Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Môžu mladšie deti pribrzdiť vývoj trojročného dieťaťa?

lubiduch
20. aug 2015

Rada by som sa vas spytala na nazor, syn chodi do skolky ktora je pre deti 1-3 roky. Nakolko ako vsade inde aj tu je Problem dostat miesto v starsej skolke (3-6r) tak deti casto ostavaju v jasliach o rok dlhsie. To je aj nasa situacia, syn mal v Juni 3 roky a najblizsi rok musi ostat v skolke kde je najstarsi. Je to ale dvojtriedka takze v triede kde je on je cca 10 deti nad 2 roky, takze ten vekovy rozdiel zas nie je uplne priepastny.
Jednak sme pre neho miesto v skolke pre vacsie deti nedostali a ani nas to doteraz netrapilo nakolko maly sa nam zda v tejto skole spokojny, ma tam najlepsiu kamosku, mame to blizko z domu, je to sukromka takze nestrjakuju ani neprazdninuju a kedze obaja robime full time je dlhsie otvorena ako starsie skolky (starsie skolky su bezne otvorene napr len do 15tej). Okrem toho sa syn starsim detom na ihrisku vyhyba, so slovami ze sa ich boji lebo strasne hucia a strkaju sa, tak nam to prislo ako dobre riesenie ho v malej skolke este rok ponechat nech sa douci lepsie druhy jazyk (sme v DE ale rodny jazyk ma maly slovencinu) a ze bude s mladsimi detmi z ktorych nema strach). Ked sa ho pytame ci je tam spokojny, vzdy povie ze ano.
no ale vcera mi ucitelka hovorila ze teda sa jej maly zda o par krokov pred ostatnymi detmi a ze ho to vyvojovo brzdi, lebo ze jeho zaujmy a vyjadrovanie sa a samostatnost je na urovni starsieho dietata. Ja osobne nemam pocit ze moje dieta je nejaky Einstein, len ano je uz dlhsiu dobu samostatny (obliekanie, jedenie, wc, zuby a ruky umyvat,..) ma ine zaujmy ako deti v jeho veku, ale ucitelka vravela ze ma pocit ze sa tam nudi, ze kolkokrat si cez den len tak lahne na koberec a pozera sa ako sa ine deti hraju a nechce spolupracovat (ale zle nerobi, on je celkovo dost kludas)... Kedze tu funguju skolky/jasle inac, ucitelky aj varia a peru detom, takze este ze cez den pomaha v kuchyni (proste rovnako ako doma ked som s nim).
Vacsina deti je tam na urovni ze zacinaju rozpravat (pricom nas maly plynule rozprava oboma recami aj ked nemcinou este nie gramaticky spravne)tak sa cele dni len s ucitelkami vykecava, nie s detmi, lebo ho nebavi ze mu neodpovedaju "na urovni" ;) a teda vidime aj samy ze ma ine zaujmy, ale nemozem ocakavat od uciteliek ze budu bravat tak male deti do muzei co je jeho zaluba. Proste ho bavia encyklopedie o zvieratach a ludskom tele,navstevovat muzea,vyplnat pracovne listy. Nateraz som sa dohodla s ucitelkou ze mu prinesieme nejake jeho knihy a hracky co ho bavia....My po praci a cez vikendy sa venujeme len jemu, ked je zle pocasie tak karty, pexeso, zosity, logicke hry a pod ked je krajsie chodime Vela do muzei, lesa, zoo a tak...Ale sam s nejakou stavebnicou sa pohra malokedy...
Ale teda stretli ste sa s tym niekto? lebo jasne ze rozmyslame teraz aj nad tym ci ho to teda nejak nebrzdi vo vyvoji ako nam povedala ucitelka (a stoj co stoj hladat miesto v skolke so starsimi detmi)..Alebo sa na to vykaslat a neriesit (co je moja preferencia)...Vdaka!

stepanka274
20. aug 2015

V dobe ked niet dostatok miesta v škôlke by som to veľmi neriešila, ak sa mu dostatočne venujete vo vašom voľnom čase, tak ho to nepoznačí.

timea7
20. aug 2015

@lubiduch nepoznačí ho to o nič viac ani o nič menej, ako keby ostal doma s mladším súrodencom. Sociálne bude na tom lepšie, keď bude v kolektíve, šikovná učiteľka si s tým poradí, veď aj rovnako staré deti sú na rôznej úrovni. Ja by som ho nechala tam, kde je, venuj sa mu ty, dbaj, aby mal stále dostatok zaujímavých činností a podnetov a o rok bude so staršími deťmi.

cicimon
20. aug 2015

aj nasa bude chodit do triedy kde budu 2-3r deti, ona tam bude druha najstarsia... no ale nic ine nam neostava kedze "skolku" zmeskala o 16dni, tam brali deti , co mali 3r konca jula

jeennyv
20. aug 2015

@lubiduch podla mna brzdit ho to vo vyvoji nebude, ale ako sama pises nudi sa, lebo aktivity nie su adekvatne jeho veku, ina vec je napr, ked je viacej surodencov tak jasne, ze si medzi sebou dzavocu a niekedy sa tazsie uci rozpravat atd.. jediny problem vidim v tom, ze nebude zo skolky tzv vybehany, vyhrany ci motivovany atd..budes musiet tu aktivitu suplovat ty doma...plus tam nebudu tie adekvatne socialne vazby....

dari226
20. aug 2015

mozno by si sa mohla dohodnut so skolkou kde su deti od 3 rokou aby sa ozvali akonahle sa uvolni miesto(sukromne to tak väcsinou robia ak je to tiez sukromna)mozno sa vam postasti a budete mat za par mesiacou miesto.nasa bola tiez najstarsia,ale stale ju chvalili ,ze ako pomaha mensim detom a takto sa naucila empatii a pomoct a to je zostalo dodnes
vo volnom case by som odporucila stikat sa aj so starsimi detmi nie ovela-so 4-5 rocnymi a mozno sa mu to zapaci. 😉

sense
20. aug 2015

Tiez zijeme v zahranici kde su deti spolu od 3mes. Do 4 rokov....ale deti je 11 a ucitelky 3-4 tak sa da venovat vzdy jednej skupine deti...nasa ma nieco viac ako 2 roky a vyvojovo j3 dost popredu...tiez najradsej pomaha v kuchyni pomaha prestierat alebo je v citacom kutiku popr. "Strazi" babatka....

Takze si myslim ze to dieta vo vyvoji nezabrzdi....len sa moze viac nudit ale ucitekky ho mozu zbavit resp mu najst cinnost axekvatnu jeho veku

alaguema
20. aug 2015

@lubiduch nemôže ho to brzdiť vo vývoji a je úplne normálne, že je pár krokov pred ostatnými deťmi, ak je tam najstarší. Nechápem, prečo to učiteľku udivuje, mala by vedieť, že u detí do 3 rokov, robí veľký rozdiel aj pol ročný vekový odstup. Treba mu nájsť adekvátnu aktivitu a doma sa mu ďalej venovať. Podľa mňa nemusíš mať absolútne žiadne obavy.

Tu začni písať odpoveď...

Odošli