Máte ešte na noc plienky u 3-ročného dieťaťa?

muffinka
21. okt 2009

Mám 3 ročného syna, ktorý je už pol roka bez plienok cez deň. Nejakých 4-5 mesiacov aj bez plienky na poludnajší spánok. Teraz už mesiac sa ho snažíme po suchých plienkach v noci prespať noc bez plienočky. No darilo sa nam to tak, že dva dni sa nepocikal, zase tri dni sa pocikal, znova dva dni sa nepocikal a tak dookola. Dnes v noci som prezliekala postel dvakrat. Chodí cikať pred spaním, budíme ho počas spánku a nad ránom sa budí sám, že chce cikať. No máme viac precikanych noci ako neprecikanych. Čo mám robiť? Vrátiť sa k plienkam a skúsiť znova neskôr? Máte s tým skúsenosti? Koľko má vaše dieťa rokov a má ešte plienočku na noc?

hasleerka
13. jan 2010

takže dnes smola o tretej už bolo neskoro, už som ju prezliekla len do suchého pyžama ... dnes si dávam budík o druhej a potom dúfam už vydrží do rána ☹

kijonkova.k
13. jan 2010

Ahoj,tak malá (bude mít 2 roky) je přes den bez plíny od 18 m.Ale na odpolední spánek a na noc dáváme pořád.Párkrát se stalo,že byla odpoledne suchá,ale není to pravidlo,takže nechávám. 🙂

bodka70
13. jan 2010

Ivushka, poviem ti to takto, ak niekde čítam také niečo, že môj malý (malá) má 2 či 3 či 3,5 rôčkov a ešte má v noci plienky a že sa pocikáva, tak sa len pousmejem.
Moja staršia dcérka mala 5 rokov!!!, keď sme odložili plienky (to už vedela čítať 😉) a 7 rokov, keď sa prestala pocíkavať. Mladšia dcérka mala plienky do 4 rokov a na 4apol prestalo pocikávanie, to som už bola tak vytrénovaná zo staršej, že už som bola úplne v pohode a milo prekvapená, že skončila s plienkami tááák "skoro" 😀 😀 😀 😀

Teraz majú 9 a 6 rokov a na pocikávanie a plienky už dávno zabudli, obe nemali žiaden zdravotný problém, skrátka im to len trvalo trošku dlhšie, nie sme všetci rovnakí, niekto skôr chodí, hovorí, niekto neskôr, tak je to aj s s pocikávaním.

Pravdupovediac, keby som vedela, že to bude tak dlho trvať, tak sa nestresujem s nočným budením detí a nosením na záchod, ako sme to skúšali s prestávkami u staršej cca od 2 rokov.

bodka70
13. jan 2010

ináč doplním, aj v odbornej literatúre o nočnej enuréze (pocikávaní), ako o určitom zdravotnom probléme hovorí až od veku 5 rokov dieťaťa, dovtedy je to len o individuálnom fyziologickom dozrievaní dieťaťa.

Za nočné pocikávanie dieťaťa (ak sa za tým neskrýva choroba či stres) môže predovšetkým znížená tvorba hormónu, ktorý sa vytvára v spánku a ktorý zabezpečuje, že počas spánku máme zníženú tvorbu moču a znížené dráždenie močového mechúra. U niektorých detí sa tento hormón vytvára trošku neskôr a v menšom množstve a to spôsobuje, že dieťa má v noci plný močový mechúr a pociká sa.

belinda
14. jan 2010

Ahojky přidávám s edo debaty.Mám dvouletého synka a zatím si pořád neumí říci sám že chce na nočník.Doma je bez plen, ale jen s tim že ho každou chvíli dávám na nočník...Jinak když někam jdem nebo na noc má stále pleny.Už bych se jich ráda zbavila (leze to dost do peněz ) 🙂 Nemáte někdo nějakej fígl na ně aby se to co nejdřív naučili (si hlavně říct sám) Dík ...

hasleerka
14. jan 2010

tak ja som sa rozhodla že po prečítaní bodkinho príspevku a ranného rozhovoru so známou nechám malej plienky dokedy bude treba ... dúfam že sa to do 5rokov vyrieši ...

bodka70
14. jan 2010

hasleerka, tak držím palčeky, aby to bolo čím skôr. 😉

Ja si myslím, že treba dať tomu voľný priebeh, nestresovať sa a byť pripravená na tú horšiu variantu a potom sa milo prekvapiť 😉 😉 😉 . Deti vycítia, ako nám na tom záleží, darmo im potom hovoríme, že to nevadí, oni vidia, koľko s tým máme práce, prezliekanie, vstávanie... Teda aspoň moje dievčatá to trápilo, hlavne staršia si občas aj poplakala kvôli tomu, preto som mladšej radšej nechala plienky, nech to tak berie, že to je normálna vec, že to má veľa detí a že z toho všetky vyrástli 🙂.
Samozrejme niečo pre to treba robiť, takisto sme skúšali v všetko možné, pravidelne v cca polročných intervaloch sme skúšali, či bude možné odložiť plienky, najprv to nešlo, malá bola stále mokrá a zase rušiť spánok 3x za noc sebe i dieťaťu, to myslím nemá zmysel.

Ale postupne sme videli, že sa to trošku zlepšuje, už neboli tie plienky také plné a keď už sa občas stalo, že bola suchá plienka, tak sme ich dali dole, to už stačilo dávať ju 1x za noc na wc. Samozrejme snažili sme sa aj o úpravu pitného režimu.
Keď sa aj občas pocikala, tak sme ju v noci prezliekli, koľkokrát si to ani ráno nepamätala, tak sme ju v tom nechali, že bola suchá, dieťa potrebuje zažiť pocit úspechu, predsa je to len hlavne pre staršie deti psychický stres, nie je im to jedno, ale skrátka nevedia to ovplyvniť. To nie je ako pri dennom pocikávaní, to je viac založené na vôli dieťata a tým pádom majú zmysel aj nejaké výchovné metódy.

My sme ani nedávali ani nejaké bodíky, či slniečka za suché noci a mráčiky za mokré, ako to občas niekto odporúča. Mne sa zdá, že to nemá zmysel, ak to nevie dieťa vôľovo ovplyvniť, aby bolo za to trestané či odmeňované.

zuzik31
14. jan 2010

Ahoj holky,
já nevím, jak vy, ale já si myslím, že dítě samo nejlíp ví, kdy je čas "bez plín". Já teda patřím k maminkám, které s plínkama nemají problémy. Syn má 2,5 roku a od 2 let a 2 měsíců je úplně bez plín. Přišlo to samo, do ničeho jsem ho nenutila, přes den jsem ho párkrát nechala počůraného, pak zůstal celý den bez plíny a asi do týdne si sám řekl, že na noc už taky plínku nechce. Docela mě to překvapilo, čekala jsem, že se bude počůrávat, ale od té doby ani 1x. Musím zaklepat!!! Takže nedávajte na rady okolí, nepodléhejte nátlakům, každé dítko je osobnost a pozná to samo 😉 . Mě se to radí, co?

other_side
24. jan 2010

my nemame plienky od 1,5 roka.. tiez som nic nesilila.. bolo leto.. teplo.. stromceky sa polievali jedna radost, maleho to bavilo .. 🙂 a nechybali mu ani na noc 😉

romana29
24. jan 2010

My dali nočník loni na Vánoce, Danečkovi se líbil leda tak na hraní...Před léto chodil venku nahatej, to se mu líbilo, čůral, ale jak byl oblečenej, čůral do oblečení. Na podzim to samé, pokaždé jsem se ho ptala, ale nechtěl a jakmile jsem odešla do kuchyně, nebo obběhla, okamžitě se počůral, prostě čekal, až budu z dohledu.
Minulý týden jsem to zkusila, měl slíbeno, že když se vyčůrá do nočníku, tak dostane kokinko, jednou se počůral, podruhé jsem se ho zeptala, vyčůral se...během dvou dnů už říkal sám. Takže během týdne je přes den bez plín.
Dítě podle mě musí pochopit o co jde a našemu malýmu to asi dýl trvalo 🙂. Na noc to bude ještě na dlouho, protože v noci často pije čaj. Když jdeme přes den do města, na nákup, poštu, atd., tak i když má plínu, vydrží a vyčůrká se až doma...ale jelikož venku mrzne, tak ho zatím ven bez plíny nevodím, kdyby náhodou potřeboval, tak přeci jen v -8 by se mi asi taky nechtělo čůrat 😀 a pustila bych to do gatí 🙂
Joo a měla jsem strach, že pak bude chtít za každé čůrání kokino a není to tak, za den dva pochopil, že dostane třeba jednou denně a pak už je to jenom slovní pochvala.
Všem přeji úspěch a věřte svému dítěti a jak říká naše doktorka - do školy ještě nikdo s plínama ani dudlem nešel 🙂

jahodka11
25. jan 2010

romana-aj nam to asi dlhsie potrva, zatial sme stale plienkovi....zaciname na jar 🙂 ale uz som zistila z rozpravania viacerych mamiciek, ze ak tomu dali cas, a deti naozaj vyzreli, tak to trvalo tyzden a vobec sa nepocikavali....cez den..... 🙂 tak ja radsej pockam.... 🙂

adrastie
11. feb 2010

Ahojky, malá má tři a noc plínu nechávám, já v noci nejsem schpná vstát, a vím, že je to u ní jak kdy, někdy je ráno suchá, někdy jí v noci plenu měním, někdy si řekne. Jinak přes den je bez. Známá má holčičku a ta je od dvou let úplně i v noci, a ségře začala malá chodit později na nočník ale zas už nemají plenu na noc a nejsou jí ještě tři, řekne si v noci sama. Co dítě to individuál.

veverca
11. feb 2010

Tánička má 2,5r. , cez deň plienku nemá od 23 mesiacov, pociká sa len výnimočne, ale neviem ako sa zbavíme plienky na noc. Každé ráno má plienku mokrú. Cez deň už nespáva, ale v škôlke bude musieť spať, dúfam, že to do vtedy zvládneme.
Keď sa odúčal syn, plienku na noc sme zrušili v 2,5 roku, ale pocikával sa pomerne často. To nočné prezliekanie postelí....zbytočný stres, nemusela som sa tak ponáhľať. Občas sa pocikal ešte do 6 rokov.

jakoubka
11. feb 2010

ahoj.My teda máme plínu na spaní máme.Ale bavila jsem se z jednou paní a ta mi říkala,že synovi taky dávala plenky na spaní.A jednou se ho zeptala ,že jestli by nebylo lepší se na čůrání budit a on ji řekl:Mami,když mi ji dávaš ,tak se do ní vyčůrám 😎 Po týdnu mu ji zkusila nedat a bud vydržel nebo se vzbudil na čůrání 🙂
Prostě ,měl ten pocit ,že když má plínu,tak čůrat může 😅

veverca
11. feb 2010

jakoubka...a ty si to ešte neskúsila? To by bolo super, keby to šlo tak hladko... 🙂

jakoubka
11. feb 2010

veverca-ještě nezkusila 😀 ,její syn měl už tři roky 😉
Chci koupit nepropustnou folii na matraci a vyzkoušet 🙂

hasleerka
11. feb 2010

no ja už som to tu písala - pri staršej sa mi osvedčilo asi od 2,5 roka bez plienky, dávala som ju v noci na šerblík ... pri mladšej to nejde, od polnoci do rána nevydržala ... v piatok som jej zabudla dať na noc plienku a ráno bola pocikaná ... do leta to neriešim a ked bude mať štyri pôjdeme k dr. zistiť či je to nejaká príčina

capy
11. feb 2010

no my sme bez plienok asi mesiac a to aj na noc. tak sa tesime. ja som ich nikdy v noci nebudila. oni sa zobudia sami ze chcu ist cikat. s oducanim som zacala ked sa maly zobudil ranoo zo suchou plienkou. drzim vam palce.

veverca
11. feb 2010

capy...to myslíš toho menšieho, však? Šikulko je to, veď ešte nemá ani dva roky. 😉

capy
12. feb 2010

veverca ano to myslim toho mladsieho, a dakujem. on je taka moja mala sikulka. 😉

katka76
12. feb 2010

ahojte, tak terezka ma na noc este stale plienku, hoci je rano sucha, prip. nas v noci pride zobudit, ze chce cikat. keby to zaviselo odo mna, uz by ju dobry mesiac nemala. lenze pred spanim place/reve/vrieska/prosi, ze ona ju chce. tak cakam, kym sa jej pomaly rozpadnu (po 4 dnoch ta plienka zmeni dost tvar 🙂 ) a nove uz nekupim. tak sme to mali aj s dennym oducanim, proste sa zatala, ze ked jej nedam plienku, tak sa pocika, ked ju mala, pekne sa pytala 🙄 , v 23 povedala, ze ju uz nechce a odvtedy chodi pekne na zachod. ostava mi asi len verit, ze sa coskoro rozhodne nedat si ju na noc 😎

libya
13. feb 2010

Ahojte,
ja sa tiez pridavam do klubu, syn bude mat tri v pohode cez den bez plienky sa pyta obcas sa nehoda stane..ale v noci..??!!
to nie je mozne..normalne, plienku ma taku mokru ze az..tiez vela pije aj na noc musi mat svoj cajik, aj v noci si ho obcas vypyta..a preto aj vela cika..

No tiez by som chcela poradit..co s tym..??Ako to riesite?

veva1
13. feb 2010

Ahojte,moj syn sa zacal pytat v noci cikat cca mesiac po dennom odplienkovani,to mal 18mes. asi by som poradila dat plienku prec,aby vedeli ze aj v noci mozu ist na zachod.

veverca
14. feb 2010

veva...to tvoj syn patrí medzi tých šikovnejších(viď. capy).
Synovi som nočnú plienku zrušila ako 2,5r. a tých mokrých nocí som si užila neúrekom. Táničke sa snažím večer obmedziť pitie, v noci sa nebudí (ani na pitie, ani na cikanie 😅 ). Teraz som jej začala večer dohovárať, aby sa nepocikala, ale aby na mňa zavolala, že chce cikať. A aj keď v noci cvrkne do plienky, aspoň ráno sa vyciká do nočníka. Taký maličký pokrok sa nám zatiaľ podaril 😉

veva1
14. feb 2010

ano co sa odplienkovania tyka tak bol sikovny, slo nam to lavou zadnou,ale asi pomohlo aj to ze je stale kojeny a v tu dobu sa este stale budil na kojenie aj kazde dve hodky,takze mu to popri papani asi aj doslo ze mu treba cikat 😉 Za cely cas sa v noci pocikal 3x a to hned na zaciatku spania ked tvrdo spal. Zasada je u nas ze pred spanim sa vicikat.
libya skusila by som este aby ked si pyta v noci cajik si ho dala vycikat sa.
Inac mamky keby tomo aj nebol tak lahko v noci odplienkovany asi by som to do nejakych 3,5 roka velmi nesilila,lebo je dost hrozne prezliekat v noci perinu dieta . Hlavne ze su bez plienok cez den a ta noc sa urcite raz spravi 😉

veverca
14. feb 2010

tak, tak...ja som nám dala termín do prázdnin 🙂

veva1
14. feb 2010

drzim palce 😉

motiilik
14. feb 2010

ahoj...moja cez den sice plienky nemá,pekne sa vypýta sama cikať aj kakať,ale na spanie jej ešte dávam....cez den sa už malokedy pociká do plienky,ale v noci pravidelne a neriešim to....myslím,si každe dieťa má ten svoj čas na to,kedy je pripravené byť bez nich,ved v podstate je to tak zo všetkým..same sa rozhodne,kedy povie mama,tata a bude pekne vyprávať,alebo same sa rozhodne kedy začne samo chodiť a to iste je aj s plienkymi...same sa rohodne kedy bez nich...netvrdím,že neskôšať,ale nie na silu....na silu nieje nič dobré 😵

sakura77
15. feb 2010

baby,do styroch rokov je to uplne v pohode nocne plienky,fakt sa netreba porovnavat s inymi,kazde dietatko je sikovne v niecom inom...uz potom sa treba nad tym zamysliet,ale dovtedy _ klíďo-píďo 😉

veverca
15. feb 2010

Ja ju zatiaľ netrápim, ale potešilo by....
sakura77...vám sa to už podarilo? PS: všetko najlepšie 🙂