesla aj ku svokre..ale u nas je to ine....svokry a babky viac ako dve tri hdoky nevladzu..dvojicky to je predsa len zataz....

evka4
24. sep 2011

@tinki to, co robis, je uplne prirodzene a v pohode... 24hod x 365 dni nonstop s dietatom...fuuuuuha, to by som ja nedokazala... ja si uzivam, ked mi niekto zoberie malu na prechadzku, pripadne ked mi ju niekto zabavi a ja mozem ist napr. na kavu s kamoskami alebo si napr. citam bez toho, aby mi niekto neustale trhal knihu 🙂 ,... nanestastie byvam daleko od rodiny, tak sa mi to casto nepodari zrealizovat, ale ked je moznost, tak vzdy vyuzijem... trosku si vyvetram hlavu a po takej malej pauze sa strasne tesim na malu 🙂

edie63
24. sep 2011

Je to normalne, aj ja som dceru nechala s mamou (so svokrou ani s nikym inym by som ju nenechala ani teraz, pretoze nikomu nedoverujem tak ako mojej mame a viem, ze ona vsetko dokaze urobit tak, akoby som to robila ja), ked som potrebovala ist k lekarovi alebo vybavit nieco. Preco by som ju vlacila so sebou niekde, ked vonku je zle pocasie a ja potrebujem nieco vybavit? Preco by som s nou mala cestovat do ineho mesta (stat v zapche a pod.), ked musim ist k lekarovi? Niekedy som od nej musela odist pre jej dobro. Dcera bola kojena rok a vzdy som si nasla vhodny cas, ked som mohla na chvilu odskocit a prezili sme to vsetci.

xlucia
24. sep 2011

@etuska ked si nieco potrebuje vybavit, ma si to zariadit tak, aby mohlo ist aj to malicke. kamaratke by som dieta v zivote nezverila . mame a svokre max. na hodinu a len v tych uplne najnutnejsich pripadoch. neexistuje ze na par hodin.

xlucia
24. sep 2011

@tinki tak su rozne nosice a podobne. ja si neviem predstavit, ze by take male dieta doma pri niekom plakalo. niekedy ho pestovali na rukach aj priamo v ordinacii, aby ma videl a neplakal a hned ako sa dalo som nakojila

estterka
24. sep 2011

kazdy nech robi ako uzna za vhodne. podla dieta ma byt s mamou,ja zijem v zahranici,ani keby chcem nemam ju kde nechat a mozem vam povedat,ze vsetko sa da s dietatom. bola som mnou aj vnutri v ordinacii lekara,na uradoch a proste vsade.kam sa neda s kocikom,isla v satke. tym sa nechcem hadat o tom,kto to mysli dobre a spravne,len chcem povedat,ze s dietatom sa da vsade.

danteska
24. sep 2011

tiez nemam problem nechat maleho mame alebo svokre -zariadujeme si momentalne byt a s malym sa vsetko tazsie vybavuje kedze v obchode kde treba nieco aj dohodnut a popozerat on vsetko pochyta,postupa vsetky sedacky-je to zive striebro takze mi pomoze ked mi ho ma kto postrazit a ja nie som nervozna potom..

irriss
24. sep 2011

@estterka
souhlasim, jen doplnim ...
..."nejen s ditetem" a i se 4ma detma se da vsude!!!

xlucia
24. sep 2011

@estterka presne tak, vsetko sa da, ked mamicka nie je pohodlna. dieta do jedneho roku patri k kmatke aj keby traktory padali

@danteska bavime sa o detoch do jedneho roka

estterka
24. sep 2011

@irriss nenechala by som ani keby mozem,ale ked nemas inu moznozst tak nemas proste 😉 😅 a dieta sa stane sucastou tvojho zivota uplne.

zuzuzaa
24. sep 2011

samozrejme, že môžeš nechávať dieťa u mamy, keď jej dôveruješ. Je to len tvoja vec a poznámky ostatných môžeš mať na háku 🙂 Aj ja by som malého nechávala, keby môžem, lebo mame v tomto úplne dôverujem. Ale nebývame veľmi blízko seba, takže sa to veľmi nedá.

danteska
24. sep 2011

@xlucia ani ked mal 7 mesiacov som s tym nemala problem tak sorry ze som reagovala

irriss
24. sep 2011

@estterka

podle Tvych radku si myslim, ze jsme na tom uplne stejne... 😉

zuzana76
24. sep 2011

@tinki ja som oboch malych nechavala so svokrou, muzom, alebo mamou, svoje dieta nebudem tahat k lekarovi so mnou, ked nemusim, a ma ho na tie 2-3 hodinky doma kto postrazit, deti boli na nich zvyknute, pred odchodom som ich nadojcila a isla som, nikdy som sa nezdrzala nejako dlho, proste, aby vydrzali do dalsieho papania. Keby som zila niekde mimo rodiny, tak jasne, ze by som cih brala, ale proste, ked sme svetci v jednom meste a stari rodicia este aj na dochodku, tak preco by som male dieta tahala k lekarovi, alebo do obchodu na nakup v zime, kde ludia chrchlu, kaslu, je tam klimatizacia.

masinka
24. sep 2011

@tinki ahoj
prvu som parkrat nechala s mamou ked som isla k zubarovi alebo si nieco vybavit, druhu som s nikym nenechavala.... ale nie ze by som nechcela, len aj ked som ju nechala s mamou a isla len na odber krvi, tak kym som tam dorazila, uz mi mama volala, ze mala vresti aj ked ju ma na rukach a ze kedy sa vratim ... v kociku vrestala aj mne, tak som ju nakoniec nosila v manduce... k lekarom, do obchodu, proste vsade. dufam ze tretia nebude taky nervacik a budem si moct od nej obcas aspon na polhodinku "oddychnut". Nevidim na tom nic zle, ja tiez nie som robot a obcas si potrebujem trosku precistit hlavu. Niekedy mi fakt staci ist bez deti na pol hodinu trebars len do potravin a potom zase vladzem dalsi tyzden s usmevom odpovedat na ich nekonecne otazky, riesit ich spory a utesovat ich ked placu....

maca_p
24. sep 2011

@tinki konas uplne normalne, prirodzene. ak ho nechavas s tatkom, tak je to jeho tatko, ak s babkami, tak su to bejbinove druhe mamy. osobne som nastupila do prace ked mal maly 9 mesiacov a a vyrastol z neho (teda este stale rastie) sebavedomy, mladenec, ktory sa neboji , nie je schovany za mojou suknou, komunikuje, nie je ustrachany. podla mna je horsie ist s dietatom do shoppingacov ako ho nechat starej mame. i ked netvrdim, ze sa mu tam nieco stane alebo po lekaroch a cakarnach.

k.a.t.k.a.
24. sep 2011

nikdy nevies co sa stane a ty budes nutena niekomu nechat dieta 😉 takze cim skor si zvykne a spozna pribuznych tym lepsie 🙂
ked boli deti male strazili ich aj nasi, svokrovci aj manzel, a ja som sa mohla povenovat trocha sama sebe 😵
. ja svoje deti milujem, ale tiez si viem dokonale vychutnat aj chvilky bez nich 😀

veve39
24. sep 2011

@tinki je to kazdeho individualna vec, neries vobec komentare inych ludi...
pre mna tiez nazor "dieta do 1r. ma byt vzdy s matkou" nie je realizovatelny, s pohodlnostou to nema nic spolocne
ako matka, ktora chodi casto na lek.vysetrenia, zaroven kedze manzel pracuje v zahranici musim vybavovat vsetko ja - banka, urady, nakupy ...som urcite nechala radsej dcerku postrazit mamke, ako ju so sebou nosit po zdrav.zariadeniach, uradoch, obchodoch - o zimnom obdobi plnom viroz ani nehovorim
a nie pre moje, ale jej dobro...ak nejaka mamicka postupuje inak, je to jej nazor a pravo...ja postupujem podla nazoru mojho s vedomim, ze pre moje dieta je to najlepsie

alenka600
24. sep 2011

@xlucia @xlucia Akoze prepac, ale trochu mi to zdvihlo adrenalin....ze pohodlna mamicka. A ze dieta do jedneho roku patri k matke a bodka. Prosim Ta aky mas na to meter? Ako, ze to vies tak univerzalne za vsetkych povedat?
Byvam v zahranici, moji rodicia 1600km prec, najblizsich znamych mame 400km od nas, ani ja ani manzel tu nemame rodinu. Manzel dochadza za pracou kazdy den tam a spat , od vidim do nevidim, ani keby chcel, tak mi nepomoze s nakupmi, je to na mojich pleciach. V dedine, v ktorej byvam, nie je ani jeden obchod, ani nic. Tu kde som je materska 3 mesiace a potom dovi....(pozor! nehovorim, ze to schvalujem ! len poukazujem na to, ze luxus 3 rokov nie je samozrejmostou. A na 100% ostanem doma dlhsie, kasleem na pracu)
A teraz - dietatko sa mi narodi koncom decembra. Mam ho v januari nalozit do auta, trepat sa s nim iks kilometrov do najblizsieho mesta, zobrat ho v januari do obchodu plneho chorych ludi, nalozit ho opät do auta a sup naspät? Este sa mi nepodarilo zariadit si nakupy potravin a vratit sa domov za menej ako dve hodiny (nehovorim o satach, blbostiac, novinach, banke a pod. Len nutne potraviny!!!) ked beriem do uvahy cestu autom tam a spat.
Ty kokso, ja som veru ale pohodlna mamicka....

etuska
24. sep 2011

@xlucia
sama mam 2 deti(cakame 3tie),zijeme s manzelom sami v zahranici-takze situacii kedy boli bez nas by sa dali spocitat na prstoch.Obe som kojila co najdlhsie a na poziadanie,synceka dokonca este tusim do 14.mes. kedy som uz bola opat tehotna.Tiez verim,ze kontakt matka-dieta je velmi dolezity-synceka som nosila casto v satke,na rukach-a mozno preto je teraz dost samostatny a nema problem zostat napr. s manzelom,alebo svokrou(ktora tu bola par tyzdnov aby som si mohla doplnit vzdelanie).myslim ze dost zalezi aj od povahovych crt dietatka ci danej situacie.Ak by to dieta zle prezivalo-urcite by som volila inu alternativu.