Materská školka a nedokončené povinné očkovanie

sasika6
2. máj 2016

Ahojte mamičky, 🙂

dnes som si bola zobrať prihlášku do MS, keďže dcérka bude mať v auguste 3roky a od septembra by som ju chcela dať do školky. Problém je, že nemáme posledné povinné očkovanie MMR a do prihlášky sa musí po "novom" vraj napísať veta, že: Dieťa má všetky povinné očkovania. Aj vy ste sa s tým stretli?? 😕
Neviem o tom, že je taký zákon na SR (možno mi niečo uniklo), ktorý prikazuje zverejňovať takéto informácie o dieťati. Podľa môjho názoru je to dosť diskriminačné! 😒

hradnapani
2. máj 2016

@sasika6 nasa skolka to ma uverejnene takto: "V zmysle paragrafu 24 ods. 7 zákona č. 355/2007 Z.z. o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov predkladá zákonný zástupca potvrdenie o zdravotnom stave dieťaťa od všeobecného lekára pre deti a dorast, ktorého súčasťou je aj údaj o povinnom očkovaní.
UPOZORNENIE:
Neabsolvovanie povinných očkovaní nie je a nesmie byť dôvodom na neprijatie dieťaťa do materskej školy."

katyt
2. máj 2016

Ani my nemáme MMR-ko, ale to by nemal byť dôvod na neprijatie do škôlky, lekár to tam vraj musí napísať. Sama som zvedavá aké príde rozhodnutie. 🙂

sasika6
autor
2. máj 2016

@hradnapani to je neuveriteľné.....kde je takáto škôlka? 🙂

luliu
2. máj 2016

Pokial viem je len otazkou kratkeho casu a aj u nas rovnako ako je to uz v Cechach uzakonia ako podmienku prijatia do statnej MS vsetky povinne ockovania. Teraz ta povinnost nie je

evittam
2. máj 2016

@katyt Neočkovanie nesmie byť dôvod na neprijatie do škôlky - u nás je to ešte stále protizákonné. A škôlky majú v smerniciach - ktoré aj tento rok dostali, že majú žiadať očkovací status dieťaťa. Presne ako napísala @hradnapani. Dnes som bola tiež zaniesť v škôlke prihlášku-riaditeľka si hneď všimla, že dcérka nie je očkovaná, čo aj podotkla tak som jej hneď povedala, že to nesmie byť dôvod na neprijatie dieťaťa do škôlky na čo mi povedala, že dostali smernicu, že už to môžu spraviť - tak som zostala prekvapená, nakoľko som si bola istá, že to tak nie je - no a záver? Za 5 minút od môjho odchodu mi volala, že som mala pravdu, že neočkovanie dôvodom nesmie byť, len teda, že musia žiadať potvrdenie lekára či je alebo nie je očkované. Hm, aspoň presne viem, prečo mi malú do tejto škôlky určite nevezmú aj keď na rozhodnutie napíšu niečo iné..... 😖 😠

sasika6
autor
2. máj 2016

@luliu takto si to pamatam aj ja, že v CR to majú..., mne dnes povedala riaditeľka, že pokiaľ to nebude mať v prihláške napísané a príde kontrola oni dostanú pokutu...no divné je to.. 😕

evittam
2. máj 2016

@sasika6 Nie, nie je to neuveriteľné - škôlky to mali dávno v smerniciach a vo vyhláškach, len to nejak neriešili - to len teraz ako je zrazu viac rodičov čo neočkujú a všetci propagátori očkovania robia okolo toho veľké "bu-bu-bu".....Bohužiaľ. 😉

katka1981
2. máj 2016

Tak ale ked vam dieta nevezmu, ako sa ohradite tym, ze to nebolo kvoli neockovaniu? Nasa mala vsetky ockovania a nevzali ju pre nedostatok miesta, islo sa podla datumu narodenia dietat, a ona narodena zac. juna sa nedostala a augustove dieta sa dostalo..... a bolo viac deti narodenych neskor ako nasa, takze asi tak. Podla mna to budu zohladnovat, aked sa pise nieco ine.

katyt
2. máj 2016

@evittam no veď práve, že oni si nájdu iný dôvod ako dieťa neprijať, keď už nemôžu kvôli očkovaniu, tak kvôli nedostatku miesta. Ja som zatiaľ na materskej, tak keď ho aj nevezmú, tak bude so mnou doma ako doteraz. 🙂

jatva
2. máj 2016

v CR mi pred dvoma rokmi nezobrali ani len prihlasku a to som mala dieta ockovane podla sk kalendara co nebolo dostatocne dobre. Mozno otazka casu kedy to zavedu na svk...

evittam
2. máj 2016

@katka1981 Veď ako som už napísala vyššie - pravdu určite nenapíšu, keď nemôžu - takí hlúpi nie sú, no a sťažovať sa môžeme tak akurát na "lampárni".....

sasika6
autor
2. máj 2016

@katyt ak si dobre pamatam, tak pol roka pred školskou dochádzkou je MS uz POVINNA zobrat dieta do školky.., takže či bude al. nebude zaočkované jednoducho musia..

evittam
2. máj 2016

@sasika6 Nie škôlka nie je povinná, len do predškolskej ti dieťa musia vziať prednostne pred všetkými ostatnými a nie pol roka ale normálne od septembra-školský rok. Ale ako píšem - nie je to povinné. Tvoje dieťa môže ísť rovno do školy-nemusí chodiť ani do predškolskej prípravy. 😉
No a veď je to "Kocúrkovo" - do škôlok ak nebude očkované, tak napríklad možno uzákonia (ako v ČR), že dieťa nevezmú kvôli tomu - a do školy v pohode? Fakt len byrokracia a buzerácia v tomto štáte.

sasika6
autor
2. máj 2016

@evittam ja som bola v tom, že aspon pol roka musí chodiť do MS, pred školou.. 😅

katka1981
2. máj 2016

Ale kto si moze dovolit nechat dieta tak dlho doma????

babulka82
2. máj 2016

@sasika6 je to trošku trapne všetko lebo napr. može byt dieta neočkovane aj kvoli inym zdravotnym problemom a to sa na prihlašku nepiše. Aj nam naša napisala že dieta zdrave sposobile ale neočkovane. Ale vrja to tu nejak nereišia riaditelky ved čo to ma s chorobnostou v školke? vobec nič .Nechapem načo sa to tam aj piše tam ide o to či nieje dieta infekčne a nie očkovane. A čo spravia zo školskou dochdzkou a neočkovanymi detmi ked šk. dochodzka je povinna ? 😒 Nič to nerieši a je to len strašenie.

katyt
2. máj 2016

@sasika6 ja som si tiež dlho myslela, že posledný rok pred školou ho musia zobrať, len potom som zistila, že nemusia ako píše evittam, že nie je to povinné. Berú síce prednostne, ale jednoducho keď nie je miesto, tak nemusia zobrať a pôjde rovno do školy. No náš bude mať teraz 4 roky, minulý rok ho nevzali, tak uvidíme tento.

katka1981
2. máj 2016

@babulka82, ano to mas pravdu. Napr. nam povedala na gastre v PN, ze s celiakiou by nam nasu do PN do skolky neprijali. Akoze to si ma potom clovek platit sukromnu skolku? Ved to uz je chore, jedlo sme si zabezpecili samy, kucharky nam ohrievali. Nasa dcerka bola so svojou stravou prva v ten rok pribudlo dalsich 6 deti.

babulka82
2. máj 2016

my mame na stranke školky len toto čo sa tyka zdr. stavu:
K vybaveniu potrebujete

Žiadosť o prijatie dieťaťa do materskej školy na predprimárne vzdelávanie.
Potvrdenie o zdravotnom stave dieťaťa od všeobecného lekára pre deti a dorast.
Iné - podľa pokynov príslušnej riaditeľky materskej školy.

hradnapani
2. máj 2016

@sasika6 v BA, ale toto by malo v zasade platit vsade. ale ako vieme, papier znesie vela a ako sa rozhodnu riaditelky, to je druha vec...

babulka82
2. máj 2016

@katka1981 a ako v sukromnej školke su tie neočkovane deti menej ohrozujuce ?? 😀 ved to je trapne toto ,absolutne nič to nerieši. Alebo ked chcem aby ho prijali tak napcham do neho všetky vakciny naraz alebo čo ma človek urobit?

evittam
2. máj 2016

@babulka82 Presne ako píšeš - máš sa zľaknúť a nasledovať "stádo"..... 😉

katka1981
2. máj 2016

@babulka82, tak toto je narocne rozhodovanie pre kazdeho rodica, my planujeme druhe dat ockovat ale neskor, nejak to rozdelit a vobec este netusim ako

babulka82
2. máj 2016

@evittam a v dnešnej dobe (neviem či chvalabohu alebo bohužial ) všade vladnu peniaze a znamosti takže ked človek chce vybavi čokolvek či je to lekar, riaditel alebo rodič . 😉

katka1981
2. máj 2016

@hradnapani, presne tak. Najviac cloveka nastve, ked po roku zisti, ze su v MS aj deti, co tam nepatria, ze su aj mladsie ak bolo tvoje, ach skoda reci....

sasika6
autor
2. máj 2016

Baby a vy ste prečo nedali MMR?

My preto, že po poslednom preočkovaní malá prestala rozprávať na viac ako 10 mesiacov..nikomu neprajem zažiť to, že dlhodobo nepočuješ slovo MAMA, hoci predtým áno..My máme tento dôvod, myslíte, že riaditeľka to pochopí? 🤐

maminkasisa
2. máj 2016

@evittam do skoly vezmu neockovane dieta, nie je to malicke dietatko, a urcite bude znasat choroby lepsie ako 3 rocne...

maminkasisa
2. máj 2016

@babulka82 v sukromnej skolke vezmu aj "certa diabla" aby dostali peniaze.... svagrina davala do sukromnej skolky, lebo si myslela, ze sa malemu budu venovat viac, malo byt v triede 15 deti na 3 ucitelky a potom len nadavala, ze deti len pribudalo a pribudalo....

katka1981
2. máj 2016

@sasika6, fuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu, podla mna jej to moze byt uplne jedno, neockovane dieta ako neockovane dieta. Ak ma strach, ze sa zacnu v MS preto sirit choroby, tak jej je uplne jedno a z akeho dovodu ste neockovali. No nezavidim co ste si prezili....

evittam
2. máj 2016

@sasika6 Presne ako ti napísala @katka1981. A ty nemáš čo vysvetľovať riaditeľke a ani nikomu inému prečo je tvoje dieťa neočkované. My neočkujeme vôbec - teda starší syn má základné očkovania, nemá už preočkovanie MMR - našťastie je zdravý a dcérka nemá žiadne očkovania.
@maminkasisa Očkovanie alebo neočkovanie nemá nič spoločné s tým ako dieťa a aké veľké dieťa znáša alebo bude znášať choroby.