Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Montessori výchova detičiek

fatima1972
25. júl 2012

Aký máte názor na Monesorri výchovu detičiek? Rada privítam každý názor

lys
25. júl 2012

Myslím, že rešpektovať osobnosť dieťaťa a primerane ju rozvíjať v daných smeroch zachovávajúc jeho integritu, samozrejme v istých medziach, je to najlepšie, čo sa dá vo výchove urobiť. Na druhej strane si prečítaj o "matke tigrici" - Číňanke, ktorá bola skoro fašistka vo výchove, ale jej dcéra koncertovala v Carnegie Hall ako 14ročná, myslím. Ide o dva úplne rozdielne pohľady na výchovu, ale Montessori je mne osobne oveľa bližšie a aj to heslo Pomôž mi, aby som to dokázal sám, mi je veľmi sympatické. Veď je naším cieľom vychovať samostatné osobnosti so zdravým sebavedomím a keď dieťa vidí, že niečo dokáže, tak je to len plus. Bohužiaľ, vidím aj prípady, kedy rodičia deti zaznávajú a nedostatočne rozvíjajú ich schopnosti, nikdy ich nepochvália a deti sú potom utiahnuté a nesamostatné. Možno by stačilo len trocha povzbudenia a mohlo to byť inak ☹ takže hor sa do výchovy 😀 nech naše deti cítia že sa im venujeme a rešpektujeme ich, lebo vtedy cítia, že sú milované 🙂

bonaquaba
25. júl 2012

@lys pekne si to napisala, len ja teraz citam rozne knihy o vychove a nema sa prehanat s chvalenim deti,pretoze potom si na to zvyknu a budu vzdy ocakavat od rodica, ze ich bude chvalit, a tie deti to budu robit iba pre rodicov, aby ich chvalili
MOntessori je pre mna super,ale aj zaroven narocna na pripravu aktivit, respektive materialov a potom aj casvovo to vsetko zvladnut,kedze clovek je niekedy tak unaveny,ze je rad, ze ma na seba chvilku cas,
JA som s detmi robila vznik vesmiru velmi ich to bavilo a aj mna 😀 a potom tie rozne aktivity,ktore tam pisu strihanie, malovanie atd,len niekedy potom roboty bolo vyse hlavy
a teda sa vas opytam,ci vase ratolesti davate ku pocitacu,alebo nie

fatima1972
autor
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
digysa
25. júl 2012

@fatima1972 K tejto tematike by mohla lepsie prispiet moja sestra, ktora robila na tuto skolu velku pracu do skoly.
Porovnavala alternativne skolstvo s beznou skolou. Robila vyskum v usa, rakusku a na slovensku. Tak, co si pamatam z nase debaty:

Povedala mi, ze z jej vyskumov zistila, ze do predskolskeho veku je to celkom zabavny "system" ucenia.
Tato skola disponuje velkym mnozstvom hraciek, materialom pre ucenie, pomockami. Skolky su velmi rozmanite a farebne a vybavenost je na vysokej urovni.
Skolka je vhodna pre deti, ktore zaostavaju v akejkolvek vyvinovej sfere, ci fyzickej, psychickej alebo mentalnej...a to preto, lebo cely system ucenia je o tom, ze tu neexistuje ziadna konkurencia a neprisposobuju sa slabsi tym lepsim ale naopak.
Velka nevyhoda v tejto skolke je,ze tu chyba rytmus, pravidelnost, disciplina.....priprava do zivota je tam minimalna.
Sustredenie vs. prestavky su tam v nepomere....dieta si vyvara svoje prestavky, nesnazi sa utvrdzovat urcita doba sustredenia

Statistiky dokazuju, ze deti z Montessori skolky VEDOMOSTNE velmi zaostavaju za detmi z beznych skol.
Cize je to dobra skolka pre urcity typ deti...niektore vytazia a ziskaju viac a pre niektore to bude iba brzdenie ich intelektualu.
Treba sa spravne rozhodnut

Taka perlicka na zaver:
Existuju aj zakladne aj stredne Montessori skoly. Ale stredna skola vobec nie je uznana v ziadnom state a ziak musi robit maturitu na beznej skole.
Pani Motessori- velka ucenka a zakladatelka tejto skoly mala jedneho syna (ako slobodna matka) ale dala ho svojej mame, aby sa o neho postarala. Nedokazala vychovat ani vlastne dieta 😅 (alebo zeby nechcela???)

fatima1972
autor
Odpoveď bola odstránená
Zobraz

Tu začni písať odpoveď...

Odošli