Moja 3-ročná dcéra nechce rozprávať. Mám depku

erika.30
8. okt 2008

ahojte som tu nova a mam strasnu depku lebo moja trojrocna dcera nechce rozpravat 😖

guza
22. jún 2009

Erika 30, len dodam moju story 🙂 strala som sa o male dievcatko malo 3,5 roka a nerozpravala tiez, len tak niekedy nieco zahundrala, vrieskala ale nerozpravala vobec. Mama sa o nu obavala tiez, preco nerozprava, ked mala 3roky a 11mesiacom, jedneho dna, zacala z nicoho nic rozpravat, prebudila sa a povedala mi dobre rano :O))) tak to bol mily sok 🙂 a odvtedy normalne rozpravala a tvorila vety, je pravda, ze bola velmi leniva taka velmi ticha, kde som ju dala tam bola, vobec nikdy si nic nepytala, nerobyla bordel, take velmi velmi tiche dievcatko, mozno aj ta tvoja je taka lenivsia a potrebuje cas, aby to z nej vyslo?!

ankan
22. jún 2009

Ahoj erika30 mojho spolužiaka malý sa narodil v januáry a tiež sa mu nechce rozprávať. Akurát minulý týždeň som sa stretla s jeho ženou a tá sa mi sťažovala, že malý nechce rozprávať a moja pekne rozpráva. Moja reakcia bola asi na smiech, ale tu je -" Buď rada, lebo moja nieje ticho ani keď spí". Určite sa to časom "napraví" samé. Veľa šťastia a hlavne trpezlivosti. Veľa detí je na tom rovnako ako tvoj anjelik ako čítam príspevky. A napr. susedín chlapec bude mať o týždeň 3 roky a pekne rozpráva, no nechce sa pýtať na nočník. Keď mu ponúkla, že mu kúpi veľký kamión namiesto plienok, odpovedal, že chce radšej plienky. Sám sa vyzlečie aj si pripraví všetko na prebalenie a skríkne "Mama poď ma prebaliť už som pripravený". Určite tvoj anjelik vyniká v niečom inom, len si to nenapísala...

veronikahel
22. jún 2009

ankam, tak nase dieta je na tom presne ako tvojej susedy... tiez pride s plienkou a vreckovkami, aby sme ho prebalili 😀 nočník nechce ani vidieť...

kaatkaa25
5. okt 2009

ahojte moj syn este stale nerozprAva a ma skoro3,5 roka......chape veciam aj ma na vseko svoje slovo ale chapem tomu len ja......ma aj 2 rocneho brata ten povie viAc......bojim sa ho dat do skolky kvoli tomu aby sa mu nikto neposmieval....

ludkaol
23. jan 2011

@mimakro Ahoj no myslím že si netrpezlivá,proste každe dieťa je iné a netreba ho s nikým porovnávať.moj malý bude mať v maji 3 roky a rozpráva svojou rečou,ale všimla som si že to vadí skor iným ako mne.Ja sa nebojím lebo viem že je jedinečný a začne rozprávať kedy on chce a nie kedy to chcem ja.ved je to predsa len dieťa.Mamičky v dnešnom svete sa len chcu pretekať s druhými,a čo z toho?? samozrejme som teraz nemyslela na teba len bud trpezlivá a nič nežen dopredu,všetko príde samo

ludkaol
23. jan 2011

@kaatkaa25 neboj sa on sa podla mna v školke raz dva rozhovorí

mpg
23. jan 2011

Niekedy je to tak, že mama so svojou láskou je tak tolerantná k svojmu dieťaťu, že si myslí, že keď dieťa okolo troch rokov nerozpráva tak ako deti v jeho veku by mali - neskúsi ísť s ním napr. za skúseným psychológom, ktorý by vedel zo skúsenosti s mnohými inými deťmi posúdiť o čo ide, niekedy sa za týmto skrýva aj vážna diagnóza, napr. autizmus.

katinka201
28. jún 2011

ahojte, mám rovnaký problém môj syn má už 4,5 roka a stále nerozpráva. Už som zúfalá, beháme po vyšetreniach vyše 2 rokov a nemáme stanovenú konkrétnu diagnózu. Boli sme už na vyšetrení sluch, na Ct mozgu, na EEG spánkové, nabrali nám kvantum krvy a všetko je negatívne. Chodíme k neurologovi, logopédovi, psychologovi, psychiatrovi, do Dialogu a začali sme chodiť aj do Andreasu na stanovenie diagnozy či je alebo není autista. Lebo jeden povie je, druhý že nieje. A od septembra začíname chodiť do špecialnej škôlky na dolinského tak uvidím. Nemate niekto podobnú skúsenosť, prosím o radu!!!

monciak
28. jún 2011

Ahoj. Neboj sa bude rozpravat.Mojej sesternice maly nerozpraval vobec nič ani mama do 3 rokov po navšteve logopeda sa o týžden rozrozpraval.Dieta može mat aj blok

stelca
6. júl 2011

Ahojte aj ja mam problem s malou ma 26 mesiacou a nepovie ani f. Mna doktorka poslala do centra Dialog v BA poslali nas na testy k psychologicke a mala je zdrava a niektorých veciach šikovnejšia ako 3,5 ročne deti. Teraz pojdeme k logopedke a som zvedava co nam povedia. ☹ ☹ Je to strašne deprimujuce ešte sťestie že mám kamošky ktore mi držia palce a mala začala hovoriť.

ludkaol
6. júl 2011

@katinka201 AJ u nás je to tak že jeden týžden je autista druhý nie je.Najhoršie na tom je že ked dieťa nerozpráva má pomaly všetky črty autizmu,,kedže nevie hovoriť ani všetko nerozumie samozrejme nerozumie si ani s deťmi tak sa s nimi ani nehrá,

katinka201
6. júl 2011

@ludkaol presne tak, ked ja by som už strašne rada vedela na čom sme, on sa aj snaží niečo povedať ale nejde mu to s tej pusinky, porozumenie sa mu veľmi zlepšilo, už rozumie skoro všetkému, len je veľmi lostný ked nie je po jeho. Objednala som sa k doktorke Jánošíkovej do Trnavy, ona je vraj odborník na diagnostiku, tak snád nám to vyvráti alebo potvrdí a budeme vedieť na čom sme. Aj tvoj malý vôbec nerozpráva? a máte stanovenú nejakú diagnozu?

ludkaol
6. júl 2011

@katinka201 Martinko rozpráva až priveľa ale svojou rečou 😅 proste ako mongolčan,ale posledné dni začína opakovať tak sa začínam radovať.nemá zatial žiadnu diagnozu stanovenu no uvidíme,,ale hyperaktivita tam je určite,,a aj moj je zlostný ked nie je po jeho ale po minute je dobre,nemáva záchvaty zlosti.a tvoj vobec nič nepovie?žiadne slová nevie?

katinka201
7. júl 2011

Jakubko sa začína pomaly rozbiehať, pár slov už povie aj sa snaží ale väčšinou mu z pusinky víde len nejaká skomolenina. Dnes sme boli v andrasi ohľadne toho autizmu a povedali že nieje, tak mi padol kameň so srdca. Odkiaľ ste? Chodí Martinko do škôlky? jakubko chodil do normálnej minulý rok, tam to nemalo zmysel, tak sme ju ukončili, potom sme skúsili Dialog- sanatorium to bolo zamerané na reč, ale tam nám to ukončili oni, lebo vraj nespolupracuje a ruší ostatné deti proste že je moc hyperaktívny. Tak teraz by mal od semtembra nastúpiť do špecialnej škôlky, tak uvidíme

velvet26
6. dec 2012

@stelca ako malinka je na tom, uz sa rozrozpravala? a co ostatne deticky, co ste tu, uz ste dlho nenapisali, zaujima ma tato tema, nasa ma 18 mesiacov a tiez toho vela nepovie... 😒 tak dufam, ze sa rozrozprava sama coskoro...inak rozumie uplne vsetkemu a posunkuje ostosest...

stelca
6. dec 2012

@velvet26 ahoj ano už rozprava,celý den sa jej pusa nezastavý iba ked spi 😀 😀 😀 niektore pove krasne cisto a niektore si povie po svojom ako jej ide. 😅 😅

velvet26
7. dec 2012

@stelca to je skvele, ze malinka uz rozprava..super, tesim sa.. 🙂 🙂 a v kolkych mesiacoch zacala? aj ste nejake jazykove cvicenia robili alebo nieco ine? ci samo to prislo...dakujem za tvoju odpoved..

stelca
7. dec 2012

@velvet26 zacala rozpravat v 2,5 roku presne a zacala sama od seba

slava76
30. dec 2012

@erika.30 ahoj.. našla som tvoj príspevok.. ako sa to potom vyriešilo s tým rozprávaním? lebo moja dcéra ma 3,5 rokov a teiž nerozpráva... len bola operovaná na srdiečko .. boli sme aj na neurolog. máme zistiť či nieje hluchá ale to asi nie, lebo na všetko reaguje.. tak už neviem ako to riešiť.. Chceme isť ku logopedičke tak uvidíme...

mery4001
30. dec 2012

@velvet26 ahoj aj moj malý má 18m. a nechce tiež rozprávat.Akurát povie tata vrta,3krát sa mu podarilo povedat mami,babi a to je všetko.Ináč všetkému rozumie, všetko ukáže ked sa ho spýtám.

velvet26
30. dec 2012

@mery4001 tak to su na tom podobne nasi krpci, inak musim malu pochvalit, ako zacala teraz 19 mesiac tak sa jej zacina jazycek rozvazovat, dovtedy to bolo viac menej len eee, eee, sem tam mama, hav, mnau, baba, teraz povie aj to, toto, kakao mnam a dnes aj auto, mama uz hovori kazdy den ale viac menej iba ked na mna vresti, ze nieco chce...ako pises aj ty rozumie uplne vsetkemu, je bystra, pozna farby, tvary, ovocie, zvieratka vsetky atd....takze dufam, ze aj ta rec zacne napredovat...inak som jej zvysila prijem vitaminu B ten je vraj dobry na rozvoj reci...vela hovori aj tou svojou hatlaninou, dufam, ze sa z toho coskoro vykluje slovencina...

mery4001
30. dec 2012

@velvet26 🙂 🙂 a kde sa dá dostta kupit ten vitamín B?ako sa to dávkuje ?jedna tabletka dene?

velvet26
30. dec 2012

@slava76 vasa dcerka urcite hlucha nebude,kedze rozumie vsetkemu ako pisete...mozno sa jedna u nej o dysfaziu, urcite by som zacala s nou chodit logopedicke, uz ma po 3 roku, mne dr. povedala ze do 3 roku veku sa rec viac menej neriesi, az potom, aj ked je trend v logopedii ze pracuju aj s mensimi detickami...ja som rozmyslala, ze ak sa rec malej nezlepsi, zacnem chodit uz po druhom roku veku, ale robi pokroky aj ked pomalicky, tak hadam nebude treba...
inak skuste malej nasadit vitaminy skupiny B pangamin, su to vlastne susene pivovarnicke kvasnice, mne to odporucila jedna baba tu na konikovi, ze jej syn odkedy ich berie urobil neuveritelne pokroky v reci, moja mala ich berie tyzden a tiez sa rec zlepsila, tak neviem ci je to tym ale nieco na tom asi bude...

velvet26
30. dec 2012

@mery4001 http://pangamin.cz/skpok/draze.php davam jej tieto, daju sa kupit v lekarni, aj cez internet, su to viacmenej susene pivovarnicke kvasnice, no robili sa vyskumy aj u autistickych deti sa zlepsila dokonca rec po ich podavani....
maly to urcite este nebude vediet prehltnut, pise sa ze su od 3 rokov ale to je kvoli tomu, ze mensie deti ich nevedia zjest v celku, takze ich rozdrv a daj do napoja....ja davam len 1 tabletu rozdrvenu bud do kakaa alebo caju a to popija mala cely den...aj ked davkovanie je tam pre 3 rocne deti ze 3 krat po 2 tablety, to sa mi zda dost vela a nasi krpci su o polovicu mladsi, jedna dve tablety max..tak mi povedali v lekarni..

mery4001
30. dec 2012

@velvet26 ahááá no budúci týžden idem do mesta tak skusim sa opýtat v lekarni.daakujem za radu 🙂 a dám určite vediet neskor že ako nám ide rozpravanie 😉

slava76
30. dec 2012

ako vidím sme tu také viaceré čo deti nás ignoruju 🙂 ... aj to je to, že my rozprávame dvojjazyčne.. čiže reaguje aj na jednu aj na druhu stranu ... Neurologička povedala že je aj utláčaná staršou sestrou nakoľko mam 5 ročnu dceru a ta hrozne veľa rozpráva že už musíme na nu kričať aby dala priestor aj iným.... 🙂
tak to začneme asi riešiť tou lokopedičkou.. len zas nam povedala neurologička že odporúčanie musí isť od nej a že nejak to nepomôže ak nevie rozprávať..
Ideme este na eeg hlavičky po druhý krát či náhodou niečo neprehliadli len sa jej nedá zrobiť lebo má spať, no ale ako ju mam donutiť že teraz spí.. hoci je unavená nespí ak nieje v posteli...
Tak skusime jej dávať ten vitamín B..

kaciatko31katarina
4. jan 2013

ja mam 3,5 rocneho chlapceka a tiez nam nerozpraval ale uz je to omoc lepsie ako to bolo logopedicka mi povedala ze je dobe ze sme prisli snim tak skoro ked mal 2rocky. chodia s detmina logopediu ked maju 4 a uz je to neskoro.

ewelynka52
15. mar 2013

moja dcerka bude v auguste 3roky a mam snou velky problem nechce vobec rozpravat nereaguje nanic ked ju chcem daco naucit vnujem sa jej dost.ako dojrocna vedela sama pocitat do 10.a teras prestala len tak odrazu ☹ mam onu velky strach rozumie mi aj ked daco chcce ukaze ale iba ukazuje a hmka nedonutim ju povedat nic ale opakovat vie wsetko pozna dost slov ktorim rozumie ale nepouziva ich som v zahraici kde doktori su taky ze napriklad ..hahah.hnacku astmu kasel a podobne neliecia pre nich to je nieco normalne .tak radsej sa chistam ist domou snou po doktoroch moja svagrina mala taky problem zo synom ale to preo lebo slabo pocul a tak ako pocul tak sa aj naucil te slova rozravat ale mal oto zaujem ucit sa a rozpraval .chodia snim k logopedicke .mam velmi velky strach onu aozaj uz neviem ako nanu ma ist.niekedy to uz vzdavam a nevennujem sa jej ale som naozaj zufala .ak ma niekto taky problem podobny prosim napiste i.

sisatn
16. apr 2013

ahojte, my mame tiez dcerku 3 rocnu a nechce hovorit, teda ma 3 roky a 4 mesiace, a vravi lem par sloviciek, a mama mi povedala az ked mala 2 rocky , tato vobec nechce povedat a to sme jej uz naslubovali hory-doli.Co povie je mama,baba,babo,dede a potom uz len nieke zvuky a kratke slovka,ham, mnam, dzu dzu je auto, hav hav a podobne velmi malo. chodime aj logobedicke a tato do 3 rokov moc neriesila a len cvicit a tak ale ona mi pritom vydrzi max 5 min.Inak je velmi vnimava, sikovna vsetko rozumie aj to co by nemusela. A co pistete aj to citanie u nas nejde ked bola mensia som jej citala rozpravky a to teraz mi to berie, listuje no nema to zmysel, uz by chcela aby konecne hovorila, v septembri ide do skolky a bojim sa ako to bude.
to je v skratke moj pribeh, a tesim sa ked sa docitam ze nie sme samy a niekedy to pride ako jasny blesk z neba a deti zacnu rozpravat uz aby to bolo

jumama
17. apr 2013

Ja som aj vcera v podobnej diskusii napisala: Na rozvoj reci odporucam pre maminku precitat knizku http://www.martinus.sk/?uItem=39508 . Tu je sice uz vypredana, ale niekde sa da mozno este zohnat alebo jej ceska verzia. A ak by sa spominana kizka nedala zohnat, namatkove dve strategie rozvoja:
1. Kladenie ALEBO otázok. Dieťaťu dávate na výber - Je to havo alebo auto? Je nútené vybrať si z ponúknutých slov. Je to lepšie ako oázka Čo je to? kde si dieťa odpoveď musí vymyslieť samo. Na začiatku môžete za dieťa odpovedať, ale ono si rýchlo privykne na tento model otázok a začne používať slová.
2. Používanie jednoduchých viet, o slovo dlhších, ako používa dieťa.