Môže ísť dvojročné dieťa do škôlky?

majka777
16. máj 2016

Ahojte dievčatá. Dnes som započula, že vraj vyšiel nový zákon, ktorá zakazuje prijímať 2. ročné deti do škôlky. Neviete náhodou o tom niečo? Ďakujem.

majka777
autor
16. máj 2016

@sorciera24 dakujem..to som chcela vediet, ci sa tato zmena tyka celej SR alebo je to len nejaka vyhlaska, ktora sa tyka nasho mesta

evittam
16. máj 2016

@sorciera24 Netuším odkiaľ je - chcela skúsenosť, tak som ju napísala. Ja netvrdím, že všetko a všade je podľa ZA - jasne som napísala, že takto je to u nás.....A prosím ťa už daj kde je to to u vás.
A vyvediem ťa z omylu - nie nezáleží už len na riaditeľke - napríklad ak má podmienku, že dieťa by malo mať do 31.8. 3 roky a má aj potom kapacitu na mladšie deti, tak musí vziať napríklad septembrové-októbrové, nakoľko sa môže stať , že vezme napríklad decembrové, rodičia tých starších sa to dozvedia a pošlú jej do škôlky kontrolu, že ako je to možné a ver tomu, že tí rodičia to majú podchytené, pretože je tak málo miest. 😉 A má pekný prúser.

sorciera24
16. máj 2016

@evittam nie nemusi, ona si kaldie podmienky, ak ich dodrzi, je to na nej...(ver, ze viem, o com pisem)....u ans napr. berie tie, kt. podaju prihalsku skor....cize ak novembrove da skor ako oktobrobe hold.....no, ale darmos a asi budem natahovat.....nie je vsetko tak, ako to vidite 😉 a este vobec nemusi mat napr. tu podmienku s 3rokmi k 31.8. ...je to len a len na riaditelke (ak to nie je obcou/mestom) upravene vo vyhlaske...

demetria
16. máj 2016

@majka777
Bude to iba nieco miestne, lebo aj ja davam dieta, ktore bude mat v case nastupu este 2roky, od septembra do skolky. Dnes sme dostali rozhodnutie. Statna skolka, velke mesto (velkosti ZA).
A co sa tyka toho, ci sa rata za dve, je to vraj na rozhodnuti konkretnej skolky, pokial si to neupravi mesto nejakou vyhlaskou. U nas neupravuje. Tiez to nie je v ziadnom plosnom zakone. Tolko dnesne info od riaditelky.

evittam
16. máj 2016

@sorciera24 Prepáč, ale ty začínaš písať takým štýlom - viem o čom hovorím a tak to je všade a inak to nie je! Ale nemáš pravdu a tiež konečne uver, že nepíšem niečo čo si len myslím alebo čo som si "vycucala" z prstu.....U nás vo väčšine škôlok majú jasne napísané:
Zákonnými podmienkami na prijatie dieťaťa do materskej školy v zmysle § 59, ods. 2, zákona č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov deklarujú, že na predprimárne vzdelávanie sa prednostne prijímajú deti, ktoré:
· dovŕšili piaty rok veku,
· majú odloženú povinnú školskú dochádzku,
· majú dodatočne odloženú povinnú školskú dochádzku.
V prípade zvýšeného záujmu zákonných zástupcov o prijatie dieťaťa do materskej školy budú okrem vyššie uvedených zákonných podmienok do našej materskej školy uprednostnené deti:
· ktoré dovŕšili vek tri roky k 31.augustu 2016,
· ktorých súrodenci navštevovali alebo navštevujú materskú školu,
· ktoré majú trvalé bydlisko v Žiline a na Vlčincoch,
· ktoré majú osvojené hygienické a kultúrne návyky ( nemajú plienky, vedia používať WC a umyvarku, vedia používať lyžicu),
· ktorých matky sú zamestnané.

Ďalej to čo píšem o tom, že by mala vziať najskôr to staršie dieťa - to je taktiež fakt - povedala mi to riaditeľka jednej z našich MŠ - dokonca sa jej to stalo minulý rok, že sa rodičia sťažovali, že vzala nejaké dieťa a prečo tiež nie ich-mala kontrolu-našťastie všetko dodržala.
Tiež sa s tebou nemienim naťahovať - zbytočné. Len som napísala svoje skúsenosti a vedomosti ako to je u nás v ZA.
A darmo tu budeš vypisovať - u nás,...u vás,....keď nikto nevie kde je to . 😀

sorciera24
16. máj 2016

@evittam ja sa drzim zakona, riaditelka musi vediet, co azkon obnasa....mna nezaujima 1 skolka z dolneh hornej....ale zakon platny pre vsetkych , pisala som o 2 rocnych detoch.....
Prijímanie detí do materskej školy upravuje § 59 zákona č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov. V súlade s ustanovením tohto paragrafu, sa na predprimárne vzdelávanie v materských školách prijíma spravidla dieťa od troch do šiestich rokov jeho veku, pričom výnimočne možno prijať dieťa od dvoch rokov veku. Tieto môžu byť do materskej školy prijaté vtedy, ak sú vytvorené vhodné materiálne, personálne a iné potrebné podmienky. Deti mladšie ako tri roky sa pri prijímaní nesmú uprednostniť pred staršími deťmi. Ich prijímanie je podmienené uspokojením žiadostí zákonných zástupcov detí vo veku od troch do šiestich rokov. Do materskej školy nemožno prijať dieťa mladšie ako dva roky a to ani na adaptačný pobyt alebo diagnostický pobyt. Na predprimárne vzdelávanie sa prednostne prijíma dieťa, ktoré dovŕšilo piaty rok veku, dieťa s odloženým začiatkom plnenia povinnej školskej dochádzky a dieťa s dodatočne odloženým začiatkom plnenia povinnej školskej dochádzky. Tieto podmienky môžeme nazvať aj zákonnými podmienkami. Tieto zákonom stanovené podmienky musia dodržiavať riaditelia všetkých materských škôl (bez ohľadu na ich zriaďovateľa), ktoré sú zaradené v sieti škôl a školských zariadení.

Podrobnosti o prijímaní detí do materskej školy upravuje § 3 vyhlášky MŠ SR č. 306/2008 Z. z. o materskej škole v znení vyhlášky MŠ SR č. 308/2009 Z. z.

V súlade s § 3 ods. 2 vyhlášky o materskej škole ostatné podmienky prijímania detí určuje riaditeľ materskej školy a po prerokovaní s pedagogickou radou školy ich zverejňuje na viditeľnom mieste. Pri určovaní ostatných podmienok prijímania detí do materskej školy musí mať riaditeľ materskej školy na zreteli, že tieto podmienky nesmú byť v rozpore so všeobecne záväznými právnymi predpismi (napr. v rozpore so školským zákonom, s antidiskriminačným zákonom atď.) a nesmú byť diskriminujúce a obmedzujúce práva dieťaťa alebo zákonných zástupcov.

to ams zo zakona, hold skoncila som.....pracujem v skolstve......zakony su pre vsetkych....ale fakt nemozem za to, ze v ZA mate skolky narvane.........

evittam
16. máj 2016

@sorciera24 Veď v poriadku-ja sa s tebou nehádam a netvrdím, že nemáš pravdu. Píšem len o situácii u nás v ZA a viem, že taktiež aj v iných mestách na SVK je to podobné. Už chápeš? A ja viem, že ty za to nemôžeš, nemôžem za to ani ja, bohužiaľ ľudia sú ticho, nové škôlky sa neotvárajú - veď načo máme súkromné..... 😖

gir
16. máj 2016

@dankadina môže mať plienky, toto nie je dôvod neprijatia . 🙂

jamabe
16. máj 2016

@majka777 Dcérka chodí do štátnej, vzali ju, keď mala 2,5r. a spolu s ňou ešte dosť detí, aby vytvorili malú triedu. Tento rok si už tá istá škôlka dala podmienku, že dieťa musí mať min. 2r. a 8 mes. k 1.9.2016. - čiže to trochu posunuli, ale ešte stále berú deti aj pred dovŕšením 3 rokov. Takže to nebude celoplošne, asi si škôlky v niektorých mestách dávajú vlastné pravidlá... 🙂

evittam
16. máj 2016

@gir V škôlke? No tak to asi žiješ niekde kde je málo detí a majú problém so stavom, lebo do škôlky určite nepatrí dieťa s plienkami. Ale ber to ako môj názor a skúsenosť.

gir
16. máj 2016

ja učím v škôlke, tak poznám realitu. Je to menšia škôlka 2 triedna. V mladšej skupine máme 2 ročné deti a nikto nerieši plienky. V zákone to nemá oporu, je to na riaditeľke ak si vo všeobecno záväznom nariadení dá, že 2 ročné neprijímajú s plienkou. A miesto riešime tak, že by sa otvorila ďalšia trieda. Súhlasím že 2 ročné dieťa je do škôlky malinké ale zákon schválili naší super poslanci. A dôvod, aby sa naplnili škôlky. Toť slovenská realita, Namiesto toho aby podporovali jasle, ak mamina chce ísť do práce, schválime zákon, 2 ročné do škôlky a rodičom potom nech sa aj zbláznia. Jednoducho celé zle ... 😉

evittam
17. máj 2016

@gir Tak vidíš niekde je málo detí a potrebuje sa dopĺňať stav 2-ročnými a niekde majú problém vziať aj 4-ročných - bohužiaľ tiež realita a nikto nerieši, že treba nové triedy a škôlky.....

luciferkax
17. máj 2016

@moni244 u nás ak je miesto, bez problémov berú aj dvojročné detičky....
len sa musia pýtať aspon počas dňa cikať, na spánok ni eje problém dať plienku....
s tým, že dieťa do troch rokov sa kapacitne berie za dve deti :D

demetria
17. máj 2016

@gir
Cele je to zle nastavene😝. Nikdy som nemala v plane dat dieta pred tretim rokom do skolky, ale zivot to zariadil inak. Starsi isli 3,5 rocni a aj to sa mi zdalo skoro.
U nas su statne jasle jedny, sukromnych kopec. Vsade beru deticky len do dovrsenych troch rokov, potom uz musi ist do skolky. Nanajvys su ochotni preklenut par mesiacov, ale nie takmer cely rok, kedze maju vela zaujemcov. A kedze statne prijimaju kvoli peniazom z podielovych dani len v septembri, tak deti skratka nastupuju k septembru. Takze ak ma clovek oktobrovca, tak ako momentalne ja, tak s nim nema velmi co vymysliet, ak ho nechce kazdu chvilu traumatizovat zmenou uciteliek a deticiek a premiestnovat z jasiel do sukromnej skolky a odtial do statnej.☹