Moja 3-ročná dcéra nechce rozprávať. Mám depku

erika.30
8. okt 2008

ahojte som tu nova a mam strasnu depku lebo moja trojrocna dcera nechce rozpravat 😖

womenne
8. okt 2008

mojej kamošky syn nerozpraval do 3.5roka skoro vobec le tie zakladne ao mama,tata,baba,dedo a pod.Teraz by boli radi keby bol na chvilu ticho a to doslova usta sa mu nachvilu nezatvoria 😀
Ja mam ten problem s Nikolaskom tiež moc nerozprava,teda rozprava ale stale len tie decke blaboly,jeho brat-dvojča už krane opakuje,začala som s nim chodit na okopediu-ma kratku uzdičku a oni povedali že ma čas takže neviem dokedy ma ten čas mat 😖

erikasadek
8. okt 2008

no on aj rozprava, len nerozuliet a vety netvory, a samozrejme u nas je aj problem trojjazycnosti

no aj ked zacne tak je to taky nezrozumytelny jazyk ktoremu nerozumeje nikto okrem neho snad 😀

mimakro
8. okt 2008

Ani naša Hanka nerozpráva. Iba hmká. A bľaboce, ale to nič neznamená. Nehce opakovať, ani ju nezaujímajú zvieracie zvuky. Vraj mám počkať. Ale je pre mňa frustrujúce, keď iné deti začnú v 13 mesiacoch. Potom si myslím, že mám zaostalé dieťa. Ondrejko mal 20 mesiacov, keď začal s prvými normálnymi slovami. Asi som netrpezlivá.

hana033
8. okt 2008

Aj môj Adam - v auguste mal tri roky hovorí veľmi málo a nezrozumiteľne, napr.auto je stále kako, ale vpodstate používa cca 50 slov. Pri knihe ho tiež udržím len veľmi krátko, básničky opakuje tak dve, potom stačí. Je to nezáujem. A ešte som sa dozvedela, že nerozpráva, lebo nepotrebuje. Ukáže a ja skočím. Skús toľko neskákať a nechať ju chvíľu, nech sa snaží ti povedať, nie ukázať. Všetko má svoj čas a aj z týchto našich pomalších budú raz veľké deti, ženy, chlapi 🙂

kikina30
8. okt 2008

Ahojte ženy. Konečne téma, ktorú by podľa mňa, mala prečítať naša babka. Stále totiž na mňa tlači, že sa nedostatočne venujem malej. Hmm čo je dostatočne? Každe ráno sedíme na nočníku aspoň 15min. z knižkami, a to nehovorím o ustavičnom mojom "kecaní" s ňou. Večer pred spaním aspoň dve knižočky si prezrieme spolu, a ja jej z nich aj čítam. Teší ma že nie sme sami kto má podobný problém. Len pred nedávnom ( asi dva týždne) sa naša mala naučila zopár zvieratkovských zvukov a mimo to len klasika ( mama, tata, dedo, dida(dudka) a daj-daj). Dúfam že aj naša sa raz rozhovorí, len keby ta naša babka tak na ňu netlačila. P.S.: Slovná zásoba sa nám rozšírila pri priamom kontakte z objektom na ktorý sme sa pýtali ( Ako robí mačička, povedala čisto mňau, keď aj mačiatko mňauklo. A tak isto to pokračovalo pri ostatných zvieratkách.) Dúfam že naše doterajšie skúsenosti a postupy niekomu pomôžu. Prajem mamičkám a hlavne ich okoliu veľa,veľa trpezlivosti s našimi ratolesťami. 😉 😉 🙂 😀

lenca13
8. okt 2008

Ahojte 😉 Moja starsia dcera ked zacala chodit do skolky tak rozpravala hrozne malo a nikto jej nerozumel ale moja mama hovori ze ja som bola taka ista a preto sa naucila rozpravat a dnes je z nej uz sikovna druhacka 😉 ked isla do skolky tak mala 2roky a 3 mesiace.Za to mladsia rozprava dost a jej rozumieme a ma 1rok a 4 mesiace predsa kazde dieta je ine kazde je na volaco ine sikovne 😉

sonoga
8. okt 2008

lenca, a co vie uz povedat mladsia. lebo nasa mala hovori len slabiky. vlastne len jednu, ale zato ukazuje, co chce. stale povie ôk" alebo "ka" a ukaze co chce. a na syna si nepamatam, ako to boo u nho, takze neviem porovnat.

michalag
8. okt 2008

erika, my mame 2,5 rocneho, vie vela, ako robia zvieratka, kde je co, ovlada farby, ale vela toho do 2,5 roka nenahovoril. Bola som z toho smutna ked som videla ako 2 rocne deti kecaju, tvoria vety....
Ale konecne sa teraz trosku rozkecal, viac opakuje, ale vety este netvori, ale tiez mu velmi nerozumiet. Ja som zvedava ci by niekto vedel co je ga-ga (voda), dager (bager)😅
Nas nasa Dr. poslala v 1,5 roku na neurologiu a tam nam povedala ze je to lenivostou a ze sa vobec nemam bat, lebo v skolke sa urcite rozrecni a ze potom budem chciet aby si na chvilku tu pusu zatvoril 😅 😀

erika.30
autor
9. okt 2008

ahojte tak som rada ze nie som v tom sama

bambusko
9. okt 2008

michalag, cudna neurolgicka diagnoza - lenivost. este som sa aj napocuvala, ze dietatu sa treba venovat alebo, ze je rozmaznana. pritom som s nou rozpravala nonstop, knihu "zdravo zit" sme precitali dennodenne 100x a vsetkemu rozumela, akurat sa nevyjadrovala verbalne. netrapte sa tym, ze si o vas myslia, ze je dieta lenive, rozmaznane a ze sa mu nevenujete, same viete ako to je. pri malom dietati nie je vsetka starostlivost navonok vidiet. ono sa to prejavi neskor, ako u nas teraz v skole 🙂 same 1 nosi, uz som sa jej pytala, ci ine nedavaju 😀

janinah
9. okt 2008

erika.30 vyššie píšeš,že lekári vravia,že nepočuje,robíš s tým niečo,boli ste na vyšetrení sluchu?

erika.30
autor
9. okt 2008

no ja mam bratranca na usnom v RK a ten jej robil vysetrenia ale ked nevie povedat kedy pocuje zvuk tak si nechala pustit 98 decibelov a to je nadmerna hluchota poslal ma do BB na vysetrenie ale roby sa v narkoze a ja to nechcem bojim sa

bambusko
9. okt 2008

erika, ved to ci pocuje sa da zistit aj inak. skusala si na nu hovorit, robit nejake zvuky, ked ta nevidi? rychlo zisitis, ak by nepocula vobec. mam kamosku, ktorej syn je velmi nadany na hudbu a skoro aj rozpraval a az v skole zistili, ze na jedno ucho nepocuje. pritom je matka lekarka 😕 tym chcem povedat, ze nejake mierne vady sluchu sa asi prejavia az pri vysetreni a zavazne zistis aj sama

erika.30
autor
9. okt 2008

no ved naucila som ju horko tazko odpovedat na otazku ako sa vola a mozem sa jej to spytat od chrbta a povie Mima

bambusko
9. okt 2008

zazila som aj diagnostiku, ci dcera dobre pocuje a rozlisuje hlasky u logopedicky. ukazovala jej obrazky a pytala ju, aby ukazovala: miska-myška, váza-veža, macko-mačka ap. urob to tak, ze ti mala bude sediet na kolenach a nemoze odcitavat z pier

erika.30
autor
9. okt 2008

tak preto nechcem ist na to vysetrenie s uspavanim a aj dr v BB mi povedal ze mam pockat lebo jej piskal hrackami a ona sa otocila a povedala mu no no no 🙂

bambusko
9. okt 2008

erika 😀 presne zapada do teorie o nadpriemerne inteligentnom dietati, co sa vyjadruje, len ked ma o com 🙂

erika.30
autor
9. okt 2008

aj tak som to skusala ale ona je zivel a nema cas sa ucit a sediet ani pri jedle neobsedi

erika.30
autor
9. okt 2008

no ona je velmy sikovna puzzle sklada o sto sest alebo dvd to nie je problem zapnut

lenca13
9. okt 2008

Ahoj sonoga.Vie si vypytat cajik,tej starsej hovori adka,mama,tata dede a ked vypijeme kavu tak povie ze neni.ked sa pokoka a povie ze puha ale na nocniku sediet nebude 😉 vie pomenovat veci okolo seba ale vsetky zvieratka su havo alebo zajo 😉

danu
22. jún 2009

silvia123 • 1d • Dnes o 11:41
je mi z toho tak divne, keď počujem že už osem-mesačné detičky vám hovoria mama, tata a môj malý nemá vôbec takú potrebu mi to hovoriť. On povie len pár slov, ktoré mu asi zatiaľ stačia, konkrétne:
aj tam je, aj tu, kde je, mňam, (zo zvieratok vie ako robí psík, mačka, kravička, had, opica a koko je akože krokodíl). Kedysi mi povedal také ťažké slovo ako gombík a okno -samozrejme skomolene, tak nechápem prečo tak málo rozpráva, každý deň si čítame obrázkové knižky, ukazovať zvieratká vie, ale rozprávať akosi nie. Čo sa týka ostatného je veľmi šikovný a bystrý, zapamätá si všetky veci -proste upratuje so mnou vie presne kde čo patrí, stačí keď mu dám do ruky sitko a už vie do ktorého šuflíka ho dať a pod. Takže myslím, že bystrý je, tak v čom to potom je, že od neho mladšie deti už spájajú vety a môj malý nechce okrem svojich základných slovíčiek iné vysloviť, dokonca tata občas povie ale mama ani za svet a to som s ním stále viac menej iba ja. Dúfam, že sa do dvoch rokov rozhovorí, lebo neviem čo mám s ním robiť.

erikasadek
22. jún 2009

a tema je znova otvorena.. tak ja sa hlasim; pato je stale kazdy tyzden u logopeda; ale nestaci, no je pozadu , recov oproti , ostatnym detom jeho veku..
takze niekedy to nie je take lahke.. ☹

vela ludi mu vela nerozumie.. je to smutne;.

matima100
22. jún 2009

ahojte mamicky 🙂 ani som nevedela ze je tu tato tema, a ze nie som sama,komu babo nerozprava 😒 ,moj maly ma 26 mesiacov,ale odmieta opakovat slova....ma svoj slovnik,ktoremu rozumiem len ja,moj muz a jeho sestricka 😎 ,

womenne
22. jún 2009

hellou mata nič si ztoho nerob aj naš Niko ma svoju reč a uči ho rozpravat čudujte sa ale nie ja ale jeho brat-dvojča,on proste ponas neopakuje stale dookola sa pyta čo to je?Niektore slova dokaže povedat krasne ale akonahle mu poviem aby niečo zpakoval nič zneho nedostanem 😖 Tiež chodime na lokopediu ale nema to vyznam ešte su nato maly takže počkame do decembra ako sa otuka v školke pevne verim že sa to rozbehne.

fifinna
22. jún 2009

danu, neporovnavaj, lebo sa z toho zblaznis. Môj maly zacina az teraz rozpravat a ked si predstavim ze jeho rovnako stary kamos to vedel uz pred niekolkymi mesiacmi, trosku som zavidela , ale o nic som neprisla. Kazde dieta je ine a dockas sa aj toho svojho, ze bude rozpravat. 😉 Vies, ze pocuje, ze ma hlas tak o nic nejde, len to chce troska casu a trpezlivosti.

macca5
22. jún 2009

ahojte,náš Samko začal rozprávať v 29m.,predtým mal svoj slovník,niekolko slov,mama však povedať nechcel 😒 ,hoci vedel.potom sám od seba začal opakovať slová,začali sme chodiť aj na logopédiu.Nechce sa mu moc opakovať a pracovať na domácich úlohách.On si úlohu prejde 2-3krát a dosť,viac ho to nebaví.U nás je úspech čítanie kníh-predtým ho knihy nebavili,staval si z nich garáže. 😝 Jeho reč zaostáva za jeho rovestníkmi,ale za krátke obdobie urobil velký pokrok,tvorí vety a snaží sa aj sklonovať,vie povedať čo robil,videl.Snažíme sa ho motivovať ako sa len dá a dúfame,že bude všetko OK.Od septembra by mal ísť do školky ,snád aj to pomôže.Aj vaše detičky sa určite rozrozprávajú,držíme palce.Chce to len čas,dieťa musí dozrieť. 🙂

silvia123
22. jún 2009

keď mne to akosi nejde do hlavy, že kde robím chybu, ako ho donútiť opakovať slová... Zdá sa mi že všetkému čo poviem rozumie, ale prečo sa mu nechce rozprávať...

macca5
22. jún 2009

silvia,nerobíš chybu,možno sa mu nechce hovoriť len preto,že aj tak mu rozumiete.Aj našemu stačilo len ukázať prstom alebo otvoriť skrinku a vedeli sme čo chce.Párkrát som mu povedala,že nerozumiem a neviem čo chce a potom sa začal viac snažiť,ked som mu aj tak nerozumela,začal napodobnovať a to bolo dosť komické.daj mu čas a velmi nanho netlač,aby nedostal odpor.Vela spievaj,len tak pre seba,čítajte,u nás funguje aj počúvanie rozprávok z kazety/po st.synovi/alebo CD. 😉

zuzume
22. jún 2009

silvia moj syn tiez moc toho nepovie ale ma svoj jazyk keca keca ale nic mu neni rozumiet ale vsetkemu zasa rozumie kazde dieta je ine a kazde sa raz nauci rozpravat

silvia123
22. jún 2009

hm, len ja by som nerada chodila v budúcnosti niekam na logopédiu alebo podobne, chcela by som tomu predísť, len neviem ako na to, ale asi mi nič nepomôže, len trpezlivo čakať kedy sa mu uráči hovoriť, dúfam len že to nebude dlho trvať. Jeho najlepší jazyk je, že ma stále ťahá za ruku a dovlečie si ma na miesto, ktoré potrebuje a ukáže prstom čo chce (podať hračku, niečo zvesiť, piť a pod.), keď nejdem začne plakať, prípadne si lahne na zem (akože to znamená, že "hodil som sa o zem"- keďže sa bojí, že sa udrie, tak si potichu lahne) a začne kopať a hnevať sa pokedy s ním nejdem, takže také niečo že pokús sa to povedať, potom ti dám asi fungovať nebude 🙂