Malo by už 7-8 mesačné dieťa sedieť?

ela2710
6. jún 2011

Ahojte, citala som k tejto teme na nete uz dost, ale stale ma stve, i ked my baby zo sukromky povedali, aby som si nelamala nad tym hlavu, ze ci musi 7-mesacne dieta sediet...boli sme na poradni, na tej medzi 7-8. mesiacom a pediatricka sa velmi prevelmi cudovala, ze maly este nesedi. Sediet pasivne (o vankuse a podobne) som ho nikdy nedavala, pretoze som toho nazoru, ze dieta sa ma posadit samo -zvacsa pri stvornozkovani, maly sa tak cca. mesiac dozadu zacal plazit, teraz uz dava nozky a rucky na stvornozkovanie, ale este neprisiel nato ako sa pohnut z miesta 🙂 no pediatricka mi povedala, ze ak nebude sediet do 29. juna (objednala nas na poradnu) tak s nim budeme musiet kvoli tomu sedeniu chodit na rehabilitacie, ze sme ho mali davat vraj sediet uz od toho 5-6 mesiaca, a nie ze este 7-mesacny to nevie, dalej ma dost prekvapil aj jej nazor na rozpravanie. Povedala, ze maly by uz mal vediet vraviet slabiky ako ba-ba, ma-ma a ze je velmi cudne, ze nas maly este nehovori, ale v okoli nepoznam ziadne dieta, ktore by uz v takomto veku hovorilo. Z kazdej poradne idem domov nestastna, maly je podla mna strasne sikovny, velmi rychlo sa naucil nacahovat za hrackami, prekladat si ju z rucky do rucky, uz pred 1.mesiacom vedel krasne drzat hlavicku sam, rychlo sa naucil aj prevracat na brusko a uz v 5.mesiaci sa zacal obracat aj z bruska na chrbatik...preto ma taketo negativne posudky sklamali, dokonca minule sme mali pri jednom vysetreni maleho kartu a ona to este aj do nej napisala, ze nevravi slabiky, ze sa nevie udrzat v sede...co si o tom myslite?

denka81
7. jún 2011

Ahoj, asi by si mala zmenit doktorku. Nasa doktorka mi vzdy odpovedala na temu, ze nieco nevie: "ved nie je cvicena opica 🙂 " Kazde dieta ma svoj cas. Moja dcera sa vobec neprevracala na brusko, doslova neznasala tuto polohu. Ked sme boli naposledy na rocnej prehliadke, tak chcela len vediet ci chodi okolo nabytku a ci sa vie postavit. nasa tiez zacala rozpravat slabiky dost neskoro, aj teraz si rozprava len po svojom. Dokonca som sa docitala, ze v Taliansku ich vobec nezaujima tento vyvoj, kedy sedi, kedy chodi, ci sa pretaca, dokonca ani u predcasne narodenych deti. Ale sam od seba sa neposadi, to mu bude este trvat. Skus ho posadit sama, uvidis ci sa vie udrzat. ja som ju tiez jedneho dna dala len tak skusmo sediet samu a sedela 🙂

katy1979
7. jún 2011

zmen lekarku tak ako ti radia baby. Ked sme boli v 8. mesiacoch na poradni riesil jedine to ci sa pretaca. prvy sa posadil ked mal 8.mesiacov a druhy ked mal 8,5 mesiaca. aj keby sa posadil v 10. ci 11. mesiacoch stale je to v norme. robis to dobre tak sa nenechaj ovplyvnit nejakou starou fuchtlou.

@jajuska1411 vidim ye mas tiey stastie na super lekarov. podla mna to je uplne primerane k veku

mikisa27
7. jún 2011

ja by som sa s tym vobec netrapila,nas maly sedel az ked mal viac ako 8mesiacov aj to sa neposadil sam,on strasne neskoro zacal stvornozkovat a tak uplne sam sa posadil az okolo 10mesiaca,dovtedy sa len snazil natahovat do sedu ked bol na chrbte alebo na brusku ale nedokazal sa sam posadit,a ked som ho posadila sedel pekne sam s vystretym chrbatikom uplne bez opory dost dlhu dobu....ale sam sa posadil naozaj az okolo 10.mesiaca a nikto to neriesil 🙂 aj stavat sa zacal az okolo roka,teraz ma 16.mesiacov a je na neudrzanie,beha ako tajfun.....a co sa tyka toho rozpravania,tak tiez bol dost "lenivy" a zrazu asi posledny mesiac sa mu rozviazal jazyk a teda recni riadne,snazi sa vsetko opakovat a dohovori sa aj s ludmi ktori s nim nie su casto-myslim tym ze uz vie povedat co chce 🙂

lindda
7. jún 2011

zmen lekarku toto nieje OK ale uplne zle zbytocne ta vystavuje natlaku a hlavne uplne zbytocne neries ju mas uplne zdrave krasne dieta ,ta lekarka nieje normalna 😕

jankako
7. jún 2011

nie všetky deti sú tabulkové.my máme skvelu pediatričku,ale tiež ma vie niekedy vytočiť.napr.v prvých týž.života jej skúšala sluch.tleskla jej pri uchu a malá nereagovala..jej reakcia??ved ona nepočuje...!!!!!!nevyplašila ma.,ale naštvala.lebo asi min.predtým treskla sestrička skrinkou a malá zareagovala,miklo ju..takže toto je moja skúsenosť s pediatričkou..a to že ťa poslala k odbornikovi..jednoducho chod!!!!aspoň budeš mať srdce na mieste že napriek jej tvrdeniu je všetko ok.

ollako
7. jún 2011

Ahojte, podla mna sa ta lekarka , ako tu niektore pisete, ani podla tabuliek nedrzi, ona sa drzi rad starych mam, ked volakedy podkladali vankusom od 4 mesiaca, vraj ma dieta sediet samo az, ked sa samo posadi, tak niekedy deti najskor lozia az potom zacnu sediet,
no moj prvorodeny nelozil vobec, poloha na bruchu mu od narodenia nic nehovorila a ako zistil, ze sa da pretocit, na chrbat, tak to robil hned v sekunde ako som ho dala do tejto polohy, na lozenie ani nepomyslel, sedel ...no uz si nepamatam presne, ale asi v 7 mesiacoch a podkladala som ho ,lebo asi by lezal do roka, behat zacal v 14 mesiacoch, a ked mal 11 mesiacov robil sam prve krocky, no padol buchol sa a zacal sa bat, tak sa to posunulo...
druhy syn, este sa neposadi, ale tiez som ho len skusila dat sediet a uz sa udrzi, sedava v kociku uz v pohode, bez nejakej ochrany som ho este sediet nedala, na brusku celkom vydrzi a uz vyvadza, dava si kolienka pod brusko, no este sa nepohne ani o cm, neviem ci zapadame do predpisanych tabuliek a je mi to v celku fuk,
v zasede som nazoru, ze lekarka sa asi priebezne nevzdelava, bohuzial lekarina je odbor, kde sa musi stale ucit, asi by som lekarku vymenila, pokial sa ti zda inak dobra, tak tot sa prglgnut da, no ak ta posle k inemu lekararovi tak aspon budes vediet aj nazor odborneho lekara ... 😉 a

pamaja
7. jún 2011

Priklanam sa - zmen lekarku, ak sa da. Asi nevie riesit nic, preto vymysla problemy.

79zuzana
7. jún 2011

moj nazor sa tiez nelisi... zmen lekarku... moji chlapci sedeli sami na 9 mesiacov, chodili na 15 mesiacov, su velmi sikovni, vyhravaju sutaze a proste boli len lenivi... kazde dieta je individualne a nie tabulkove. .... inak aj ja som zmenila lekarku 😀

kvetinacik
7. jún 2011

Ani ja tej doktorke nerozumiem 😒 , ved to co by uz chcela. Nasa mala ma 7 mesiacov a tiez nie je ziadny sportovec a nevie ani sama sediet a lozit sa jej tiez nechce. Vzdy zbada nejaky detail ( deku, hracku, snurku...) a kasle na sportove aktivity. A urcite by som ju nepovazovala za zaostalu. Skor ju bavi blabotat a vykrikovat. Kazde babo ma proste svoje tempo a nikdy by som ju do nicoho netlacila!!!!! Poznam aj maminy, ktore si svoje deti pomylili s trenovanymi opicami 😖 a potom sa vystatuju, ze co vsetko dokazu. Za par mesiacov sa to aj tak vyrovna. Netreba si nad tym lamat hlavu 😉

nibiru
7. jún 2011

vobec ju neries moj amala ma 10.mesiacou a tiez nekrici ani mama ani tata ani baba blaboce,spieva ale nic konretne dedet zacala na konci 7m.a vtedy sa zacala aj pretacat ale iba ked musela nic navyse az teraz sa aktivne pretaca aj nieco chce natiahne sa za rucicky beha odusu ale sama sa nepostavy,nestvornozkuje a ani nelezie sama zlahu sa posadila az vcera kazde dieta je ine ja som zacala choditv 16m moj brat v 8m. a ked budu mat 18r.nikto to riesit nebude pozri m ne ortoped povedal ze mala je obezna a pediatricka ze si ho nemam vsimat mala je sice vätcia ale to vybeha a tym ze je kojen a nemam to riesit takze co doktor to iny nazor pani doktorka asi nieje taka skvela ked nevie zhodnotit stav dietata amusi sa riadit na 100%tabulkami.

brulka
7. jún 2011

nie vsetky deti sa vyvijaju podla tabuliek. kazde jedno dietatko je uz od sameho zaciatku individualita. jedno zacne skoro sediet a nema potrebu sa hybat. ine objavi skor plazenie a zacne neskor sediet. dalsie sa neplazi ale zacne stvornozkovat ine nevie ani jedno ani druhe ale vala sudy a prekotula sa kam chce. jednoho dna budu vsetky chodit a to kedy to ktore zacalo sediet si bude pamatat uz len mamina, mozno tato, babicka a ti ostatni isto nie 😀 😀 😀

moja dcerka sa zacala otacak z chrbatika na brusko az na konci osmeho mesiaca. o tyzden krasne sedela ked sme ju posadili o dalsi tyzden zacala stvornozkovat o dalsi sa uz posadila sama a zaroven sa postavila prvy krat na nozicky. vsetko behom 4 tyzdnov. co sa ine deti ucia niekolko mesiacov zvladla ona za mesiac. velmi neskoro ale predsa !!! netrap sa aj tvoj drobec sa posadi skor ako si myslis. spravi to vtedy ked bude chciet a pride jeho cas 😵

montinka
8. jún 2011

aaaach jaj to co je za doktorku. nas maly ma 11 mesiacov a este len teraz je jeho slovnik:mama,tata,papa a ta-akoze tamarka tak krici na dceru. ved kazde ine dieta je ine a inak rychlo sa vyvija. nas ,aly sa rozbehol az v desiatych mesiacoch co sa tyka statie,posadenia sa sam od seba bez pomoci. a stvornozit zacal az pred par dnami najprv sa len plazil.a sedeit sa naucil az na konci 9. mesiaca chodili sme aj na rehabilitacie a tam mi bolo povedane ze to je v pohode ze v tomto mesiaci by sa to mal naucit. tak neviem co ta vasa pediatricka od tvojho maleho chce? hlavne ho v nicom nenahanaj ked bude pripraveny vsetko sa nauci a sam a v spravny cas.😉

dadka232
8. jún 2011

zmen pediatričku 😉

zuzanocka11
8. jún 2011

Ahoj,tá tvoja lekárka je vázne divná.mna zarazilo ani nie to sedenie,ale to rozprávanie.to,co ona chce od tvojho malého moj syn dokázal ako rocný. ano,mal okolo roka,ked zacal takto blabotat,dovtedy len pústal bublinky 🙂 teraz má 23 mes a pusa sa mu nezastaví celé dni 🙂 a co sa týka sedenia, moj tiez nesedel,az ked zacal lozit,zacal si sadat,a vtedy sme mu chceli prilbu kúpit,lebo obcas to neudrzal a spadol dozadu,hlavicka mu len tak dunela na dlazbe 😨
nabudúce sa opýtaj lekárky,podla akých tabuliek urcuje,co máte a nemáte uz vediet. alebo ako radia baby,vymen ju,lebo takto ta bude neustále buzerovat za somariny a budes z toho v strese. a este jedna rada,ja v zásade neporovnávam moje dieta s inými,jedno vie to,druhé nieco iné. o chvílu sa stretnú v skolke,vsetci budú sediet,lozit,behat,odvrávat ,hresit,bit sa..... 😅 😝

melalex
9. jan 2013

Moje dieta začalo sediet na konci 4.mesiaca to najprv sedelo pol minúty,potom minútu a stále dlhšie a davala som ho sediet stále.ked malo 5 a pol mesiaca sedelo už same bez toho aby spadlo.Hovorit ma-ma začalo ked malo 6 mesiacov a teraz ma 7 a pol a už krasne hovori baba,mama,tata.Nedávno sa i same posadilo a už sa dava na štyri takže zachvilu očakavame že začne lozit.Ale každé dieta je iné.

timus252
3. feb 2013

aj ja mám 7 mesačné dieťa a tak isto ešte nesedí. Veď každé dieťa je iné..... Keď bude chcieť a bude na to pripravený tak sa to naučí 🙂)))) to je môj názor. Netreba tie malé deti do ničoho nútiť...

betuska22
3. feb 2013

moja mala ma skoro 11 mes a nevie blabotat sem tam povie baba nič viac..... sedieť si mohla trenovať bo on nema odkial vedieť že aj to sa dá....ale neni to nič strašne moja mama mi vravela že ja som 10 mes nevedela sedieť ale to preto že som bola slabučka....aj ma podopierala ale nemala som silu sedieť 😀

nat28
3. feb 2013

Mojas dcerka za zacala davat na vsetky 4 presne v den 10 mesiacov. Po 2 dnoch zacuvala a sama si sadla. Potom chvilu vedela len cuvat a plazit sa. Po par dnoch zacala 4 nozkovat. Chcem tym povedat ze vsetko toto prislo v priebehu 3 tyzdnov. A to ma vsetci nutili cvicit vojtovku, ktoru som zanovito odmietala. Dala som na svoj materinsky instinkt. Kazde dieta ma svoj cas 🙂 Samozrejme pokial je nalez mozgu v poriadku. Pediatricka ma sprdla ked mala dcera cca 7 mesiacov preco ju nedavam sediet, ze ju mam oblozit a nutit ju sediet 😠 neverila som vlastnym usiam. Samozrejme ze som to nerobila. Rovnako ako som nikdy nepouzivala choditko. Netreba nic urychlovat a predbiehat sa s mamickami ktore dieta je sikovnejsie. Matka sa sice pochvali ze jej dieta uz sedi, ale co to urobi s vyvojom toho babatka tak to ju uz nezaujima. 🙄

mb
4. feb 2013

melalex tak to si ma pobavila,ze ma 7 a pol a uz hovori mama,tata,baba...mozno to naozaj povie nahodne ale urcite nechape vyznam tohto slova.To je moj nazor.Moj ma 6 a pol mesiaca je velmi sikovny a chodime na neurologiu,ale to len na sledovanie lebo bol na rodeny 36 tyzdni...a doktorka vravela ze na sedenie ma este mesiac-dva casu.Ziadne podkladanie vankusmi.Najprv sa ma naucit liezt. 🙂

zuzub
4. feb 2013

ja by som určite zmenila lekarku je trošku pomylena .D
a čo sa týka sedenia a pos. moj synček sedel sám už ako 6 a pol mesačný v roku už behal ako o život, ale vobec nestvornožkoval ani sa neplazil.dcera sedi sama od 8,5 mesiaca a plazí sa po zemi tak som zvedavá, každé dieťa je proste iné a nič netreba nasilu 🙂

sybo5
5. feb 2013

moja malá začala sediet sama na konci deviateho mesiaca a to sa ešte tak knísala. Už má 10 mes a este ani neštvornožkuje aj ked nejake pokusy už sú. Ona je taký malý lenivček. Pretočí sa len ked sama chce. Na bruchu ani počuť. Od narodenia sme chodili tiež na rehabku, mala úklon hlavičky . Už je to ok. Som sa tiež pýtala doktorky rehabilitačnej, že ako je to s tým sedením, že by už tiež v tých 9 mes. mala sedieť, a ona že - nemám počúvať nikoho, každé dieťa je iné, a merito zdravého dieťaťa sa neurčuje v tom, že od kedy sedí alebo nesedí.

janica81
5. feb 2013

MOŽE...ale NEMUSÍ.....hlavu hore, každé bábo je iné.....moja dcéra sedala sama až v 8 m, štvorkovala v 10. a chodil začala 14,5....a teraz??? je šikovnejšia ako detičky co nás predbiehali v tej dobe....takže ver svojej bábike a kašli na štatistiky !!!

rora
5. feb 2013

ako tu uz bolo pisane, moze a nemusi... moja ako- tak sedela, ale riadne pevne sedenie bez obcasneho kývania zo strany na stranu to bolo od 9-10mesiaca

emma19
18. feb 2013

Kazde dieta je ine. Nasa zacala sediet ako 5 mesacna, stvornozkovanie preskocila a od 7.mesiaca sa stavia na nohy no pretacat sa stale nepretaca - v poslednom momente sa zlakne a nozku da naspat tak sa prevali do vychodiskovej polohy. V niecom je popredu oproti inym detickam, v niecom pozadu. Je to normalne.... Aj koniky zacala past z jedneho dna na druhy. Dlho dlho nic (aj doktor nas upozornoval, ze by to uz mala vediet - no ona stale lizala podlozku a nurala sa do nej 😀 ) a zrazu hlavicka vysoko akoby to uz robievala mesiace 🙂 Tak sa netreba zbytocne stresovat vsetko ma svoj cas...

mimonenka1
22. feb 2013

Kedze sa zaoberam problematikou vyvinoveho pohybu, zaujala ma tato otazka. Ako mnohe mamicky povedali dietatko by sa malo same posadit az ked zacne stvornozkovat priemer je cca okolo 9. mesiaca, ale moze to byt aj tri mesiace hore dolu. Dietatko by nemalo byt posadzovane kym si same nesadne, kvoli tomu ze v buducnosti moze mat problem so skoliozou, ci nozkami do O alebo do X a nevhodnou stimulaciou dietatka - teda aj predcasnym posadzanim sa zbytocne drazdi CNS, co sa moze odrazit na spravani dietatka.

melinda26
22. feb 2013

moja mala uz od 5 mesiaci sama sedela 🙂 nievem ako je o inih.

jardu
22. feb 2013

Suhlasim a mam to skonzultovane s lekarkou, dieta si musi sadnut samo a to tak, ze zo polohy stvornozkovania sa posadi do bocneho sedu cez rucicku. Nema sa posadzovat dospelou osobou a vypodlozit vankusom!!! Okolo 8-10 mes.

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
ivula25
23. feb 2013

Ahoj.U kazdeho diet JE TO ine.Moj syn zacal sam uz sediet ked mal 4 mesiaca . 🙂

vianne
23. feb 2013

precitaj si tu, velmi poucny clanok od lekarov...neriad sa tym, co ti povie ta ktora mamicka, ale dbornikmi 🙂 http://www.poliklinikaprosek.cz/mapa-nejcastejs...