Mám riešiť cmúľanie palca u štvormesačného dieťaťa?

jaja23
26. okt 2018

Ahojte,prosim mam riesit cmulanie palca?Maly bude mat skoro 4 mesiace a zacal s tym len nedavno.Nezaspava sice s nim,ale cez den si ho zvykne casto cmulat.Snazim sa mu ho vyberat s pusinky a zabavat mu rucicky,ale to nejde vzdy.Teraz skusam vymenit palcek za cumlik,ktory vzdy odmietal.Ale to preto,lebo sa kojime a dokrmujeme.Dokrmovala som ho do teraz cievkou,ale v poslednom case sa pri cievke krutil,preto sme presli na flasu,hoci to ide tazko,zatial si len zvyka.Muz mi hovori,ze je este maly a nemam to zatial riesit,ale bojim sa,aby si na to velmi nezvykol.Mam ho odnaucat uz teraz?Dakujem.

fantinka
26. okt 2018

Urcite by som to nechala tak, ved to je este male babo. Mozno mu pojdu zuby. Moj syn ma 14m a prsty v ustach stale, lebo mu idu stolicky. Inak by ma zaujimalo, ako ho chces oducat, ked nechape co od neho chces, no offense 😂

37373
26. okt 2018

@jaja23 Je to babatko... neskor bude davat do ust vsetko co najde a nebude to len palcek. Nechceli by ste nahodou aby vedel uz aj sediet, chodit a rozpravat😀?

lusinda1989
26. okt 2018

No ja ti odporúčam skúsiť tento zlozvyk stopnúť v začiatku. Moja starsia si začala cumlat palec ako 3 mesačne bábätko nechala som ju tak lebo cumel odmietala a tak mala prštek. Teraz ma 6 rokov a stále si ho cumle. Je to hrozné neviem ju nijak motivovať aby prestala a palec jej predsa odrezať nemozem. Robí to len vecer a v noci cez deň nie. Naopak mladsia čo mala cumel tak tá ho už nemá ma tri roky a cumel sme zrušili ako začala chodiť do skolky úplne bez problémov. Takze Radim stopnúť to čím skor

beky1813
26. okt 2018

Aj moja to robila, vzdy som jej ten palec vybrala a podrzala ruku, prestala to robit. Treba to stopnúť na zaciatku

sandri
26. okt 2018

Ahoj, kto nezazil, ten ti povie, nechaj to tak. Kto zazil ti povie stopni to hned na zaciatku. Ano, je to mile, ano bude si pvhat do ust kadeco. Ale! Ten palec je strasny zlozvyk. Moj starsi syn si ho zacal cmulat ako 4 mesacny. S mm nam to prislo mile a neriesili sme to. A prerastlo nam to cez hlavu ☹ maly si ho cmulal az do 3 rokov! Ma vdaka tomu mierne deformovane podnebie a horne zuby trosku vytlacene dopredu. Bezny clovek to nevidi, ale napr zubar to vidi ihned. Ja som neskor skusala davat rukavicky, palcek obviazat, davala som lak proti okusovaniu nechtov - nic nepomohlo ☹ u nas pomohlo az to, ze mal zader, ktory sa mu v dosledku cmulania zapalil a cmulanie palca bolo bolestive. A zrazu zo dna na den prestal... Mladsi syn si tiez v 4 mesiacoch objavil palec. Vzdy som mu ho z pusy vybrala. Po par tyzdnoch s tym prestal a mame pokoj.

margareta1379
26. okt 2018

@jaja23 po 3.mesiaci si kazde normalne babatko objavi palceky. Deti spoznavaju ustami. Potom zase pridu ine stadia a palce necha tak. (Samozrejme su ludia, co si cucaju palce aj v inom veku, ale to ma ine priciny.) U 3m babatka je to vyvin.

vlasica19
26. okt 2018

Niekto necha a dieta s tym prestane po case samo, zabudne na to. Niektore to ale robi az do vyssieho veku. Je to taky risk. Kym je to taketo malicke babo tak sa to este da, problem je ked to uz robi starsie dieta

22patricia22
26. okt 2018

neee. podla mna to len zbytocne hrotis. nechala by som to tak. este ma cas sa nieco take odnaucat

aspinka
26. okt 2018

Urcite ano stopni to ked sa to stane navykom bude to pre teba aj babatko horsie... A dudel neskor vies zobrat palcek je stale blizko pusky... Nic nehrotis predchadzas neskorsim komplikaciam a hovorim to z vlastnej skusenosti.

lubimmisku
26. okt 2018

Je iné iba davat prsty do úst, objavovať a riadne cmulat, sať palcek. Snažila by som sa to odnaucat určite už v tomto veku. Ponúkať iné veci do rúk, držať ruku.. my sme pred nedávnom odnaucili 4,5 ročnú od palca a bolo to dosť ťažké. Stale bola chorá.

jasminet
26. okt 2018

cumel zoberies a zahodis, palec ma navzdy... niektori cucaju aj este v skole a to je uz teda ina hanba pre decko, ked ho pri tom pristihnu spoluziaci napr. na skolskom vylete... urcite to ries teraz. nehovoriac o zlom vyvine zubov, podnebia a podobne.
je ine, ked si dieta zuzle slinta prsty/cele ruky/ palce na nohach lebo ich objavilo a je ine ked regulerne taha prst namiesto prsa/cumla

jaja23
autor
26. okt 2018

@fantinka no ano,ja som tiez myslela,ze ho tym teraz nebudem trapit,obcas sa hneva,ked mu ho vyberam z papulky..Na druhej strane by som nerada nieco zanedbala,myslim,ze obcas vie tak trochu co od neho chcem 😀

jaja23
autor
26. okt 2018

@margareta1379 no ved on si cmulal cele rucicky,aj teraz si ich obcas skoro cele strci do ust..ale ten palcek je niekedy ocividny,ze ho necmula len tak..sa mi zda,ze sa stym obcas upokojuje,napr. Ked varim a nevenujem sa mu a zacne mrnkat,strci si ho do ust.Alebo ked sa mu neda zaspat tak ho cmula,lenze to zas nezaspi,lebo akoby sa sustreduje na cmulanie.

jaja23
autor
26. okt 2018

@vlasica19 no ved preto sa pytam,ci ho tym netrapim prilis skoro ked ma len 4 mesiace.Tak neviem.

oslo1
26. okt 2018

Tiez mam 4 mesacneho, cumle si palec, prsty a niekedy si tam do pusy napcha polku ruky. Je to normalne v tomto veku.

fantinka
26. okt 2018

@jaja23 za chvilu si zacne zut aj prsty na nohach, vsetko je to normalne. ☺️

beybitko
26. okt 2018

@jaja23 ak sa tym cmulanim ocividne upokojuje urcite ho stopni. Moj si zacal cmulat palec ako 2 mesacny a odnaucil sa ako 2 rocny, aj to len vdaka tomu , ze ho mal cely rozmacany od slin a bolel ho. Inak ten ozuzlavany palec vyzeral hrozne cely ho mal cerveny, splosteny, necht mal makky ako papier a casom sa mu na nom spravil akoby mozol...

monickey
26. okt 2018

Je to dosť individuálne, niektoré detičky s tým samé prestanú (keď pomizne aj tzv. prirodzený sací reflex) a niektorým to ostane dosť dlho. No v tomto veku by som to ešte tak neriešila. Ja mám aj osobnú skúsenosť, dcéra (teraz má 14 mesiacov) si cmúľala nonstop palec (používala ho miesto cumľa na zaspanie a upokojenie sa) od 3m až do 8m kedy s tým aj sama prestala a tak troška mám pocit že to súviselo aj s tým, že vtedy jej vyšiel 1. zúbok (možno si do palca zahryzla a preto prestala :D ). Držím palce, nech to aj u vás samé zmizne 🙂

margareta1379
26. okt 2018

@jaja23 ak to je takto, bude to skor suvisiet s tym slabsim dojcenim, co si spominala. Vyslovene cucanie v tomto veku v ramci strajku. Skus nejaku laktacnu, byva to jedno s druhym.

katrin21
26. okt 2018

Riesila by som to.. je to potom nocna mora odnaucit to! Dudel zahodis, ale prst nie..
Vyskusaj rozne dudliky, tvar aj materialybaj velkost.. ja som kupila 13 roznych, nez konecne jeden chytila a prve dni som jej ho pridrzala, pripadne podlozila plienockou jemne..aby nevypadol v kociku ked spala na boku...
Nakoniec vyhral latexovy MAM dudlik.. celkom fajn bol aj canpol babies gulaty kaucukovy..tie silikonove sa jej zdali asi tvrde.. casom potom uz chytila hocijaky, ked bola vacsia