Používame cookies. Viac informácií tu. OK

Môže ísť dvojročné dieťa do škôlky?

majka777
16. máj 2016

Ahojte dievčatá. Dnes som započula, že vraj vyšiel nový zákon, ktorá zakazuje prijímať 2. ročné deti do škôlky. Neviete náhodou o tom niečo? Ďakujem.

moni244
16. máj 2016

@majka777 zboznujem tieto temy, ze niekto niekde nieco pocuje a uz riesi 😀 do statnej ti aj tak dieta skor nezoberu, cize aj ak zakon je, je zbytocny, lebo statne skolky su preplnene a neberu casto aj 4 rocne deti. Zase na drubej strane 2 rocne dieta nepatri do skolky ale do jasli, v takomto veku treba menej deti v triede, viac uciteliek

kllamarka
16. máj 2016

@moni244 sak toto...hurvinkovo s tymi jaslami a skolkami. Vsade plno a rodicovsky len do 3 r. A statne jasle su uz uplne scifi u nas...

dankadina
16. máj 2016

moje chodili obidve do škôlky (podotýkam do školky, nie do jaslí) a sú tu živé a zdravé. Aj dvojročné dieťa môže ísť do školky len musí byť odplienkované

saurian
16. máj 2016

@majka777 neviem, o novom zakone som nepocula, sestrina mala chodila "do statnej" od 2r3m a v pohode. je pravda, ze ona bola socialne aj v sebaobsluhe aj reci velmi sikovna... ze v podstate s nou nebol vacsi problem ako s "priemernymi" trojrocakmi 😀 😀

kllamarka
16. máj 2016

@dankadina Ano, skolky su fajn, len dostat sa do nich uz tak fajn nie je. Moju dceru zobrali az v 3,5 r. Nezobrali ju lebo plne kapacity ked sa normalne podavali prihlasky. Zobrali ju o pol roka neskor, ked nejake dieta vypadlo... U mna v praci na mna cakali, ja bez prijmu, bez rodicovskeho uz...nebolo nam vsetko jedno ..

dankadina
16. máj 2016

@kllamarka ani moje nezobrali hned do štátnej rok sme boli v súkromnej, ale prežili sme...

sorciera24
16. máj 2016

moze ist do skolky, v zakone je ze dieta do MS moze byt prijate od 2 rokov....statne, pri preplnenosti, asi tazko a sukromne u ans beru od 2 rokov v pohode (dokonca aj neodplienkovane)...
moj starsi tiez chodil od 2 rokov do skolky, a mne sa teda skolka zda lepsia ako ajsle, ankolko ide podla vzdel, programu a ma zabezpeceny ped. dozor (co v jasliach nie je)

sendy1977
16. máj 2016

@moni244 zakladateľke nepíše odkiaľ je. Ale u nás v dedine ešte stále učiteľky presviedčajú rodičov aby dali aj 2 ročné dieťa do škôlky.

pipilady
16. máj 2016

do škôlky môže byť prijaté dieťa od 2 rokov s tým, že v triede je počítané za 2 deti (tým pádom je znížená kapacita detí v triede, lebo každé 2-ročné sa počíta ako napr. dve 3-ročné). A väčšina MŠ má myslím školné u detí pod 3 roky dosť vysoké.
Do jaslí ti vezmú dieťa aj mladšie ako 2 roky a myslím, že tolerujú (samozrejme) aj plienku.

pribinak
16. máj 2016

Moze, záleží od mesta, v BA je to bez šance.

mizu89
16. máj 2016

ja chcem dat mojho syna do skolky ked budem mat tesne pred 3 narodeninamy.pytala som sa susedy a povedala mi ze neni problem len musi byt odplienkovane.My budeme mat na buduci rok v strede oktobra 3 roky a v septembri ho chcem dat do skolky.

majka777
autor
16. máj 2016

@moni244 a ja zboznujem taketo odpovede...slusne som s opytala, nemusela si reagovat...a nemyslim si, ze 2. rocne dieta nepatri do skolky...moj maly nema ani 2 roky a uz vsetko rozprava, nema plienky a sam papa...a u nas beru od dvoch rokov....a co sa tyka poctu uciteliek, tak u malych deticiek su tri + asistentkA Z UPSVar + kucharky pomahaju s krmeni deti, ktore to nezvladnu a v jaslickach su dve ucitelky...takze to je za jedno...pekny den prajem

majka777
autor
16. máj 2016

@saurian presne tak, ked nie je s dietatom pproblem, tak moze ist aj 2. rocne...poznam omnoho srarsie deti, ktore sa same nenapapaju a dokonca ani nerozpravaju...ved je na kezdej matke, ako to zhodnoti...ci je zrele na skolku

evittam
16. máj 2016

@majka777 Prepáč, ale veď si dostala normálnu odpoveď. Do štátnych škôlok neberú skôr ako v 3 rokoch - teda možno niekde áno....ale napríklad u nás majú jednu z hlavných podmienok - dovŕšenie 3 rokov do 31.8. v daný rok. A moja dcérka bude mať 3 až v decembri, takže sme pravdepodobne bez šance.....Syn je januárový a napríklad chodil najskôr do jaslí (od septembra a v januári mal 3) a až potom do škôlky. Áno súkromné berú - tam nie je problém a ani sa nedivím za tie peniaze. 😉

majka777
autor
16. máj 2016

@evittam ...ale tebe ta odpoved nepatrila 🙂 ..odpisovala som moni244 ....ci?

sorciera24
16. máj 2016

@evittam ale beru, u ans (kusok v meste od vas).....beru aj dos tatnych...ekd je miesto.....a bezne deti sept., okt. novembrove.....co viem, stale miesto je..... naozaj zalezi od mesta/obce....inak u nas su sukromne skolky ovela lacnejsie nez jasle, takze od 2 rokov davam aj ja dieta radsej do sukr. skolky.... 🙂

jlp
16. máj 2016

V mestach vacsich budes rada, ked ti dieta vezmu do MS statnej ako 4 rocne. Mladsie ti vezmu do sukromnych MS kedykolvek, ved si to zaplatis. Mladsie dieta ako 3r ti do statnej MS vezmu po dohode s riaditelkou v pripade, ze danu MS navstevuje starsi surodenec a ty sa preukazes nastupom do zamestnania.

evittam
16. máj 2016

@sorciera24 No neviem o tom a to už dobré 4 roky....A kde teda presne - v ktorej žilinskej štátnej škôlke vezmú? Ďakujem. A ktorá súkromná škôlka je lacnejšia od štátnych jaslí?

majka777
autor
16. máj 2016

aj u nas v meste beru, aj surodenca tam mame ... pytala som sa len preto, ze mi dnes kolegynka povedala, ze sa zmenil zakon ...mozno len nejaka vyhlaska mesta a poplietla to

sorciera24
16. máj 2016

@evittam ja hovorim o dost velkom meste blizko ZA🙂

moni244
16. máj 2016

@majka777 ved ked beru, tak co riesis? Len kvoli tomu, ze ti nieco kolegyna povedala? To je pre teba podstatnejsie ako vyjadrenie skolky?

majka777
autor
16. máj 2016

@moni244 ...riesim preto, lebo odpoved ci dieta alebo neberu mali dat tento tyzden a mesto rozhodlo, ze vyjadrenia o prijati alebo neprijata sa budu davat az v juni....co je dost neskoro

evittam
16. máj 2016

@sorciera24 Moje nervy tak napíš konkrétne. 😀
No ale nie je to ZA - a tu platí čo som napísala - bohužiaľ a to viem na 100%. 🙂 A naozaj nebudem asi chodiť do iného mesta dávať dieťa do škôlky - to sa mi fakt neoplatí.

majka777
autor
16. máj 2016

@moni244 a este nieco...kolegynka pracuje na odbore, ktory je spojeny so skolstvom, tak preto som chcela vediet...nie je to len tak, ze jedna pani pvedala

evittam
16. máj 2016

@majka777 No ale tak či tak my to tu nevyriešime - budeš to vedieť aj tak až keď budeš mať v rukách rozhodnutie. 😉

majka777
autor
16. máj 2016

@evittam jasne, len som chcela vediet, ci o tom este niekto nieco nevie

sorciera24
16. máj 2016

@evittam ja som len reagovala na to, ze si pisala, ze do statnych skolok skor ako 3rocne neberu.....len reakcia, ze podla Ziliny teraz nebudeme zovseobecnovat......tu teraz nejde o teba,a le o zakaldatelku, ak u nich beru (podobne ako u nas v meste)....tak na nu tvoj vyrok neplati....ani na mna napr. .....(aj tak zalezi na riaditelke)

sardinka335
16. máj 2016

@majka777 tak potom nechapem otazke...ked u vas deti beru a známa ti pracuje na odbore školstva. V BA ti 2 ročne do štátnej MŠ nezoberu a keby som mala problém dostať sa s 3 ročným a viem o tom ze tam ma 2 ročne tak taky škrek narobim u riaditelky ze ma budu počut az na vypadovke pri Ikea ... 😀 😀 Takze zavisi aj od regionu...tam kde je malo deti nech beru aj 6 mesačne je mi to fuk. Tuto je to pakaren....a ostatne uz baby povedali.

sorciera24
16. máj 2016

@majka777 mzono vase mesto bude mat nejaku novelizaciu / vyhlasku.....lebo rozhodnutie by aj tak malo byt na riaditelke....len ten posun...hmmm.....u nas uz rozhodnutia su a kedze aj ja mam jedno a to, ze mi 2roc. do (sukr.) vzali, tak zakon pre cele uzemie SR isto novy nie je 😉

majka777
autor
16. máj 2016

@sardinka335 nepracuje priamo na skolstve, len na odbore s nim spojenym...co sa vobec netyka skolstva

Tu začni písať odpoveď...

Odošli