Mám veľmi zlé štvormesačné dieťa a už nevládzem

1lili
26. apr 2013

Viem, ze ma tu mnohe ukrizujute, ale zacinam byt zufala. Na moje stvormesacne dieta som sama a je strasne zle. Pomaly uz nedokazem byt kludnou matkou, lebo neskutocne snad az histericke zachvaty dietata su na dennom poriadku. V podstate som rada ked spi, uz sa v klude nevie ani napapat. Ja uz mam pocit, ze z toho mimi nemam radost, iba reve a reve, vykruca sa do vsetkych stran, samozrejme z toho x krat denne grcia... Nevladzem, myslim, ze som zrala tak na psychiatriu. Poradte ako dalej ☹

Moze sa objavit poporodna depresia alebo cosi podobne aj takto neskoro?

luciaalex
26. apr 2013

Nemyslim si ze u teba ide o poporodnu depresiu, skor si unavena a vycerpana. Kto by nebol. Skus zistit ci babo nema zaludocne problemy, pises ze sa vykruca, to mozu byt silne brusne koliky. S tym podla mna vela nenarobis, to musi prejst same. Ak je zdravotne v poriadku, moze byt aj ono nervozne, unavene, citi z teba nervozitu a to sa na neho lepi. Je to velmi tazke ovladnut sa, kazdy obcas doma straca nervy, ale pokus sa byt v klude a uvidis ci to zaberie na male. Je to este babenko, pritul si ho do narucia, pokus sa ho upokojit, ak nie, tak na chvilku nechaj tak, ale v bezpeci, nech nespadne z postele a pod. A ty chod do druhej miestnosti a vydychaj sa. A skus znova. Pripadne popros kamaratku alebo niekoho nech ti pomozu, to nie je hanba. Drzim palce

unavenasom
26. apr 2013

@1lili tak male babo nie je zle, nemoze byt, nevie byt..len ste sa nenaladili na spolocnu vlnu zatial..neboj aj to pride
skus snim travit viac casu v uzkom kontakte, dojcit, nosit v satke, na rukach, mojkat sa, ci len tak lezat
skus patrat preco place - hladny? sam? brusko boli? nie je mu zima, alebo teplo? nechce cikat, kakat? nie je unavene? ak si na UM tak mozno mu nesedi mlieko
ak dojcis, tak si daj skontrolovat dojcenie laktacnou poradkynou, nam velmi pomohla
kedy ma tie "zachvaty" ?

1lili
autor
26. apr 2013

@unavenasom to sa mi zatial nepodarilo odsledovat. Mam pocit, ze rozne, pocas celeho dna. Uz sme na UM a naposledy to bolo teraz po papani. Ale nie je to pravidlo, niekedy sa napapa a je v pohode. Teraz bol len rev, z toho sme sa samozrejme dograli a teraz uz snad od samej unavy spinka. Ja to nechapem, ale strasne mi to berie energie.

unavenasom
26. apr 2013

a ked zacne hysacit...je sama na podlozke, alebo aj hocikedy u teba na rukach? zuby mozu ist, reflux moze mat, UM nemusi sediet..predsalen Um je z kravsekho a je pre teliatka co maju uplne ine poziadavky na stravu alko ludke mladata, moze moze mat alergiu na kravske mlieko
ale moze mat aj zapal mocovych ciest a moze ju to stipat ked sa vycika..s dr si sa o tom nerozpravala? ved jej to povedz a nech vysetri dieta

sjuz
26. apr 2013

@1lili skus si odsledovat ci ho neboli brusko... alebo nema reflux? kamoska mala malu a ta jej stale rucala, a zistili ze ma skryty reflux (cize ona nevygrcavala). takze sa chcela stale nosit, lebo iba tak jej bolo dobre. kamoska bola na nervy, mala jej spavala iba 10min intervaly...
najlepsie urobis, ak ti niekto pomoze a napr zoberie kocikovat, alebo na chvilu sa postara nech si oddychnes a ty skus zistit preco place. male dieta nevie byt zle, ak stale place znamena to, ze mu nieco je - brusko, hladny, unaveny ... A najma urcite aj citi,ze ty si nervozna aj to sa na babo prenasa. Takze treba zistit co mu je a ty si musis oddychnut aby si bola v pohode...

ninison
26. apr 2013

@sjuz a ako to dopadlo u toho babatka s refluxom

andrejka1974
26. apr 2013

moja starsia dcerka bola tiez zla, aspon ja som to tak vnimala, do polroka mi spinkala cez den len dvakrat 20 minut a potom od 15.00 do 2.00 v noci revala v kuse, bola som zufala neviem co jej bolo ale preslo to len treba vydrzat drzim paste zlate nervy, teraz ma krasnych 4 a pol roka a je uzasna cez obed spi aj 3 hodiny a ona bola z mojich vsetkych deti jedina takato , mam este od nej mladsiu a ta je od malicka skvela ta place len vynimocne a to len , ked ju trapia zubky, stale sa smeje od narodenia krasne spinka, teraz ma rok cez den mame este dva hodinu a pol spanky a v noci sa zobudi obcas raz a starsi synovia boli tiez dobri 🙂 🙂 🙂 🙂

althejka
26. apr 2013

ja si nemyslim,ze mimino tohto veku moze byt zle 😀 moze byt umrncane, uplakane, jedovite, ale kym nevykradne banku a nepodpali domov dochodcov,zle nie je. 😀 syn ma teraz 6 mesiacov, este pred mesiacom mal presne toto iste obdobie placu, nic nepomahalo, nikto uz k nam nechodil , ja na prasky,ale treba vydrzat. maly odzrkadloval dvojnasobne moju nervozitu, ked uz som ja zacala byt podrazdena, on siel vyletiet z koze. nakoniec som praktikovala hlboke dychanie, pocitanie do 20 a bola som ta najpokojnejsia mamca na svete . a sup ho, zo dna na den pokladik. az na to,ze chce byt len na rukach, jaci,ked odidem 2 metre od neho. ale to neva, o chvilku bude mat 15 a iba si zaspominam.zelam trpezlivost a kazdy den vstsvat s vetou : nic nie je navzdy 🙂

terezka1947
26. apr 2013

@1lili si unavena,urcite aj hormony nie su este ok....zvykas si na babo....mozno ho boli brusko...kadeco moze byt-ved aj ono je len clovek 😀
ja ta chapem,ja som mala tiez zufale stavy...skus trosku zapratat manzela,ked mas mamku...nech ti trosku pomozu,trosku na chvilu zmen prostredie a naber sil...zaciatky nie su lahke,ono to pomaly prejde,neboj....ale neboj,nie si adept na psychiatriu-alebo potom kazda druha z nas by v tej dobe bola 😀
musis sa dostat do pohody,lebo babo citi,ze nie si ok a potom je to zamotany kruh
ja viem,lahko sa to pise,ale ani nevies ako ta chapem.....kazde dieta je ine,niektore pokojnejsie,niektore temperamentne...ale zvyknete si na seba a uz si budete jeden druheho iba uzivat 😉

marika6
26. apr 2013

bábetko neni zlé, jednoducho niečo mu je, skus si ho napríklad naviazať do šatky a tak fungovať, ked mi dieťa takto plakalo neutišitelne a uplne že panika z očí mu išla tak pomohla len šatka natesno naviazať.

barunka
26. apr 2013

@1lili presne viem ako sa cítiš. podobné pocity som prežívala pri mojej staršej... bola príšerne náročné, uplakané a upišťané bábetko (čosi jej zostalo doteraz, hlavne to pišťanie 🙂 ) U nás vyzeral denný kolobeh tak, že najprv som sa ju hodinu snažila nakrmiť, čo nechcela jesť a plakala a plakala a plakala. To čo zjedla, behom 15 minút vyvracala, a zasa plakala a plakala a plakala.... Potom od únavy upadla na chvíľku do spánku a potom zasa plakala. A takto dokola. V noci spávala v jedinej jednej polohe a to na brušku na mojom bruchu, plus som sa musela natriasať. Logicky, ja som sa nevyspala, ale mala som taký vymakaný zadok a stehná, že dovi 😀 😀
Simka mala bolesti bruška, reflux... Lekárka so mnou nič riešiť nechcela, prešli sme na UM, to sme potom vymenili, ale aj tak nepomohlo. Bola som na ňu sama, manžel chodieval len spávať. Bola som z toho pekne mimo, mala som parádnu depku a časom to u mňa prehuplo do takého stavu, že som pri jej plači bola miestami až apatická. Akoby mi to bolo jedno... v noci som nemohla spať, mala som blok, lebo som si myslela, že načo, veď aj tak začne hneď plakať... Vtedy som si povedala, že stačilo, musím sa prebrať k životu... Snažila som sa to nepripúšťať, myslieť pozitívne a čakať, že z toho vyrastie... a vyrástla... Akonáhle začala štvornožkovať, tak sa problémy začínali vytrácať až sa z nej stalo krásne, usmievavé dievčatko. Samozrejme veľmi nezbedné....
Hlavne sa nevzdávaj, daj si priority a rieš len tie... Kašľať na poriadok v domácnosti, keď bábo spí, ľahni si aj ty... Nepripúšťaj si to, uvidíš, vyrastie a bude lepšie. Len treba zaťať zuby a vydržať. Ona ti to potom všetko vynahradí, uvidíš 😀

henikav
26. apr 2013

Nebude to tym ze ty si nervozna a unavena uz vopred z toho ze bude zas plakat, ze to nebudes zvladat, potom aj dieta je nervozne a o to horsie a placlivejsie. Skus nestresovat, trosku sa odosobnit, nepripustat si tak plac, hlavne nestresuj. Ked sa da oddychuj, o babo sa postaraj, nech je nachovane, suchu plienocku, pekne ho polubis a ked place, nevsimaj si to, nestresuj, dalej sa mu laskavo prihovaraj, hladkaj, akoby sa nic nedialo

nanulik
26. apr 2013

@1lili aj moj maly mal zachvaty placu, dokonca byval az bordovy, preslo to ked som mu davala bezlaktozove mlieko. A babo vyciti nervozitu rodica

aristka
26. apr 2013

a nemá bolesti bruška,ak máš takýto problém niečo v tom je,dieťa takto malé len tak toto nerobí,nech sa ti dobre naň pozrie doktorka a skús drobčaťu kúpiť medovkový čaj a sem tam mu daj.

briketa
26. apr 2013

zeny ved citajte trosku, @1lili pise, ze je na dieta sama... tak jej nepiste nech zapoji manzela...to psychike tiez neprida...

Lily, ak je Tvoje babatko zdrave (vyluceny skryty zapal uska a zapal mocovych ciest), skus vypozorovat ci grcka od placu alebo grcka z jedla. Tam vies zase vylucit, ci nesedi mlieko.
Nakolko ty sama si vo velmi citlivom osobnom rozpolozeni, plus s tebou este lomcuju hormony, dieta to vyciti.
Musis sa nateraz zmierit so situaciou a sustred sa na pozitivne veci kazdodenneho zivota. Ze svieti slnko, alebo blbosti ako ranne kapucino.
Deti maju radi kontakt a maju radi nie ked su polozene vystrete, ale zabalene v satke (nosici), v trochu vyzdvihnutej polohe, aby zaludocne kyseliny nesli naspat dohora.
Rano dieta nakrm, daj si ho do satky a chod s nim von. Nie v kociku, ale zavesene na tebe. A kracaj. Rytmus tvojich krokov, schulena poloha v satke a tvoja pritomnost su vsetko pozitivne signaly na dieta.
Rob dlhe vychadzky, rano, poobede, vecer. Dieta ma byt co najviac vonku, snaz sa ist do prirody, aspon do parku nie byt v rusnom meste.
Nenechaj si padnut cely den cez hlavu, skus si situaciu prisposobit, nie sa jej podriadovat.
Ak mas problem, napis sem, aspon vyrozpravat sa vzdy cloveku ulavi

jarus1
26. apr 2013

chápem tvoju únavu, ale výraz - mám 4 mesačné zlé dieťa - nehnevaj sa, ale to je silná káva

katka1981
26. apr 2013

@1lili, tvoje dieta nie je zle, ale ma reflux a pokial to nezacnes riesit, tak ti psychiater urcite nepomoze. My sme mali jeden mesiac taky, ze nam spala 30 minut za 24 hodin a reflux mala do 15 mes., vyvratila aj lyzicku vody. Ak chces poradit, napis IP.

briketa
26. apr 2013

@jarus1 myslim, ze trochu sympatie namiesto posudzovania by neuskodilo.
nepoznas problem, rozpolozenie, situaciu, nesud. nikto nema pravo sudit.
skusit pomoct namiesto chytania za sproste slovicka by v tejto chvili pomohlo urcite viac...

monyccka
26. apr 2013

Suhlas s @briketa 🙂 babo do satky - ergonosica a suo niekam von. Babo bude mat nove podnety, zaroven blizkost maminky a maminka ak nic ine, aspon endorfiny s fyzickej aktivity inej ako lietanie po dome. Co zaberie, tazko povedat, moja prva revala snad pre vsetko skoro do roka a nepomahalo nic, len manduca, mojkanie, niekedy ani to nie. Mala reflux ako svet, grcala kazdu chvilku, casto potom/predtym/pocas toho plakala....proste ricala skoro vkuse. Druha je uplne ina, je pokojna a trpezliva. A pristup mam rovnaky. Viem, ze nejde odosobnit sa, ked ti babenko reve a ked sa to opaakuje denne. Preto skus situaciu vyuzit nejako aj vo svoj prospech. Ked uz mas nosit vkuse, tak nech aspon zmenis vzduch a nepozeras stale na tie iste steny ;) Drzim palce a zelam vela energie.

abbie
26. apr 2013

skus svojmu zlemu dietatu pomoct s kolikou a refluxom a mozno budes mat vysnivane dobre dieta ... trosku porozmyslaj preco sa vykruca, reve a grcka a potom ho oznac za zle ...

paela
26. apr 2013

ahoj, dôležité je to ako sa mamička cíti a od toho sa odvíja aj správanie drobca. keď z teba cíti nepokoj a napätie, tak ti ich vracia. skús psychológa. držím palce, chce to hlavne kľud. vravím z vlastnej skúsenosti.

jarus1
26. apr 2013

@briketa žiadne súdenie....a opakujem sa....4 mesačné dieťa nie je zlé....

lleniak
26. apr 2013

@1lili suhlas s @briketa.
napriklad moj starsi bol taky, ze doma sa nudil, odmalicka. nam pomohlo jedine ist von, von, von..satka, termoska na kavu a tenisky boli moji verni kamarati 🙂 kocik sluzil ako pojazdny prebalovaci pult. hlavne si skus najst nieco, z coho budes mat ty dobry pocit - ci uz tie prechadzky alebo co. treba byt realista a najst si nieco, co sa da aj s dietatom. a najst si spolocnost, mne to velmi pomohlo. hlavne spolocnost bab s viacerymi detmi, ktore uz boli relaxovanejsie a s usmevom dokazali poradit, vypocut, potesit. drzim palce!

marcelatje
26. apr 2013

@1lili ja som mala dieťatko ktoré plakalo snáď nonstop a zdalo sa mi že nikdy nespí, keď aj spalo tak len na rukách 🙄 🙄 🙄 🙄 lekári jej nikdy nič nezistili (ani sa veľmi nesnažili vraj to prejde 🙄 ) ale pomaly sa to začalo zlepšovať samé až som jedného dňa zistila že to prešlo 😉 nenávidela som keď mi vtedy niekto povedal že musím vydržať. Nespala som celé dni a noci, pracovali popôrodné hormóny a jediné čo som chcela bola chvíľka oddychu. Teraz po siedmych mesiacoch je to o 100% lepšie takže ak tvoje dieťatko nemá žiadny z problémov ktorý tu baby opisujú treba naozaj len vydržať 😖 veľa síl 🙂

zuzkat1
26. apr 2013

@1lili ak to neni depresia tak ta nechapem... Moja ma 3 roky a 3mesiace a cely cas od narodenia som na nu sama.muz si robi vysku a doma je len obcas na noc. Mala prvy polrok preplakala.ja som sa z pyzama dostala az ked som sla kocikovat..v kociku plakala este viac a spala doma iba asi 3x pol hodinu...v noci sa budila kazdu hodinu do 2rokov...este teraz sa budi 3 az 5x. Nikdy mi nenapadlo povedat ze je zla...je to moj anjel... 4 mesacne dieta NEVIE byt zle...

masinka
26. apr 2013

@1lili ahoj, aj nasa Dianka bola taketo "narocne" dieta... aj ked v tom case by som na nu urcite pouzila aj horsie vyrazy... kto nezazil na vlastnej kozi, nepochopi..... cez den spala 2 x 20 minut, aj to iba u mna na rukach a od polnoci do tretej v kuse revala a nepomahalo nic....
mne velmi pomohla Manduca a polohovatelne lehatko - dat ju do vodorovnej polohy (do kocika alebo do postielky) nebolo mozne, to bol hned rev a grckanie. Inac aj pri noseni mi po kazdom jedle grckala aj 3 krat a to az do 9 mesiacov. Kedze bola kojena a krasne priberala, tak to lekarka nechcela nejako riesit. V manduce, ktoru sme kupili ked mala 4 mesiace, mi zrazu spala aj hodinu - dve v kuse, na tom lehatku obcas chvilu polezkala, niekedy ked som ju tam dala spiacu, tak chvilocku v nom aj pospala 😀

terezka1947
26. apr 2013

fakt som zle citala ☹ ....az teraz zistujem,ze je sama....tak aspon ta chcem podporit slovne a ako ti baby radia,skus poriadne vysetrit u lekara...a nedaj sa odbit-ja som mala zlu detskarku a po vymene bolo aj babo ok,lebo sme riesili veci zavcasu... skus spat,ked spi babo...vela sil,teraz je to narocne...ale postupne sa to bude zlepsovat...

gabikula
26. apr 2013

@1lili kolika a reflux sú pre bábatko veľmi nepríjemné a bolestivé, také malé bábatko si nevie ani samo nájsť úľavovú polohu a nevie ti to ani povedať, len plače. Skús to riešiť s pediatričkou. A možno je chronicky unavené a z toho nešťastné, a tak plače, veď ty si jeho maminka, tak komu sa požaluje. A ty si unavená a vyčerpaná. Zober maličké do náručia,ak sa ti podarí aj sa usmej na ňho, pritúľ si ho a opakuj mu nahlas, že ho veľmi ľúbiš, si jeho mamička a všetko spolu vydržíte. Ľahnite si spolu na posteľ a užite si každú spoločnú chvíľku. Mne to veľmi pomáha, keď sa cítim úplne ako troska. S usmiatymi maminkami, ktoré všetko stíhajú a spokojne kočíkujú svoje večne spiace cez deň i v noci dobručké bábatká sa neporovnávaj (ja k tomu niekedy skľznem a potom ma len chytá histéria).

usiko
26. apr 2013

@1lili no,v prvom rade s tebou sucitim a neviem si to predstavit,lebo obe moje deti su kludne od narodenia a vela spia.....ak toto zvladas, tak si uzasna a snimam klobuk.....

Tak co ma napada, nevieme odkedy to ma, kedy, po com to zacalao,v akych intervaloch a podobne....

mna by napadlo:

-neurologicke poruchy nejake
- problemy s bruskom, nesedi mu mlieko, ma plyny a nejdu von, zapcha
- po ockovani, vplyv hlinika a inych pridavnych latok vo vakcinach na mozog a nasledne zmeny respektove zapal
- tvoja nervozita
-potreba odgrgnut
-potreba uzkeho kontaktu s mamou....?

A este jedna vec: nepouzivaj prosim slovo ZLE dieta, nema sa to pouzivat, nakolko deti, aj ked nevedia rozpravat, od utleho veku si ukladaju veci do podvedomia....a ako dospeli sa citia a konaju tak, ako o nich rodicia rozpravali od malicka a coim vstepovali..takze ak napr. z lasky nazyvas svoje dieta lenivcek, ako dospely bude lenivy a podobne....

kattrin5
26. apr 2013

moja mala tiez podobne obdobie skus ho nosit v nosici alebo v satke to by jo malo ukludnit..neboj to prejde ja som tiez byvala s malej zufala ale po 6 mesiaci nastala zmena je omnoho lepsia.hlavu hore nemysli negativne tvoje babatko ta miluje si jediny clovek ktoreho ma a pozna, potrebuje tvoju lasku a blizkost..skus tiez davat probiotika ak ma priblemy s bryskom. drzim palceky