Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Mám sa báť o naše 15 mesačné dieťa?

pettrassucha
5. okt 2014

Ahojte mamicky. Chcem sa opytat ci ste sa uz niekedy s takymto dietatom stretli. Pokusim sa to vsetko opisat v skratke. Moj syn sa narodil nedonoseny. Chybala mi cieva v pupocniku a tak mi v brusku prestal rast..vraj 36-37tt. Ale nasa neurologicka tvrdi ze to muselo byt este menej lebo maly nemal vyvynute paty bradavky...mali sme problemy aj so srdieckom aj s oblickou. Mesiac sme boli v nemocnici lebo bol sondovany.Ale to je uz ok. Od narodenia sme cvicili vojtovu metodu lebo mal hypertonus- bol velmi tuhy. Sadli sme si ako 9 mes. Stvornozkovat v 11m. To sa zaroven aj postavil a zacal chodit okolo nabytku. Teraz chodime za ruku ale sam sa
este boji. Co mi vsak robi starosti je ze je dost flegmaticky a nechce sa nic ucit. Teraz sme boli aj na eeg mozgu nakolko sme prekonali febrilne krce. Vysledky su ok. Dokonca mu mozog vraj zrie rychlejsie. Neurologicka je spokojna. Ale maly nerozprava zatial nic. Iba vavavapapababa- a zvatle si svojou recou. Na meno reaguje. Rad sa pekne hra s hrackami. Ale akonahle ho chcem nieco ucit kruti mi na vsetko hlavou nie nie. Papa dal parkrat. Tapusky ho nebavia. Zvieratka ho zaujimaju sem tam ked sa ho opytam kde je kravicka tak ukaze ale malokedy. Zvieratka nenapodobnuje. Jedine co ho teraz bavi je vsade stat a nahanat ma po byte,auticka a klavir. Ani prstom neukazuje. Ked nieco chce natahuje sa obomi ruckami. Ani ludi moc nema rad. Kazdeho si iba obzrie a viac ho nezaujima. Pusinku da iba malokomu a malokedy. Deti vsak zboznuje. Uz sme si zvykli ze vsetko robi neskor ale moze byt taky flegmos lenivy?

manchester1987
5. okt 2014

@pettrassucha ja mam tuk tuk zdrave dieta a take iste

katrin21
5. okt 2014

@pettrassucha podla mna zatial je vsetko OK.... na to aby rozpraval viac ako rozprava teraz ma este veeeela casu.... a ze nechce ist k druhym na ruky, to je tiež bežne, je mozno viac mamickin....
a ze nechce nic robit, tak to bude asi tvrdohlavy chlap z neho... 😀 ale to je o povahe... inak mi nepride patologicke to, co si popisala... normalne dieta.. to ze trochu neskor stvornožkuje a beha, bude tym zvysenym svalovym tonusom, ale inak pohoda.

ruahine
5. okt 2014

@pettrassucha Myslím, že sa vôbec nemusíš báť, podľa mňa si opísala úplne normálne dieťatko. Náš malý má 14 mesiacov a sme na tom skoro rovnako, akurát možno častejšie dáva papa. A všetci nám hovoria, aký je šikovný :D.
Je normálne, že dieťatko si už vyberá, čo ho zaujíma a keď s ním chceš robiť niečo iné, tak nejaví záujem alebo sa jeduje.
Píšeš, že si žvatlá a zaujímajú ho autíčka, klavír... Tak si myslím, že je úplne v poriadku 😉 .

jaja018
5. okt 2014

Trošku mi to pripimina jedneho chlapčeka v rodine teraz ma 7 rokov. Tiez to zacalo nezaujmom. Nic sa nechcel učiť, nic ho nebavilo. Nakoniec.zistili ze je autista. Rozprávať zacal v 6. rokoch. Nechceme strasit, kazde dieta je iné, ináč sa uci ine veci ho bavia a len je lenivejsi. Skus vasu situaciu popisat dr. co ona na to povie

ematko29
5. okt 2014

mne sa vidí uplne v pohode,a to ,že ti krúti hlavou,že nie to je super,uvedomuje si,že to nechce ato je dobré.moja dcera druhá tiež nemala rada ludí,stale namne bola nalepená a po čase sa to zmenilo.Bábo sa stale mení .a rozprávať mi začali okolo 2rokov až.takže myslím,že sa nemáš čoho báť 🙂

babulka82
5. okt 2014

@pettrassucha podla mna je uuuuplne normalny a zbytočne si robiš starosti . Ja mam synčeka ma 17 mesiacov a tiež nič moc nerozprava a to sa snim rozpravam nonstop,rozumie uplne všetkemu čo mu poviem aj posluchne ale rozpravat nechce. A čo sa tyka toho pápá a tak.Sem tam ukaže inokedy nie,nejak natom nebazirujem.Pusku nedava každemu čo som rada lebo podla mna je to nechutne 😀 ,vieš si predstavit že by si bozkavala ludi na povel,alebo neičo ukazovala? Su to deti nie opice vycičene.Mne osobne pride smiešne ked stretnem mamičku a hovori dietatku urob to ,urob tamto a dieto to robi jak cvičena opica. Nikdy som to nerobila.Ked to ukaže mne doma tak ho pochvalim ,zatlieskam mu a on sa teši ale neutim ho . 🙂

erienka
5. okt 2014

@pettrassucha moja dcera je rovnaka, ale vobec mi nenapadlo, ze by s nou bolo nieco v neporiadku🙂

anjelik2509
5. okt 2014

@pettrassucha mne to príde ako úplne normálne dieťa....Každé dieťa je iné, každé má svoje vývinové napredovanie. Keď sa zaujíma o svet, reční si svojou rečou, lekári sú spokojní....Nie je o čom...
Ja mám 4 ročnú, pred cudzími sa hanbí od malička, dokonca aj pred rodinou je niekedy hanblivá, ako malinká neštvornožkovala, ale ako 13 mes. chodila sama, teraz je zas nejaká lenivá, nechce sa jej chodiť von, aj na prechádzky, hneď povie, že nevládze. Má síce otvorček v srdiečku, ale lekárka povedala, že ju to nijak neobmedzuje....Ale má aj nožky ploché, tak možno z toho, síce má aj vložky v topánkach, ale možno ju bolievajú. Od mala je také naše pánča lenivé 😀
Druhá má 10 mesiacov a je úplne iná ako tá staršia. Spoločenská, behá ako šarkan, 4-nožkuje o 106, všetko ju zaujíma...No proste úplný opak...
Ja si myslím, že sa nemusíš ničoho obávať, máte šikovné zdravé dieťa 😉

katey
5. okt 2014

@pettrassucha aj mne sa zda ze je vsetko ok. ja som si vsimla, ze ked sa maly ucil napr chodit, tak ho nezaujimali veci z jemnej motoriky alebo ucenie. akonahle sa naucil chodit, zacali ho zaujimat zvieratka citanie kniziek. myslim si, ze vzdy nejaka cast mozgu funguje intenzivnejsie pri vyvoji 🙂

loxa
5. okt 2014

no , zober si ze ja mam take 2 rocne dieta, ako mas ty 15m..a mudr nas az teraz poslala na orl a neurologiu..v 15 mesiacoch to urcite nieje nic nestandardne..🙂 ale zaroven si myslim ze v 2 rokoch uz je neskoro..ak ro bude v 18-20m uplne rovnake...skus sa na neurologii viac informovat

pettrassucha
autor
5. okt 2014

@jaja018 presne tohto sa bojim. Doktorke som moje podozrenie vyslovila uz davnejsie. Ale ona mi povedala ze si mysli ze bude ok a ze je tazka povaha,co ma byt po kom. Ze ona zatial auti. Crty nevidi ale uvidime casom...

pettrassucha
autor
5. okt 2014

@loxa my sme na neurologii ako doma.vzhladom na to ze je nedonosenca a mal hypertonus.s doktorkou si uz pomaly tikam. Mame jej sukromne cislo a ked tam najodou nie som tak si volame. O vsetkom moja doktorka vie. Teraz ked sme boli naposledy doktorka sa s nim vyse hodiny hrala a rozpravala. Povedala ze je tazka povaha..preto sa pytam ze ci taketo tazke povahy este niekde existuju alebo ci sa mam bat...

culia1
5. okt 2014

Podla mna je tvoj syn uplne zdravo sa spravajuce dieta,ktore ma mozno separacnu uzkost,na rozpravanie ma este kopec casu,to pride okolo 2 roku, a ze nespolupracuje?raz ti bude jeho zvedavost aaktivita az liest na nervy, nic mu nechyba-ty sa daj do kludu a neocakavaj mega vykony od svoho dietata v case,ked on na to este celkom nema predpoklady.

pettrassucha
autor
5. okt 2014

@anjelik2509 ten otvorcek v srdiecku sme mali aj my. Samo sa to uzavrelo. Vraj niekedy sa to uzavrie hned a niekedy to trva dlhsie. Vraj to nie je nic nebezbecne. My sme s tym cvicili vojtovu metodu a zvladli sme to.

pettrassucha
autor
5. okt 2014

@culia1 dakujem. Taketo nieco som potrebovala pocut a asi aj tresnut jednu po hlave...lebo sa len ubijam mojim pozorovanim a podozreniami.

majka99999
5. okt 2014

@pettrassucha moj zacal ukazovat prstom ako skoro 18mesacny, mama a tato cielene az o mesiac neskor. Dovtedy blabotal svoje. Teraz ke o rok starsi ako tvoj a konecne zacina rozpravat po slovensky. Rozumie aj rozumel dobre, len nie vzdy urobil. Doteraz sa uci len to, co on chce. Ked sa nieco opytam a nema naladu, tak NIE. Aj to nie sme ho ucili dlho a zrazu sa pred mesiacom zobudil a zacal to pouzivat. Dovtedy tocil hlavou a EEEE.
Davaj pozor, ci napreduje. Ak ma rad deticky, mozete si ukazovat v takej knizke, ze chlapcek spinka, papa, proste ho zaujat niecim. Moj knizky zboznoval, teraz ma autickove obdobie. 🙂 Pusu neda kazdemu, dlho to tiez nevedel robit, urcite nie ako 15mesacny, teraz nas bozkava stale, aj svojho plysoveho tigrika.

lenkad26
5. okt 2014

@pettrassucha ...máme rovnako staré deti, len my mame dievcatko...nám lekárka vravela,že je rozumovo dopredu 5 mesiacov...mne je napríklad cudne(ale nie v zlom) ked stretneme take deti rovesnikov a velmi slabo kecaju,alebo nechodia, také su flegmatické..a naša začne kecať tak sa nas mamičky v parku pytaju,aka je veľká, že všetko rozumie, spieva, zopakuje atd...ale skôr si myslím,že naša mala je výnimka a bežne sa stretávame s detičkami ako Tvoj syn a nemyslím,že im niečo je...nemyslím,že sa musiš báť, vývíja sa tempom sebe bežným ako aj ostatné deti...zbytočne sa nestresuj...sú matky, ktoré majú 24 mesačné zdravé deti a idú sa pokakať s prepáčením, že ich dieťa vie povedať daj papu 🙂 ako som nedávno čítala...a ešte k tomu každý ich výchváli aké sú šikovne...čo už je trošku divné...podľa mojho nazoru Tvoj chlapček uplne v pohode rozmýšľa a chápe súvislosti, ked Ti odkývne, že to nejde robiť, reguje na meno, takže si to uvedomuje. Tak žiadne starosti 🙂 odsledovať napredovanie,ale to je bežná súčasť života vasho spoločného, ale nemusís myslím byt utrápena a vkrči stále kvoli tomu 🙂

anjelik2509
5. okt 2014

@pettrassucha ja viem, aj nám sa to pomaly uzatvára, chodíme pravidelne na kontroly 🙂

gretocka
5. okt 2014

ahoj, podla popisu sme si nepresli ani polovicou problemov, ktore stretli vas, ale moj syncek sa narodil v 35 tyzdni. Vyvinute mal vsetko len bol mensi. V troch mesiacoch sme nabehli na Vojtovku, lebo nepasol koniky, nedvihal hlavicku, ked ho skusali na poradni zvihnut za rucicky ostavala mu hlavicka visiet.
Cvicili sme do desiatich mesiacov, vtedy si v jednom tyzdni sadol, postavil sa a spravil prve kroky okolo postele. Samostatne zacal chodit az v sesnastich mesiacoch a rozpravat zacal az po druhom roku, dovtedy len svoje zvatlanie a ked zacal, tak takmer v celych vetach. Teraz ma pat rokov, chodi do predskolskej, ale dodnes ma svoje tempo a svoj system co urobi a co nie.
Moja rada, rozpravaj s nim, ukazuj mu veci, rozvijaj ho, ale do nicoho ho netlac. Ked pride jeho cas, vsetko zvladne.
Teraz napriklad v skolke s nim riesim problem, ze nechce cvicit. Ked deti cvicia, on len stoji na kraji a pozera na nich. Ale doma sa nahana so sestrickou velmi rad. Len proste v tej skolke nechce.... 🙂
Daj na svoju intuiciu a hlavne ho neporovnavaj. Kazde dieta ma svoje tempo.

huginko
5. okt 2014

Môj malý bol tiež flegmatik strašný, bol pohodlné bábätko... na všetko mal čas, chodiť začal ako 15 mesačný a do 17 mesiac si len niečo tou svojou rečou džavotal, ani mama nepovedal, až som sa niekedy fakt bála, čo je s ním.a potom sa tak rozrečnil, že mal presne 24 mesiacov, vedel všetko pekne povedať, vo vetách, dokonca poznal značky áut a tiež dosť veľa farieb rozlišoval a vedel pomenovať...teraz má skoro 6 rôčkov, do školy nechodí,ale vie počítať, písať, začína čítať... no chcela som tým povedať, že dieťatko vie najlepšie kedy a čo má spraviť...proste kedy je ten správny čas.treba ho len podporovať, hrať sa s ním, čítať rozprávky, motivovať...držím palce....určite je všetko ok a čoskoro začne chodiť i žavotať

slniecko2
8. okt 2014

@pettrassucha neboj sa, je to úplne normálne - môj najstarší donosený syn sa správal tak isto, tiež nič nechcel so mnou robiť dokonca ani tie ťapušky a teraz je veľmi šikovný. ak neurologička povedala, že je ok, tak je ok. treba možno prečítať nejaké tipy na hry a uvidíš, čo sa mu bude páčiť viac. 😵

monikahan77
8. okt 2014

určite je OK - moja malá tiež nemá záujem o inteligentné hry a učiť niečo, musí mať náladu..

lauricka
21. okt 2014

@pettrassucha mne pride uplne normalny a Ty trochu narocna, takze chce to klud 😉

betunka39
21. okt 2014

Mas uplne normalne dietatko.Netrba byt vrlmi narocni a tabulkovat sa.Moja zacala rozpravat ked mala mrsiac po druhom roku.zatil co starsie deti dzavotsli ako jeden a pol rocne.Kazde dietatko ma svoje tempo a raz lride vsetko.Nirktore nerozpravaju.ale o to skor sadnu na nocnik.ine kecaju od roka.ale nevdeia dame jest ani v troch rokoch.Takze sa tes zo zdraveho dietatka a neries a hlavne neporovnavaj.

veriiii
21. okt 2014

@pettrassucha je ako mnoho inych deti v jeho veku, co sa tyka napr vyvoja reci.ak je neurologicka a detska lekarka spokojna, tak bud aj ty🙂

motovidlo
21. okt 2014

@pettrassucha ak máš naozaj obavy, skúste špeciálneho pedagóga. Neviem, odkiaľ si, v Bratislave je na Kramároch dr. Matúškova, tá je super.
Ale chcem ťa aj upokojiť, mám tiež predčasného syna, takže k nej chodíme a vždy mi vravela, že kým nestagnuje, je dobre. Vývoj dieťaťa je často skokovitý, tebe sa zdá, že začne zrazu rozprávať alebo zrazu ukazovať, pritom on si to v tej svojej hlavičke dáva už dlhšie dokopy, iba to nevidíme 🙂

katusik19
21. okt 2014

je tazko povedat kde je chyba, kedze ja nemam taku skusenost moj bol uplne zdravy a donoseny, ale co sa tyka sedenia sedel ked mal 8 mesiacov a chodil tiez okolo tych 11 mesiacov rozpravat sa naucil pred pol rokom a to uz bude mat teraz v decembri 4 roky...inak rozpraval len maminka tatinko babinka a par zakladnych slov...vety netvoril vobec a to uz bol dost velky...mal svoj slovnik ktoremu som rozumela len ja...🙂iny nemali sancu moc som to neriesila🙂co sa tyka toho ze nevenuje pozornost moj syn v jeho veku bol tiez taky sice bol velmi sikovny ale venoval pozornost len tomu co bavilo jeho, napriklad ked som mu chcela citat rozpravku tak ho to nebavilo a isiel prec alebo sa hral pri tom uplne s niecim inym a mna vlastne ani nevnimal🙂zacalo ho to vsetko bavit az okolo 2 - 2,5 roka mozno este neskor...teraz rozprava tak ze sladko spominam na dni kedy iba ehmkal🙂

Tu začni písať odpoveď...

Odošli